Βάσεις για Harbeth SHL5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dpoly

Senior Member
19 June 2006
317
Αθήνα
Καλημέρα,

ενδιαφέρομαι για βάσεις για τα Harbeth SHL5 (διαστάσεις 322x300mm) είτε έτοιμες είτε ιδιοκατασκευή αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ (εκτός του εισαγωγέα που μου έχει κάνει μια προσφορά, αλλά κοιτάζω για κάτι εναλλακτικό).

Από ότι γνωρίζω, η καλύτερη λύση είναι οι Skylan (http://www.skylanstands.com/stands.htm) αλλά πάνε κοντά στα 700 ευρώ (λόγω μεταφορικών και τελωνείου από Καναδά). Ενδεχομένως να μπορούσα να τις δώσω σαν σχέδιο σε κάποιον για να φτιάξει κάτι αντίστοιχο.

Ξέρετε που θα μπορούσα να κοιτάξω στην Αθήνα;
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Η audio design φτιάχνει μεταξύ άλλων ξύλινες βάσεις ειδικά για τα shl5.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον συγκεκριμένο στην Αθήνα.
Σαν σχέδιο όμως,όπως βλέπω αυτές του link με τους κοιλοδοκούς,δεν είναι κάτι δύσκολο για κάποιον καλό σιδερά.
Αν καταλήξεις σε ιδιοκατασκευή,πάρε μαζί σου την φώτο και ψάξε για σιδεράδες.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Πήγαινε σ'έναν σιδερά να στις φτιάξει με ελάχιστα ευρά
Έχω φτιαξει και για τα 40ρια και για τα 5αρια σε σχήμ,α κύβου,σε τόρνο για να δέχονται ακίδες....εγώ που είχα γνωστό έδωσα 100 ευρα.
Το σίδερο να είναι μασίφ για να βγουν βαριές
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Re: Απάντηση: Βάσεις για Harbeth SHL5

εγω τα εχω σε δυο καρεκλάκια (σκάμπω) απο το ΙΚΕΑ.
Τα έβαψα κιόλας και έχουν έρθει τελείως στο χρώμα (ebony)
Αν το δοκιμάσεις μην βάλεις το πάνω ξύλο, το κάθισμα δηλαδή
Ειναι σχετικά προσωρινή λύση, αλλα πολυ τα θεωρούν καλό ματς γιατι στα HL5 προτείνονται ανοιχτού τύπου βάσεις
Δες και στο φόρουμ της Harbeth
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
για ποια σκαμπό μιλάμε γιατί τα ODDVAR που μοιάζουν ιδανική επιλογή δεν πρέπει να πουλιούνται πλέον...
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
εγω πηρα απο το εξωτερικο βασεις της atacama ,αυτες με τους 4 καθετους σωληνες ,τους γεμισα ανισομερως μεταξυ τους με σκαγια ,κ τις πατησα σε κομματι απο γρανιτη.αναμεσα απο τον γρανιτη κ το ξυλινο πατωμα μου εβαλα κομματι ,παχους 8 χιλ. απο το υλικο που φταχνονται οι καταδυτικες στολες.πιστευω οτι πετυχα εξαιρετικα αποτελεσματα.τα χαρμπεθ δεν πατανε απευθειας στις μεταλικες βασεις αλλα σε spike stoppers της ringmat που μου περισσευαν.το μονο μειονεκτημα οτι το τουιτερ τους ειναι σε λιγο μεγαλυτερο υψος απ´οτι επρεπε ,δηλ απο το υψος του αυτιου μου στη θεση ακροασης.πιστευω να σε βοηθησα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Απλά εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω και κάποια βάση παρόμοιας λογικής με τα ηχεία (thin wall κλπ)
Για αυτό λέω πως ίσως αυτή η φτηνή λύση του ΙΚΕΑ ίσως είναι μια καλή δοκιμή...
πχ
superhl5.JPG

αυτή μοιάζει πολύ με το σκαμπό που ανέβασα πιο πάνω...
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Αυτές πρέπει να είναι οι βάσεις που παρήγαγε κάποτε η ίδια η Harbeth για τα ηχεία της, κάπου μέχρι το 1997-1998. Κατόπιν σταμάτησε την παραγωγή για διαφόρους λόγους.
Ξύλινες, open frame και ελαφριές, μπορούν να αποτελέσουν ένα σημείο προσανατολισμού στην αναζήτηση.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μια άλλη ιδέα που είχα ήταν να φτιάξω Open frame βάσεις με αλουμινένιους σωλήνες τετράγωνης διατομής που έχω δει στο Leroy - Merlin ενωμένους μεταξύ τους με πλαστικές γωνίες που ανήκουν στην ίδια σειρά προϊόντος..
Έχεις δλδ την δυνατότητα να φτιάξεις έναν αλουμινένιο σκελετό ορθογώνιου παραλληλόγραμμου... Επίσης μπορούν να γεμίσουν με άμμο ή σκάγια.
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Κύριοι είναι σαν αγοράζεις Ferrari και να σκέφτεσαι τήν κατανάλωση!
Πρέπει να πάρει τις μανίσιες βάσεις που είναι φτιαγμένες για τα ηχεία του.
Τα υπόλοιπα μα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Οι μικροδιαφορές που δεν τις γνωρίζουμε κάνουν την διαφορά στο ήχο,
πειράματα μόνο για να περνάει η ώρα.