Το Heavy Metal του σήμερα... Vol.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Ολοι οσοι εχουμε τετοια ακουσματα μεγαλωσαμε ακουγοντας τα μεγαθηρια του ειδους οπως Iron Maiden,Judas Priest,Metallica,Black Sabbath,W.A.S.P. , Helloween,Manowar και αλλα που αν τα λεμε δε θα τελειωσουμε ουτε σε καμια βδομαδα. Εχουν πλεον αυτες οι μπαντες αραγε να προσφερουν κατι σημερα? ΔΕΝ ΞΕΡΩ... καποιες μπορει ΝΑΙ,καποιες σιγουρα ΤΙΠΟΤΑ! Δε θα αναλυσω αυτο,τωρα τουλαχιστον... Υπαρχουν μπαντες ομως που κατα τη γνωμη μου παντα μπορουν να προσφερουν πααααρα πολλα.Νεοτερες βεβαια,και ηλικιακα και δισκογραφικα.Απλα θα ηθελα να αναφερω μερικες που εδω στο ΕΛΛΑΝΤΑ τις γνωριζουν ελαχιστοι,αλλα μολις περασεις τα συνορα καποιες απο αυτες ειτε γεμιζουν γηπεδα για πλακα,ειτε παιζουν σε μεγαλα venues ειτε ειναι headliners στα μεγαλυτερα φεστιβαλ της Ευρωπης οπως Download,Hellfest,Wacken κλπ.Θα αναφερω απλα μερικες για την περιπτωση που ενδιαφερεται να ασχοληθει καποιος....

AVENGED SEVENFOLD Ισως η μεγαλυτερη μπαντα αυτη τη στιγμη στον κοσμο,απο πολλες αποψεις...και απο θεμα εμπορικοτητας, και απο θεμα ποιοτητας κυκλοφοριων, αλλα και ως μουσικοι ειναι...αλλου!!! Αξιζει να ακουσει κανεις καποια albums τους,ειδικα τα "Hail to the King" , "Avenged Sevefold" αλλα και το "Nightmare" γιατι πισω απο τα drums καθεται ο Mike Portnoy,αλλα και το "City of Evil" ειναι εξαιρετικο!
Φερνει κατι απο Sad but True μηπως???

FIVE FINGER DEATH PUNCH Διαφορετικος ηχος,brutal αλλα και καθαρα φωνητικα μαζι,αλλα επισης και πολυ μελωδια.ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ που ο ηχος πραγματικα...ΣΚΟΤΩΝΕΙ! Στο Αμερικα ειναι πολυ μεγαλο ονομα,εδω και 2-3 χρονια μεγαλωνουν και στην Ευρωπη,στο Ελλαντα παιζει να μην τους ξερει κανενας σχεδον... Αξιζει να ακουσει καποιος τα "American Capitalist","The Wrong Side of Heaven...Pt.1" αλλα και το "War is the Answer"
ΔΙΑΣΚΕΥΑΡΑ!

ALTER BRIDGE Eδω παμε σε εντελως HARD ROCK καταστασεις... Ισως η καλυτερη rock φωνη της εποχης μας,ο λογος για τον Myles Kennedy,εχει χαρακτηριστει απο τους περισσοτερους ως ο Robert Plant του σημερα! Επισης ειναι και τραγουδιστης στο συγκροτημα του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Slash (ναι,των GNR).Παρα πολυ χαρακτηριστικη φωνη που σου μενει... Αξιζει να ακουσει καποιος τα "Fortress","AB III" αλλα και το "Μade in Stoke" του Slash.

To be continued....
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
AVENGED SEVENFOLD....μου έρχονταν μαθητές μου και μου λέγανε να μάθουμε εκείνο το κομμάτι το αλλο το κομμάτι και να τους λέω οτι δεν τα ξερω και με ενα βλέμμα απορίας να μου λενε " μα ειναι AVENGED SEVENFOLD...." . Όλες οι νέες μπάντες μου ειναι αδιάφορες. Τα εχω ακούσει ξανα απο άλλους , μικρότερους και μεγαλύτερους στο χωρο. Τα νεα συγκροτήματα ειναι πιο φρέσκα και ηλικιακά κοντά στα νεα παιδια. Μουσικά δεν φτάνουν τους παλιούς , αλλα οι παλιοί ειναι πλέον 50 φεύγα χωρίς περίεργα κουρέματα και ντυσίματα στο πνεύμα της εποχής . Οι βιομηχανίες πουλάνε το παλιό φαΐ σε νεα συσκευασία .
Τουλάχιστον για εμένα υπάρχουν ακόμη φρέσκιες μπάντες της γενιάς μου οπως οι opeth, paradise lost , primordial κλπ. Με θλίβει που η βιομηχανία έφαγε συγκροτήματα οπως τους Therion.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
AVENGED SEVENFOLD....μου έρχονταν μαθητές μου και μου λέγανε να μάθουμε εκείνο το κομμάτι το αλλο το κομμάτι και να τους λέω οτι δεν τα ξερω και με ενα βλέμμα απορίας να μου λενε " μα ειναι AVENGED SEVENFOLD...." . Όλες οι νέες μπάντες μου ειναι αδιάφορες. Τα εχω ακούσει ξανα απο άλλους , μικρότερους και μεγαλύτερους στο χωρο. Τα νεα συγκροτήματα ειναι πιο φρέσκα και ηλικιακά κοντά στα νεα παιδια. Μουσικά δεν φτάνουν τους παλιούς , αλλα οι παλιοί ειναι πλέον 50 φεύγα χωρίς περίεργα κουρέματα και ντυσίματα στο πνεύμα της εποχής . Οι βιομηχανίες πουλάνε το παλιό φαΐ σε νεα συσκευασία .
Τουλάχιστον για εμένα υπάρχουν ακόμη φρέσκιες μπάντες της γενιάς μου οπως οι opeth, paradise lost , primordial κλπ. Με θλίβει που η βιομηχανία έφαγε συγκροτήματα οπως τους Therion.
Πρωτα απ'ολα να πω οτι ειμαι 36 ετων και ακουω Heavy εδω και 25 χρονια καθημερινα! Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα μαζι σου. Πιστευω οτι η νεα γενια δε μπορει να δεθει τοσο με τα παλαιοτερα μεγαθηρια οσο ειμαστε εμεις δεμενοι με αυτα,για πολλους λογους (ηχος,image κλπ). Δεν ειναι της εποχης τους,οπως δεν ηταν της εποχης μου οι Zeppelin και οι Purple,οχι οτι δε μου αρεσουν,προς Θεου!!!
Οι AVENGED SEVENFOLD πιστευω οτι ειναι μια κατηγορια πανω απ'ολα τα σημερινα συγκροτηματα στην οποια παιζουν μπαλα μονοι τους. Τους ειδα live το 2013 στο Μιλανο μαζι με τους FIVE FINGER DEATH PUNCH κι εμεινα........με το στομα ανοιχτο!!! Χαλαρα μεσα στα 5 καλυτερα live που εχω δει EVER (κι εχω δει παααααρα πολλα!).Εξαιρετικοι ως μουσικοι,επαγγελματισμος,απιστευτος ηχος και ολα αυτα σε ενα γηπεδο με 20,000 κοσμο.
Οι Paradise Lost νομιζω οτι με τις τελαυταιες κυκλοφοριες τους κινουνται σε πολυ μετρια επιπεδα (ειδικα αυτο που εβγαλαν τωρα),οσο για τους Therion νομιζω οτι φαγωθηκαν μονοι τους λογω μετριων προς κακων δισκων και οχι λογω μουσικης βιομηχανιας...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Τι να σας πω ρε παιδιά...Λίγα δευτερόλεπτα άκουσα απο τα δύο πρώτα βίντεο και αμέσως κατάλαβα τι αντιγράφουν. Τίποτα φρέσκο δεν υπάρχει πια;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Μην συμπεριφερόμαστε σαν γερόντια. Είναι λογικό να έχουν τεράστιες επιρροές από τα μεγαθήρια και να αντιγράφουν αρκετά. Το θέμα είναι πόσο καλά το κάνουν. Το πρόβλημα της σημερινής γενιάς μουσικών (σχεδόν για οποιοδήποτε είδος και εάν μιλάμε) είναι η μουσική αμάθεια. Με την έλευση των ηλεκτρονικών βοηθημάτων, δεν υπάρχει πια η απαραίτητη παιδεία.
Από εκεί και πέρα, από το να ακούω τις άθλιες προσπάθειες των τελευταίων χρόνων από μεγαθήρια, να αναπαραστήσουν τις παλιές δόξες, καλύτερα αυτά.
Patagos, τους Avenged Sevefold ομολογώ δεν τους ήξερα. Δεν μου κάνουν κακοί, αλλά από την άλλη το συγκεκριμένο τραγούδι, είναι τόσο αντιγραφή, που αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει πέσει μήνυση copyright από τους "εμείς φάγαμε το Napster" Metallica. Θα ακούσω τους δίσκους τους και θα επανέλθω.
Περιμένω να δω και τι άλλο θα μας προτείνεις.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αν και οι Sevefold μου θύμισαν κάτι απο Γερμανία στην αρχή, έχεις δίκιο, Μεταλλικίζουν πολύ.

