Πολυκαρβονικά φύλλα..

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Χαιρετώ τους φίλους στην κατηγορία!

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία σχετικά με πολυκαρβονικά φύλλα.

Τα κυψελωτά φύλλα έχουν καλή συμπεριφορά στο στράβωμα λόγω ζέστης από τον ήλιο ?
Σκεφτόμουν για ένα απλό με 2 επίπεδα - 1 θάλαμο πάχος 10 mm
Η σαφώς πρέπει να πάω τουλάχιστον σε 3 - επίπεδα 2 θαλάμους..(16 mm) ?

Το ρωτάω αυτό σε σχέση με ένα συμπαγές φύλλο..

Το 2ο ζήτημα είναι το θέμα αντοχής σε χτύπημα από κάποιο μικρό αντικείμενο..
Εδώ νομίζω ότι το συμπαγές 4-5 mm σαφώς πρέπει να έχει καλύτερη αντοχή.. σωστά ?
 
Λοιπόοοοον...Εμένα η εμπειρία μου απο τα πολυκαρβονικά είναι τραυματική.Πέρισυ έφτιαξε η γυναίκα μου παραθαλάσσιο ταβερνείο,όπου και στήθηκε απο την αρχή πέργκολα 120τμ,το τελευταίο κομμάτι της οποίας (2μΧ12μ) σκεπάστηκε με φιμέ πολυκαρβονικό 10mm.Aυτό έγινε για λόγους φωτισμού και για να σπάσει η μονοτονία του ραμποτέ στη στέγη.Η τοποθέτηση εγινε Σεπτέμβριο απο ειδικό μάστορα εννοείται,με τα προβλεπόμενα παρελκόμενα,βίδες,τάπες στεγάνωσης,συνδέσμους κτλ.Τον Νοέμβριο με τις πρώτες κακοκαιρίες σας πληροφορώ το πήρε και το σήκωσε,οι βίδες αποδείχτηκαν ανεπαρκείς.Επανατοποθετήθηκε με στριφώνια και μεταλλικά πηχάκια δικής μου πατέντας,όμως το υλικό πλέον έχει θέματα στεγάνωσης,έχει ρουφήξει λασπόνερο ανάμεσα στις κυψέλες,και γενικά περιμένει να αντικατασταθεί απο ραμποτέ.

Δική μου γνώμη είναι πως πρόκειται για υλικό που ταιριάζει σε άλλα κλίματα,χωρίς έντονη ηλιοφάνεια και ανέμους..

Υγ
το ίδιο ισχύει με το plexi,μόνο που είναι πολύ πιο ακριβό..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Νίκο αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ με το κυψελωτό, ότι μπορεί να σπάσει μετά από κάποιο καιρό στο σημείο που μπαίνουν οι βίδες, καθώς είναι λεπτή η κάθε μία επιφάνεια του,
και κατά 2ον επειδή υπάρχει ένα δέντρο κοντά μπορεί να πέσει κανένα κλαδάκι πάνω του..

Για τα κυψελωτά που το έψαξα τώρα, είδα και εγώ ότι χρειάζονται βίδες, ροδέλες, λαστιχάκια, σιλικόνη κτλ κτλ..

Ntino η χρήση είναι για κάποια σκέπαστρα σε εξωτερικές πόρτες, και θα έχουν διαστάσεις περίπου 2 x 1.20 μέτρα..
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Πάρε τον κουμπάρο μου εδώ http://www.phoenix-plexiglass.gr/, ζήτα τον Σπύρο και πες του ότι σε στέλνει ο AFam.

Θα στα εξηγήσει όλα αναλυτικά για αυτό που θέλεις και θα πάρεις και τιμές...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Νίκο αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ με το κυψελωτό, ότι μπορεί να σπάσει μετά από κάποιο καιρό στο σημείο που μπαίνουν οι βίδες, καθώς είναι λεπτή η κάθε μία επιφάνεια του,
και κατά 2ον επειδή υπάρχει ένα δέντρο κοντά μπορεί να πέσει κανένα κλαδάκι πάνω του..

Για τα κυψελωτά που το έψαξα τώρα, είδα και εγώ ότι χρειάζονται βίδες, ροδέλες, λαστιχάκια, σιλικόνη κτλ κτλ..

Ntino η χρήση είναι για κάποια σκέπαστρα σε εξωτερικές πόρτες, και θα έχουν διαστάσεις περίπου 2 x 1.20 μέτρα..


Eαν εχουν σωστη στηριξη (σκελετο) δεν εχουν προβλημα
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Καλώς παιδιά, ευχαριστώ!

