Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Έχω δει τις τελευταίες μέρες ότι η Aune audio βγάζει στην παραγωγή ένα νέο μοντέλο της σειράς X1, το Aune X1S.
Ήμουν μέχρι πριν κανένα εξάμηνο κάτοχος ενός Aune X1 mk2, το οποίο αποδείχθηκε από τα καλύτερα dac/amp που έχω ακούσει στην κατηγορία τιμής μέχρι 300 . Αν εξαιρέσουμε μια μικρή θαμπάδα που είχε ο ήχος, ο χαρακτήρας - τονικότητά του είναι η καλύτερη που έχω συναντήσει σε οποιοδήποτε dac (ανεξαρτήτως τιμής). Σώματα μεγάλα, ήχος τόσο φυσικός, ξεκούραστος αλλά και πολύ ζωντανός που σχεδόν νομίζεις ότι βρίσκεσαι στην ηχογράφηση.

Όσον αφορά το νέο μοντέλο, βλέπω εκπληκτικά specs σε παραμορφώσεις, crosstalk κλπ και ένα πολύ δυνατό dac chip το ESS Sabre ES9018K2M.
Επίσης σε ένα site αναφέρεται ότι: "The tone tuning style is sweet, giving the music richer tastes" πράγμα που δείχνει ότι μάλλον διατηρεί το χαρακτήρα του προηγούμενου μοντέλου.
Αν είναι πράγματι έτσι και επιπλέον ο ήχος έχει κρυστάλλινη διαύγεια, τότε πιστεύω ότι γεννιέται ένα νέο μουσικό αστέρι που θα κάνει θραύση και θα σκοτώσει πολλούς γίγαντες.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ πάλι όσο περνάει ο καιρός που ψιλοασχολούμαι με αυτά τα μηχανάκια του διαβόλου... είμαι όλο και πιο σίγουρος πως οι γίγαντες "σκοτώνονται" μόνο απο γίγαντες...


:HTEHETH63:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Εγώ πάλι όσο περνάει ο καιρός που ψιλοασχολούμαι με αυτά τα μηχανάκια του διαβόλου... είμαι όλο και πιο σίγουρος πως οι γίγαντες "σκοτώνονται" μόνο απο γίγαντες...


:HTEHETH63:


Ορθώς μίλησες, αν και καθήμενος.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Εγώ πάλι όσο περνάει ο καιρός που ψιλοασχολούμαι με αυτά τα μηχανάκια του διαβόλου... είμαι όλο και πιο σίγουρος πως οι γίγαντες "σκοτώνονται" μόνο απο γίγαντες...


:HTEHETH63:

Ένα Rockna έτυχε να ακούσεις και μας το έβγαλες κανόνα... :)
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Όταν είπα ότι μπορεί να σκοτώσει γίγαντες, δεν αναφερόμουν σε DACs χιλιάδων ευρώ.
Θεωρώ όμως ότι μπορεί να ξεπεράσει ένα Denon DA300, ένα Meridian Director ίσως και ένα Audiolab M-DAC.
Γι' αυτό τί λέτε;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Όταν είπα ότι μπορεί να σκοτώσει γίγαντες, δεν αναφερόμουν σε DACs χιλιάδων ευρώ.
Θεωρώ όμως ότι μπορεί να ξεπεράσει ένα Denon DA300, ένα Meridian Director ίσως και ένα Audiolab M-DAC.
Γι' αυτό τί λέτε;

Ότι αυτοί που αναφέρεις απέχουν απο το να χαρακτηριστούν γίγαντες.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Έχει 249 στο Audiophonics

Ξέχασα να παραθέσω και κάποιες φωτογραφίες:
aune-x1s-32bit384-dsd128-mini-dac-amplificateur-casque-silver.jpg
aune-x1s-32bit384-dsd128-mini-dac-amplificateur-casque-silver.jpg
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Μόλις δημοσιεύτηκε ένα review: http://www.head-fi.org/products/aun...d-dac-headphone-amplifier-black/reviews/13898

Δεν έπεσα έξω καθόλου. Το μηχανάκι «τα σπάει» για λεφτά του!

Αυτό το απόσπασμα τα λέει όλα:
"...I will tell you though that I prefer this a lot more than the Schiit Modi/Magni 2 stack I've listened to for a while. It is also miles ahead of my Geek Out 1000 (which most people agree is better than the Objective2 stack as well). So all in all, the X1S are far better than the three main contenders in this price range. Frankly, the X1S destroys any portable DAC/Amp I've tried, including more expensive stuff too."
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Σε σχέση με το if idac2?
Άγνωστο. Θα πρέπει να τα ακούσεις δίπλα-δίπλα.

Και ποτέ λέτε με το καλό να έρθει Ελλάδα ?

Επίσης άγνωστο, ίσως ποτέ. Αν θες θα πρέπει να το παραγγείλεις από Γαλλία, Πολωνία ή Κίνα. Δεν αξίζει το μπελά, πίστεψέ με. Πάρε το idac να ακούσεις μουσικούλα. Που έχει καλή αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, εγγύση, καλή υποστήριξη αν χαλάσει. Και εγγυημένα καλό ήχο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αντιπροσωπεία για τα Aune υπάρχει πάντως εδώ,οπότε θα το δούμε κάποια στιγμή,δεν μπορεί...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Εγώ έδωσα περιπετειώδη μάχη με τον Βασιλιά (King Wa) (*) και κέρδισα...




(*) Σχεδιαστής των Audio-gd...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...η οποία μάχη με έφερε σε χέρια Εγγλέζου (Chord).
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Άλλο ένα διθυραμβικό review για το Aune X1S:

http://www.head-fi.org/products/aun...d-dac-headphone-amplifier-black/reviews/13978

Αν είναι αλήθεια όλα αυτά που γράφονται, το Aune X1S είναι απόλυτος κυρίαρχος στην κατηγορία τιμής του!
Θα ήθελα πολύ να παραγγείλω το συγκεκριμένο «μηχανάκι» αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι πολύ σφιχτά αυτόν τον καιρό.

Ελπίζω κάποιος εδώ στο forum να μπει στον πειρασμό να το αποκτήσει και να μας πει τη γνώμη του...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Η εντύπωση μου από την αυτοκριτική και παρουσίαση του reviewer είναι πάντως οτι δεν εχει την απαιτούμενη εμπειρία για να χαρακτηριστει το προϊόν τόσο εξαιρετικό
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το έχει πάρει κανένας απο εδώ?
Απο τεχνικά χαρακτηριστικά (καθότι αδαής) τί λέει και ειδικά σε σχέση με το s16?
Η εμπειρία μου με την aune είναι ο φορητός ενισχυτής ακουστικών, ο οποίος είναι εξαιρετικος!!!
απο Γαλλικό site βγαίνει με μεταφορικά 273,50
στο ελληνικό τίποτα ακόμη...δεν μίλησα πάντως με τον αντιπρόσωπο (να πώ την αλήθεια)