Βίντεο από Live συναυλιών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tyler durden

New member
12 August 2006
76
Καλησπέρα

Θα θελα να πάρω ένα κινητό με σκοπό να τραβάω videos σε συναυλιές και να τα ανεβάζω στο youtube (άρα πέρα από την ποιότητα της εικόνας με ενδιαφέρει πολύ και η ποιότητα του ήχου). Μη θελοντας να υπερβώ τα 400€, ξέρω ότι δεν ψάχνω κάτι επαγγελματικό αλλά όσο το δυνατόν πιο αξιοπρεπές.

Αυτό το κινητό είναι καλό:
[url]http://www.mmplanet.gr/kinita-tilefona-1/37433-340361-sony-xperia-z2-lte-d6503-leyko-eu-detail

[/URL]?

επίσης, βρήκα αυτή τη λίστα (κινητά με καλή κάμερα μέχρι 200€):

http://www.techinsider.gr/epilogi-kinitou/smartphones-200-euro-sigrisi/3/

Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρουν πολύ τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά κινητού, λέτε να στραφώ σε κάποιο από αυτα?
Κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Videos για Live συναυλιών

Γιατί δεν παίρνεις κανονική κάμερα με σωστό μικρόφωνο; Τόσο πολύ έχουν "σφίξει" οι έλεγχοι στις συναυλίες; ;)
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Videos για Live συναυλιών

καλό βίντεο σε συναυλία με κινητό.... χλωμό το κόβω. Όχι μόνο η ποιότητα, θες και τελε. Μια panasonic LX7 στα 340 ευρώ με τον φωτεινό φακό της είναι κάτι οικονομικό και διακριτικό που μου έρχεται στο μυαλό. Για τον ήχο, αν είσαι μέσα στο πλήθος...
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Videos για Live συναυλιών

Ναι αλλά θα μπορεί να περνάει την κάμερα ή τη φωτογραφική στον έλεγχο της εισόδου;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Videos για Live συναυλιών

Mε Panasonic FZ38 έχω μπει σε αρκετές συναυλίες. Δε νομίζω να είναι λιγότερο ογκώδης απο την LX7.

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ, υπάρχει ακόμα αυτό το όριο των 30 λεπτών στις εγγραφές βίντεο; Ήταν λίγο μπελάς στις συναυλίες.
 

tromster

Established Member
4 February 2012
149
Re: Videos για Live συναυλιών

εγω θα προτεινα με λιγα παραπανω την panasonic hc-v720 η την v750 για τα λεφτα τους το αποτελεσμα σε συναυλιες ειναι φοβερο. αλλα θα υπαρχει ενα θεμα με καποια μεγαλα κλαμπ, πχ gagarin + fuzz, οχι ως προς να την περασεις μεσα οσο ως προς το να καταφερεις να φιλμαρεις ολοκληρο το λαιβ χωρις να σε σταματησουν το security.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

οποτε αναλογα με το τι λαιβ θες να φιλμαρεις αναλογα θα κατευθυνθεις, σε μικρα κλαμπ που ειναι χαλαρα με το φιλμαρισμα (Αν, Κυτταρο) ή σε μεγαλα οποτε εκει πας προς μια καλη digicam και δεν προκειται σχεδον ποτε να σε σταματησει κανεις ειτε ειναι σε μικρο κλαμπ ειτε σε μεγαλο, αλλα σαφως το αποτελεσμα θα ειναι ενα κλικ κατωτερο σε συγκριση με την καμερα.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Videos για Live συναυλιών

Θα μπορούσε να ήταν υπέροχο βίντεο, την επόμενη δε θα γίνουν τα ίδια λάθη.

Απόσταση χμ! είχα μπροστά μου 20 και παραπάνω σειρές από καρέκλες συν το κενό ως την εξέδρα που είχε όρθιους φανατικούς του Θαλασσινού.

Μου έκανε τη τιμή να το ανεβάσει στο προσωπικό του facebook.

Sony A7s - 70-200mm f4 - zoom ψηφιακό

όπου δεν έκανα @$#@# με την εστίαση είναι πολύ καλό το βίντεο.

 
Last edited:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Re: Videos για Live συναυλιών

Ευχαριστώ αν ήταν για εμένα, αλλά το μπράβο πάει στα παιδιά και σε όσους παίζουν 20-30-40 χρόνια μόνο γιατί γουστάρουν και αυτό πάντα φαίνεται.

Όσο για το βίντεο ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα χύμα τη μηχανή ψάχνοντας επιτόπου πως δουλεύει...Εκτός των άλλων ακούγεται που είχα και το δάχτυλο πάνω από τα μικρόφωνα κάποιες φορές...:flipout:
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Γιατί δεν κόβεις τα σημεία που κάνεις zoom in out αλλάζοντας πλάνο με crossfade για παράδειγμα. Αν το έκανες αργά και ομαλά ή αν σήκωνες αργά τη μηχανή θα ήταν πιο όμορφο, έτσι απότομα όμως νομίζω ότι αποσπάει την προσοχή άκομψα.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Έχεις δίκιο αλλά δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ. Άσε που η μουσική είναι συγχρονισμενη με τα βεγγαλικά οπότε είναι δύσκολο να κόψω πλάνο.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Οκ για τον χρόνο, στον συγχρονισμό που λες κάτι μπορεί να γίνει σε κάποια σημεία αλλά μην σε κουράσω