Ntino, ναι υπάρχει καλή μεταλλική βάση για στερέωμα..
Μάλλον τελικά σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα κυψελωτό 16 mm με 2 θαλάμους..
Όπως βλέπω είναι και πιο φτηνά από τα συμπαγή..

Βρήκα διάφορα μαγαζιά αλλά τα περισσότερα δεν είχαν τιμές..

Ένα αρκετά κατατοπιστικό μαγαζί που βρήκα, μαζί και με ότι άλλο χρειαστείς για την δουλειά αυτή είναι αυτό:
http://www.showood.gr/el/garden_fittings/polycarbonate_sheet/

Εδώ βρήκα και κάποιες οδηγίες για την τοποθέτηση τους, και τι να προσέξεις..
http://www.mellios.com.gr/products/GR/View/flat_multi-wall_pc_sheets
 
Last edited:
Σε οποιαδήποτε ενημερωμένη ξυλαποθήκη και αν πας θα δεις και θα σου πούν.Το showwood το θεωρώ πανάκριβο..Εγω απο το Ηράκλειο πήρα το φύλλο 6μΧ2μ 200 ευρώ.Πάχος 10mm.Αν θυμάμαι καλά τα 16mm απαιτούν στήριξη ανα 1 μέτρο..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..



Μου φάνηκαν καλές οι τιμές του ShoWood .. τόσο έχει το 6 x 2 m - 10mm - 190 ευρώ..

Παραπάνω είναι και κάποια σχετικά βιντεάκια που βρήκα..
 

my8os

New member
5 May 2009
9
Είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα για να ζητήσω ιδέες για ένα πρόβλημα, οπότε το γράφω εδώ:

Έχω βάλει κυψελωτό διαφανές πολυκαρβονικό σε υπάρχουσα πέργολα μπαλκονιού αλλά όταν βρέχει ακούγεται πολύ δυνατά και ενοχλεί.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειωθεί δραστικά ο θόρυβος; Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο ελαστομερές υλικό από πάνω όπως αυτά που βάζουν σε ταράτσες (δεν ξέρω πώς ακόμα μιας και έχει κλίση περίπου 10 μοιρών).
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Η στεγάνωση για τις ταράτσες στερεώνεται με θέρμανση (με ανοιχτή φλόγα ασετυλίνης), οπότε αποκλείεται!
Επίσης, η αξία του πολυκαρβονικού είναι ότι είναι διαφανές. Ό,τι και να βάλεις από πάνω θα κόψεις το φως.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,857
Αθηνα
Υπαρχει διαφανο στεγανωτικο ,χυτη μεμβρανη,να κανεις την δουλειά σου αλλά το θόρυβο αποκλειεται να το μειώσεις σε μεγάλο βαθμό...
Όπως είπε και ο φίλος το οτι το πολυκαρβουνικο είναι διάφανο είναι όλα τα λεφτά...
 

my8os

New member
5 May 2009
9
Re: Απάντηση: Πολυκαρβονικά φύλλα..

Υπαρχει διαφανο στεγανωτικο ,χυτη μεμβρανη,να κανεις την δουλειά σου αλλά το θόρυβο αποκλειεται να το μειώσεις σε μεγάλο βαθμό...
Όπως είπε και ο φίλος το οτι το πολυκαρβουνικο είναι διάφανο είναι όλα τα λεφτά...

Δεν θα με πειράξει ιδιαίτερα να κόψω το φως. Επίσης ούτε το οπτικό αποτέλεσμα με πολυαπασχολεί.
Αν ήξερα για το θόρυβο θα είχα βάλει συμπαγές πολυκαρβονικό τουλάχιστον.
Αν βάλω στρώσεις από κάποιο ελαστομερές υλικό δεν θα μειωθεί αρκετά ο θόρυβος; Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα κολλήσει καλά πάνω στα φύλλα αλλά δεν μιλάμε για μεγάλη επιφάνεια (γύρω στα 7-8 τμ).
Μέχρι και σιλικόνη σκεφτόμουν....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,934
Εκεί ψηλά.....
Ασφαλτικο κεραμιδι ειναι η λυση!

Δεν το ειπα τυχαια.

Ειναι καταρχην ελαφρυ αρα δεν επιβαρυνει την περγκολα.

Ειναι ομορφο (πολυ) και ας περιοριζει το φως απο πανω αλλα στην Ελλαδα ειμαστε θελουμε να μαζευουμε το φως οχι να το ενισχυουμε.

Και κυριως η γρασε του επιφανεια ειναι ταμαμ για να "σπαει" τον ηχο προσκρουσης του νερου της βροχης.