Αλλαγή πλατφόρμας από Android σε Windows. Lumia 640 XL LTE (4G). Τί λέει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες, εδώ, στις ειδικές κατηγορίες και στην κατηγορία για τα Androids, είχα δημοσιεύσει ένα νήμα για το Vodafone Smart Prime 6, που φοράει βέβαια λειτουργικό Android. Το τηλέφωνο από χθες άλλαξε χέρια, αφού η κόρη μου που ήθε από την Αθήνα για διακοπές λίγων ημερών (δούλευε μέχρι τώρα), το έκανε δικό της "θυγατρικώ δικαίω" :proud:, κι έτσι έμεινα πάλι χωρίς τηλέφωνο, να ψάχνω από την αρχή για άλλη συσκευή.

Φίλος μου "ψιθύρισε" ότι θα ήταν φρονιμότερο να μεταπηδήσω στην πλατφόρμα των Windows, ώς πιο σταθερή. Ολίγον δύστροπη μεν και πιο δύσχρηστη, αλλά με αφόπλισε με το επιχείρημα: "Αν θέλεις να μη βλαστημάς γιατί δεν βρίσκεις στο μενού σου το τάδε αντικείμενο ή τη δείνα εφαρμογή, ξέχνα τα Androids και ξεκίνα με την πλατφόρμα των Windows".

Ψάχνοντας να βρω ένα τηλέφωνο που θα μπορούσα να το καλύψω οικονομικά, αλλά να είναι ταυτόχρονα και σύγχρονο και όσο γίνεται πιο εύχρηστο από κάθε πλευρά, κατέληξα στο Lumia 640 XL LTE (4G), του οποίου το βασικότερο χαρακτηριστικό για την τελική μου επιλογή είναι το μέγεθος της οθόνης (5.7"), που με απαλάσσει από διπλά γιαλιά και διάφορα άλλα παρόμοια συμπαραμαρτούντα της ηλικίας.

Στην αναζήτησή μου βρήκα ότι υπάρχουν δυο εκδόσεις Lumia XL, αυτή των 3G (3.5G για την ακρίβεια, όπως λέει η Microsoft) και αυτή των 4G (η έκδοση LTE, δηλαδή), με τη δεύτερη καμιά 30αριά-40αριά ευρώ ακριβότερη.

Και αναρωτιέμαι αν πράγματι αξίζει τον κόπο να διαθέσω αυτό το παραπάνω ποσό για αυτό το έξτρα χαρακτηριστικό, εκφράζοντας παράλληλα την απορία για το ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στο δίκτυο 3G και σε αυτό του 3.5G. Επίσης, αναρωτιέμαι κατά πόσον η απόφασή μου για αλλαγή πλατφόρμας είναι σωστή και αν τελικά θα δικαιωθεί η κρίση του φίλου ή όχι.

Γνώμες;

Ευχαριστώ.
-
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Επειδή έχω ένα, να πω ότι τα ονόματα στις επαφές δεν τα δείχνει ολόκληρα, πρέπει να ανοίξεις την επαφή για να δεις ολόκληρο το όνομα
 
Εμφάνιση επαφών...

Επειδή έχω ένα, να πω ότι τα ονόματα στις επαφές δεν τα δείχνει ολόκληρα, πρέπει να ανοίξεις την επαφή για να δεις ολόκληρο το όνομα

Να ζητήσω ένα παράδειγμα; Π.χ. την επαφή "Παπαδόπουλος Δημήτριος" πώς θα την έδειχνε;
- Παπαδόπουλος Δημήτ.....
- Παπαδόπουλος Δημ....
- Παπαδόπουλος Δ....
- Παπαδοπ...
- Παπαδ...
- Παπ....

Ρωτάω γιατί όσα μισο-smart ή smart τηλέφωνα είχα μέχρι σήμερα παρόμοιο πρόβλημα είχαν, άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο, αλλά τη δουλειά μου την έκανα, ζήτημα συνήθειας ήταν. Φυσικά, κανένα από αυτά δεν έφτανε στις ακραίες περιπτώσεις των τριών τελευταίων δειγμάτων, που παρέθεσα. Γι αυτό ρωτάω, για να δω πράγματι πού βρίσκεται το ζήτημα.

