Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 241 απο 291 ΠρώτοΠρώτο ... 141231237238239240241242243244245251 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2,401 έως 2,410 από 2905
    Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012

Re: Nvidia Shield Android TV 4K

Έπρεπε 4 γίγα να έβαζαν στο 2017 μοντέλο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθηνα

Re: Απάντηση: Nvidia Shield Android TV 4K

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από aristidis.540 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω βάλει πρόσθετο για μεγαλύτερο buffer

και εάν έχω ταχύτητα στα όρια το αφήνω λιγο να φορτώσει η κάνω οτι θέλω αρκεί να βλέπω την ταχύτητα.
    απο οτι καταλαβαινω αυτο απλα ειναι ενας ευκολος τροπος να κανεις edit το advancedsettings.xml , δεν ειναι τιποτα το "μαγικο". Σιγουρα χρησιμο παντως και γλυτωνεις απο την "ταλαιπωρια".

Παραπανω μνημη, περα απο το να αυξησει την τιμη, δεν ξερω τι θα προσεφερε στο μηχανακι

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2018

Απάντηση: Nvidia Shield Android TV 4K

Καλησπερα. Εδω και μια εβδομαδα ειμαι και εγω κατοχος του shield.Μεχρι στιγμης ευχαριστημενος. Υπαρχει καποιο vpn aplication απο το store η εκτος που να δουλευει στο shield;

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011

Υπαρχει τροπος να βλεπω κατα την αναπαραγωγη του Netflix,kodi τι αναλυση ,φορματ ηχο κτλ παιζει?

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    Πάτρα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από slk200gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει τροπος να βλεπω κατα την αναπαραγωγη του Netflix,kodi τι αναλυση ,φορματ ηχο κτλ παιζει?
    Για το kodi, αν έχεις συνδέσει πληκτρολόγιο πατάς το ο την ώρα που παίζει η ταινία, αν δεν έχεις πληκτρολόγιο τότε μπορείς με την εφαρμογή yatse από το android smartphone ( στην κεντρική σελίδα με το τηλεκοντρόλ πατάς το εικονίδιο με το τηλεκοντρόλ πάνω δεξιά μετά το + κέντρο πολυμέσων και πλήκτρο πληκτρολόγιου, κωδικός πλήκτρου ο)
    Panasonic TX P42UT50,Vu+ Solo2,Xiaomi Mi Mix 2,Nvidia Shield TV,Yamaha RX-V377

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011

Ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα

Σε netflix πως βλέπουμε την ανάλυση
    "100 Days, 100 Nights"

https://www.youtube.com/watch?v=8ouI5KcyHfE

Οι φωτογραφίες μου
    https://www.flickr.com/photos/apollwnios/

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011

Αν θυμάμαι καλά με f4.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα

Ευχαριστώ πολύ
    "100 Days, 100 Nights"

https://www.youtube.com/watch?v=8ouI5KcyHfE

Οι φωτογραφίες μου
    https://www.flickr.com/photos/apollwnios/

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Μετά την επιστροφή των διακοπών έπαιξα λίγο με το Shield πιο σοβαρά.

Συγκεκριμένα είδα 3 ολοκληρωμένα βίντεο, ένα HDR και δύο 1080p. Τα είδα με Kodi (SPMC, την έκδοση του Playstore, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη νεότερη σε .apk) με ενεργοποιημένα HQ scalers και video scaling method Bicubic (το lanczos3-optimised που προτείνουν μου φάνηκε λίγο υποδεέστερο και σαν να είχε ringing). Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τόσο ομαλή κίνηση από player. Ακόμη και με το true motion απενεργοποιημένο η κίνηση ήταν εξαιρετική ενώ με ενεργοποιημένο δεν έβλεπες ψεγάδι. Ούτε στο παλιό καλό e-great m34a, ούτε στο Mede8er 600 (όσο το είχα) ούτε στο NUC ούτε στο Dune Solo έχω δει τόσο ομαλή κίνηση. Η ποιότητα εικόνας, αναθεωρώντας προηγούμενη άποψη, ήταν πραγματικά πολύ καλή, εφάμιλλη των παραπάνω players (νομίζω το NUC με 1080p και upscale η TV έχει μισό κλικ καλύτερη εικόνα). Εξαιρετική εικόνα και ομαλότητα είχε και το HDR βίντεο. Πραγματικά εξαιρετικό μηχανάκι. Αν και Android η nVidia φαίνεται να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Δεν δοκίμασα με ολοκληρωμένα βίντεο άλλους players (πχ MX Player) αλλά ίσως το κάνω από περιέργεια αν και με καλύπτει απόλυτα το SPMC.

Δύο πραγματάκια δεν μπόρεσα να βρω:

1) Συνδέοντας το Shield με ethernet, με DHCP όλα καλά. Έχω και πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο και στο internet. Όταν βάζω static ip δεν καταφέρνω με τίποτα να έχω δίκτυο. Βάζω της μορφής 192.168.1.xx, subnet /24, gateway το router και DNS είτε του OTE, είτε του OTE και το gateway, είτε κενά, δοκίμασα τα πάντα. Από το PC παίρνω απάντηση στο ping αλλά κανένα πρόγραμμα (xplorer, SPMC) δεν βλέπει κοινόχρηστους φακέλους ούτε Internet έχω. Με DHCP όλα δουλεύουν μια χαρά.

2) Αυτή τη στιγμή έχω συνδεδεμένο το Shield στην TV (δεν έχει HDR passthrough ο AVR μου). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην παίρνω HD Audio (το γνώριζα αυτό), παίρνω όμως DD, DTS και DTS από DTS-HD κανονικά. Αυτό που δεν παίρνω (φυσικά) είναι DD+ (E-AC-3). Υπάρχει κάποιος τρόπος ή ρύθμιση να παίρνω DD από DD+ (ο media player της TV το κάνει κανονικά αυτό) ή έστω PCM 5.1; Ή κάποια άλλη ιδέα;

Σελίδα 241 απο 291 ΠρώτοΠρώτο ... 141231237238239240241242243244245251 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 3 χρήστες. (1 μέλη και 2 επισκέπτες)

1. polakis

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης