Ώρα για Whisky.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Βασικα ανοιγω το thread με μια ερωτηση:

Απο τοτε που λειπει απο την αγορα το διασημο και πεντανοστιμο Macallan Sherry Oak 10,12,14,18 ετων (και οχι Fine Oak ή την ανοητη σειρα με τα χρωματα χωρις Age statement) ψαχνω να βρω αξιο αντικαταστατη. Μπορει καποιος που του αρεσουν τα sherry πιο πολυ απ τα καπνιστα να με βοηθησει;

Υ.Γ Πηρα τηλ τον Καρουλια κατω στην αθηνα και μου ειπε οτι Macallan sherry δεν θα ξαναφερει μαλλον ποτε.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

στο εξωτερικο δεν υπαρχει επισης. εκτος απο whiskyexchange αλλα εκει το εχει πανω απο 100 pounds ενω πχ εδω στη θεσσαλονικη το επαιρνα πριν 4 χρονια 33 ευρω το 10αρι και 45 το 12ρι.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
φανταστικο το Suntory Hibiki 17 παρολο που ειναι blended. Αλλα φανταστικο το 12ρι Suntory Hakushu 12. (Να ειναι καλα ο Bill Murray) ηπια και ενα Νικκα σε μινιατουρα αλλα δεν τρελαθηκα. Και ναι εχεις δικιο.... τα γιαπανια τους εχουν σκισει τους σκοτσεζους τελευταια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ναι ψαχνω σερρι μονο απ τα αλλα εχω. αλλα τοσα λεφτα για ουισκι χωρις χρονια στη ταμπελα κριμα ειναι
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
:ADFADF1:

Για πε καμμια μαρκα μην παμε στα τυφλά!

Δοκιμασε το yamazaki το απλο που ειναι φθηνο καπου 50-55 /μπουκαλι γιατι το 12αρι παει στα 90+
Βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου μπορει να μην σου αρεσει...

Μια λιστα για δοκιμη...
http://www.independent.co.uk/extras/indybest/food-drink/5-best-japanese-whiskies-10201539.html
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Επισης μου αρεσε και το bruichladdich xvii (οχι το rum cask)

http://www.wine-searcher.com/find/b...+old+single+malt+scotch+whisky+islay+scotland

και το εβρισκα στα 69ε και οχι στα 100 που ειναι τωρα. αν και τελευταια δεν το βλεπω πουθενα ουτε και αυτο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστω για την λιστα!! Επισης σας γραφω μια λιστουλα απο φτηνα και απιστευτα ουισκι!!! Γιατι οπως ειναι γνωστο πολλα ουισκι απο 35 μεχρι 55 ευρω ξεφτιλιζουν κιριολεκτικα πολλα που κανουν 200ε

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Cragganmore 12 Ετών στην θεσ/νικη 33ευρω
Glenlivet 12 Ετών στην θεσ/νικη 33ευρω
Glenfarclas 8 Ετών στην θεσ/νικη 33ευρω
Talisker 10 Ετών Ετών στην θεσ/νικη 33ευρω
Highland Park 12 Ετών στην θεσ/νικη 37ευρω
Glenfarclas 10 Ετών στην θεσ/νικη 38ευρω
Laphroaig 10 Ετών στην θεσ/νικη 39ευρω
Glenfiddich 15 Ετών στην θεσ/νικη 43ευρω
 
Last edited:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
https://www.thewhiskyexchange.com/P-3509.aspx

https://www.thewhiskyexchange.com/P-3512.aspx

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



τα μεταφορικα βγαινουν κατι του στυλ 25 ευρω το 1 μπουκαλι...... και δεν πινω νερακι καλυτερα, η κοροιδια εχει και ενα οριο...
Οχι βρε..γιατι να πιεις νερο.
Παρε ενα Τζονυ μπλε ή ενα Σιβας 21αρι και εισαι κομλπε!
Τι αξια εχουν 190-170 ευρα:twoguns:

Οντως εχουν ποοοοολυ μεγαλη πλακα τα ατομα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Περα απο πλακα τωρα το Johnnie Walker Blue Ειναι μεγαλη απατη. Δεν αξιζει ουτε 30ευρω κατα την αποψη μου.
Το Chivas 21 δεν το εχω παρει ποτε. Αλλα εχω παρει το 18 που ειναι καλο.
Ειμαστε εγω και η κοπελα μου και ενας ξαδερφος της και ενωνουμε τις δυναμεις μας και ψωνιζουμε ενα καλο μπουκαλι καθε μηνα. Το πιο ακριβο που εχουμε παρει ηταν το Glenffidich 30 και πραγματικα κλαιγαμε τα λεφτα μας... το 15ρι πολυ καλυτερο. φυσικα ολα αυτα ειναι υποκειμενικα, απλα λεω εγω...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

