Leica Q (typ 116) , Q2, Q2 monochrome, Q3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: New Leica Q (typ 116)

Υπέροχη, όπως και τα περίπου 4.000 που θα κοστίζει...
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Απάντηση: Re: New Leica Q (typ 116)

Σίγουρα κοστίζει, αλλα ειναι και η καλύτερη full frame fixed lens camera. Για τους fans δε της Leica μάλλον είναι ευκαιρία αν σκεφτεί κανείς ότι στοιχίζει λιγότερο απλό τον νέο summilux 28mm 1.4.
 
Last edited by a moderator:

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Απάντηση: Re: New Leica Q (typ 116)

Σίγουρα κοστίζει, αλλα ειναι και η καλύτερη full frame fixed lens camera. Για τους fun δε της Leica μαλον έιναι ευκαιρία αν σκεφτεί κανείς ότι στοιχίζει λιγοτερο απλό τον νέο summilux 28mm 1.4.

Η καλύτερη μεταξύ των δύο που υπάρχουν όλες κι όλες :firstprize:
Τέλος πάντων, ως συνήθως, απευθύνεται σε πάρα πολύ ειδικό κοινό, κοινό χαρακτηριστικό των μελών του οποίου (οι fans που λές Κώστα) είναι μάλλον το παχυλό πορτοφόλι παρά κάτι σχετικό με τη Φωτογραφία.
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Απάντηση: Re: New Leica Q (typ 116)

Για power buy δεν το βλέπω Παναγιώτη. Σίγουρα η Leica απευθύνεται σε κοινό που έχει και θέλει να ξοδέψει αρκετά έως πολλά χρήματα για μια φωτογραφική μηχανή. Αυτο όμως δεν συνεπάγεται χωρις άλλο ότι είναι και άσχετοι με την φωτογραφια. Τέλος πάντων. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι και αυτή η αίγλη που αποπνέει η φίρμα τουλάχιστο για τους παλαιότερους απο μας.

ΥΓ: Αν θέλει καποιος απο τους διαχειριστές ας διορθώσει στο post #4# εκείνο το fun σε fans.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: New Leica Q (typ 116)

εγω παντως νομιζω το οτι ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απο την ΡΧ1, ειναι στο μμιον της, και το εστιακο μηκος δεν ειναι τοσο βολικο οσο ο 35αρης της σονυ
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Απάντηση: Re: New Leica Q (typ 116)

Πράγματι είναι μεγαλύτερη. Έχει ομως ενσωματωμένο EVF και κορυφαία εργονομία . Τώρα όσον αφορά το εστιακό μήκος του φακού οι εκτιμήσεις ως προς την χρηστικότητα είναι καθαρά υποκειμενικές. Απο ποιότητα παντως , ιδιαίτερα στα άκρα, ειναι κατά πολύ ανώτερος του Zeiss που φοράει η Sony.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: New Leica Q (typ 116)

αυτο με το crop ισχει (αν και αν τραβας πχ καπιο προσωπο απο αρκετα κοντα και το cropαρης θα εχει αρκετη παραμορφωση).
το evf παντως σε σωμα που δεν αλαζει φακους δεν βλεπω πολυ νοημα να υπαρχει, ενα απλο οπτικο σκοπευτρο που βγαινει αρκει νομιζω, και κανεις οικονομια στο χωρο, οπως στη ricoh GR
 

VaMa

Established Member
16 January 2007
156
Πατρα
Re: New Leica Q (typ 116)

το evf παντως σε σωμα που δεν αλαζει φακους δεν βλεπω πολυ νοημα να υπαρχει, ενα απλο οπτικο σκοπευτρο που βγαινει αρκει νομιζω, και κανεις οικονομια στο χωρο, οπως στη ricoh GR

+1
(ή σε φακο zoom )

Βασιλης
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
Re: New Leica Q (typ 116)

είχα κι εγώ ενα σύντομο hands-on με τη Leica Q που πήρε πρόσφατα ένα φίλος. Δεν έχω διαβάσει κανένα review για τη μηχανή, ούτε έχω ασχοληθεί, γιατί απέχει πολύ από το budget μου, αλλά είχα περιέργεια να δω πως αποδίδει. Δίπλα είχα την RX100iv για σύγκριση. Επειδή ζήλεψα, θα τη θάψω λίγο τη Leica :)

