Εξυπηρέτηση μελών για αγορές από Ελλάδα

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Νομίζω ότι ήρθε επιτέλους η ώρα, έπειτα από μία μικρή συζήτηση μεταξύ των μελών, να ανοιχτεί το συγκεκριμένο θέμα.

Σκοπός του συγκεκριμένου θέματος είναι να υπάρξει αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών του forum σχετικά με κάποιο εργαλείο που δεν υπάρχει στην πόλη τους (είτε αυτό είναι από το lidl, είτε από άλλο κανονικό κατάστημα ή ιντερνετικό) και μπορεί κάποιο άλλο μέλος του forum που βρίσκεται στην ίδια πόλη με το κατάστημα να το αγοράσει και να το στείλει στο πρώτο.

Παράδειγμα 1:

Θέλω να αποκτήσω από γνωστό κατάστημα σφιγκτήρες για ξύλο αλλά βλέπω ότι τα μεταφορικά είναι ακριβά και δεν συμφέρει..
Το αναφέρω στο παρόν θέμα και μετά από λίγο το μέλος KostasX (υποθετικό μέλος του forum), μου απαντάει ότι βρίσκεται κοντά στο κατάστημα και μπορεί να τα παραλάβει ο ίδιος και να μου τα στείλει με απλή χρέωση με τα ΕΛΤΑ ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο με βολεύει και συμφωνεί και ο ίδιος.

Παράδειγμα 2:

Θέλω ένα εργαλείο parkside αλλά για κάποιο λόγο είτε αυτό δεν ήταν διαθέσιμο στο κατάστημα της περιοχής μου είτε δεν πρόλαβα να το πάρω.
Το αναφέρω και πάλι στο συγκεκριμένο θέμα και μετά από λίγο εμφανίζεται το μέλος GiannisA (υποθετικό), μου απαντάει ότι βρίσκεται κοντά σε κατάστημα που απ ότι είδε υπάρχει κ.ο.κ.

Από την στιγμή της απάντησης και μετά, η όλη επικοινωνία γίνεται αυστηρά μέσω pm και την όλη ευθύνη για την διεκπεραίωση της συναλλαγής έχουν τα 2 μέλη μεταξύ τους. Το forum έχει μηδενική ευθύνη!

Γενικοί κανόνες συναλλαγών (για αποφυγή απροόπτων) και χωρίς υποχρέωση αποδοχής:

1) Καλό θα είναι οι εξυπηρετητές να γνωρίζουν με ποιον συναλλάσονται (με γνωστά μέλη με σημαντικό αριθμό δημοσιεύσεων) για αποφυγή απροόπτων.
2) Οι ενδιαφερόμενοι αλλά και οι εξυπηρετητές καλό θα είναι να ανταλλάσουν μέσω pm τα προσωπικά τους στοιχεία (π.χ ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο κ.α.) για καλύτερη συννενόηση.

Συνοψίζοντας:


Γράφετε τι θέλετε, απαντάει κάποιο μέλος του forum που είναι πρόθυμο να σας εξυπηρετήσει, συζητάτε μέσω pm τις λεπτομέρειες (αν θέλετε ακολουθείτε τους γνωστούς κανόνες που φαίνονται παραπάνω) και στο τέλος αν θέλετε λέτε και ένα ευχαριστώ στο μέλος δημόσια για την εξυπηρέτηση του.
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Συμφωνω.
Παντος απο προσφατη (ευχαριστη) εμπειρια μου, καλο ειναι για ολους να μενει στο φορουμ μια γνωμη, οχι ενα απλο ευχαριστω, στο τελος αυτων των συναλλαγων, για την προστασια ολων.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Συμφωνω.
Παντος απο προσφατη (ευχαριστη) εμπειρια μου, καλο ειναι για ολους να μενει στο φορουμ μια γνωμη, οχι ενα απλο ευχαριστω, στο τελος αυτων των συναλλαγων, για την προστασια ολων.

Αν δεις το επισημαίνω αυτό. Ωστόσο δεν το συγκεκριμένο forum δεν είναι αγοραπωλησιακό οπότε δεν μπορεί κάποιος να βάζει αξιολογήσεις.
Μία καλή ιδέα είναι το ευχαριστήριο να δημοσιεύεται και στην σελίδα κάθε μέλους.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Εξαιρετικό το νήμα και πιστεύω οτι θα βοηθήσει αρκετά!

Καλή αρχή.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Να και το εμβλημα!
DMX_emvlima.jpg



Και ειναι και το μηχανικου του στρατου μας!
Ενα οπλο που μας χαρακτηριζει.

Με την ευκαιρια να πω πως το πακετο με τροχο και ρουτερ που δεν μπορουσαν να βρουν οι συναδελφοι στην Καβαλα ταξιδευει αυτη την στιγμη στο Αιγαιο για να φτασει σε αυτους.

Επισης την Δευτερα ενα ακομη τροχουδακι θα σταλθει στην Σαμο στον φιλο Σιφη!
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Και το δευτερο σρο χελωνακια που απο το πρωτο λεπτο εξυπηρετησε κοσμο και κοσμακι.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Ωραία να κάνω την αρχή .

Ρώτησα στο άλλο νήμα αν υπάρχει το μικρό ή και το συρόμενο εν ανάγκη φαλτσοπρίονο σε κάποιο απο τα καταστήματα.

Θα περάσω μια βόλτα την Δευτέρα απο Νέα Ιωνία όπως πρότεινε ο φίλος Kenzo να το δώ. (ελπίζω μόνο να μην τα αποσύρουν)

@Enduras . Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε για Νέο κόσμο αλλα μου πέφτει πολύ μακριά.. Εκτός και αν είναι δίπλα σε μετρό(τότε αλλάζει λίγο)
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Φίλε prof η διεύθυνση του καταστήματος γιατι ειναι 2-3 στην περιοχή .
Αβέρωφ & Μακελαράκη, Νέα Ιωνία - Περισσός, 14232, ΑΤΤΙΚΗΣ

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δίπλα ακριβώς ειναι κατάστημα Jumpo.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

*Jumbo
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Κυριάκο (Enduras1) για την εξυπηρετικότητα του και την διάθεση του να βοηθήσει στην εύρεση 2 εργαλείων που δεν υπήρχαν στο δικό μας Lidl.

Κυριάκο να είσαι καλά!

Υ.Γ: Ευχαριστώ και για το καπελάκι!!! :)
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Φίλε prof η διεύθυνση του καταστήματος γιατι ειναι 2-3 στην περιοχή .
Αβέρωφ & Μακελαράκη, Νέα Ιωνία - Περισσός, 14232, ΑΤΤΙΚΗΣ

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δίπλα ακριβώς ειναι κατάστημα Jumpo.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

*Jumbo

Να σαι καλά για την διευκρίνιση γιατι θα έκοβα βόλτες!
 

enduras1

Moderator
Staff member
Νικο να εισαι καλα!
Χαιρομαι που βοηθησα!!

Νικο προφ αν δεν το βρεις πες μου!
Εχουμε και μετρο αλλα οχι κοντα στο καταστημα.
Αν δε το βρεις να παω να δω αν υπαρχει και το τσιμπαω και βρισκομαστε στο μετρο να στο δωσω φιλε.