Ηχεια Νομαδικά Bluetooth

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Τα ηχεια Bluetooth γινονται όλο και πιο παρωντα μεταφέροντας την "αυλη" μουσικη στον χωρο που θέλουμε.

Ειδικά τα ηχεια "νομάδες" που τα παίρνουμε μαζι μας όπου πάμε, ακόμα και στην θάλασσα, και εχουν δημιουργηθει πολλές μαρκες γι αυτον και μονο τον τομέα ενω παραδοσιακές μάρκες εχουν ηδη μπει στον ανταγωνισμό.

Επειδη εχουν αναπτυχθει πολυ τα τελευταια χρόνια μπορουμε επισης να διακρινουμε κατηγορίες.

Προτεινω λοιπον μια συγκριτική συζητηση και αποψεις για τα ηχεία αυτα και καλυτερα για να κριθουν ας χωριστουν σε κατηγορίες

Προτεινω

1. Μεχρι 100 Ευρω
2. Μεχρι 200 Ευρω

Μπορεί και 3 εκτος κατηγορίας για όποιον εχει να προτεινει κάτι εξαιρετικό.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Προσωπικά θεωρω κορυφαιο το Bose Soundlink mini II
enceinte-bose-soundlink-mini-ii-noir-hero.jpg


Η εταιρία έχει μια περίεργη πολιτικη...οι τιμές. Ειναι στανταρ και ιδιες παντου απο Αmazon μέχρι στο μεγαλοκατάστημα ηλεκτρονικων της πολης σου (εδω στην ΓΑλλία 199 ευρω παντου)

Δεν ειναι λιγο περίεργο ; Επισης δεν αναφέρουν ποτέ σε πόσα βατ παίζει....ακ´μα κι αν γινεις ο ευτυχης κατοχος ενος τετοιου ηχείου δεν βρισκεις πουθενά τα WAtts !!!!

WHY ???

Οποτε δεν ξέρω τα wqtts αλλα ξέρω οτι παίζει πολυ δυνατα και το εχω δοκιμάζει σε τεράστειο χωρο (πολυκαταστηματος) οπου το ακους στα 30-40 μετρα.

Τα μπασα του εκπληκτικά γεμάτα και σφιχτά και αναρωτιεσαι πως γινεται αυτο με ένα τοσο μικρό αντικείμενο.


Πάντως τωρα η JBL ερχεται σε αντεπίθεση στον χωρο με το νεό μοντελο της Charge II που λέγεται οτι εχει βελτιωθει πολυ σχετικα με το αρχικό Charge (2 πλαγια ηχεία)
γυρω στα 169 ευρω
enceinte-jbl-charge-2-plus-gris-hero.jpg


Εχει κανεις εμπειρία η εντυπωσεις απο συγκριση των 2 αυτων μοντελων στην κατηγορία -200.

Να θυμησω οτι η Marshall (των περίφημων ενισχυτων εγχορδων) εβγαλε ηχεια bluetooth. Στην αρχη οχι νομαδικά αλλα συνδεδεμένα σε ηλ. δικτυο. Κάποια μπηκαν σε σκληρες εκπτωσεις και τα ειδαμε στα 199 ευρω (αλλα προσοχη δεν ειναι νομαδικά, ζυγιζουν 3 κιλά και παίρνουν ρευμα απο το δικτυο του σπιτιου- δουλέυουν με εσωτερικό ενισχυτη class D και βγάζουν 41 watts. Και αισθητικά πολυ εντυπωσιακά)
Τωρα η Marshall βγαζει και νομαδικά bluetooth αλλα ας παρακολουθησουμε τις τιμές γιατι ακόμα ειναι ανευ εκπτωσεων, αλλα και τις γνωμες περι του ηχου των.

Εγω ειμαι απο αυτους που περιμένουν εκπτωσεις απο ένα προϊόν, οπότεθα περιμένω και για την Marshall . Ολοι κάνουν εκτος απο την Bose...περίεργο ετσι ;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειδου το νέο φορητο ηχειο της Marshall

enceinte-marshall-kilburn-creme-face.jpg


H ομορφιά του δεν περιγράφεται.

Αλλα δεν το εχω ακουσει.

Στοιχιζει από 256,9 εως 269,9

Περιμένω αν θα πεσει ποτέ κάτω απο 200, σκέφτομαι να το χτυπησω.

