Mr. Robot [USA]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

rqvl8o.jpg


USA | Imdb | Wikipedia | Cinemode | Facebook | Twitter


Το δίκτυο USA παρουσιάζει τη σειρά «Mr. Robot», το hacker δράμα του Sam Esmail.

«Η σειρά εστιάζει στον Elliot (Rami Malek), ένα νεαρό προγραμματιστή που πάσχει απο μια εξουθενωτική αντικοινωνική
διαταραχή και που αποφασίζει ότι ο μόνος τρόπος για συνδέεται με τους ανθρώπους είναι να τους «χακάρει». Ο Elliot
βρίσκεται σε μια διασταύρωση ανάμεσα στην εταιρεία λογισμικού ασφαλείας που εργάζεται και τις οργανώσεις του
υποκόσμου που τον στρατολογούν για να χτυπούν την εταιρική Αμερική.»

Δημιουργός και σεναριογράφος της σειράς είναι ο Sam Esmail («Comet»), που εκτελεί και χρέη παραγωγού μαζί με τους
Steve Golin («True Detective») και Chad Hamilton. Πρωταγωνιστούν οι Rami Malek, Christian Slater, Portia Doubleday,
Carly Chaikin, Michael Gill, Martin Wallstrοm, Jeremy Holm, Samrat Chakrabarti, Maurizio Ferrigno.

Η νέα σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 25 Ιουνίου, ενώ το πιλοτικό της επεισόδιο σκηνοθετεί ο Niels Arden Oplev
(«The Girl with the Dragon Tattoo» – 2009).



mr-rbot-still.jpg




 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Mr. Robot (2015)

H σειρά ακολουθεί το ταξίδι του Elliot, προγραμματιστή ηλεκτρονικών υπολογιστών που εργάζεται σε μια επιχείρηση την ασφάλεια στον κυβερνοχώρο την ημέρα και παίζει το ρόλο του τιμωρού χάκερ τη νύχτα. Σε όλη τη ζωή του ο Έλιοτ ήταν δύσκολο να αλληλεπιδρά με τον έμβιο κόσμο γύρω του λόγω μιας αντι-κοινωνικής διαταραχής , αλλά όλα αλλάζουν τη νύχτα που είναι μάρτυρας στο μεγαλύτερο hack που έχει δει στην ζωή του. Ωστόσο, δεδομένου ότι μαθαίνει γρήγορα τι κρύβεται από πίσω , το περιστατικό ήταν απλώς η αρχή ενός πολύ μεγαλύτερου σχεδίου που θέτει σε εφαρμογή ένας μυστηριώδης άντρας γνωστός μόνο από το ψευδώνυμό του, ο Mr Robot.

Η ανάπτυξη των χαρακτήρων (και ειδικά του πρωταγωνιστή) και τα δραματικά γεγονότα που αφορούν την ζωή του νομίζω ότι θα μας δώσουν μια πολύ δυνατή σειρά αν κρίνω απο το πρώτο επεισόδιο που ήδη κυκλοφόρησε πρόωρα από το USA Network.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Mr. Robot (2015)

Το ειδα προχθες, αλλα βαρεθηκα να ανοιξω νημα ...ημουν σιγουρος οτι ενας απο τους δυο συνηθης υποπτους θα το εκανε :a0210:
Ο πρωταγωνιστης παντα μου αρεσε και το στορυ μπορει να παει σε πολλες παραλληλες ιστοριες, οποτε θελω να πιστευω οτι εχει λαμπρο μελλον.

Υ.Γ Αν δεν επαιζε και ο ακατανομαστος (βλεπε Σλειτερ) ακομα καλυτερα...
 

johnkont

Senior Member
20 February 2010
365
Re: Mr. Robot (2015)

Υπέροχο το 1ο επεισόδιο, περιμένω να δω και το 2ο πριν ψηφίσω εξαιρετική.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Mr. Robot (2015)

καλό το το πρώτο αλλά πόσο να τραβήξει αυτή η σειρά δεν είμαι σίγουρος ότι στην συνεχεία θα έχουμε τόσο καλά επεισόδια
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Mr. Robot (2015)

Καλό το 1ο , χωρίς να πω ότι με εντυπωσίασε κιόλας .
Ο Christian Slater δεν "κολλούσε" λίγο στη σειρά .
Οι υπόλοιποι μου ήταν άγνωστοι και τσουπ μου εμφανίστηκε μια πολύ γνωστή φυσιογνωμία(
Christian Slater) στη σειρά .
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Mr. Robot (2015)

Μολις ειδα και το 2ο. Σειρα τρελλοκομειο. Παει να αλλαξει κατευθυνση... κανει προσποιηση.. κανει και ενα 360, παει να γυρισει πισω και.... μας κουφαινει στο τελος :) O Christian Slater, αν και τον συμπαθω, νομιζω οτι δεν κολλαει, κυριως λογω ηλικιας.
Οταν δειτε και το 2ο θα καταλαβετε οτι δεν τα παραλεω. Παντως, σιγουρα εχει ενδιαφερον γιατι ειναι κατι διαφορετικο, ο πρωταγωνιστης ειναι φοβερος τυπος και τελος, αναθεμα αν εχω καταλαβει προς τα που θα κατευθυνθει η ιστορια! Στα ατου επισης το ωραιο soundtrack.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Mr. Robot (2015)

Το ξεκίνησα και εγώ το δεύτερο πριν μερικές μέρες και το άφησα στη μέση .
Δεν με ενθουσίασε η σειρά και την άφησα .
 

johnkont

Senior Member
20 February 2010
365
Re: Mr. Robot (2015)

Κακώς, το 2ο πρέπει να το δεις μέχρι την τελευταία σκηνή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Mr. Robot (2015)

Fight club + American psycho σε υπόβαθρο hacking και εταιρικής διαφθοράς... Τι να πει κανείς; κολλημένος στην οθόνη και απορω ποσο θα αντέξει
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Re: Mr. Robot (2015)

1-2 super, το τρία έτσι και έτσι το 4 απλά τραγικό, στο 5 πήρε τα πάνω του πάλι. Σαν να μη πατάει καλά στα πόλεις του.
 

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Re: Mr. Robot (2015)

Με κουράζει λιγάκι, ελπίζω να γίνει πιο ενδιαφέρουσα...
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Mr. Robot (2015)

Η ατμόσφαιρα και ο συγκεκριμένος ηθοποιός το βαραίνουν.

Στο τέλος πάντως βλέπω να τους ανατινάξει όλους χωρίς να σκοτώσει κανέναν .Αυτό μόνο αυτός μπορεί να το κάνει...