Το δικό μου HTPC

astsar

New member
8 March 2008
24
Να σας παρουσιάσω κι εγώ το 2ο HTPC που μόλις τέλειωσα. Θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά σαν media player. Θα συνδεθεί με τον ενισχυτή PIONEER VSX-921 και με τηλεόραση Samsung UE55D8000.

Κουτί επέλεξα της MS-TECH μοντέλο MC-80BL. Το συγκεκριμένο κουτί έχ ει ενσωματωμένη θύρα υπερύθρων και remote control που εκκινεί τον υπολογιστή και απο κατάσταση S5. Την εντολή εκκίνησης την έχω ενσωματώσει στα activities του Harmony Smart Control. Διαθέτει επίσης σύνδεση για τοποθέτηση slimline Optical Drive που μου χρειάζεται για να αναπαράγω τα πολλά CD, DVD, BLURAY που διαθέτω. Το κουτί έρχεται με εξωτερικό τροφοδοτικό 90W.


ms-tech-mc-80bl-60w.jpg


Μητρική είναι η Gigabyte MB B85N Phoenix


20141125162614_9782_big.jpg


Επεξεργαστής :Intel Core i3-4370



Ψύκτρα: Noctua NH-L9I Low Profile

noctua nh l9i.png



Μνήμες: Crucial Ram DDR3 8GB kit 1600MHz Ballistix Sport


2086352.jpg

Σκληρός Δίσκος : Samsung 120GB 850 EVO mSATA SSD


61umR3Eb-wL._SL1000_.jpg



Bluray Drive: Panasonic UJ-265 6X Blu-Ray Burner Drive


41zxiDNKdpL.jpg



Και τέλος κάρτα wifi και bluetooth:

Ιntel Network 6235AN.HMWWB 5K9GJ Wireless WiFi Centrino Bluetooth 4.0 Advanced-N

$_57.JPG


Εγκαταστάθηκαν Windows 8.1 pro.
Στο post που ακολουθεί, φωτογραφίες απο την εγκατάσταση.

Όλα τα multimedia αρχεία μου βρίσκονται σε nas server.
 
Last edited:

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Πολύ ωραίο σύστημα. Τί software χρησιμοποιείς; Το τηλεχειρίζεσαι μέσω app; Για είσοδο στα windows έχεις μετρήσει πόσο γρήγορα φορτώνει;
 

astsar

New member
8 March 2008
24
Πολύ ωραίο σύστημα. Τί software χρησιμοποιείς; Το τηλεχειρίζεσαι μέσω app; Για είσοδο στα windows έχεις μετρήσει πόσο γρήγορα φορτώνει;

Η Είσοδος στα Windows γίνεται σε 8 sec. Χρησιμοποιώ το Kodi 15.0 beta 1. Δεν χρησιμοποι'ω ιδιαίτερα τα app γιατί δεν με βολεύουν. Χρησιμοποιώ το Harmony Smart Control. Με βολεύει πάρα πολύ. Έχω φτιάξει μια "δραστηριότητα" activity δηλαδή που ενεργοποιεί το PC, ανοίγει την τηλεόραση και επιλέγει την ανάλογη HDMI, ανοίγει τον ενισχυτή και επιλέγει την ανάλογη είσοδο και φυσικά χειρίζεται το Kodi. Χρησιμοποιώ επίσης το Κ400 της Logitech.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Φίλε εύγε για τις επιλογές σου..
(ειδικά αυτή την εποχή που τα Nuc έχουν μονοπωλήσει την htpc αγορά )
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
τρομερη εγκατασταση.. τετοια ανεβασες τωρα και σκεφτομαι να φτιαξω και εγω ενα.. αν και εχω κατι android tv boxes.. με εβαλες σε μεγαλη πριζα..

ps. το κουτι ειναι με τα 90w?
 

astsar

New member
8 March 2008
24
Το κόστος ήταν περίπου 700 . Το τροφοδοτικό όπως έγραψα και στο πρώτο μου post είναι 90W, που είναι επαρκέστατο για τη σύνθεση του συστήματος. Για το μόνο που μετάνοιωσα ήταν ότι με 20 παραπάνω υπάρχει το ίδιο κουτί με 120W τροφοδοτικό και με 2 μπροστινές θύρες USB 3.0 αντί για τις USB 2.0 που έχει το δικό μου κουτί. Δυστυχώς δεν μπορούσα να αλλάξω το κουτί γιατί το είχα αγοράσει σε ταξίδι μου στο εξωτερικό.

Επίσης, επειδή το Motherboard έχει μια USB 3.0 και μια USB 2.0 θύρα και το κουτί έχει εκτός απο την μπροστινή USB και άλλη μια USB 2.0 που χρησιμοποιείται για το power on-off απο το τηλεχειριστήριο, χρησιμοποίησα ένα καλώδιο μετατροπέα για να συνδέσω τις 2 μπροστινές USB 2.0 του κουτιού στην USB 3.0 του motherboard.

Αυτό είναι το καλώδιο - μετατροπέας:

51pzsjlP4jL._SL1001_.jpg
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
700 μπορεί να είναι αρκετά για htpc, αλλά εμένα πολλά μου φαίνονται και τα 600-700 για ένα κινητό...

Ωραίες και οι φωτογραφίες που τράβηξες.
Και πάλι καλές θεάσεις.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
astsar καταλαβαίνω απόλυτα τα παράπονα σου για το κουτί – άκρως ρεαλιστικά
αλλά παρόλα αυτά, μπράβο για το στήσιμο
και η Noctua είναι καταπληκτική
καλή διασκέδαση!
 

astsar

New member
8 March 2008
24
Η αλήθεια είναι ότι 700 δεν είναι και λίγα, αλλά απο την άλλη ελπίζω ότι το σύστημα θα με βγάλει μερικά χρονάκια. Απο τις μέχρι τώρα δοκιμές είμαι πολύ ευχαριστημένος, η απόκριση είναι πολύ γρήγορη και δεν έχω βρει ακόμα αρχείο που να μην το παίζει.
 

anchel30

New member
28 May 2011
30
πλακα κανετε ρε παιδια? 700 ευρω ειναι υπερβολικα για htpc. Ο φιλος μπορει να μην εχει οικονομικα προβληματα και καλως εκανε. Αλλα για την κατασταση που ζουμε δεν ειναι για τετοια εξοδα. Θελω να δω προτασεις οικονομικες. Στα 100 με 200 ευρω. Οχι παραπανω. Αν ειναι να ξοδεψει καποιος τοσα λεφτα για htpc τοτε ποσα θα πρεπει να δωσει για αγορα του βασικου του pc;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγω θα προτεινα αυτο = https://www.minya.gr/Smart-TV-Box/Mini-PC/Mele-PCG03-Mini-PC. Πολυ καλο και οικονομικο pc.