25 watts παρακαλω !!!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τα JBL charge II τα έχω ακούσει και είναι πολύ καλά! Με εντυπωσίασαν. Είναι γκατζεντιά δυνατή! Θα ήθεά μόνο να μπορούσαν να παίξουν ένα κλικ πιο δυνατά που όμως για τον όγκο τους παίζουν δυνατά. Και το πιο σημαντικό. Έχουν μπάσο πολύ ικανό για τον όγκο τους μρ το γουφεράκι να κάνει μεγάλες διαδρομές. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Από πλευράς συνδεσιμότητας δεν με προβλημάτισε καθόλου
Συνδέθηκε με δύο τηλέφωνα που το δοκιμάσαμε άμεσα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
εχω καραβολευτεί με το logitech Χ100, και παίζει και ωραίο το ατιμο (πολύ καλύτερα απο'τι περιμένεις για το μέγεθός του).

Η τιμή ειναι επίσης χώμα, 19 . Θα παω να χτυπήσω αλλο ενα για backup.

Επισης, το κρεμάς και στον καθρέφτη του αυτοκινήτου και εχεις και μια πολύ καλή ανοικτή ακρόαση για οποιον δεν εχει BT στο αυτοκίνητο.

http://avclub.gr/forum/showthread.p...X100-wireless-speaker?highlight=logitech+x100
 
έχω το silvercrest από τα γνωστά γερμανικά σουπρεμάρκετ στα 14,99 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Παίζει φανταστικά! Και κάνεις και κλήσεις ανοιχτής ακρόασης στο αυτοκίνητο.
Ένα lenco που πήρε ένας γνωστός μου από Κωτσόβολο το κατάπιε ζωντανό!

 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τα JBL charge II τα έχω ακούσει και είναι πολύ καλά! Με εντυπωσίασαν. Είναι γκατζεντιά δυνατή! Θα ήθεά μόνο να μπορούσαν να παίξουν ένα κλικ πιο δυνατά που όμως για τον όγκο τους παίζουν δυνατά.

Ναι και γω θα τα ήθελα λιγο πιο δυνατα,
σε τερμα ένταση παραμορφώνουν κιολας ακομα και σε δίαλογο
μακάρι να έβγεναν σε λιγο μεγαλήτερο μέγεθος
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ναι και γω θα τα ήθελα λιγο πιο δυνατα,
σε τερμα ένταση παραμορφώνουν κιολας ακομα και σε δίαλογο
μακάρι να έβγεναν σε λιγο μεγαλήτερο μέγεθος

+1

Θα ήταν πολύ καλύτερα.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Eγω χαρισα πριν λιγες μέρες το Bose Βοσε που ειχα (μινι soundlink)

Oποτε τωρα βρισκομαι σε διλημα...Να ξαναγοράσω το ιδιο ; (Η τιμή δε εχει πέσει καθολου εδω και 4 χρονια που το ξέρω...)

Να αγοράσω ένα φτηνοτερο και που η τιμη παιζεται ( JBL ) ?

H να περιμένω το Μαρσαλάκι να βγει καμμια προσφορα στα 200 Ευρω (εχω βάλει ενα ηθικο πλαφόν που δεν θελω να ξεπεράσω γιατι αμα ο ξεπεράσω θα πάει μακρυα η βαλιτσα)

Ψηνομαι για το τελευταιο αλλα τελειωνει το καλοκαιράκι...

Να πω οτι εκτος απο νομαδα θελω να το χρσιμοποιησω και για να ακουω τον ηχο απο το λαπτοπ μου αλλα ακόμα και ειναι σημαντικό για να ακουω τον ηχο απο την Τηλεωραση μου.

Γιατι η Σαμσουνγκ μου εχει πολυ ωαραια εικόνα αλλα ο ηχος ειναι χάλια, και δεν θέλω να την συδεσω με ολοκληρο στερεο. Θέλω ενα ηχο πιο "διακριτικο", 1.0 αλλα "αρκετο" και ευδιακριτο. Αλλα οχι αυτον της ιδιας της ΤΒ δεν λεει με τιποτα.
 
προσφάτως σε μια επίσκεψη ρουτίνας σε πολυκατάστημα ηλεκτρονικών ειδών είδα και άκουσα το crystal audio bluebox g.

