[Επίσημο] iPad Pro @2015

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
iPad Pro

ipadmini4_678x452.PNG


Βασικά χαρακτηριστικά
http://www.anandtech.com/show/9615/apple-announces-the-ipad-mini-4

surfaceipadkeyboardthing_575px.png


Σύγκριση με το surface
http://www.tomsitpro.com/articles/ipad-pro-vs-surface-pro3,1-2888.html

Λίγα πράγματα για την ώρα για το νέο επεξεργαστή
http://www.tomshardware.com/news/apple-a9-a9x-chips-mobile,30050.html

Γραφίδα με εξαιρετική αυτονομία
pennotstylus_575px.png

Και ευελπιστώ ότι όπως λέει ο Γιάννης Σπύρου καπου εδώ δίπλα σήμερα, θα είναι μια από τις καλύτερες λύσεις για γραφίδα


Γενικά κατά την άποψή μου ήταν το πιο ενδιαφέρον προϊόν από την χθεσινή παρουσίαση
 
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Θαυμασιο μηχανημα,επρεπε να εχει παρουσιαστει καιρο πριν.Θεωρω οτι θα απογειωθει,ειδικα αν η τιμολογηση του στην Ευρωπη ειναι σωστη.Προσωπικα στηνω...κουμπαρα απο σημερα.Ισως πιεσει και αλλους κατασκευαστες (microsoft πχ) ετσι ωστε να δουμε πραγματα και θαυματα απο τις "pro" ταμπλετες.Η αρχη του τελους των notebook;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Η αρχη του τελους των notebook;

χμμμμ, Δε νομίζω, γιατί είναι και η τιμή παίζει ρόλο.
Έχουμε ‛Back to school season’ και όσο ποταπό και φτωχικό να ακούγεται ακόμα και ΗΠΑ, αγοράζονται αυτή τη στιγμή με το τσουβάλι laptops για παιδιά μαθητές και φοιτητές
Όταν στην αγορά κυκλοφορούν chromebooks με $150, και laptops με υψηλή επεξεργαστική ισχύ (αποθηκευτικό χώρο κ.ο.κ.) στα $500
Είναι δύσκολο για πολλούς να ανέβουν μέχρι την κατηγορία τιμής του Pro
Άλλωστε το όνομα του ‛Pro’
Προ-ϊδεάζει ότι απευθύνεται περισσότερο σε επαγγελματίες και όχι στο ευρύ κοινό
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

ειναι ιδιαιτερο προιον, απευθυνυεται κυριως στους επαγγλματιες , σε γραφιστες-σχεδιαστες κλπ
Θα δωσω wacom ταμπλετες , που κοστισαν σχεδον οσο το Ipad pro και θα εχω μονο αυτο για δουλεια (και οχι μονο).

Ειναι κατι που περιμενω καιρο τωρα και σε συνδιασμο με το Astropad , θα κανει παταγο!

Γι αυτους που λενε οτι ειναι ακριβο, ας δουμνε ποσο κοστιζει ενa Wacom cintiq !
 
Last edited:
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Εγω παλι βλεπω απειρη χρηστικοτητα και για αλλου ειδους χρηστες οπως του συναφιου μου (εκπαιδευτικους),φοιτητες,μαθητες κτλ.Νομιζω πως οι "pro" ταμπελες γοητευουν ολες τις κατηγοριες καταναλωτων..
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

προφανως.... απλα λογω τιμης δε ξερω πως θα τους φανει.
για μενα παντως ειναι η πιο οικονομικη λυση προς το παρον για επαγγελματικη χρηση και με γραφιδα .
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Καλο φαίνεται αλλα πανάκριβο δεδομένου του atom grade CPU, λιγης μνήμης κλπ.
Sorry αλλα δεν ειναι Notebook replacement ουτε καν oπως το surface pro. USB ακομα, θύρα επέκτασης μνήμης? helloooooo εκει στην apple
Για συγκεκριμένες εφαρμογές σίγουρα θα κανει δουλειά, αλλα τετοια μηχανάκια θες να κανεις τα πάντα οχι μόνο συγκεκριμένες εφαρμογές για.. επαγγελματιες!! (αληθεια τώρα οι επαγγελματιες περιμεναν αυτο για να κανουν δουλεια????)
Αλλο ενα κάστρο έπεσε... γραφίδα σε μηλαράκι... οσο θυμαμαι τους πολέμιους...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Ειδα καποιες καλές τρολιές εδώ
http://www.newsit.gr/texnologia/deite-pos-ypodexthikan-oi-xristes-tin-anakoinosi-toy-ipad-pro/429524
Παίδια PLZ μη βαρατε, μια δυο μου άρεσαν, αλλα εαν δεν έχετε όρεξη αυτή τη στιγμη για χιούμορ, απλα αγνοήστε τες PLZ

Και επλίζω να μη το χρησημοποιεί κανείς για να τραβίξει βίντεο, μπροστα μου, σε θέατρο , κρυβοντας μου τα πάντα :D
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

πως ειναι πανακριβο ?
Αφου σου εδειξα ποσο κοστιζει μια cintiq (1100$) ....
Δεν ειναι notebook replacement, ποτε δεν ειπε κατι τετοιο η apple.
Για laptop μονο macbook pro.

