Ποιά είναι η Αγαπημένη σας Ταινία από την PIXAR ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αγαπημένη σας ταινία της Pixar

  • 18. Ψάχνοντας την Ντόρι (Finding Dory)

    Votes: 0 0.0%
  • 19. Αυτοκίνητα 3 (Cars 3)

    Votes: 0 0.0%
  • 20. Coco: Το Γεύμα του Δάντη

    Votes: 0 0.0%
  • 21. Toy Story 4

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    49
Status
Not open for further replies.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
x0Lc2Q6.gif



Η Pixar Animation Studios (Pixar), είναι μια εταιρεία παραγωγής κινηματογραφικών
ταινιών, που εδρεύει στο Έμερβιλ (Emeryville) της Καλιφόρνια των ΗΠΑ.

Συνιδρύθηκε απο τον Στηβ Τζομπς, και μέχρι σήμερα έχει δημιουργήσει ταινίες που
γνώρισαν μεγάλη επιτυχία σε σχέση με το κόστος παραγωγής τους.




pixar-theory.jpg




Η Pixar (Πίξαρ) ξεκίνησε το 1984 από την ομάδα των ειδικών εφέ του σκηνοθέτη Τζορτζ Λούκας,
οπότε και δημιούργησε το πρώτο της τρισδιάστατο κινούμενο σχέδιο, μια ταινία μικρού μήκους,
με τον τίτλο Andre & Wally B. σκηνοθετημένο απο τον John Lasseter (Τζον Λάσιτερ).

Το όνομά της ως ανεξάρτητη εταιρεία ωστόσο, δεν το απέκτησε παρά το 1986 όταν ο πολύ γνωστός
σήμερα επιχειρηματίας Στιβ Τζομπς εξαγόρασε το τμήμα των ειδικών εφέ του Τζορτζ Λούκας, το
οποίο εκείνη την περίοδο απασχολούσε σαραντα τέσσερα άτομα.
Με τη φαινομενικά πρώτη της τρισδιάστατη, επίσης μικρού μήκους ταινία Luxo Jr. προτείνεται
για το πρώτο της Όσκαρ, και συνεχίζει μέχρι το 1990 με τις μικρού μήκους ταινίες Red's
dream, Tin Toy και Knick Knack.

Για να εξασφαλίζουν οι υπάλληλοι της τα προς το ζην μέχρι τότε, η Pixar αναλάμβανε την
δημιουργία πολλών τρισδιάστατων διαφημίσεων μεγάλων εταιρειών, των οποίων οι παραγγελίες
πλήθαιναν όσο περνούσε ο καιρός.

Το 1991, η Πίξαρ, κλείνοντας ένα συμβόλαιο με την Walt Disney Pictures, εξασφαλίζει το
λαμπρότερο μέλλον της. Χάρη στο συμβόλαιο αυτό, η Πίξαρ δημιουργεί αρκέτα τρισδιάστατα
σκηνικά, που εντάχθηκαν σε ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney, όπως είναι ο Αλαντίν
και Η Πεντάμορφη και το Τέρας. Παράλληλα, δίνεται στους υπαλλήλους της η ευκαιρία για
την δημουργία της πρώτης τρισδιάστατης ταινίας μεγάλου μήκους, που γίνεται πραγμάτικότητα
με την ταινία Η ιστορία των παιχνιδιών (Toy Story).

Χάρη στην μεγάλη της επιτυχία το 1995, οπότε και προβλήθηκε, αλλά και το Όσκαρ που της
εξασφάλισε, οι παραγωγοί της εταιρείας ξεκινούν το 1996 την δημιουργία της επόμενης
ταινίας τους, και την εξαγωγή της πρώτης τους σε Βίντεο.


Wikipedia | Pixar


 
Last edited by a moderator:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά


1.
Toy Story

2. Toy Story 2

3. Toy Story 3

4. Ψηλά στον Ουρανό (Up)

5. Ζουζούνια (A Bug's Life)

6. Οι Απίθανοι (Τhe Incredibles)

7. Μπαμπούλας Α.Ε. (Monsters, Inc.)

8. Μπαμπούλες Πανεπιστημίου (Monsters University)

9. Ψάχνοντας τον Νέμο (Finding Nemo)

10. Αυτοκίνητα (Cars)

11. Αυτοκίνητα 2 (Cars 2)

12. Ο Ρατατούης (Ratatouille)

13. Wall-E

14. Brave

15. Τα Μυαλά που Κουβαλάς (Inside Out)

16. Κάποια από τις ταινίες μικρού μήκους

17. Όλες η ταινίες τις Pixar

18. Ψάχνοντας την Ντόρι (Finding Dory)

19. Αυτοκίνητα 3 (Cars 3)

20. Coco: Το Γεύμα του Δάντη
 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Όλες, εκτός από το Brave!

Το "Inside Out" δεν το έχω δει... η ανιψιά μου που το είδε χθες τις άρεσε πολύ.


(Sent from Galaxy S6)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Σήμερα, άκουσα τις καλύτερες συστάσεις για την νέα ταινία και ανυπομονώ να την δω με τα παιδιά, αν και μάλλον καλύτερα τις ευχαριστιόμαστε οι μεγάλοι ...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Να πάτε να δείτε όλοι την καινούρια ταινία. Είναι καταπληκτική.

Αγαπημένες είναι όλες εκτός από το Ζουζούνια, το Cars 2, το Μπαμπούλες Πανεπιστημίου και το Brave. Τα Ζουζούνια είναι η μόνη πραγματική αποτυχία της Pixar. Tα άλλα τρία δε μετράνε γιατί πρόκειται ουσιαστικά για ταινίες που έγιναν υπό την πίεση της Disney, μετά τη συγχώνευση. Ειδικά το Brave έχει τόσα πολλά κλισέ από τις τυπικές ταινίες της Disney ( Η μικρή ατίθαση ηρωίδα, το ζώο/πιστός φίλος, η μάγισσα, το μαγεμένο τέρας, ο αφελής χοντροκομμένος μπαμπάς) που αμφιβάλλω αν οι παραγωγοί της Pixar είχαν την παραμικρή εμπλοκή στη σύλληψή του.

Αν πρέπει σώνει και καλά να ξεχωρίσω κάποια, αυτή θα είναι η Μπαμπούλες ΑΕ.
 

potter_1

New member
2 August 2015
56
Eίμαι εγώ ο μόνος που "αρρωσταίνω" με αυτές τις ταινίες;
Βλέπω από πίσω όλη την διαδικασία παραγωγής; Studios, να δημιουργούν τον χαρακτήρα, με σαφείς οδηγίες από επαγγελματίες σε κάθε τομέα, να δείχνουν τα πρωτότυπα σε παιδάκια μαμάδες και μπαμπάδες και να αποσκοπούν σε εισιτήρια, να καλύπτονται οι αναλογίες συμπάθειας χαρακτήρα από Αμερικανούς, Γερμανούς, Γάλλους, Άγγλους, η συμπεριφορά των χαρακτήρων να είναι πραγματικά ψυχωτική υπερβολική και τετριμένη σε βαθμό αηδίας;

Γιατί τα παιδιά ακόμα και τα σημερινά κολλάνε παράδειγμα με τον Donald Duck; Mε τον Ροζ Πάνθηρα; Μήπως γιατί έχουν μεγαλύτερο βάθος χαρακτήρα από κάθε φιγούρα που φτιάχνουν ειδικά για να γίνει επιτυχία σήμερα;

Ειλικρινά καμία ταινία της Pixar δεν μου άρεσε γιατί υπήρχε η συγκεκριμένη τεχνική ταινίες popcorn μπαίνουν βγαίνουν. OSCAR στο Τοy Story, τι να πεις....

Πάρε μια φωτογραφία του καουμπόυ του Toy Story, ή από το Cars και ρώτα πως ονομαζόταν ο πρωταγωνιστής δέκα τυχαίους ανθρώπους στον δρόμο. Δείξε τους τον Ντόναλντ ή τον Ροζ Πάνθηρα. Αβυσσαλέα η αναγνωρισιμότητα, η εντύπωση στον κοινό νου της ανθρωπότητας και δεν είναι τυχαίο. Κάποια πράγματα φτιάχτηκαν με πάθος για τον χαρακτήρα και κάποια με πάθος για το χρήμα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
καλό είναι να υπάρχει η αντίθετη άποψη ... ωστόσο, να επισημάνω ότι ο βασικός πυρήνας της πίξαρ, πριν ακόμη εξαγορασθεί από την Ντίσνεϋ [και ο οποίος κατά μεγάλο ποσοστό παρέμεινε ενεργός και μετά) αποτελούνταν από φοβερά ταλαντούχους ανθρώπους με άπειρες φρέσκιες ιδέες, οι οποίες ήσαν τόσο καλές ώστε να μην απαιτείται καν η διαδικασία που περιγράφεις στην αρχική σου παράγραφο ...
Επίσης, δεν γνωρίζω την ηλικία σου και αν έχεις παιδιά, αλλά σε διαβεβαιώ ότι στις ηλικίες των τριών δικών μου παιδιών, η αναγνωρισιμότητα του Γούντυ και του Κεραυνού Μακ Κουήν είναι απολύτως εφάμιλλη του Ντόναλντ και του Ροζ Πάνθηρα ... είναι λογικό ότι μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι δεν τους γνωρίζουν, ωστόσο οι γενεές μετά το 2000 τους ξέρουν απέξω και ανακατωτά ...
Πριν ανοίξει αυτό το νήμα, συμπτωματικά σκεπτόμουν με αφορμή ένα άλλο για τις 10 σημαντικότερες ταινίες, ότι χίλιες φορές να ξαναδώ πχ. τον Ρατατούη παρά τον 'Ρόκκο και τα αδέλφια του' ...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Eίμαι εγώ ο μόνος που "αρρωσταίνω" με αυτές τις ταινίες;
Βλέπω από πίσω όλη την διαδικασία παραγωγής; Studios, να δημιουργούν τον χαρακτήρα, με σαφείς οδηγίες από επαγγελματίες σε κάθε τομέα, να δείχνουν τα πρωτότυπα σε παιδάκια μαμάδες και μπαμπάδες και να αποσκοπούν σε εισιτήρια, να καλύπτονται οι αναλογίες συμπάθειας χαρακτήρα από Αμερικανούς, Γερμανούς, Γάλλους, Άγγλους, η συμπεριφορά των χαρακτήρων να είναι πραγματικά ψυχωτική υπερβολική και τετριμένη σε βαθμό αηδίας;

Γιατί τα παιδιά ακόμα και τα σημερινά κολλάνε παράδειγμα με τον Donald Duck; Mε τον Ροζ Πάνθηρα; Μήπως γιατί έχουν μεγαλύτερο βάθος χαρακτήρα από κάθε φιγούρα που φτιάχνουν ειδικά για να γίνει επιτυχία σήμερα;

Ειλικρινά καμία ταινία της Pixar δεν μου άρεσε γιατί υπήρχε η συγκεκριμένη τεχνική ταινίες popcorn μπαίνουν βγαίνουν. OSCAR στο Τοy Story, τι να πεις....

Πάρε μια φωτογραφία του καουμπόυ του Toy Story, ή από το Cars και ρώτα πως ονομαζόταν ο πρωταγωνιστής δέκα τυχαίους ανθρώπους στον δρόμο. Δείξε τους τον Ντόναλντ ή τον Ροζ Πάνθηρα. Αβυσσαλέα η αναγνωρισιμότητα, η εντύπωση στον κοινό νου της ανθρωπότητας και δεν είναι τυχαίο. Κάποια πράγματα φτιάχτηκαν με πάθος για τον χαρακτήρα και κάποια με πάθος για το χρήμα.

Συγγνώμη, τις έχεις δει τις ταινίες; Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Αυτά που γράφεις δεν κολλάνε πουθενά με τις ταινίες που έχω δει εγώ.Προσπαθώ να τα συνδυάσω με το Ψάχνοντας το Νέμο και το Ψηλά στον Ουρανό και δε μου βγαίνει με τίποτα.
 

potter_1

New member
2 August 2015
56
Εντάξει αν θεωρείται το ΝΕΜΟ, ότι είναι πιο "αθώο" από το toy story...

Έχω μια οπτική να βλέπω πιο αποστασιοποιημένα τα πράγματα, η λέξη PIXAR είναι για μένα "κακόγουστο" , "πλαστικούρα", "ψεύτικο", "φτηνιάρικο" δεν ξέρω αν καταλαβαίνει κάποιος. Δεν περιμένω πολλά από αυτή την εταιρία. Κάτι τις λείπει (για εμένα, για άλλους πιθανόν είναι αριστουργηματική).

Ξέρω δεν είναι αντικειμενικά αυτά που έγραψα, αλλά τα πάντα κρύβουν μια υποκειμενικότητα στο θέαμα. Όπως για παράδειγμα στην τηλεόραση για εμένα ότι πιο κιτς είναι ο ANT1 σε παραγωγή shows, ότι show και να κάνει από πίσω κρύβεται κάποιος, κάτι κακόγουστο, έτσι και η PIXAR....
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δες το Wall-E ... (αν δεν το χεις δει) .... :p

Την ιδια αρνητικη προδιαθεση (απεναντι στην Pixar) ειχα και εγω.
Μεχρι που με εσπρωξε καποιος εδω μεσα ... (γνωστος και μη εξαιρεταιος :laugh:)
 

potter_1

New member
2 August 2015
56
Δεν εννοούσα να μη δει κάποιος τις ταινίες, ή να μην αφήνει τα παιδιά να τις δουν απλά ο πήχης δεν είναι ψηλά. Έχω δει και το wall e.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θελεις να σου πω ενα μικρο μυστικο ? ...

Εκλαψα ... (με το Wall-E) :bigcry:

Και ειμαι 48 ετων !!! -bye-

Η κατι παει πολυ στραβα με μενα (και δεν ωριμασα συναισθηματικα)
η κατι παει πολυ σωστα με την Pixar (και απηχει σε καθε ηλικια και εθνικοτητα).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
@potter_1. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, δεν ξέρω τι άλλο περιμένεις από μιά ταινία, εγώ θεωρώ ότι οι ταινίες της PIXAR όχι μόνο δεν είναι πλαστικουρες, φτηνιάρικες κλπ, αλλά εύχομαι οι περισσότερες ταινίες για μεγάλους να ήταν στο ίδιο επίπεδο πρωτοτυπίας, σύλληψης και σεναρίου.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Το inside out ηταν απλα καταπληκτικο. Ειχα πολλααααα χρονια να γελασω δυνατά με ταινια. Συγκινητικο και πανεμορφο, πολυεπιπεδο και σφιχτο.

Επισης υπεροχο το μικρης διαρκειας Λαβα.
 

potter_1

New member
2 August 2015
56
Δεν υπάρχει θέμα. Ορισμένα trademarks για κάθε άνθρωπο είναι αγαπημένα και ορισμένα αντιπαθητικά. Αυτή είναι η μαγεία της άποψης και της επιλογής.
 

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
Θεωρώ κι εγώ ότι η τελευταία ταινία της Pixar είναι καταπληκτική. Για τα παιδιά είναι ένα μαγικό ταξίδι στον κόσμο των συναισθημάτων, ενώ για τους μεγάλους μία πολύ όμορφη αναδρομή στην παιδική τους ηλικία. Συγκινητικό και ταυτόχρονα αστείο. Μόνη επισήμανση ότι απευθύνεται σε παιδιά τουλάχιστον 7-8 ετών.

Επίσης, εξαιρετική είναι η ταινία μικρού μήκους που τη συνοδεύει.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
H Pixar ξεκίνησε ως εταιρία παραγωγής 3D animation, από τον Lucas και απέκτησε "ψυχή" όταν ο Jobs "εξόριστος" από την Apple ανέλαβε σε αυτήν ενεργό ρόλο.
Η ταινίες που έκανε ήταν στη πλειοψηφία τους, αριστουργήματα του είδους. Ένα πραγματικό υπερθέαμα για κάθε ηλικία. H Disney, της οποίας η ηγεμονία απλώνεται σαν αράχνη σε όλο το φάσμα του οικογενειακού θεάματος, συντέλεσε καταλυτικά στην ανάδειξη της Pixar. Χωρίς την Disney η Pixar πιθανώς να μην ξεδίπλωνε το ταλέντο των ανθρώπων της. Η παρουσία της disney βέβαια συνέβαλε στην ύπαρξη πολλών αμερικάνικων κλισέ που αρκετούς από εμάς ίσως να ξενίζουν, δικαίως ή αδίκως. Και εγώ είχα μια "αλλεργία" στην αμερικανιά και στο στημένο της Disney μέχρι που βρέθηκα πιεζόμενος από τα παιδιά μου, μαζί τους στην Disneland στο Παρίσι, στο επίκεντρο δηλαδή του "κακού". Όπως ήταν επόμενο άλλαξα άρδην άποψη γιατί πέρασα απλά καταπληκτικά ταυτιζόμενος απόλυτα με την οπτική γωνία των παιδιών. Όλα αυτά τα λέω για τον φίλο που λίγο παραπάνω εξέφρασε μια αντίθετη και καθόλα σεβαστή άποψη.
Επί του ερωτήματος λοιπόν, τo Toy Story από μόνο του αποτελεί έναν σταθμό και γι´αυτό έχει για εμένα μια ιδιαίτερη τιμητική θέση ανάμεσα στις ταινίες της Pixar.
Από εκεί και πέρα όλες οι ταινίες, εκτός ίσως των προαναφερμένων μέτριων : A bugs life, Cars 2, Brave κλπ, είναι εξαιρετικές αλλά το Finding Nemo ή το Wall-e αποτελούν τα καλύτερα κατά την άποψή μου, δείγματα. Ακολουθούν, κυρίως για υποκειμενικούς λόγους το : The incredibles και το Monster inc αλλά σίγουρα το Up για κάποιους άλλους ξεχωρίζει και τοποθετείται δίπλα στο Wall-e. Μένει να δω το Inside out για να έχω συνολική εικόνα.
 
Status
Not open for further replies.