Οι FFDP είναι χειρότεροι όμως.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Αν και μια γεννιά παλαιότερος, άκουσα τα δείγματα με συμπάθεια ... όντως δεν φαίνεται να υπάρχει ανανέωση ιδεών ... το τελευταίο πράγμα του είδους που με συγκλόνισε ήταν οι Sepultura πριν καμμιά 25ριά χρόνια ..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Το Heavy Metal του σήμερα... Vol.1

Αν και μια γεννιά παλαιότερος, άκουσα τα δείγματα με συμπάθεια ... όντως δεν φαίνεται να υπάρχει ανανέωση ιδεών ... το τελευταίο πράγμα του είδους που με συγκλόνισε ήταν οι Sepultura πριν καμμιά 25ριά χρόνια ..

Θα σ'αγαπω παντα....:love:
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Μην συμπεριφερόμαστε σαν γερόντια. Είναι λογικό να έχουν τεράστιες επιρροές από τα μεγαθήρια και να αντιγράφουν αρκετά. Το θέμα είναι πόσο καλά το κάνουν. Το πρόβλημα της σημερινής γενιάς μουσικών (σχεδόν για οποιοδήποτε είδος και εάν μιλάμε) είναι η μουσική αμάθεια. Με την έλευση των ηλεκτρονικών βοηθημάτων, δεν υπάρχει πια η απαραίτητη παιδεία.
Από εκεί και πέρα, από το να ακούω τις άθλιες προσπάθειες των τελευταίων χρόνων από μεγαθήρια, να αναπαραστήσουν τις παλιές δόξες, καλύτερα αυτά.
Patagos, τους Avenged Sevefold ομολογώ δεν τους ήξερα. Δεν μου κάνουν κακοί, αλλά από την άλλη το συγκεκριμένο τραγούδι, είναι τόσο αντιγραφή, που αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει πέσει μήνυση copyright από τους "εμείς φάγαμε το Napster" Metallica. Θα ακούσω τους δίσκους τους και θα επανέλθω.
Περιμένω να δω και τι άλλο θα μας προτείνεις.
:flipout: ΕΙΝΑΙ ΤΟ "Sad but True"...φωτοτυπια εντελως!!! Ακου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα "Hail to the King" και το ομωνυμο με το ασπρο εξωφυλλο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν και μια γεννιά παλαιότερος, άκουσα τα δείγματα με συμπάθεια ... όντως δεν φαίνεται να υπάρχει ανανέωση ιδεών ... το τελευταίο πράγμα του είδους που με συγκλόνισε ήταν οι Sepultura πριν καμμιά 25ριά χρόνια ..
:worshippy: ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ με ολη τη σημασια της λεξεως! Ειδικα με albums σαν το "Chaos A.D." & "Roots" δημιουργησαν ενα ολοκληρο παρακλαδι της συγκεκριμενης μουσικης.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
:worshippy: ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ με ολη τη σημασια της λεξεως! Ειδικα με albums σαν το "Chaos A.D." & "Roots" δημιουργησαν ενα ολοκληρο παρακλαδι της συγκεκριμενης μουσικης.
Αυτοί φταίνε δηλαδή για το έκτρωμα που λέγεται "nu metal";
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
:flipout: Ω ΝΑΙ!!! Αυτοι και οι KORN με τις εφταχορδες....
Δεν ενθυμούμαι...οι Slayer οδήγησαν ή ακολούθησαν;
Εκεί που είχαν ρίξει ταχύτητες και έβγαλαν τις καλύτερες δουλειές τους, άρχισαν πάλι να κοπανιούνται...

