Επισκευές, Μερεμέτια, Ανακαινίσεις κλπ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Επισκευη καροτσιου λαικης ενος γεροντα που του ειχε φυγει το κουμπωμα που κρατουσε τη ροδα στον πειρο.

Ηταν ξεκαθαρο οτι μια μονιμη λυση ηταν να ανοιχτει σπειρωμα και να μπει παξιμαδι.
Αλλη προχειρη και απλη λυση ηταν να ανοιχτουν καποιες ρηχες εγκοπες στον πειρο, με λιμα η με dremel και να σφιχτει εκει ενα συρμα με μια πενσα.
Αλλη λυση θα ηταν να γινει μια τρυπα καθετα στον πειρο και να περαστει μια βιδουλα με παξιμαδι.

Εδω το τελικο αποτελεσμα με ανοιγμα σπειρωματος και τοποθετηση παξιμαδιου.
12233871675_6b6fa28d7d_c.jpg


Πρωτα απ'ολα εγινε η επιλογη του καταλληλου μεγεθους σπειροτομου απο το σετακι.
Επειτα χρειαστηκε να λειανθει λιγο ο πειρος στην αρχη του (ηταν λιγο χτυπημενος) ωστε να μπει πιο ευκολα ο σπειροτομος.

Η λειανση γινοταν ευκολα με μια λιμα αλλα χρησιμοποιησα το dremel με τον τροχο λειανσης 85422.http://www.dremel.com/en-us/Accessories/Pages/ProductDetail.aspx?pid=85422
H επιλογη του τροχου λειανσης ηταν (εν γνωση μου) λαθος καθως ο συγκεκριμενος τροχος ειναι για πετρα, γυαλι και μη σιδηρουχα υλικα (αλουμινιο,χαλκος,τιτανιο κλπ).

Επρεπε να χρησιμοποιησω τον 8175 που ειναι για ολα τα μεταλλα.http://www.dremel.com/en-us/Accessories/Pages/ProductDetail.aspx?pid=8175
Απλα επειδη ηταν πολυ λιγο το τροχισμα δεν μπηκα στον κοπο να αλλαξω το bit που ηταν ηδη πανω στο dremel :)

12234445716_ec40498863_c.jpg

Παρεμπιπτονως το bit της φωτογραφιας δεν ειναι το οriginal bit της dremel που εχω, αλλα απο το κιτ με τα bits απο το Lidl. Τα δοκιμαζω για να δω αν υπαρχει μεγαλη διαφορα με τα original.

Aφου λοιπον εγινε το μικρο τροχισμα στην ακρη του πειρου, εβαλα τον σπειροτομα και απλα τον γυρισα με το χερι.
12234279194_34fffe1ae9_c.jpg


Προσεξα να ανοιξω σπειρωμα μεχρι λιγο πριν τη θεση του τροχου ωστε το παξιμαδι να βιδωθει γερα και να σταματησει λιγο πριν τον τροχο για να μην εμποδιζει την κινηση του.

12234276504_bf53a9f35e_z.jpg

Εδω ο πειρος ετοιμος με το σπειρωμα. Το ανοιγμα του σπειρωματος εγινε πανευκολα με το χερι χωρις χρηση αλλου εργαλειου.
Να πω οτι εχει τεραστια διαφορα ενας κινεζικος σπειροτομος απο εναν επωνυμο. Οχι μονο στην ευκολια που ενας ποιοτικος σπειροτομος ανοιγει τις βολτες, αλλα και στην διαρκεια ζωης του.
Το συγκεκριμενο σετακι το εχουμε πανω απο 20 χρονια. Το εφερε ο καπετα Γιωργης ο πατερας μου σε ενα απο τα μπαρκα του :)) Ξεχασα να βαλω φωτο ολου του σετ.

Εδω ειναι το τελικο αποτελεσμα.
12234278114_0c4280f08c_c.jpg

Στο πανω μερος του πειρου φαινεται το ιχνος του τροχισματος με το dremel για να μπει ευκολοτερα ο σπειροτομος.
 
  • Like
Reactions: kalamatas79

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Ο τίτλος τα λέει όλα.

Εδώ βάζουμε τα καθημερινά μας μαστορέματα (συνοδευόμενα και από μία ή περισσότερες φωτογραφίες)!
Ξυλοκατασκευές που εμπίπτουν στις κατηγορίες "Κατασκευές από παλέτες" κ.λπ, τοποθετούνται και εδώ απλά με μία μικρή μόνο αναφορά (πλήρης αναφορά στα εκάστοτε θέματα).

Υ.Γ: Keep posting!
 

sakisap

Senior Member
24 January 2015
478
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Ο τίτλος τα λέει όλα.

Εδώ βάζουμε τα καθημερινά μας μαστορέματα (συνοδευόμενα και από μία ή περισσότερες φωτογραφίες)!
Ξυλοκατασκευές που εμπίπτουν στις κατηγορίες "Κατασκευές από παλέτες" κ.λπ, τοποθετούνται και εδώ απλά με μία μικρή μόνο αναφορά (πλήρης αναφορά στα εκάστοτε θέματα).

Υ.Γ: Keep posting!

Δέν νομιζω να χρειαζεται αυτο το thread εφοσον υπαρχει το παρακατω,καλο ειναι να μην υπαρχουν 2 thread με τα ιδια πραγματα γιατι θα μπερδευονται και θα τρωνε ασκοπο χρονο οι αναγνωστες.Και οι κατασκευαστες θα διπλοποσταρουν την κατασκευη τους και στα δυο thread

http://avclub.gr/forum/showthread.php/114137-DIY-Φτιαξ-το-μονος-σου!-Ιδεες-projects-και-λυσεις
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Παιδιά για την συγκεκριμένη κατηγορία των παλετών έχετε δίκιο ότι υπάρχει αντίστοιχο thread, όμως δεν ασχολούμαστε όλοι με ξύλα εδώ μέσα και για τις υπόλοιπες κατηγορίες δεν υπάρχει αντίστοιχο thread.

Δηλαδή, μπορεί κάποιο μέλος να θέλει να ποστάρει ένα βάψιμο σε τοίχο που έκανε πρόσφατα, μία αναπαλαίωση σε ένα τραπέζι, μία συντήρηση σε ένα αλυσοπρίονο και χίλια δυο.
Θα τα ποστάρει εδώ.
Οι παλέτες και γενικά οι ξυλοκατασκευές ποστάρονται στα εκάστοτε threads.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Συμφωνω οτι δεν υπαρχει ενα θεμα που να αναφερεται σε εργασιες και μαστορεματα γενικου ενδιαφεροντος. Το diy φτιαξτο μονος, projects και λυσεις ισως μονο να ταιριαζει και να εχει κοινη θεματολογια.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Θα ποστάρω πραγματικό παράδειγμα αργά το βράδυ σήμερα για να δείτε τι εννοώ...
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Ναι έχεις δίκιο. Απλά λείπω τώρα από το σπίτι και δεν μαστορεύω. Θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν συντομότερα να βαλω κάτι!
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Πολυ καλησπερα σας,
μια και μου ξενοικιαστικε το σπιτι, χρειαστηκε να κανω μονος διαφορα μερεμετια, μιας και δεν μενει φραγκο, και τα περισσοτερα μαστορια κανουν δουλεια του ποδαριου...

Υπηρξε μια διαρροη της αποχετευσης του νεροχυτη της κουζινας που ο ενοικιαστης δεν επισκευασε εγκαιρως, και μου εμεινε να καμω φτιαξιματα στο σπιτι...
20150829_142916.jpg

20150829_142300.jpg

20150829_131858.jpg

20150829_132000.jpg

20150829_131946.jpg



αποφασισα να καταργησω πληρως το ΜΔΦ δαπεδου ντουλαπιου κατω απο τον νεροχυτη, και να βαλω κατω απο το φυλλο αλουμινιου παλετο σανιδια.
Ετσι οτι και να γινει, δεν θα ρημαχτει το πανακριβο ψευτοξυλο...
20150829_152621.jpg

20150829_153628.jpg


20150829_154221.jpg



Επρεπε να διαχειριστω και τον θερμοσιφωνα της κουζινας...
Μια ενδιαμεση φαση δειχνουν οι φωτογραφιες,

οπου προσπαθω να συμμαζεψω την κατασταση.
Εβγαλα την σαπια μοριοσανιδα, καθαρισα, εκοψα το σαπιο καπλαμα στο βαθος πισω απο την αποχετευση, τριψιμο, στοκαρισμα, βαψιμο...

