Αλοιφή για ρετσινια πεύκου?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Το πεύκο είναι άτιμο δένδρο. Βγάζει ρετσινια που κολλούν παντού. Ξέρετε κάποια αλοιφή ή κρέμα ή διαλυτικό που νσ βγάζει τα ρετσινια από το πλαστικό?
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Το πεύκο είναι άτιμο δένδρο. Βγάζει ρετσινια που κολλούν παντού. Ξέρετε κάποια αλοιφή ή κρέμα ή διαλυτικό που νσ βγάζει τα ρετσινια από το πλαστικό?

Δοκίμασες αντηλιακό;; (δεν κάνω πλάκα)..

Χθες έβγαλα ξεραμένο ρετσίνι από το αυτοκίνητο...Για πλάκα το καθάρισε...
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Πολύ απλά βάλε λάδι φαγητού σέ μιά χαρτοπετσέτα καί τρίψτο αν ειναι φρέσκο το ρετσινι θα φυγει αμέσως ,αν ειναι ξεραμένο θελει λιγο παραπανω τριψιμο.
 

Babis@

Senior Member
20 February 2015
366
Αταλάντη
Υπάρχει ειδικό υγρό\αλοιφή σε είδη αυτοκινήτου που απομακρύνει ρετσίνι και πίσσα όσο ξερά κι αν είναι.. Έχω σωθεί.. Αυτό που έχω νομίζω ονομάζεται tar remover
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Έχω αφαιρέσει από το αυτοκίνητο ρετσίνα με πανάκι βρεγμένα πολύ ελαφρά με νέφτι με μεγάλη ευκολία. Απλά θέλει για καλό και για κακό ένα απαλό πέρασμα με βρεγμένο πανάκι.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Οινοπνευμα απο εμενα. Το μυστικο ειναι να μην το αφησεις να ξεραθει.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
πέρσι έκοψα με το αλυσοπρίονο ένα μεγάλο κλαδί από πεύκο τουλάχιστον 50 ετών, διαμέτρου 80-100 εκατοστά που έπρεπε να κοπεί για ασφάλεια. μετά έκοψα όλα τα ξύλα στο σωστό μέγεθος για το τζάκι (το stihl βόγκηξε)....και στο τέλος χρειαζόμουνα φυσικοθεραπεία για να συνέλθω (χιούμορ)...όπως καταλαβαίνεται και εγώ και το πριόνι γεμίσαμε ρετσίνια.....από το πριόνι έφυγαν με πετρέλαιο, από τα χέρια μου έφυγαν με νέφτι και οινόπνευμα, από τα μαλλιά μου με ψαλίδι, και από τα ρούχα μου δεν έφυγαν και τα πήγα στην αποθήκη για άλλες χρήσεις....
 

Γιώργος 11

New member
1 August 2019
75
Το πεύκο είναι άτιμο δένδρο. Βγάζει ρετσινια που κολλούν παντού. Ξέρετε κάποια αλοιφή ή κρέμα ή διαλυτικό που νσ βγάζει τα ρετσινια από το πλαστικό?
Το ρετσίνι το χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος από τα αρχαία χρόνια, πολύτιμο υλικό για τις ιδιότητές του όταν δεν υπήρχε η σύγχρονη χημική βιομηχανία, του χρωστάμε δεν μας χρωστάει.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,751
Re: Απάντηση: Αλοιφή για ρετσινια πεύκου?

Το ρετσίνι το χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος από τα αρχαία χρόνια, πολύτιμο υλικό για τις ιδιότητές του όταν δεν υπήρχε η σύγχρονη χημική βιομηχανία, του χρωστάμε δεν μας χρωστάει.

Πολύ σωστά. Πάντως στο θέμα μας, όντως με λάδι και ένα βαμβακερό πανί τουλάχιστον από το αυτοκίνητο βγαίνει πανεύκολα. Τώρα, για τόσο μεγάλη επιφάνεια όπως γράφεις, θέλει η κάτι πιο εξειδικευμένο ή ... εργατοώρες με το λάδι. Όπως και να 'ναι, δουλειά θα κάνεις. Κουράγιο.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Απάντηση: Αλοιφή για ρετσινια πεύκου?

Το ρετσίνι το χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος από τα αρχαία χρόνια, πολύτιμο υλικό για τις ιδιότητές του όταν δεν υπήρχε η σύγχρονη χημική βιομηχανία, του χρωστάμε δεν μας χρωστάει.

Στην οροφη του αυτοκινητου μονο προβλημα αποτελει Γιωργο.
 

Γιώργος 11

New member
1 August 2019
75
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλοιφή για ρετσινια πεύκου?

Πρόβλημα είναι, άτιμο δεν είναι.
Για τις ιδιότητές του αυτές, που κόλλαγε καλά και στεγανοποιούσε, εμείς που είμαστε ναυτικός λαός του χρωστάμε πολλά.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Η αληθεια ειναι οτι και χωρις την φωτια, θα ειμασταν ακομα σε επιπεδο θηραματος και θα ζουσαμε στις σπηλιες. Οταν ομως καουμε, δεν σκεφτομαστε ακριβως τα οφελη της φωτιας στην ανθρωποτητα..

Ενα ταπεινο φορουμ εργαλειων ειμαστε αλλωστε, οχι τιποτε βαθυστοχαστο. Σχωρντατε μας λοιπον για τυχοντα φραστικα "ατοπηματα" που μπορει να προκαλεσουν φιλοσοφικες ανησυχιες :)
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,771
Αθηνα
Το ρετσίνι το χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος από τα αρχαία χρόνια, πολύτιμο υλικό για τις ιδιότητές του όταν δεν υπήρχε η σύγχρονη χημική βιομηχανία, του χρωστάμε δεν μας χρωστάει.

Σωστότατος...
Μιλάμε για φυσικο προϊόν με πολλαπλές εν καιρος ιδιότητες.

Όσο αφορά το πρόβλημα που δημιουργεί σε αυτοκίνητο εγώ το βγάζω με ελαφρύ διαλυτικό λίτρου Ν1 και όλα οκ...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
παιδια, αν το πραγματικο νεφτι βγαινει απο το πευκο (υποθετω απο το ιδιο το ρετσινι, γιατι να μην το διαλυει κιολας?
(τωρα τι μπορει να κανει στο βερνικι του αυτοκινητου, δεν ξερω)