το τζονι μπλε εγω εδω το βρισκω 126ε

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.skroutz.gr/s/4782336/Johnnie-Walker-Blue-Label-700ml.html

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τελος εχω να δηλωσω οτι τα καλυτερα που εχω πιει ειναι τα:
Single Malt Macallan Sherry Oak 12
Aπο καπνιστα το Αrdberg Uigeadail
Aπο Βlended (η μαλλον Vatted Malt) Johnnie Walker 15 (Green Label)
ασχετα απο κοστος.
 
Last edited:

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Εγώ έχω βρει τη χαρά μου με το Auchentochan. Εϊναι ελαφρώς καπνιστό, με καραμελενια στοιχεία, μαλακό και μυρωδάτο. Στα 35 περίπου ευρώ είναι μια χαρά.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,990
Εκεί ψηλά.....
Το μονο ποτο που ξερασα στην κυριολεξια με την γευση του. Δεν μου πηγε ποτε.

Εχει ομως υπεροχες διαφημιστικες ταινιες.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
το Auchentochan δεν το χω δοκιμασει αλλα θα το κανω το συντομοτερο δυνατον. Κοsh εγω αυτο το παθα με το κυπριακο ντοπιο ποτο την Ζιβανια ή καπως ετσι. Whisky δοκιμασα πρωτη φορα στα 20 μου και ηταν το τζονι το κοκκινο που ηταν σαν πετρελαιο. Σαν να μην εφτανε αυτο το ειχα συνδεση με μπουζουκια και γενικα τετοιες καταστασεις που δεν βοηθουσε και ιδιαιτερα. Μετα μου εκαναν δωρο ενα Macallan στα γενεθλια μου και επαθα πλακα! Αν θες δοκιμασε Singleton λενε οτι ειναι το ουισκι που αρεσει σε αυτους που δεν το γουσταρουν με τιποτα! Απο τα δυνατα ποτα τι προτιμας γενικοτερα? βοντκα, τζιν...??
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Καλύτερο ουισκυ για φετος συμφωνα με τον γνωστότερο κριτικο jim murray το γιαπωνεζικο yamazaki single sherry 2013. Στην iwsc πρωτευουν με αριστεια ταιβανεζικα ουισκυ (kavalan).
Οι Σκωτοι φαινεται να χανουν τα πρωτεια;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Underdog μετα απο το ποστ σου τραβαω τα μαλλια μου, δεν το ειχα παρει χαμπαρι το συγκεκριμενο και μετα απο τα reviews που διαβασα μαλλον αυτο το πραμα αναζητουσα!!!

"Named World Whisky of the Year (i.e. best whisky in the world) by Jim Murray in the 2015 Whisky Bible: "If anyone wants to find out roughly what the first Macallan-10-year-old I had in 1975 tasted like, then grab a bottle of this..." - 97.5 points"

Το θεμα ειναι οτι μαλλον πρεπει να εξαντληθηκε πια. Δεν το χει πουθενα. Αν το δει κανεις πουθενα που να μην ειναι Sold out/Not available ας στειλει λινκ με π.μ. Αφου κοιμαμαι ορθιος καλα να παθω.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Aπο Βlended (η μαλλον Vatted Malt) Johnnie Walker 15 (Green Label)
ασχετα απο κοστος.

Παει αυτο!!
Οντως ηταν το καλυτερο που ειχα δοκιμασει και προφανως δεν ηταν ιδεα μου.
Μου εχει μεινει ενα μπουκαλι μισογεματο στο εξοχικο,που θα το πιω με την μια μονος μου του χρονου (εκει δεν φτουραει τιποτα!!!)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
To τζονι walker green εξαφανιστηκε οντως mdvq. Εγω σταματησα να το βρισκω περιπου στα τελη του 2013 και τοτε το ειχα ψαξει το θεμα και η Johnnie Walker ειχε δηλωσει οτι και καλα δεν το αγοραζε κανεις.