Ευχαριστώ.
-
 

antonmone

Senior Member
15 October 2012
576
Re: Εμφάνιση επαφών...

Στο δικο μου Lumia 930 παντως,δεν εχει κανενα τετοιο θεμα με τις επαφες.Εμφανιζει τα ονοματα οπως ακριβως τα εχεις γραψει.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Φίλος μου "ψιθύρισε" ότι θα ήταν φρονιμότερο να μεταπηδήσω στην πλατφόρμα των Windows, ώς πιο σταθερή. Ολίγον δύστροπη μεν και πιο δύσχρηστη, αλλά με αφόπλισε με το επιχείρημα: "Αν θέλεις να μη βλαστημάς γιατί δεν βρίσκεις στο μενού σου το τάδε αντικείμενο ή τη δείνα εφαρμογή, ξέχνα τα Androids και ξεκίνα με την πλατφόρμα των Windows".
Νομιζω οτι με τα windows θα βλαστημας γιατι οντως δεν θα μπορεις να βρεις καποιες εφαρμογες στο μενου, αφου δεν υπαρχουν καν στο store. Αυτο μπορει να αλλαξει με τα windows 10 , αλλα αυτη τη στιγμη ακομη και ενα blackberry εχει προσβαση σε περισσοτερες εφαρμογες απο τα windows.

Οσο για την συσκευη. Την εχει ο γαμπρος μου. Την 4g. Για τα λεφτα της ειναι τιμια συσκευη. Ωραια οθονη . 199 απο cosmote http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20302971&s=0 Αν παλευεις το λειτουργικο...

edit Τωρα ειδα οτι στο Link εχω το απλο και οχι το xl . Ο γαμπρος μου πηρε σε αυτη την τιμη το xl πριν 1-2 εβδομαδες σε προσφορα απο την cosmote.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Εμφάνιση επαφών...

Να ζητήσω ένα παράδειγμα; Π.χ. την επαφή "Παπαδόπουλος Δημήτριος" πώς θα την έδειχνε;
- Παπαδόπουλος Δημήτ.....
- Παπαδόπουλος Δημ....
- Παπαδόπουλος Δ....
- Παπαδοπ...
- Παπαδ...
- Παπ....

Ρωτάω γιατί όσα μισο-smart ή smart τηλέφωνα είχα μέχρι σήμερα παρόμοιο πρόβλημα είχαν, άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο, αλλά τη δουλειά μου την έκανα, ζήτημα συνήθειας ήταν. Φυσικά, κανένα από αυτά δεν έφτανε στις ακραίες περιπτώσεις των τριών τελευταίων δειγμάτων, που παρέθεσα. Γι αυτό ρωτάω, για να δω πράγματι πού βρίσκεται το ζήτημα.

Ευχαριστώ.
-

Στο Note 3 δειχνει και το όνομα και το επώνυμο , προφανώς είναι θέμα μεγέθους οθόνης.

Στο ερώτημα μας εγώ σου προτείνω να παραμείνεις στο Android , τα windows είναι αρκετά πιο πίσω και σε apps και λιγότερες διαθέσιμες συσκευές να διαλέξεις υπάρχουν και τα μενού αρκετά πιο μπερδεμένα μου φαίνονται.
 
Χρηστικότητα, Εφαρμογές, Τιμή και Επαφές

Νομιζω οτι με τα windows θα βλαστημας γιατι οντως δεν θα μπορεις να βρεις καποιες εφαρμογες στο μενου, αφου δεν υπαρχουν καν στο store. Αυτο μπορει να αλλαξει με τα windows 10 , αλλα αυτη τη στιγμη ακομη και ενα blackberry εχει προσβαση σε περισσοτερες εφαρμογες απο τα windows.

Οσο για την συσκευη. Την εχει ο γαμπρος μου. Την 4g. Για τα λεφτα της ειναι τιμια συσκευη. Ωραια οθονη . 199 απο cosmote http://www.cosmote.gr/cosmoportal/co...u=20302971&s=0 Αν παλευεις το λειτουργικο...

edit Τωρα ειδα οτι στο Link εχω το απλο και οχι το xl . Ο γαμπρος μου πηρε σε αυτη την τιμη το xl πριν 1-2 εβδομαδες σε προσφορα απο την cosmote.

Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο, σε ότι αφορά στις εφαρμογές και γενικότερα στη χρηστικότητα του τηλεφώνου. Εδώ βέβαια, οι γνώμες διΐστανται.

Το "παραθυρικό" περιβάλλον είναι μη γνώριμο σε όλους τους χρήστες κινητών τηλεφώνων, ή ακόμα και σ' αυτούς που είναι γνώριμο, έχουν μάθει να ξεχωρίζουν το μεν από το δε περιβάλλον (με το "μεν" εννοώ το περιβάλλον που προσέφεραν ή προσφέρουν τα κινητά μέχρι σήμερα, πριν μπεί στο παιχνίδι η Microsoft και με το"δε" εννοώ το "παραθυρικό" περιβάλλον των υπολογιστών που τρέχουν κάποια έκδοση των Windows). Ξέρετε, ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει μάθει να τακτοποιεί τα δεδομένα με έναν παράξενο τρόπο και πολλές φορές αρνείται ή αργεί να τα συνδέσει και να τα συνθέσει.

Έτσι, αν κάποιος έχει μάθει να δουλεύει πάνω σε ένα άλλο περιβάλλον, το διαφορετικό, έστω κι αν του είναι γνωστό, του φαίνεται άγνωστο.

Προσωπικά, ελπίζω ότι θα προσαρμοστώ γρηγορότερα σε αυτό, παρά σε ένα περιβάλλον σύγχρονου Android, που δεν έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ, αφού ότι κινητό είχα μέχρι σήμερα - αν φόραγε Android - ήταν λειτουργικό σε βρεφική ηλικία. Ενώ το περιβάλλον των Windows μου είναι πιο γνώριμο.

Σχετικά με την τιμή του, θα πρέπει να πω ότι όντως πριν 3-4 μέρες το είχα δει κι εγώ στο site της Cosmote, αλλά και της Vodafone, όμως μέσα σε 1 ή 2 24ωρα το εξαφάνισαν. Την τιμή των 199 ευρώ την βρίσκεις ακόμα, αλλά για το Lumia 640 XL το σκέτο, που είναι 3G. Το Lumia 640 XL LTE (που είναι 4G), το απογείωσαν μέσα σε μερικές μέρες και το ανέβασαν κοντά στα 230 ευρώ (το φτηνότερο που βρήκα), ενώ σε μερικά μαγαζιά αγγίζει και το 250άρι.

Τέλος, ναι, το λειτουργικό θα αλλάξει σε Windows 10 (Mobile - Phone θα τα πουν? Σκέτα θα μείνουν ως ονομασία? Δεν ξέρω ακόμα), αλλά θα χρειαστεί να γίνει μια δωρεάν αναβάθμιση του λογισμικού, να περαστεί το Lumia Denim, για να δεχτούν όλα τα Lumia τα Windows 10.

Στο Note 3 δειχνει και το όνομα και το επώνυμο , προφανώς είναι θέμα μεγέθους οθόνης....

Αν είναι απλά θέμα μεγέθους οθόνης, νομίζω ότι στο 640 XL, αυτό δεν πρέπει να υφίσταται, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο κινητό με μεγαλύτερη οθόνη (δεν έχω εικόνα για τα νεότερα iPod).
 