Μεγαλύτερο έκτρωμα από το επικό δεν νομίζω να υπάρχει στην ιστορία της μουσικής..Δράκοι και πράσινα άλογα..:argue:
Τη θεματολογία των στίχων μπορώ να την παραβλέψω αν η μουσική είναι καλή. Στο Epic το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οι τραγουδιστές.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Τη θεματολογία των στίχων μπορώ να την παραβλέψω αν η μουσική είναι καλή. Στο Epic το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οι τραγουδιστές.

Τον Mark Vanderbilt τον θυμάσαι;;
Τι να 'γινε αυτή η ψυχή;
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Για να τον θυμάμαι πρέπει πρώτα να τον ξέρω :p

Για να σκεφτώ τι epic έχω στη δισκοθήκη μου...Οι Manilla Road πιάνονται;

Ο πρώτος τραγουδιστής τον Kamelot είναι βρε...Μετά το Dominion εξαφανίστηκε...
Οι Manilla (αν και το είδος δεν είναι του γούστου μου) είναι από τους πρωτεργάτες...Εννοείται πως πιάνονται.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ε τότε το μοναδικό epic της συλλογής μου είναι το "Open the Gates".
Όλα τα υπόλοιπα ονόματα δεν μου λένε κάτι.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Το Heavy Metal του σήμερα... Vol.1

Δεν ενθυμούμαι...οι Slayer οδήγησαν ή ακολούθησαν;

Οι Φονιαδες ειναι δεκα χρονια παλιοτεροι.Οι Βραζιλιανοι στους 3 πρωτους δισκους (Bestial Devastation,Μοrbid Visions,Schizophrenia) τους αντεγραφαν στεγνα.
Απο το Beneath the Remains και μετα (Αrise) βρηκαν το προσωπικο τους στυλ.Με το ChaoS A.D εβαλαν και ιndustrial στο μπλεντερ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...Οι Manilla Road πιάνονται;

Απο τα καλυτερα και πιο αδικημενα γκρουπ...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Το Heavy Metal του σήμερα... Vol.1

Οι Φονιαδες ειναι δεκα χρονια παλιοτεροι.Οι Βραζιλιανοι στους 3 πρωτους δισκους (Bestial Devastation,Μοrbid Visions,Schizophrenia) τους αντεγραφαν στεγνα.
Απο το Beneath the Remains και μετα (Αrise) βρηκαν το προσωπικο τους στυλ.Με το ChaoS A.D εβαλαν και ιndustrial στο μπλεντερ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Απο τα καλυτερα και πιο αδικημενα γκρουπ...

Το ''σχιζοφρένεια'' ευθύνεται για πολλά φίλε...:music-smiley-005: