• Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Ξεκινάω αυτό το thread με ερωτήσεις, πιστεύοντας πως είναι μια ξεχωριστή φάση πέρα απ τις κατασκευές. Βέβαια, αν υπάρχει πρόβλημα ας μεταφερθεί.
1. Μιας και χρησιμοποιώ μόνο πινέλο μέχρι στιγμής και ένα συγκεκριμένο τύπο χρώματος (κατ ευθείαν στην σανίδα με το χρώμα και καμιά φορά βερνίκι άχρωμο από πάνω), μήπως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιστόλι βαφής?
2. Δεν έχω ξαναβάψει MDF και μπερδεύτηκα αρκετά στο ψάξιμο. Άλλοι λένε για αστάρι πρώτα, τρίψιμο κ χρώμα, άλλοι λένε κατ ευθείαν χρώμα.
Βασικά θα ήθελα τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ!!!!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Εμείς πάντως στη δουλειά τα MDF τα βάφουμε απ ευθείας και σε ορισμένα σημεία κολλάμε πλακάκια. Δεν βάζουμε αστάρι. Βέβαια είναι σε εσωτερικό χώρο. Στα σημεία που φαίνεται το χρώμα δεν έχουν πάθει τίποτα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Μαστρο-Γιώργο έχω δει, Μαστρο-Νίκο, Μαστρο-Γιάννη, κλπ. κλπ. ...

Μαστρο-Θήτα πρώτη φορά ....

Στο θέμα μας, πιστόλι είναι καλύτερα για πρωτάρηδες, το πινέλο θέλει τέχνη, ιδιαίτερα αν μιλάμε για απολύτως λεία επιφάνεια ... αν δεν αντέχεις ηλεκτρικό αυτή την εποχή, η επόμενη καλύτερη λύση είναι ένα καλό ρολάκι ... έχει ποικιλίες και ποιότητες ανάλογα με την χρήση ... για πέρασμα βερνίκι καλύτερο είναι το μαλλί (μοχαίρ), για ακρυλικά καλύτερο το βελουτέ σφουγγαράκι ...

Γενικά, στο ξύλο σημαντικότερο και από το αστάρωμα είναι το τρίψιμο ... θέλει τουλάχιστον τρία χέρια (χονδρό-μεσαίο-λεπτό) γυαλόχαρτο ... Ωστόσο, στο mdf γλυτώνεις το τρίψιμο, πλην θέλει πολλή προσοχή στα σόκορα (δηλ. στα κάθετα σημεία τομής) ώστε να βγει το χρώμα ίδιο με την κύρια επιφάνεια (πράγμα πολύ δύσκολο, θέλει τέχνη και πειραματισμό) ... για μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας θέλει ένα χέρι αστάρι στην επιφάνεια και 2 ή 3 χέρια στα σόκορα ... επίσης, μετά το αστάρωμα άρχισε το βάψιμο από τα σόκορα με δύο χέρια και μετά πας στο κύριο ...

Μωρή κουφάλα Θήτα, για πάρτη σου έγραψα σε εποχές που δεν έχω καθόλου κέφι ... μάλλον σε αγαπάω πολύ ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εμείς πάντως στη δουλειά τα MDF τα βάφουμε απ ευθείας και σε ορισμένα σημεία κολλάμε πλακάκια. Δεν βάζουμε αστάρι. Βέβαια είναι σε εσωτερικό χώρο. Στα σημεία που φαίνεται το χρώμα δεν έχουν πάθει τίποτα.

χμμμ, μάλλον μιλάς για περιπτώσεις όπου η κατασκευή είναι κάτι συμπληρωματικό και δεν εκτίθεται ως έπιπλο ... υποθέτω πως ο Μήτσος αναφέρεται σε κανένα ρακ, ή σε τίποτε βιβλιοθήκες/ράφια, κλπ... εκεί αν θέλεις σοβαρή δουλειά το αστάρωμα είναι απαραίτητο ...
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Αφού έγραψε και ο Σπύρος, τι άλλο θέλω απ την ζωή μου.
Ευχαριστώ παίδες, το καλό είναι ότι ξεκινάω με τα πάγκους, ράφια κλπ που τα θέλω για το "εργαστήριο", οπότε θα μάθω απ τα λάθη μου.
Αλλά επειδή είμαι και εργαλειάκιας, μάλλον θα χτυπήσω ένα πιστόλι, λογικά B&D.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,491
Αθήνα
Μην κάνεις καμια μαμακία και πάς σε κανένα φτηνό ηλεκτρικό, θα πετάξεις τα λεφτά σου.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Εγω λεω κομπρεσερ και πιστολι αερα του Lidl. Το κομπρεσερ ειναι εργαλειο που το δουλευεις και για φυσημα/καθαρισμα, και για καρφωμα με το πιστολι. Εχω το πιστολι βαφης του Lidl και εχω πετυχει συμπαθητικα αποτελεσματα.
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
Πινελακι και ρολλακι και κανείς μια χαρά την δουλειά. Τουλάχιστον εγω τα ελέγχω καλύτερα. Τα πιστόλια θέλουν χώρο και ανεση αλλιώς είναι εύκολο να τα κάνεις όλα μπαχαλο. Και αν κάπου σου φύγει παραπάνω χρώμα, δεν μαζευεται ευκολα.

Από όσο ξέρω το mdf θέλει ασταρωμα πριν.
 
  • Like
Reactions: Stellios papa

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,491
Αθήνα
Λέγε ωρέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Την έχω πατήσει με δύο τέτοια... Το ένα B&D. Συνέχεια μπούκωναν, δεν υπήρχε συνεχής ροή, αλλόυ πέταγε λίγο αλλού πολύ... Γενικά μια τραγωδία, πέταγες τσάμπα χρώματα, γινόσουνα χάλια και χάλαγες και το ξύλο...
Τώρα αν σου πω οτι η μόνη λύση είναι κομπρεσέρ θα μου πείς "φτύσ´ τα μπούτια σου" ή δώσε μου τα φράγκα.
Τουλάχιστον πριν πάρεις κάτι διάβασε στο διαδύκτιο κριτικές, δες τι λένε οι χρήστες. Μπορεί να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα και να υπάρχουν όντως αξιόλογα ηλεκτρικά πιστόλια, αρκεί βέβαια να μην στοιχίζουν σχεδόν όσο ένα κομπρεσέ με πιστόλι.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Re: Απάντηση: Βάψιμο ξύλου....

Κόστος?

Εδω ειναι το ασχημο, κανα 100αρι το κομπρεσερ και κανα 20αρι το πιστολι, τεχνολογια HVLP. Θελει χωρο και οργανωση (και προστασια αναπνοης) για να μην τα κανεις χαλια. Στην αρχη θα απογοητευτεις, θα τρεχει χρωμα. Μολις το μαθεις ομως θα δεις το αποτελεσμα και θα καταλαβεις τι εχανες τοσο καιρο. Δεν ειναι καταλληλος τροπος για μικρα κομματια.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Μπάμπης και orck απ ότι καταλαβαίνω μάλλον θα πάω σε αυτό που λέει ο amsen. (Σόρυ παίδες, με τα ονόματα, σε λίγο καιρό θα σας μάθω).
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Παραδείγματα βαψίματος με κομπρεσέρ... (Δικές μου δημιουργίες):

Λιπασματοδιανομέας, Φρέζα και Ρίπερ





















Αυτές είναι χοντροδουλειές απ ότι βλέπεις. Έχω βάψει πολύ περισσότερα πράγματα και μάλιστα λεπτοδουλειές και τα αποτελέσματα είναι το λιγότερο επαγγελματικά (κατ εμέ πάντα) και είναι σαν να μπήκε στον φούρνο.
Τέλειο φινίρισμα που λογικά τα φτηνά πιστόλια ρεύματος δεν το πετυχαίνουν ούτε στα όνειρα τους.
Απλά το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις χώρο (επ ουδενί για μπαλκόνια ή βεράντες), το πιστόλι θέλει καλό καθάρισμα με διαλυτικό ή βενζίνη μετά από κάθε χρήση και θέλει να φοράς μάσκα και φόρμα μιας χρήσης.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,491
Αθήνα
Μπάμπης και orck απ ότι καταλαβαίνω μάλλον θα πάω σε αυτό που λέει ο amsen. (Σόρυ παίδες, με τα ονόματα, σε λίγο καιρό θα σας μάθω).