Αυτο που με τρομαζει με τις εξελιξεις στον κοσμο του ουισκι ειναι οτι γενικα απο την στιγμη που η ζητηση εχει ανεβει κατακορυφα τις τελευταιες 10ετιες (γεγονος που χαροποιει ιδιαιτερα τις εταιριες αλλα δεν ευννοει τον καταναλωτη) αρχισαν να εξαφανιζονται παρα πολλα καλα μπουκαλια απο την αγορα. Σαν να μην εφτανε αυτο... τωρα εχουμε την νεα μοδα του "No age statement". (Σιγα μην κατσει η εταιρια να περιμενει αλλα 12-20 χρονια) Οι εταιριες απ την μερια τους λενε οτι αφου το νοστιμο ουισκι δεν ειναι ντε και καλα το παλαιοτερο ουισκι τοτε δεν υπαρχει λογος για να γραφει πανω ποσων ετων ειναι.... αλλα ετσι πως να ξεχωρισω εγω ο καταναλωτης τιμολογιακα τα προιοντα;;; δηλαδη αν εμενα μου αρεσει ενα ουισκι 8 ετων που ειναι λογικο να ειναι σχετικα φθηνο, ευχαριστως να πληρωσω 25-35ευρω για να το παρω. Στην περιπτωση που ομως βγαλεις απο την ετικετα τα χρονια αρχιζει η εταιρια να χρεωνει οτι θελει και εσυ ο καταναλωτης που του αρεσε το προιον θα συνεχισεις να το αγοραζεις σε ανωτερη τιμη (αφου σου αρεσε) ενω θα μπορουσες να ειχες παει σε 8ρι αλλης εταιριας που εχει αντιστοιχο προιον σε πιο λογικη τιμη. Απληστοι κ@#$%&*@#$%!!!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μηπως να κανουμε online petition να επιστρεψει το πρασινο τζονι;;;:ADFADF1::flipout: (ο κοσμος καιγεται και το ....... χτενιζεται)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
και ενα αστειακι... Το 2004 ειχε ανοιξει στην θεσσαλονικη ενα μαγαζι που πουλουσε μονο single malt το "Vintage Whisky Shop" (φυσικα και εκλεισε τωρα) και τοτε ως ασχετος μπαινω μεσα και αρχιζω να ρωταω διαφορα και η τυπισα μεσα μου προτεινει το Glennfarclas 8 ετων. Εγω επειδη ειμουν ασχετος τοτε δεν σας κρυβω οτι ειμουν λιγο διστακτικος να αγορασω κατι το οποιο δεν ειχα ακουσει ποτε σαν ονομα. Τοτε η κοπελα για να με καθησυχασει μου λεει: Παρτο και δεν θα μετανιωσεις, ''αλλωστε το προτεινει και ο Michael Jackson". Τοτε το αγορασα και εφυγα απο το μαγαζι σιγουρος για την επιλογη μου λεγοντας μεσα μου "...σιγουρα θα ειναι καλο, για να το αγοραζει και ο MJ που εχει τοσα λεφτα και μπορει να παρει οτι θελει...." Φυσικα εγω ειχα στο μυαλο μου αυτον...
 

Attachments

  • michael-jackson-10.jpg
    michael-jackson-10.jpg
    40.1 KB · Views: 331

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
το ιδιο επαθα και οταν πηγα πιτσιρικας (σε εκεινο το High End μαγαζακι σε μια καθετο της Μητροπολεως δεν θυμαμαι ονομα) να παρω τα πρωτα μου ηχεια και ο εκκεντρικος ιδιοκτητης προσπαθουμε να μου πουλησει ενα ζευγος Tannoy σε τιμη που ηταν πολυ πανω απο το Budget μου και εγω νομιζοντας (απο το ονομα) οτι ηθελε να μου πουλησει κατι πολυ ακριβες κινεζικες παντοφλες αρχισα να ρωταω αν ειχε κατι σε πιο γνωστη φιρμα οπως Sony Panasonic Phillips κτλ. τελικα ο ανθρωπος με εδιωξε ευγενικα λεγοντας μου να κοιταξω και στο Carrefour....
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Tα τελευταια χρονια το εχω ψιλοκόψει το Ουϊσκυ, αλλα αυτο που ειχε τραβηξει πραγματικά την προσοχη μου (την τελευταια φορά που ενα ουισκυ το έκανε αυτο ) ηταν ενα που δεν βρισκω πια παρα μόνο για αγορα Online και η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη ( γυρω στα 200 ευρω).
Οταν το επινα δεν ηξερα την τιμη του αλλα ουτε την φανταζομουν.

Ειναι Το Crazy Glen 5 ετων.

26751_0.JPG


Ειδαλως το συνηθησμενο μου ηταν το Ballantines black label (αναμεσα σε διαφορα άλλα Chivas, Dimple, Johnnie, B&W, Glenfiddich, Vat 69, Famous Goose etc) και κατασταλαξα σ'αυτο.

Αλλα το Crazy Glen πραγματικά μου κάνει ακόμα σημα απο μακρυα -bye-