Ποιον δεκτη/καρτα για ACM, VCM

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chisenefrega

New member
6 December 2006
24
Καλησπερα στην παρεα

Γενικα να πω ειμαι ασχετος,κατεληξα οτι θελω δεκτη για ACM, VCM με λιγο γκουγλαρισμα αφου ειδα οτι ο dm 800 δεν μπορουσε να κατεβασει τα καναλια.

Τα καναλια που με ενδιαφερουν ειναι αυτα

http://gr.kingofsat.net/packages.php?&id=42&standard=All&ordre=freq&filtre=Clear ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΣΤΟΝ EYTELSAT 5W(ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ HOTBIRD)

Απο οτι καταλαβα δεκτες μαλλον δεν ειναι ευκολο να βρεις και αν υπαρχουν ειναι πανακριβοι,αν και βρηκα ποσταρισματα καποιων ετων πριν, στο λιγο ψαξιμo που εκανα, οποτε ισως η κατασταση εχει αλλαξει.

Σε καρτες(αν και ο διαχωρισμος που κανω σε δεκτη/καρτα μαλλον ειναι λαθος) ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και το ονομα που επεφτα παντου ειναι το TBS

http://www.tbsdtv.com/ και πιο συγκεκριμενα η 6925 η οποια ειναι παλιοτερο μοντελο μαλλον, που δεν μπορεσα να βρω στο αμαζον και ebay αλλα φανταζομαι με καλυπτει σ αυτο που θελω καποιο νεοτερο μοντελο.

Οποτε
Μια καρτα θα την παρω,αυτο ειναι σιγουρο,αλλα για να μειωσω το ρισκο, ειπα να κανω ενα ποστ εδω μηπως και υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει με το θεμα και ειτε με κατευθυνει αλλου ,ειτε με αποτρεψει απο την αγορα,ισως η καρτα ειναι πολυ δυσκολη στην χρηση και δεν αξιζει κλπ.

Ευχαριστω
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Για ριξε μια ματια στα παρακατω λινκς
http://www.buydvb.net/tbs5925-usb-dvbs2-professional-tv-box-p-58.html
http://www.buydvb.net/dvbs2-tv-tuner-pci-c-/matrix-arm-mini-pc-p-97.html
http://www.buydvb.net/tbs-2980-matrix-2-arm-mini-pc-p-125.html αυτο εδω μαλλον ειναι καλυτερο σαν hardware ομως το προβλημα ειναι οτι η υποστηριξη του TBS5925 USB ειναι στο σταδιο to be added οποτε δεν ειναι τιποτε σιγουρο
 

chisenefrega

New member
6 December 2006
24
Γεια σου φιλε κι ευχαριστω για την απαντηση.

Περιμενα λιγο αλλα δεν εβλεπα απαντηση οποτε προχωρησα στην αγορα του....

tbs 5925 το οποιο και μου προτεινεις απ οτι βλεπω,αρκετα ακριβο ,ελπιζω τουλαχιστον να κανει την δουλεια.

Το πηρα απο το αμαζον και το περιμενω μεσα στην εβδομαδα.

Τα αλλα 2 λινκ αν καταλαβαινω σωστα ειναι "υποστηρικτικα" σε περιπτωση που θελω να το βαλω κατευθειαν στην τηλεοραση και οχι στο πσ ετσι? Προς το παρον δεν ενδιαφερομαι για κατι τετοιο ,ασ το κανω να δουλεψει στο πσ και ολα καλα

ευχαριστω
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Άργησα να δω το τόπικ! Αλλιώς θα σου είχα προτείνει την TBS 6983, αν ήθελες εσωτερική PCIe κάρτα. Έχω και την TBS 6925 και τη νεώτερη 6983, που έχει διπλό tuner και αντικατέστησε την 6925. Τι κάτοπτρο έχεις για τις 5W; Ανάλογα με τη περιοχή που βρίσκεσαι, η λήψη των συγκεκριμένων συχνοτήτων από τις 5W δεν είναι πάντα εύκολη. Υπόψη επίσης ότι χρειάζεσαι και κάποιο πρόγραμμα, όπως το DVBDream, για να βλέπεις αυτά τα κανάλια. Θέλουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις ώστε να γίνει λήψη, με απλό σκανάρισμα χωρίς αυτές τις ρυθμίσεις, δεν πιάνεις τίποτα. Δες λίγο το παρακάτω για τις ρυθμίσεις αυτές...

http://www.digitaltvinfo.gr/magazine-archive-bootom/year-2014/item/13196-lipsi-kanalion-multistream
 

chisenefrega

New member
6 December 2006
24
Καλησπερα και στον φιλο σοτο.
Τουλαχιστον δεν επεσα και πολυ μακρυα απο αυτο που επρεπε να παρω,δεν πηρα κατι για 350 ενω με βολευε κατι στα 100ε.

Να πω οτι με προβληματισες λιγο για την ληψη(και βλεπω τωρα οτι το αναφερεις και στο αρθρο σου το οποιο ειναι και πολυ φρεσκο δυστυχως) γιατι δεν πηγε καθολου το μυαλο μου(ιταλικα καναλια υποτιθεται,ενα τσιγαρο δρομος:2thumb22sup: )

Ειμαι βορεια,κοντα σε Θεσσαλονικη και εχω πιατο 1,2(no name). Βγαινουν? βγαινουν αν ανεβω λιγο σε διαμετρο(1,5 ας πουμε) η ...την πατησα σαν μπουφος:hanged:

Για το οτι δεν ειναι και τοσο plug and play το...ολο θεμα,το ειχα καταλαβει οταν το πρωτογκουγλαρα και ηξερα οτι θα χρειαστω ειδικο προγραμμα και ρυθμισεις κλπ.

Αλλα αυτα θα τα δω αφου με το καλο ερθει στα χερια μου.

Τουλαχιστον πηρε ζωη το θεμα την καταλληλη στιγμη για την δευτερη φαση του σχεδιου(πργραμματα,ρυθμισεις)

Το αρθρο (σου?) μπηκε στα αγαπημενα και θα μελετηθει την καταλληλη ωρα.

Δεν περασε και πολυς καιρος αλλα στα περι software αλλαξε κατι?Αν δεν κανω λαθος,με μια προχειρη ματια στο αρθρο, αναφερεις 3 απο τα οποια το ενα ειναι δωρεαν, αλλα καταληγεις στο DVBDream

Ειναι αρκετα πιο ευχρηστο?ισως εσυ ησουν εξοικειωμενος μ αυτο και προχωρησες μ αυτο?Δεν θα ειναι μεγαλο προβλημα η αγορα του η η με αλλον τροπον αποκτηση του , απλα ρωταω.

Και να κατεβασω την εκδοση που ανφερεις εκει ? η τον καιρο εκεινο απλα ηταν η πιο updated και να κατεβασω κανονικα τωρα την πιο καινουργια?

Ολα αυτα βεβαια αν δεν μου κοψεις τα ποδια με τα περι ληψης,για να ψαξω και εγω λιγο για footprints και τετοια...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Επίσης καλησπέρα!

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, αλλά μάλλον οκ είσαι με το 1.20 στη Θεσσαλονίκη. Εδώ που είμαι έρχονται οριακά (το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας είναι εντός της λήψης της superbeam, η Κρήτη εκτός), πότε υπάρχει λήψη, πότε όχι, με 1.25μ Gibertini. Κοίταζα νωρίτερα και δεν είχα σήμα.

Με προγράμματα και κάρτες DVB για υπολογιστές ασχολούμαι από το 2004, οπότε καταλαβαίνεις έχω κάποια εξοικείωση! To DVBDream δεν είναι δωρεάν, και η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη (σχετικά βέβαια) στα 49 δολάρια [ίσως υπάρχει κι άλλος τρόπος "απόκτησης" αλλά δεν το έχω ψάξει, το έχω αγοράσει από τότε που έπαψε να είναι δωρεάν]. Η τελευταία έκδοση είναι η 2.7.1, κυκλοφόρησε τις τελευταίες ημέρες και αν δεν κάνω λάθος λειτουργεί ως trial για κάποιο διάστημα. Δωρεάν είναι το SmartDVB, απλά το DVBDream για μένα ήταν πιο εύχρηστο στη λειτουργία με τα συγκεκριμένου τύπου κανάλια.

Ναι, δικό μου είναι το άρθρο.
 

chisenefrega

New member
6 December 2006
24
Ωραια λοιπον,φαινεται οτι δεν την πατησα.:guitarist:

Μου ερχεται η καρτα ,ακολουθω τον οδηγο σου και επανερχομαι,για καποιες ερωτησουλες που σιγουρα θα προκυψουν.

Μεγαλο ευχαριστω και στον νακατα,γιατι απο μερα σε μερα ,θα το εξαφανιζα το θεμα πανω απο τη μπαρα που το ειχα για να το επισκεπτομαι πιο ευκολα,2 3 κλικ ειχαν μεινει:grinning-smiley-043
 

chisenefrega

New member
6 December 2006
24
Ολα πηγαν καλα τελικα,ηρθε δοκιμαστηκε ,δουλεψε.
Βεβαια
1)μετανιωσα κιολας που πηρα εξωτερικο,δεν φτανει που, ηδη, κατι ακουγεται απο μεσα, αν το κουνας,ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα το ριξω κατω.....δεν την γλιτωνει

2)ζεσταθηκε αρκετα ,με ουτε μιας ωρας χρησης.

Να πω επισης οτι εφαγα κανα μισαωρο προσπαθωντας να ετοιμασω το ινι που λεει ο φιλος σοτος στον οδηγο,αλλο σαιτ δεν ειχε updated τα στοιχεια ,αλλο δεν τους συγκεκριμενους transponder, και αφου βρηκα κατι να πατησω και προσθεσα τα στοιχεια που πρεπει απο τον οδηγο σε ενα δυο τρανσπονδερ για δοκιμη, μολις πηγα να το βαλω στον φακελο transponders ανακαλυψα οτι τους ειχε ολους ετοιμους το dvd dream:slapface:

Επισης ,στο κανονικο dvb dream που κατεβασα,το τριαλ, ειχα ενα προβλημα στην αποθηκευση καποιων καναλιων,εβαζε ενα ,error in access module ,κατι τετοιο

Μετα "απεκτησα" μια πληρη παλιοτερη εκδοση και δεν μου εβγαλε προβλημα,παρολαυτα μαλλον θα αγορασω το κανονικο,ισως δοκιμασω το free που υπαρχει στο αρθρο και αν με καλυπτει το κρατησω

Ολα καλα λοιπον,ευχαριστω και παλι
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
καλησπερα σας.επειδη ενδιαφερομαι και εγω για το συγκεκριμένο πακετο,Μπορείτε να μου πείτε ποια ειναι η φθηνοτερη καρτα που θα μου εκανε δουλεια???
 

alpha111

Senior Member
18 March 2007
620
Re: Απάντηση: Ποιον δεκτη/καρτα για ACM, VCM

Άργησα να δω το τόπικ! Αλλιώς θα σου είχα προτείνει την TBS 6983, αν ήθελες εσωτερική PCIe κάρτα. Έχω και την TBS 6925 και τη νεώτερη 6983, που έχει διπλό tuner και αντικατέστησε την 6925. Τι κάτοπτρο έχεις για τις 5W; Ανάλογα με τη περιοχή που βρίσκεσαι, η λήψη των συγκεκριμένων συχνοτήτων από τις 5W δεν είναι πάντα εύκολη. Υπόψη επίσης ότι χρειάζεσαι και κάποιο πρόγραμμα, όπως το DVBDream, για να βλέπεις αυτά τα κανάλια. Θέλουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις ώστε να γίνει λήψη, με απλό σκανάρισμα χωρίς αυτές τις ρυθμίσεις, δεν πιάνεις τίποτα. Δες λίγο το παρακάτω για τις ρυθμίσεις αυτές...

http://www.digitaltvinfo.gr/magazine-archive-bootom/year-2014/item/13196-lipsi-kanalion-multistream
Η 5925 USB έχει ένα πλεονέκτημα ότι μπορείς να την σύνδεσης με κάποιον δεκτη enigma 2 νου+ και να βλέπεις τα multistream εκεί (open pli imag) , νομίζω αξίζει τα λεφτά του !! όσο αφορά το ACM , VCM είναι ακόμα δύσκολο να βλέπεις καθαρά ακόμα .
σότο παρήγγειλε μου μια 5925 και stile μου με mail λογαριασμό να σου στυλο τα λεφτά .