Πολύ καλά θα κάνεις... Κι όταν βολευτείς οικονομικά θα παρεις ιι ένα κομπρεσέρ. Είναι αδύνατον να ασχοληθείς με ξύλο (βάψιμο-βερνίκωμα) χωρίς κομπρεσέρ, δεν υπάρχει αυτό.... Στο υπογράφω.
Εκτός αν μιλάς για μια μικρο-κατσκευή το εξάμηνο.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
...
Αυτές είναι χοντροδουλειές απ ότι βλέπεις. Έχω βάψει πολύ περισσότερα πράγματα και μάλιστα λεπτοδουλειές και τα αποτελέσματα είναι το λιγότερο επαγγελματικά (κατ εμέ πάντα) και είναι σαν να μπήκε στον φούρνο.
Τέλειο φινίρισμα που λογικά τα φτηνά πιστόλια ρεύματος δεν το πετυχαίνουν ούτε στα όνειρα τους.
Απλά το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις χώρο (επ ουδενί για μπαλκόνια ή βεράντες), το πιστόλι θέλει καλό καθάρισμα με διαλυτικό ή βενζίνη μετά από κάθε χρήση και θέλει να φοράς μάσκα και φόρμα μιας χρήσης.
RESPECT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς, μόνο μπαλκόνι.............

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολύ καλά θα κάνεις... Κι όταν βολευτείς οικονομικά θα παρεις ιι ένα κομπρεσέρ. Είναι αδύνατον να ασχοληθείς με ξύλο (βάψιμο-βερνίκωμα) χωρίς κομπρεσέρ, δεν υπάρχει αυτό.... Στο υπογράφω.
Εκτός αν μιλάς για μια μικρο-κατσκευή το εξάμηνο.
Μπάμπη, το θέμα είναι μην "επενδύω" σε πράγματα που αύριο μεθαύριο θα μου είναι άχρηστα (βλέπε εργαλεία φτηνά - της οκάς - μη χρηστικά).
Από κατασκευές πολλές, απλά δουλεύω κ την μελαμίνη (με τους όποιους περιορισμούς έχει). Θα πάω παραδοσιακά.
Ευχαριστώ που με γλιτώσατε από κάνα 80ευρο (και βάλε ίσως).
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
RESPECT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς, μόνο μπαλκόνι.............

Εννοείται ότι αν το "κατέχεις" το αθλημα το πιστόλι κάνει την διαφορά. Αλλά για μένα το χέρι έχει άλλη χάρη και έχεις άλλο αποτελεσμα. Βέβαια σε ορισμένες δουλειές πχ σφυρηλατο χρώμα, με πιστόλι περνιεται Και "δείχνει" πολύ καλύτερα από ότι με πινέλο. Ο καθένας αναπτυσει τις ικανότητές του βάση των αναγκών του αλλά και βάση των δυνατοτήτων του (εργαλείων που κατέχει στην προκειμένη).
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
1. Στοκάρισμα
2. Τρίψιμο
3. Ξαναστοκαρισμα
4. Ξανατριψιμο
5. Ασταρομα
6. Βάψιμο με το σωστό ρολο (κοντοτριχο γούνινο "ξυρισμένο" )


Με πιστόλι μπορείς πανεύκολα να τα κανεις μ.υνι καλλιγραφίας.
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
Σωστά εκτός και όπως είπα, κατέχεις το άθλημα του "πιστολιού".... (Εγώ δεν το κατέχω...)