Τα αρνητικά:
Από πλευράς μεγέθους είναι τεράστια. πολύ μεγαλύτερη από την RX100, αλλά και από την RX1 που είχα παλιότερα. Αν βάλεις και το hood μπροστά είναι σα μια μεγάλη mirrorless, απέχει πολύ από compact. Η δερμάτινη θήκη που χρεώνουν 200+ ευρώ δεν είναι καθόλου πρακτική και εμποδίζει τη λειτουργία της πίσω ροδέλας.
Η οθόνη έχει καλή ανάλυση, αλλά η αποκριση αφής δεν είναι καλή, όπως πχ. στην panasonic ή στην samsung, που είναι σαν οθόνες κινητού. πχ. προσπαθείς να μεγεθύνεις την εικόνα και έχει lag... αυτό με ξενέρωσε να πώ την αλήθεια. αφού συνεργάζεται με την panasonic γιατί δεν ειναι εξίσου καλή η οθόνη...? Μπορεί βέβαια να φταίει ότι είχε προστατευτική μεμβράνη πανώ, αλλά δε νομίζω.

Τα θετικά:
Design και ποιότητα κατασκευής είναι από άλλο πλανήτη
Ο φακός είναι super-sharp και δεν έχει παραμορφώσεις στα άκρα (είδα γύρω στις 100 φωτογραφίες που είχε τραβήξει ο φίλος). Πολύ ωραίο contrast και πιστότητα χρωμάτων. Δεν ξέρω αν πρέπει να το πώ, αλλά μου φάνηκε πολύ κοντά στην ΧΤ1
ταχύτατο AF και πολύ πρακτικό touch focus - ας πάρει ένα μάθημα εδώ η sony που αρνείται να βάλει οθόνη αφής στις Α7x. Αν εστιάσεις με το δάχτυλο και πατήσεις το κλείστρο μέχρι τη μέση, δεν εστιάζει ξανα.. έξυπνο ;) έτσι δεν κινδυνεύεις να χάσεις το σημείο εστίασης
απόδοση σε low light μου φάνηκε πολύ καλή, αλλά όχι στα επίπεδα της Df.
βίντεο δε δοκίμασα

προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι εκπληκτική μηχανή για τοπία και street, ο φακός φαίνεται πολύ δυνατός, εστιάζει ταχύτατα και έχει πανέμορφο design. Αλλά προσωπικά δε θα την αγόραζα, ακόμα κι αν είχα τα λεφτά
 

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Re: New Leica Q (typ 116)

πολύ πρακτικό touch focus - ας πάρει ένα μάθημα εδώ η sony που αρνείται να βάλει οθόνη αφής στις Α7x. Αν εστιάσεις με το δάχτυλο και πατήσεις το κλείστρο μέχρι τη μέση, δεν εστιάζει ξανα.. έξυπνο ;) έτσι δεν κινδυνεύεις να χάσεις το σημείο εστίασης

Αυτο το κανει και η olympus xz2 που εχω (και λογικα και πολλες άλλες μηχανες), αρα μαλλον αρνητικο της sony ειναι οπως λες παρά θετικό της leica.
 

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Re: New Leica Q (typ 116)

Υπαρχει λογος να μας αναφερεις την ΧΖ2 καθε τρεις και μια?

Οχι σβηστο το μηνυμα μου σε παρακαλω γιατι δε καταλαβες τι εννοουσα. Ο καθενας συγκρινει με την μηχανη του, ο alzazira που συγκρινε με rx100, a7 δε σε πειραξε. Αναφερω απλα τι βλεπω στην μηχανη που εχω. Please delete αφου σε ενοχλησε τοσο, να τελειωνουμε.
 
Last edited:

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Re: New Leica Q (typ 116)

Όχι αν ειναι να ζητησω και συγνωμη που εχω την xz2.... :flipout::flipout:
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: New Leica Q (typ 116)

Και λειτουργεί κι ως crop 35άρης.
στο crop στα 35mm δουλεύει σε raw ή είναι όπως την x70 που όταν κροπάρει χάνει την δυνατότητα για επεξεργασία σε RAW, ξέρει κανείς να πει;

καλά τρομερή μηχανή!!!!

δηλώνω θαυμαστής:firstprize::firstprize::firstprize: