Windows 10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,003
5 ημερες . Κανενα προβλημα παρ ολο που το εχω ξεσκισει. Ελαφρως ταχυτερα απο τα 8.1/8 Με τα 7 καμμια συγκριση αφου και τα 8/8.1 ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλλιτερα. Απογοητευση ο EDGE. Δεν ποιανει Mozilla Firefox Και Chrome
Δεν καταλαβαινω την λειτουργια πολλαπλων οθονων
 
Windows 10. Αξίζουν (τουλάχιστον τώρα);

Καλημέρα κι από μένα.
Αν και βρίσκομαι στην επαρχία (για διακοπές) και εδώ το Internet τρέχει με την εκπληκτική ταχύτητα των πρώτων σιδηροδρόμων
draisine.gif
(1.4 Mbps στην καλύτερη για downloading, με το συνηθέστερο στα 0.4~0.5 Mbps, ενώ για uploading δεν γίνεται καν λόγος) και δεν έχω τη δυνατότητα να κατεβάσω τα 10άρια (λόγω όγκου), θέλω εν τούτοις να καταθέσω τα ερωτήματά μου σχετικά με την χρησιμότητα να μεταβεί κάποιος από τα 7 Pro ή τα 8.1 Pro σε αυτά. Δηλαδή τί καινούργιο θα του προσφέρουν, πέραν του προφανούς "νέο λειτουργικό", ειδικά σε σχέση με παλιότερο hardware (μιλάω κατ' αρχάς για συμβατότητα οδηγών);

Επίσης, σε περίπτωση αναβάθμισης ήδη υπάρχοντος PC, τί γίνεται με τα εγκατεστημένα προγράμματα και εφαρμογές, ειδικά με αυτά που στο παρελθόν έχουν πληρωθεί (ή και "χρυσοπληρωθεί" ακόμα), καθώς και με τα αποθηκευμένα αρχεία, και μάλιστα αυτά που αποτελούν στοιχεία καταγραφής (αρχεία κειμένων, φωτογραφίες και εικόνες γενικά, video κλπ.)?

Τέλος, και επειδή διάφορα κυκλοφορούν περί μούφας για τη δωρεάν διάθεση, σκέφτομαι μπας και πρέπει να περιμένω (-ουμε) λίγο να "ωριμάσει" η κατάσταση, αφού έτσι κι αλλιώς για ένα χρόνο την ευκαιρία θα την έχω (-ουμε).

Γνώμες;
-
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Windows 10. Αξίζουν (τουλάχιστον τώρα);

Επίσης, σε περίπτωση αναβάθμισης ήδη υπάρχοντος PC, τί γίνεται με τα εγκατεστημένα προγράμματα και εφαρμογές, ειδικά με αυτά που στο παρελθόν έχουν πληρωθεί (ή και "χρυσοπληρωθεί" ακόμα), καθώς και με τα αποθηκευμένα αρχεία, και μάλιστα αυτά που αποτελούν στοιχεία καταγραφής (αρχεία κειμένων, φωτογραφίες και εικόνες γενικά, video κλπ.)?

Γνώμες;
-
Όσον αφορά την παραπάνω παράγραφο.
Τίποτα δεν χάνεις όσον αφορά αρχεία άλλα και προγράμματα.
Για τα προγράμματα υπάρχει τεστ μέσα από την ειδοποίηση των Windows που πριν τα κατεβάσεις τεστάρει αν έχεις κάποιο πρόγραμμα που δεν είναι συμβατό με το νέο λειτουργικό
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: WINDOWS 10

Συνονόματε σε ποια επαρχία είσαι γιατί εδώ και χρόνια στην Τήνο οι ταχύτητες που έχουμε στο adsl και στο vdsl δεν τα βλέπουν ούτε στον ύπνο τους στην πρωτεύουσα.
 
Είμαστε κοντά, αλλά....

Συνονόματε σε ποια επαρχία είσαι γιατί εδώ και χρόνια στην Τήνο οι ταχύτητες που έχουμε στο adsl και στο vdsl δεν τα βλέπουν ούτε στον ύπνο τους στην πρωτεύουσα.

Καλησπέρα, Παναγιώτη

Βρίσκομαι κοντά σου, στη Νάξο, αλλά σε περιοχή εκτός πόλης, στην ΒΑ Νάξο, απέναντι από τη Μύκονο, ανάμεσα στη Χώρα και στον Απόλλωνα, περίπου 13 χλμ μακρυά ααπό τη Χώρα. Εδώ, ναι μεν τα τελευταία χρόνια το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ αντικαταστάθηκε με νέο, ψηφιακό (μέχρι πρότινος δεν υπήρχε πιθανότητα σύνδεσης ADSL στο προηγούμενο κέντρο), αλλά αφενός ως κέντρο έχει περιορισμένες δυνατότητες και αφετέρου, τα εναέρια καλώδια έχουν παραμείνει τα ίδια και σε κακή κατάσταση. Η αρμόδια τεχνική τοπική υπηρεσία του ΟΤΕ, δια στόματος του προϊσταμένου της, μου εξήγησε να μην περιμένω και πολλά πράγματα, ειδικά τώρα τη θερινή περίοδο, όπου το κέντρο φτάνει στα όριά του και μπλοκάρει.

Υ.Γ.:
Ήμουν την Τήνο το 2007 και μου άρεσε πολύ. Αλλά έμεινα μόλις 10 μέρες. Θέλεις περισσότερο να ευχαριστηθείς το νησί.
Πάντως από αέρα, άλλο τίποτα! Όχι πως κι εδώ δεν έχουμε, αλλά νομίζω η Τήνος έχει τα πρωτεία.
Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όσον αφορά την παραπάνω παράγραφο.
Τίποτα δεν χάνεις όσον αφορά αρχεία άλλα και προγράμματα.
Για τα προγράμματα υπάρχει τεστ μέσα από την ειδοποίηση των Windows που πριν τα κατεβάσεις τεστάρει αν έχεις κάποιο πρόγραμμα που δεν είναι συμβατό με το νέο λειτουργικό

Ανδρέα, σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Ήταν ένα σοβαρό ερώτημα το συγκεκριμένο.
Νάσαι καλά!
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: WINDOWS 10

Guys κάντε κι εσείς ένα τεστ και πείτε μου:
είναι ιδέα μου ή υπάρχει μεγάλη βελίωση στον ήχο με win10?
έχω κάνει clean install, οι drivers της asus xonar dg είναι ίδιοι με των win 8.1 x64. όλα τα άλλα ίδια (συνδεσμολογία καλώδια ενιχυτης ηχεία αλλά και LAV audio με τις ίδιες ρυθμίσεις όπως πριν).
Η διαφορά είναι αισθητή και σε FLAC και σε spotify premium και σε ταινίες. Πολύ πιο καθαρός ήχος με έντονη διακριτότητα. εννοείται σύγκριση like-to-like με κομμάτια που έχω ακούσει και με το προηγούμενο setup.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: WINDOWS 10

Όλα καλά με το mpc με σεταρισμα lav/madvr.
Πάντως ο ήχος δεν είναι θέμα έντασης, η διαφορά είναι αισθητή και φάνηκε σήμερα με το clean install. Τις προηγούμενες ημέρες που ήταν απλή αναβάθμιση πάνω από τα 8αρια δεν είχα ακούσει διαφορά.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: WINDOWS 10

εμενα το βολιουμ δειχνει μεχρι 200%,ενω πριν ηταν μεχρι το 100%.
Γενικα να ξερεις,οτι ακουγεται πιο δυνατα,μας δινει τη ψευδαισθηση του καλυτερου.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Re: WINDOWS 10

Είναι ασύγκριτα καλύτερα από τα 7αρια, γρηγορότερα ο edge είναι αποτυχία, ψάχνω βέβαια ακόμη την ρύθμιση που να μου επιτρέπει να έχω τα αγαπημένα από τις ιδιότητες (properties) μπροστά.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Re: WINDOWS 10

Τα 10άρια είναι μοιάζουν ελαφρύτερα και από τα 7άρια αλλά και από τα 8.1!
Μεγάλη βελτίωση στον χειρισμό και τη ευχρηστία. Επιτέλους ένα σωστό start!
Θέλει βελτίωση ακόμη στις ρυθμίσεις που από τη μια έχουν βελτιωθεί αισθητά σε βάθος και έκταση αλλά ακόμη είναι "ενωμένες" με τις παλιές ρυθμίσεις των 7.
Η απεξάρτηση των 10 από τα 7 δεν έχει επιτευχθεί 100% ακόμη!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: WINDOWS 10

Επιπλέον,το mixer τους εκμεταλεύεται πλήρως τις δυνατότητες της όποιας κάρτας ήχου ή dac διαθέτουμε.
Στο δικό μου για παράδειγμα επιτρέπει αναλύσεις μέχρι 32bit/384Khz.

Στο jriver χρειάστηκε να επιστρατευθεί η λειτουργία συμβατότητας,το foobar παίζει αέρας χωρίς μανούρες.
Όλα αυτά με update,όχι clean install.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Re: WINDOWS 10

Ήδη από τις beta που έβαλα εδώ και μήνες το πιο σπουδαίο για μένα χαρακτηριστικό των 10 είναι η βελτίωση στην χρήση του επεξεργαστή. Στον ίδιο υπολογιστή, μιλάμε για VAIO Core 2 Duo του 2005, έχουν μπει τα 7, 8, 8.1 μαζί με Linux Mint και τώρα τα 10 μόνα τους με upgrade. Με τα 7 οι ανεμιστήρες δούλευαν στο φουλ με το μηχάνημα idle και όταν χρησιμοποιούσες το πληκτρολόγιο σχεδόν έκαιγε. Με τα 8 και κυρίως τα 8.1 η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ, αλλά τώρα με τα 10 είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι δεν ακούγεται τίποτα τον περισσότερο χρόνο που το μηχάνημα είναι ανοιχτό, και μόνο αν παίζει friv ο μικρός αρχίζεις να το ακούς. Ακόμα και έτσι όμως δεν έχει καμία σχέση με το σφύριγμα των 7...
Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι η αναπαραγωγή βίντεο με το Movies & Tv. Δεν παίζει πολλά mp4 και βγάζει το μήνυμα Δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή με κωδικό σφάλματος τον 0x1010090 (0xc00d3ec8c). Με τον Media Player και το VLC βέβαια παίζουν κανονικά. Ίσως φταίει η αναβάθμιση. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ??
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: WINDOWS 10

όλα (σχεδόν) τέλεια σε 4 ΠιΣί που αναβαθμίστηκαν (ενα από 7x64HP, ενα από 8.1x64PRO, ένα από 10_32bit insider και ένα από 10x64insider).

ενα μικρό θέμα με τα δικαιώματα προέκυψε (για το που σώζονται τα .torrent και ότι δεν το επέτρεπε) λύθηκε εύκολα. Το μόνο που παραμένει, είναι πως το λάπτοπ σταμάτησε να αναγνωρίζει κάτι κουτάκια εξωτερικών δίσκων (άγνωστη συσκευή αναφέρει). Σε άλλο τα βλέπει κανονικά. Κι εχω δύο τέτοια κουτάκια (αλλά προφανώς κάτι παίζει με τον συνδυασμό των controllers υπολογιστή και κουτακίου. Μάρκας sharkoon quickstore portable pro usb3, και μάλιστα ποιοτικά και ακριβά κουτάκια.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Re: WINDOWS 10

11855869_10207609294696400_8866875506628946837_n.jpg


Βρήκα τελικά πως βάζουμε τα αγαπημένα

Πάτησα το συνδιασμό πλήκτρων Windows + R
Πληκτρολόγησα: %userprofile%
Πάτησα Enter στο πληκτρολόγιό.

Δεξί κλικ στον φάκελο Αγαπημένα και κλικ Καρφίτσωμα στην Έναρξη

10982782_10207619538872498_6983676889105673509_n.jpg


για όσους επιθυμούν το κλασικό shell
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Απάντηση: WINDOWS 10

Αν χρειαστει να γίνει clean install σε Dell Inspiron 3542 επειδή βλέπω μετα απο upgrade πάνω απο 8.1 δεν είναι και αυτο που λένε, πιο γρήγορο, αντιθέτως τρώει κόλληματακια, που βρίσκω το κλειδί των windows και γενικά τι συμβουλεύετε να προσέξω πριν και κατα την εγκατάσταση αλλα και μετα;
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Re: Απάντηση: WINDOWS 10

Αν χρειαστει να γίνει clean install σε Dell Inspiron 3542 επειδή βλέπω μετα απο upgrade πάνω απο 8.1 δεν είναι και αυτο που λένε, πιο γρήγορο, αντιθέτως τρώει κόλληματακια, που βρίσκω το κλειδί των windows και γενικά τι συμβουλεύετε να προσέξω πριν και κατα την εγκατάσταση αλλα και μετα;


Αν έχεις κάνει upgrade όπως λες και τα έχεις ενεργοποιημένα τότε το μηχάνημά σου, δηλαδή το hardware που φέρει, έχει δηλωθεί στα κεντρικά της MS. Αυτό σημαίνει πως μπορείς πλέον να κάνεις clean install στο μηχανημά σου, και αυτό θα ενεργοποιηθεί αυτόματα και χωρίς παρέμβασή σου ή με τη χρήση κάποιων κλειδιών. Το κλειδί είναι συνήθως επάνω σε αυτοκόλητο που βρίσκεται ή σε DVD ή κολλημένο επάνω στο μηχάνημα. Καλό είναι να το κρατήσεις στην ακραία περίπτωση που θελήσεις να ενεργοποιήσεις μια clean install στο μηχάνημά σου μετά από αλλαγή π.χ. της motherboard. Σε αυτή τη περίπτωση πιθανότατα ματά από τηλεφωνική επικοινωνία με MS να σου ζητηθεί το αρχικό κλειδί του μηχανήματός.
Τα παραπάνω ισχύουν σίγουρα σε επίσημα windows. Aν κάποιος άλλος το έχει καταφέρει, (πράγμα πολύ πιθανό) και σε μη αγορασμένα, αλλά ενεργοποιημένα windows 10, ας μας το πει!