Προφανώς και δεν κατατάσσεται στην κατηγορία νομαδικών ηχειακίων αφού συνδέεται σε πρίζα για να δουλέψει, ο ήχος του όμως με εντυπωσίασε! Ήταν πολύ ισορροπημένος με ιδιαίτερη έκπληξη να μου προκαλούν τα βελούδινα πρίμα του.
Έβαλα dire straits, postmodern jukebox, acdc και πραγματικά εξεπλάγην πολύ ευχάριστα!

Ο μόνος λόγος που δεν το πήρα ήταν το ότι ήταν το μοναδικό κομμάτι στο μαγαζί demo.
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Οπως όλοι ξέρετε, οι ασιάτες και κυρίως οι Ιάπωνες έχουν ένα πάθος με το καραόκε. Για αυτήν την αγορά έχει κυκλοφορήσει ένα ηχείο (ή ζεύγος) που είναι απίστευτα. Πήγα σε ένα κατάστημα να τα ακούσω και μιλάμε για τρομερή ευκολία (παραδέχομαι την καγκουριά αλλά δεν με νοιάζει καθόλου).

$_57.JPG
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Re: Απάντηση: Ηχεια Νομαδικά Bluetooth

προσφάτως σε μια επίσκεψη ρουτίνας σε πολυκατάστημα ηλεκτρονικών ειδών είδα και άκουσα το crystal audio bluebox g.

Προφανώς και δεν κατατάσσεται στην κατηγορία νομαδικών ηχειακίων αφού συνδέεται σε πρίζα για να δουλέψει, ο ήχος του όμως με εντυπωσίασε! Ήταν πολύ ισορροπημένος με ιδιαίτερη έκπληξη να μου προκαλούν τα βελούδινα πρίμα του.
Έβαλα dire straits, postmodern jukebox, acdc και πραγματικά εξεπλάγην πολύ ευχάριστα!

Ο μόνος λόγος που δεν το πήρα ήταν το ότι ήταν το μοναδικό κομμάτι στο μαγαζί demo.
Διάβασα τυχαία το συγκεκριμένο post και μιας που πήγα σήμερα σε αλυσίδα ηλεκτρονικών είπα να δοκιμασω το εν λόγω ηχειακι της crystal audio.
Συγχρονιστηκε μέσω bluetooth με το κινητό και το δοκιμασα με spotify premium.
Με εξέπληξε η απόδοση του τόσο σε ενταση όσο και σε ποιότητα για την πολύ χαμηλή τιμή του (30 ευρώ).
Στο site της crystal audio αναφέρει ως αρχική τιμή 89 ευρώ, οποτε δεν ξέρω αν είναι κάποιου ειδους ξεστοκαρισμα.
Προφανως και το αγορασα και μπορεί να αποτελέσει μια αξιοπρεπεστατη λύση για διερευνητικες ακροάσεις με stream αρισμα απο tablet η κινητά.
Είδα επίσης οτι είχαν διαθέσιμα και τα μεγαλα cube 5 και cube 7 της εταιρείας τα οποία παιζουν με εξαιρετικη ομοιομορφια στο σύνολο ενος δωματίου χωρίς sweet spots.
Είναι πολύ ενθαρρυντικο να βλέπουμε τετοιου ειδους ποιοτικές κατασκευές απο μια ελληνική εταιρεια.
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Ηχεια Νομαδικά Bluetooth

προσφάτως σε μια επίσκεψη ρουτίνας σε πολυκατάστημα ηλεκτρονικών ειδών είδα και άκουσα το crystal audio bluebox g.

Προφανώς και δεν κατατάσσεται στην κατηγορία νομαδικών ηχειακίων αφού συνδέεται σε πρίζα για να δουλέψει, ο ήχος του όμως με εντυπωσίασε! Ήταν πολύ ισορροπημένος με ιδιαίτερη έκπληξη να μου προκαλούν τα βελούδινα πρίμα του.
Έβαλα dire straits, postmodern jukebox, acdc και πραγματικά εξεπλάγην πολύ ευχάριστα!

Ο μόνος λόγος που δεν το πήρα ήταν το ότι ήταν το μοναδικό κομμάτι στο μαγαζί demo.