20150829_153636.jpg

20150829_205652.jpg

20150829_205727.jpg


Εργαλεια...
Δισκοπριονο, σεγα, πολυεργαλειο, κατσαβιδι χειρος μπαταριας, σπατουλα, πινελο και μπογια...
 
Last edited:

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Λύσε όλο το σύστημα αποχέτευσης καθάρισε το με ζεστό νερό μέσα έξω και πέρασε καινούργια όλα τα λαστιχάκια στεγανοποίησης.
Καλή συνέχεια :a0210:
 

Babis@

Senior Member
20 February 2015
366
Αταλάντη
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Έριξες δουλειά Δημήτρη.. Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα όλο το κουτί βέβαια.. Αν μετρήσεις και πάρεις τις μελαμίνες από κανα λερόυ και το φτιάξεις μόνος σου, δε θα είναι ιδιαίτερα ακριβό..
Απ' την άλλη, αν είναι να ξαναμπεί νοικάρης και να ξαναγίνει αυτό, άστο όπως είναι.. Μη βάζεις ούτε παλλετόξυλα..
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;



image.jpg!

Εγω σημερα πιστευω πως εκλεισα με το θεμα κοφλερ. Πηρα λαδι ειδικο γιαυτο, το αλλαξα εφτιαξα και μια εγκατασταση φιλτραρισματος.
Το χειμωνα ειδικα φυσαγα υγρασια...μην πω που εχω αλλαξεικανα δυο φορες τουλαχιστον ανταπτορες γιατι σκουριαζαν και εχαναν αερα.
Θα το βελτιωσω στα σχεδια μου, με βανακι και εγκατασταση υποδοχης τουλαχιστον σε μια απομακρυσμενη θεση.
Να πω οτι πηρα κολλα για τα σπειρωματα, Μ2000 μιας ιταλικης φιρμας και τρελαθηκα. Σε λιγα λεπτα ειχε "κολλησει" και απο στεγανωτητα, επομενη ερωτηση... Τυφλα να χουν τα τεφλον κλπ.
 
Last edited by a moderator:

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Οπως ειναι δεν χανει καμια. Οταν βγαλω τομλαστιχο, χανει η τελευταια λιγο, ειναι η πρωτη που ειχε το κοφλερ.
 

Alexandros_

New member
15 August 2015
81
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Ειχες δοκιμασει και κάτι ασημι πρίζες?Ειχα αγορασει παλαιοτερα κατι ασημι και ολο σφυριζαν,φτηνες βεβαια για ενα φτηνο κομπρεσερακι.
Οι χρυσες που εχεις ειναι μπρουτζινες?
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Μινι παγκος αλλα με απ'ολα! Μπραβο


View attachment 118553!

Εγω σημερα πιστευω πως εκλεισα με το θεμα κοφλερ. Πηρα λαδι ειδικο γιαυτο, το αλλαξα εφτιαξα και μια εγκατασταση φιλτραρισματος.
Το χειμωνα ειδικα φυσαγα υγρασια...μην πω που εχω αλλαξεικανα δυο φορες τουλαχιστον ανταπτορες γιατι σκουριαζαν και εχαναν αερα.
Θα το βελτιωσω στα σχεδια μου, με βανακι και εγκατασταση υποδοχης τουλαχιστον σε μια απομακρυσμενη θεση.
Να πω οτι πηρα κολλα για τα σπειρωματα, Μ2000 μιας ιταλικης φιρμας και τρελαθηκα. Σε λιγα λεπτα ειχε "κολλησει" και απο στεγανωτητα, επομενη ερωτηση... Τυφλα να χουν τα τεφλον κλπ.

Ωραίο αυτό που έκανες αλλά γιατί δεν ρωτάς από που να πάρεις πρίζες αέρος κλπ και πας και παίρνεις μόνος σου? Εμένα τι με έχεις?
 
Last edited by a moderator:

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Εισαι κομούνι? αδου ρωτησα προ ημερων και μου προτεινατε site. Ε, απο κει τα πηρα.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Εισαι κομούνι? αδου ρωτησα προ ημερων και μου προτεινατε site. Ε, απο κει τα πηρα.

Δεν είμαι κομμούνι. Σταρχιδιστής είμαι!

Εντάξει αφού τα πήρες από εκεί μια χαρά...