Αγορά curved 55" Samsung

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

John1352

New member
16 April 2008
16
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Θα επιθυμούσα την βοήθειά σας, για να επιλέξω μια 55άρα curved της Samsung.

Η απόσταση θέασης είναι περίπου στα 2.5m, η πολυθρόνα θέασης ακριβώς απέναντι στην οθόνη, δεν μας απασχολούν ιδιαίτερα άλλοι θεατές.
Η κύρια χρήση είναι για OteTV HD και ταινίες HD μέσω εξωτερικών HDD (με minimum ανάλυση 720p των 4+GB, συνήθως 1080p των 8+GB και μάλλον θα ξεκινήσουμε τα 4Κ σιγά σιγά)

Το εύρος τιμών είναι από ~1300 (SAMSUNG 55J6300 με πάνελ 1080p) ως ~2000 (UE55JU7500 με πάνελ 4Κ)
Ποιο πάνελ θεωρείτε πως είναι καλύτερο;
Πόσα είναι τα πραγματικά Hz στα πάνελ αυτά (55J6300, UE55JU6500, UE55JU6670, UE55JU7500);
Κάποια από αυτές έχει πχ 2ο τηλεχειριστήριο;
Η UE55JU6500 δεν έχει wifi;

Απαραίτητη η ύπαρξη οπτικής ίνας (optical out) για να στέλνουμε ψηφιακό σήμα στον ενισχυτή για αποκωδικοποίηση και αναπαραγωγή σε πολυκάναλο hc, αλλά νομίζω πως έχουν όλες έτσι κι αλλιώς.

Επιμένω σε Samsung, αφενός γιατί είναι συνολικά πιο κοντά στα θέλω αλλά και στην εργονομία μας (κορυφαίο media player, menu κοκ), αφετέρου θα την χρησιμοποιεί κυρίως άνθρωπος μεγάλης ηλικίας που ήδη έχει plasma Samsung 55" οπότε αποφεύγω να του αλλάξω τις συνήθειες!!!


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο και τον κόπο σας!! :a0210:
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Σε curved 1080p η περσινή 55h6800 Είναι καλύτερη και φθηνότερη από την φετινή 55J6300! Οι 2 της σειράς 6 απο 4Κ είναι στα 50Hz και σου κάνουν αν δεν βλέπετε ποδόσφαιρο. Η 55JU7500 είναι προφανώς η καλύτερη αλλά ακριβή για αυτά που προσφέρει. Απο αύριο πάντως ξεκινούν(???) οι εκπτώσεις και είναι πιθανό οι συσχετισμοί να αλλάξουν.
 

John1352

New member
16 April 2008
16
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση και το χρόνο σου! :)

Πάντα υπάρχει η σαφής πιθανότητα για παρακολούθηση αγώνων (ποδόσφαιρο και motoGP / F1).
Και επειδή δεν είμαστε Αθήνα, οπότε είναι δύσκολο να βρούμε την 6800, ίσως κατευθυνθούμε προς την 7500.

Αφού παίξουν και οι προσφορές βεβαίως.

Τα 4Κ πάνελ, έχουν βγει καλά;
  • Σε υλικό 720p/1080p είναι καλά ή έχουν τεχνουργήματα;
  • Σε υλικό από OteTV θα είναι καλό το αποτέλεσμα;


Και επιμένω γιατί το ποσοστό ΟteTV/ταινίες/σπορτς είναι 60%/25%/15%
 

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Σε υλικό 1080p που βλεπω ταινιες στην JU 7000 η εικονα ειναι πραγματικα εξαιρετική και αυτο οφειλεται στο καλο upscaling... μαλιστα αν το υλικο 1080p ειναι καλο και δεν εχει υποστει μεγαλη συμπιεση τοτε μπορω να πω με σιγουρια οτι θα παρεις περιπου ενα 10-20% σε αναλυση-λεπτομερεια απο ενα FHD panel. Για οτεtv που ρωτας τα HD καναλια παιζουν παρα πολυ καλα τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα και γουστα. Προσωπικα θα σου προτεινα Ju7000 η οποια ειναι ακριβώς η ιδια με την 7500 αλλα δεν ειναι curved.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Τα 4Κ πάνελ, έχουν βγει καλά;
  • Σε υλικό 720p/1080p είναι καλά ή έχουν τεχνουργήματα;
  • Σε υλικό από OteTV θα είναι καλό το αποτέλεσμα;


Και επιμένω γιατί το ποσοστό ΟteTV/ταινίες/σπορτς είναι 60%/25%/15%

Είναι νωρίς να κριθούν οι 4Κ τηλεοράσεις γιατί εξελίσονται διαρκώς. Σε 2-3 χρόνια με Quantum dot και HDR η διαφορά τους απο τις σημερινές θα είναι πολύ μεγάλη.
Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να αγοράσεις τώρα μια 4Κ και γενικά να αγοράσεις μια curved (Που είναι απλά μια μόδα που θα περάσει). Με βάση την θέαση σου, το 75% του υλικού σου είναι - και θα είναι για καιρό - 1080i και το 25% είναι από 720p έως και 1080p, με την προοπτική κάποιο απο αυτό να γίνει 4Κ. Το "καπέλο" που καλείσαι να πληρώσεις σήμερα για αυτό το μελλοντικό max 25% είναι 50-60% στην τιμή και χωρίς τις τεχνολογίες που σου ανέφερα.
Σε όλα αυτά πρέπει να υπολογίσεις την καταξίωση της τεχνολογίας OLED την οποία σήμερα έχει μόνο η LG αλλά από του χρόνου θα λανσάρουν και οι άλλοι κατασκευαστές που είναι το άμεσο μέλλον των τηλεοράσεων.
Εν κατακλείδι αν θες να αγοράσεις μια curved 4k τηλεόραση σήμερα, η μόνη 100% λάθος υπόθεση που μπορείς να κάνεις, είναι ότι αυτή θα είναι future proof για τα επόμενα 3-4 χρόνια.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Είναι νωρίς να κριθούν οι 4Κ τηλεοράσεις γιατί εξελίσονται διαρκώς. Σε 2-3 χρόνια με Quantum dot και HDR η διαφορά τους απο τις σημερινές θα είναι πολύ μεγάλη.
Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να αγοράσεις τώρα μια 4Κ και γενικά να αγοράσεις μια curved (Που είναι απλά μια μόδα που θα περάσει). Με βάση την θέαση σου, το 75% του υλικού σου είναι - και θα είναι για καιρό - 1080i και το 25% είναι από 720p έως και 1080p, με την προοπτική κάποιο απο αυτό να γίνει 4Κ. Το "καπέλο" που καλείσαι να πληρώσεις σήμερα για αυτό το μελλοντικό max 25% είναι 50-60% στην τιμή και χωρίς τις τεχνολογίες που σου ανέφερα.
Σε όλα αυτά πρέπει να υπολογίσεις την καταξίωση της τεχνολογίας OLED την οποία σήμερα έχει μόνο η LG αλλά από του χρόνου θα λανσάρουν και οι άλλοι κατασκευαστές που είναι το άμεσο μέλλον των τηλεοράσεων.
Εν κατακλείδι αν θες να αγοράσεις μια curved 4k τηλεόραση σήμερα, η μόνη 100% λάθος υπόθεση που μπορείς να κάνεις, είναι ότι αυτή θα είναι future proof για τα επόμενα 3-4 χρόνια.
Σωστός!!!
Υπομονή για τις νέες OLED,πολύ καλύτερες σε εικόνα, πληρέστερες, φθηνότερες . Ένας χρόνος είναι δεν είναι η υπομονή.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Νομιζω οτι η τιμολογιακη πολιτικη των 3ων αλλων μεγαλων ειναι βουτυρο στο ψωμι της LG. Με το καπελο που εχουν βαλει στις 4Κ led, εχει φτασει η τιμη της 4k oled στο 2πλασιο πριν καν κυκλοφορησει η πρωτη γενια!!. Δεν ξερω αν θα παρει 1,2,η 3 χρονια

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αλλα αν δε βγαλουν και οι αλλοι oled θα καταντησει παιχνιδι για εναν η αγορα
 

John1352

New member
16 April 2008
16
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! :)

Είδα την oled της LG, 55" curved, είναι 1080p panel αλλά η τιμή της είναι σχεδόν στα 2.5Κ .
Πολύ δύσκολα να ανέβουμε σε αυτό το επίπεδο, ήδη για την 7500 της Samy, είμαστε άνω του άνω ορίου!!!

Η LG πως τα πάει ως media player;
Πάντοτε με χαλούσε το μήνυμα «μη υποστηριζόμενο αρχείο» και δυστυχώς ήταν συχνό φαινόμενο στις LG (παλιότερα).
Πως τα πάνε πλέον;
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Η Samsung & LG έχουν από τους πιο δυνατούς ( για ενσωματωμένους σε τηλεόραση πάντα ) media players & smart δυνατότητες.
 

John1352

New member
16 April 2008
16
Λεωνίδα, για τις Samsung είναι 100% βέβαιος.
Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς (φλασάκια, σκληρούς 2.5" & 3.5", σε dock ή σε θήκη, με πολλά διαφορετικά containers και μεγέθη αρχείων) και αντιμετώπισα ελάχιστα θέματα (κυρίως σε παλιότερα μοντέλα τηλεοράσεων).

Όμως σε 32" LG, σύγχρονη (LB5610 νομίζω), είχαμε θέμα με την αναπαραγωγή ταινιών με ήχο DTS......
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Λεωνίδα, για τις Samsung είναι 100% βέβαιος.
Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς (φλασάκια, σκληρούς 2.5" & 3.5", σε dock ή σε θήκη, με πολλά διαφορετικά containers και μεγέθη αρχείων) και αντιμετώπισα ελάχιστα θέματα (κυρίως σε παλιότερα μοντέλα τηλεοράσεων).

Όμως σε 32" LG, σύγχρονη (LB5610 νομίζω), είχαμε θέμα με την αναπαραγωγή ταινιών με ήχο DTS......
Κοίτα, για σαμυ και σονυ ξέρω να σου πω από πρώτο χέρι και πράγματι η σαμυ είναι πιο δυνατή ( για τη δική μου χρήση κυρίως στο smart τομέα, σε media player μικροδιαφορές ) αλλά για LG μόνο από ότι διαβάζω και ακούω γιατί στη κατοχή μου δεν είχα ποτέ κάποιο μοντέλο για να το δουλέψω και να δω τι κάνει. Όμως είναι κοινός αποδεκτό ότι και αυτή είναι εξίσου δυνατή με τη σαμυ. Ίσως το μοντέλο που λες σαν πιο low level να μην είχε και πολλές δυνατότητες. Πάντως η σαμυ είναι σίγουρα σε κάθε αντίστοιχη κατηγορία για μένα πιο καλός συνδυασμός σε ποιότητα εικόνας ( VA panel ) και λοιπά καλούδια.