Αν είχε και δυνατότητα λειτουργίας και με μπαταρίες θα το είχα πάρει ... χθες .

Πολύ καλός ήχος, ειδικά στα χρήματα της προσφοράς .
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Φιλοι μου

αποψε πηγα στο πολυκατάστημα ηλεκτρονικων που ειναι το πιο προστό προς εμέ.

Και με αλλον ακροατη για να δουμε τις απόψεις. Πηγα συγκεκριμένα για συγκριτική ακρόαση.

Το Marshall ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αλλα το απέριψα γιατι ανα και το καινουριο μοντελο δεν χρειάζεται πριζα, παρ'ολα αυτα δεν μπορω να πω οτι ειναι νομαδικό.

Δεν μπορεις να το πάρεις στην τσαντα σου, και για μια γυναίκα (ο άλλος ακροατης) ειναι ασήκωτο. Οποτε να κάνεις Raid μαζί του η να δισχισεις Χλμ σε παραλίες με αυτο, αποκελίεται.

Οποτε ακουσα τα υπολοιπα στα 200 ευρω...και εφυγα με το Bose.

Εχει κάποια στοιχεία ανάλυσης της μουσικης που το JBL δεν φτανει οσο καλο να ειναι και αυτο
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Ηχεια Νομαδικά Bluetooth

Αν είχε και δυνατότητα λειτουργίας και με μπαταρίες θα το είχα πάρει ... χθες .

Πολύ καλός ήχος, ειδικά στα χρήματα της προσφοράς .

τελικά το πήρα σήμερα ... εντάξει, για 30 ευρώ παίρνεις ηχείο με δύο μονάδες 3,3 ιντσών, ενισχυτή 2χ15, κλπ. ... σε άλλες μάρκες με 30 ευρώ παίρνεις ένα ποτηράκι του καφέ με μεγαφωνάκι ... το στρώνω και θα αναφέρω εντυπώσεις από εβδομάδος ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φιλοι μου

αποψε πηγα στο πολυκατάστημα ηλεκτρονικων που ειναι το πιο προστό προς εμέ.

Και με αλλον ακροατη για να δουμε τις απόψεις. Πηγα συγκεκριμένα για συγκριτική ακρόαση.

Το Marshall ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αλλα το απέριψα γιατι ανα και το καινουριο μοντελο δεν χρειάζεται πριζα, παρ'ολα αυτα δεν μπορω να πω οτι ειναι νομαδικό.

Δεν μπορεις να το πάρεις στην τσαντα σου, και για μια γυναίκα (ο άλλος ακροατης) ειναι ασήκωτο. Οποτε να κάνεις Raid μαζί του η να δισχισεις Χλμ σε παραλίες με αυτο, αποκελίεται.

Οποτε ακουσα τα υπολοιπα στα 200 ευρω...και εφυγα με το Bose.

Εχει κάποια στοιχεία ανάλυσης της μουσικης που το JBL δεν φτανει οσο καλο να ειναι και αυτο

Καλοάκουστο !
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ευχαριστω
Επιτελους ακουω Ελληνικη μουσικη όπως πρέπει, άυλα (γιατι δεν εχω δισκους Ελληνικου ρεπερτορίου μόνο κατεβασμένα MP3 )

Και εχω την εντυπωση οτι σε εξωτερικό χωρο ακουγεται ακόμα καλυτερα.

Τωρα ακουω Παντελη Θαλασσινό απο συναυλία, οι χροιές των φωνών εξαιρετικές για ένα τόσο μικρο μηχάνημα και τα ακουστικά οργανα φαινονται καθαρά.

Να πω οτι στη συγκριτικη μου ακρόαση επαιξα και Βose vs Bose.

δηλαδη αυτο το καινουριο της Βοse με 30 η 40 ευρω χαμηλοτερα... Ε να πω οτι η μαρκα σε κάνει να καταλάβεις το ευρω παραπάνω που πληρωνεις.

Το παλιοτερο μοντελο, καλυτερο, πιο συμπαγες και περιέργως πιο ακριβο απο το καινουριο.
:ernaehrung004:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
To Soundlink Mini II.

Το II εχει σημασία γιατι ειναι νεότερο (2014) kqi πιο βελτιωμένο ακόμα απο το απλο Soundlink Mini.