17 June 2006
9,768
Καλημέρες.
Οι επαφές θα δεις ότι θα διαχειρίζονται όπως ακριβώς στο android. Εγώ έχω το windows κινητό συνδεδεμένο με το λογαριασμό στο gmail και έτσι όλα γίνονται όπως και πριν.
Γενικώς δεν μου έχουν λήψει apps, ότι χρειάζομαι το βρίσκω, ενώ ο browser είναι υποδειγματικός για κινητό τηλέφωνο και πολλά site τα βλέπω πια από εκεί χωρίς να χρησιμοποιώ κάποιο app.
Σίγουρα ο αριθμός των εφαρμογών δεν είναι τόσο μεγάλος όσο στις άλλες πλατφόρμες, αλλά δεν νομίζω ότι λείπει τίποτα.
Μόνο στο GPS δεν υπάρχει κάτι που να φτάνει το modded iGO που είχα στο android, αλλά και πάλι το δωρεάν HERE Drive+ είναι ίσως το κορυφαίο δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης.
Ένα ακόμη σημαντικό ότι τρώει ελάχιστα δεδομένα κινητής, ακόμη και αν έχεις όλους τους messenger να τρέχουν στο background. Σε σχέση με το android με τη δική μου χρήση βλέπω μείωση κάτω από το μισό των δεδομένων από background εφαρμογές, ενώ στο windows mobile τρέχω περισσότερες.
Ένα στοιχειό διαφορετικότητας είναι ότι οι messengers στο background είναι ξεχωριστοί από τις εφαρμογές, έτσι το τηλέφωνο δεν σέρνεται (κάτι που γινόταν εύκολα στο android αν είχα ταυτόχρονα ανοικτά στο background facebook, facebook messenger, skype, viber), ενώ καταναλώνονται λιγότερα δεδομένα. Η αρνητική πλευρά αυτού είναι ότι όταν πατήσεις μια ειδοποίηση που σου ήρθε κάνει 1-2 δευτερόλεπτα να φορτώσει την κανονική εφαρμογή, ενώ στο android αυτό ήταν σχεδόν άμεσο.
Τo windows phone 8.1 μετά τα τελευταία updates είναι πια πλήρες και δεν του λείπουν βασικά πράγματα, ενώ τα windows 10 που θα έρθουν σύντομα θα καλύψουν και ότι μικροπράγμα απουσιάζει.
Οι συσκευές με windows είναι σημαντικά φθηνότερες σε σχέση με τις συσκευές αντίστοιχων δυνατοτήτων στο android.
Δες και το μήνυμα που είχα γράψει λίγο καιρό πριν.

http://avclub.gr/forum/showthread.php/142312-Back-to-the-future-από-android-σε-windows-phone

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να ζητήσω ένα παράδειγμα; Π.χ. την επαφή "Παπαδόπουλος Δημήτριος" πώς θα την έδειχνε;
- Παπαδόπουλος Δημήτ.....
- Παπαδόπουλος Δημ....
- Παπαδόπουλος Δ....
- Παπαδοπ...
- Παπαδ...
- Παπ....

Ρωτάω γιατί όσα μισο-smart ή smart τηλέφωνα είχα μέχρι σήμερα παρόμοιο πρόβλημα είχαν, άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο, αλλά τη δουλειά μου την έκανα, ζήτημα συνήθειας ήταν. Φυσικά, κανένα από αυτά δεν έφτανε στις ακραίες περιπτώσεις των τριών τελευταίων δειγμάτων, που παρέθεσα. Γι αυτό ρωτάω, για να δω πράγματι πού βρίσκεται το ζήτημα.

Ευχαριστώ.
-

Βλέπεις 15-18 χαρακτήρες στην οθόνη συμπεριλαμβανομένου τυχόν κενού και του κόμματος μεταξύ μικρού ονόματος και επιθέτου ανάλογα με το κάθε γράμμα και κεφαλαία/μικρά (ο τελευταίος χαρακτήρας γίνεται fade out και πρέπει να μπεις στην επαφή για να δεις ολόκληρο το όνομα). Εγώ τουλάχιστον δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτό.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Το εχω στα χερια μου απο χτες το βραδυ.
Πρωτες εντυπωσεις (προερχομαι απο Android) αριστες.
Το gps επιασε με την μια ΜΕΣΑ στο σπιτι!!!!
Μια ερωτηση.
Οταν το κλεισεις και θες να το φορτισεις ανοιγει απο μονο του.....ειναι σωστο αυτο ή υπαρχει καποιο προβλημα???

Απο app οτι ηθελα (βεβαια θελω λιγα) το βρηκα.
Μονο την εφαρμογη της ΔΕΗ δεν βρηκα ,αλλα δεν τρεχει και τιποτα.

Θα επενελθω με ερωτησεις για τα πλακιδια της πρωτης σελιδας, γιατι κατι δεν μου παει καλα
Πχ δεν μπορω να σβησω το πλακιδιο με το Here και Here drive ή δεν μπορω να δημιουργησω πλακιδια που να εχουν 3-4 εφαρμογες μεσα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ελυσα και τις αποριες μου για τα πλακιδια και ολα οκ.
Παντως νομιζω οτι αυτη την στιγμη σαν λειτουργικο, πρεπει να ειναι καλυτερο απο ολα.
Παει σφαιρα (το S3 το βρηκα αργο!!) και οι τιμες των συσκευων ειναι ανθρωπινες.
Δεν νομιζω να ξαναπαρω αλλα τηλεφωνα εκτος απο wp.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Αφου σε βολεψε εμας δεν μας πεφτει λογος :) Με την ελευση των windows 10 θα σου αρεσει περισσοτερο. Αλλα προσωπικα δεν το θεωρω καλυτερων ολων. Εχω δοκιμασει και τα 4 "εν ζωη" λειτουργικα( δεν βαζω μεσα tizen FFox) και θα ελεγα οτι τα wp ερχονται τελευταια ως προς την γενικη εικονα. Ως προς ταχυτητα θα τα εβαζα πρωτα με μικρη διαφορα απο τον δευτερο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δεν ειναι οτι με βολεψε.
Ισα ισα που με ξεβολεψε, με το να ξαναμαθαινω φτου και απο την αρχη.
Αλλα μου εκανε εντυπωση η ταχυτητα τους,οτι το εμαθα μεσα σε δυο μερες και το κοστος των συσκευων.
Ισως, επειδη ειχα παρει παλια ενα Ομνια που μου ειχε βγαλει το λαδι και το χαρισα τελικα,να το βρηκα μια ευχαριστη εκπληξη!
 
Το παρέλαβα προχθές. Οι πρώτες εντυπώσεις

Αφού το παρέλαβα προχθές, με τη βοήθεια φίλου, κατάφερα χθες και εξατομίκευσα το νέο μου Lumia.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι όντως εξαιρετικές. Το περιβάλλον των Windows μου φαίνεται αρκετά πιο οικείο από πιθανόν κάποιο άλλο με Android ή άλλο λειτουργικό. Είναι βέβαια κι αυτό αρκετά δαιδαλώδες, όπως ένα κανονικό περιβάλλον Windows σε PC ή Laptop (ή και σε Tablet), αλλά εμένα μου φαίνεται ότι θα προσαρμοστώ πιο εύκολα και ενδεχομένως και πιο γρήγορα από ότι θα χρειαζόταν να προσαρμοστώ σε ένα άγνωστο περιβάλλον με Android.

Εξαιρετικά και καινοτόμα βρίσκω τα εξής:

(1) Την Οθόνη Έναρξης, με όλα τα πλακίδια των περισσότερο χρησιμοποιούμενων εφαρμογών.

Με τις ενστάσεις μου, βέβαια. Π.χ. για άλλους τα πλακίδια των:
- Παιχνιδιών
- Skype
- Αθλητικά
- MixRadio
- Here Drive+
- Ημερολόγιο
κ.α.
..να είναι αναγκαία και να θεωρούνται ως περισσότερο χρήσιμα και χρησιμοποιούμενα, αλλά για μένα δεν είναι.

Θα προτιμούσα να είχα κάποιες άλλες, π.χ. την Αριθμομηχανή (calculator) ή το Έλεγχο Αποθήκευσης της συνολικής διαθέσιμης μνήμης, πράγματα που ενδεχομένως η Microsoft θεωρεί δευτερεύοντα γαι τον κοινό χρήστη. Εν τούτοις, η συσκευή και το λειτουργικό της δίνουν στο χρήστη απεριόριστες (σχεδόν) δυνατότητες να το εξατομικεύσει όπως γουστάρει. Έτσι κι εγώ "ξεκαρφίτσωσα" από την αρχική οθόνη κάποιες εφαρμογές που θεωρώ ότι δεν μου χρειάζονται και "καρφίτσωσα" (για αρχή) αυτές τις δύο που ανέφερα πιο πάνω.

(2) Την εύκολη πρόσβαση στις εφαρμογές μέσω της επιλογής "Όλες οι Εφαρμογές", στο κάτω αριστερό άκρο της οθόνης

(3) Την εξαιρετική, λαμπερή και πεντακάθαρη μεγάλη οθόνη της διαγωνίου των 145mm (5.7")

(4) Την ύπαρξη πολλών χρήσιμων εφαρμογών στο Windows Store, δωρεάν ασφαλώς (αυτό έλειπε να πληρώνουμε κιόλας), όπως π.χ. το Adobe Photoshop Express ή το Office Lens, που τις κατέβασα για μελλοντική χρήση.

(5) Την ενσωμάτωση στο λειτουργικό του Office 365, που δίνει τη δυνατότητα στο χρήστη να γράψει και να επεξεργαστεί κείμενα σε οικείο περιβάλλον (και όχι μόνο κείμενα).

(Κάπου διάβασα ότι από το 2016, η Microsoft θα το σταματήσει. Είναι αλήθεια?)

(6) Την εξαιρετική συνδεσιμότητα που προσφέρει η συσκευή, τόσο μέσω Wi-Fi, όσο και στο δίκτυο (έτσι κι αλλιώς έχει 4G προδιαγραφή). Δεν έχω εμπειρία από άλλες συσκευές για σύνδεση με Wi-Fi, αλλά τόσο σ' αυτό, όσο και ως δέκτης κινητής, συμπεριφέρεται πολύ γρήγορα και αξιόπιστα, πράγμα (το δεύτερο) που δεν είχα δει σε τέτοιο βαθμό σε άλλη, προηγούμενης κατοχής μου, συσκευή. Για το Wi-Fi επί παραδείγματι, ενώ το router μου βρίσκεται 2 ορόφους πιο κάτω, κλεισμένο μέσα σε ένα δωματιάκι χωμένο στην απώτερη άκρη του κτηρίου, η σύνδεση με αυτό είναι απρόσκοπτη και γρήγορη. Όσον αφορά τη συνδεσιμότητά του με το δίκτυο, το δοκίμασα χθες σε περιοχές που ξέρω ότι η Vodafone έχει ασθενές σήμα, και δε "μάσησε" (π.χ. στον Ηλεκτρικό, μεταξύ Καλλιθέας και Ταύρου ή μέσα στο τούνελ Μοναστηράκι-Ομόνοια-Βικτώρια και φυσικά μακρυά από τους παραπάνω σταθμούς)

Έχω και τα παραπονάκια μου, βέβαια. Όταν π.χ. το τηλέφωνο βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής με την οθόνη σβηστή (μόνο η ώρα φαίνεται αχνά) και πας να το βάλεις μπροστά, εμφανίζεται μεν η Αρχική Οθόνη (έχω επιλέξει μια φωτογραφία του εγγονού μου γι αυτήν :proud: :grandpa:), αλλά για να πας στην κύρια Οθόνη Έναρξης (με τα πλακίδια των εφαρμογών), σου βγαίνει η πίστη. Δεν έχω ακόμα καταφέρει να εντοπίσω τη μετάβαση σε αυτήν με το πάτημα ενός και μόνο (εικονικού) πλήκτρου και αναγκάζομαι να "σύρω" την οθόνη από πάνω προς τα κάτω, οπότε εμφανίζεται μια νέα οθόνη, στην οποία βλέπω 4 πλακίδια στο πάνω μέρος της (τα βασικά της συνδεσιμότητας - Wi-Fi, Bluetooth, Λειτουργία Πτήσης και το πλακίδιο της Κάμερας), ενώ κάτω από αυτά βλέπω το μικρό "γραναζωτό" εικονίδιο: "Όλες οι Ρυθμίσεις". Το επιλέγω με ένα κλικ και αφού με πάει στην εφαρμογή των Ρυθμίσεων, μετά κάνω κλικ πάνω στο εικονίδιο των Windows και έτσι μπαίνω στην Οθόνη Έναρξης με τα πλακίδια.

Και ρωτάω: Δεν υπάρχει ένας πιο άμεσος και εύκολος τρόπος να μπαίνει κανείς στην Οθόνη Έναρξης αμέσως με ένα κλικ, ή έχει επιλέξει αυτό τον τρόπο η Microsoft (και ενδεχομένως η Nokia) για να παιδεύει τον χρήστη με τη δικαιολογία της ασφάλειας στην πρόσβαση;
-
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Κατι παραξενο σου συμβαινει!
Πατας το πλαϊνο κουμπι να ανοιξει,μετα συρεις την οθονη προς τα επανω και εισαι ετοιμος.
Μηπως φταει οτι εχεις βαλει φωτο???

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

....ή οπως λεει και φιλος απο πανω, διπλο χτυπημα πανω στην ωρα (αντι για πλαϊνο κουμπι) ανοιγει, συρεις την οθονη προς τα επανω και παλι εισαι ετοιμος.
 
Άνοιγμα με double tap και Οθόνη Έναρξης. Βρέθηκε!

Αν θυμάμαι υπάρχει η δυνατότητα για double tap όταν είναι σβηστη η οθόνη και ανοίγει αμέσως όπως τα LG.

Καλά θυμάσαι. Το τηλέφωνο ανοίγει όντως με διπλό tap πάνω στη σβηστή οθόνη. Αλλά σε πάει στην Αρχική Οθόνη, όχι στην Οθόνη Έναρξης με τα πλακίδια των εφαρμογών. Από κει και πέρα εξηγώ παραπάνω με ποιόν τρόπο εγώ (προσωπικά) πηγαίνω στην Οθόνη Έναρξης.

Edit:
Το βρήκα!
Ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι, αντί να "σύρω" την οθόνη από πάνω προς τα κάτω, έπρεπε να την "σύρω" από κάτω προς τα πάνω!
Αυτό βέβαια θα έπρεπε να το εξηγεί η Microsoft στο manual. Τέλος πάντων, αφού το βρήκα, ας πάει στο καλό.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κατά τη γνώμη μου, ίσως θα έπρεπε, αντί για "σύρσιμο" της οθόνης (δεν έχει σημασία αν αυτό είναι από κάτω προς τα πάνω ή το ανάποδο), ο χρήστης να μπορεί να μπαίνει στην Οθόνη Έναρξης με ένα απλό κλικ (ή tap) πάνω στο εικονίδιο της σημαίας των Windows. Είναι πιο απλή μέθοδος, πιο κατανοητή και προσιτή στον απλό χρήστη και ειδικά σε αυτόν, που έχει συνηθίσει το περιβάλλον των Windows.

Αλλά μάλλον, στα μυαλά των κατασκευαστών ο "κοινός χρήστης" είναι αυτός που έχει μάθει να κάνει τα πάντα σε ένα μοντέρνο Smart Phone, σέρνοντας τα δάχτυλά του πάνω στην οθόνη και όχι ο κλασσικός χρήστης ενός desktop PC.
-
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
αυτή που λες εσύ αρχική οθόνη είναι η οθόνη κλειδώματος (lockscreen) και νομίζω μπορείς να την απενεργοποιησεις αν δεν κάνω λάθος,πάντως δεν στο συστήνω γιατί όταν το έχεις στην τσέπη και πατηθεί κότα λάθος το power button θα μπει στην homescreen και θα πατιούνται διάφορα
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Εμ ας επαιρνες ενα blackberry που με μια κινηση προς τα πανω κανει αυτο που θες . Πας και μπλεκεις με τα δυσκολα :p Αν πατηθει κουμπι σε πηγαινει σε Lockscreen.