Δε γινεται να κανεις τα παντα μ ενα μηχανημα... δοκιμασα και τα Win 10 - hybrid tablet και τα ειδα τα χαλια του.
Δεν κανει τιποτα καλα, εκτος του pen που τωρα εχει και το Ipad pro.

Εγω προτιμω ξεχωριστα μηχανηματα με αριστη αποδοση στο τομεα του το καθενα και εφαρμογες που να "λαμπουν", οχι τα καραγκιοζιλικια των win 10 που ειναι ελλειπεστατα σε εφαρμογες (mobile version) .

Το ενα για ολα , για μενα, δεν ισχυει ... οχι ακομα τουλαχιστον.


 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Ωραιο.

Καποια στιγμη στο (συντομο) μελλον, ετσι θα ειναι ολα τα φορητα μηχανακια, με το πληκτρολογιο να ειναι απλα αξεσουαρ για old dogs.

Οσο για την τρολιά, το iCarly του Nickelodeon την ειχε "μυριστει" χρόνια πριν!

tumblr_lwxscqTTds1r6zoaio1_500.jpg
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

πως ειναι πανακριβο ?
Αφου σου εδειξα ποσο κοστιζει μια cintiq (1100$) ....
Δεν ειναι notebook replacement, ποτε δεν ειπε κατι τετοιο η apple.
Για laptop μονο macbook pro.

Δε γινεται να κανεις τα παντα μ ενα μηχανημα... δοκιμασα και τα Win 10 - hybrid tablet και τα ειδα τα χαλια του.
Δεν κανει τιποτα καλα, εκτος του pen που τωρα εχει και το Ipad pro.

Εγω προτιμω ξεχωριστα μηχανηματα με αριστη αποδοση στο τομεα του το καθενα και εφαρμογες που να "λαμπουν", οχι τα καραγκιοζιλικια των win 10 που ειναι ελλειπεστατα σε εφαρμογες (mobile version) .

Το ενα για ολα , για μενα, δεν ισχυει ... οχι ακομα τουλαχιστον.




Θα προτιμουσα ενα macbook pro να μοιαζει με ipad στην τιμη αυτη....

το surface pro 3 με 10αρια οπως και τα 8.1 πριν, πετάει απλα και ναι κάνεις τα πάντα. Δε ξερω τι συσκευή δοκίμασες αλλα το ζω καθημερινά και το Laptop σκέφτομαι πλεον να το δώσω.
Δε ξερω τι εννοεις καραγκιοζιλικια για τις εφαρμογες, οτι πραγματαικα χρειαζεσαι ειναι μια χαρά, εξαλλου με ενα full pc μπορεις να εχεις οτι θες κι οχι εφαρμογουλες app...
Σίγουρα το επόμενο Ipad pro θα δώσει πολλά περισσότερα, πάγια τακτική
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

οπως το βλεπει κανεις.... η χρηστικοτητα και ποιοτητα εφαρμογων στο win 10 δεν ειναι για μενα.
Ακομα και σ αυτητην εκδοση , τα win 10 ειναι "ημιμετρο" , δεν το λεω απο θεμα specs και επιδοσεων... απλα οι εφαρμογες για ipad ειναι πολυ προσεγμενες και ιδιαιτερες.
Ουτε το mac osx (οπως ειναι τωρα) ειναι ετοιμο για tablet χρηση και καλα κανει και δε το βγαζει για Ipad.

Η Microsoft βιαστηκε και γι αυτο απετυχε παταγωδως με τα win 8 kai 8.1
Ta win 10 ειναι σαφως καλυτερα , αλλα και παλι εχουν προβληματα....
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Απλό case study, μια που προορίζεται για επαγγελματίες: ένας φωτογράφος μπορεί να περάσει τα raw του στο iPad on the go και να τα δουλέψει εκεί; υπό ποιες προϋποθέσεις και με ποιο software;
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

υπαρχουν αρκετες εφαρμογες που υποστηριζουν Raw (εγω τραβαω raw+jpg) και δουλέυω τα jpg στο ipad , γιατι τα raw ειναι βαρια ακομα και για το Macbook!


Πχ το Photogen , το pixelmator kai to filterstorm

kai to adobe lightroom εχει mobile εκδοση ... http://www.adobe.com/gr_en/products/lightroom-mobile.html

τελος υπαρχει και το PhotoRaw.
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Καλή η προσπάθεια,ωραίες οι προσθήκες σε συνδυασμό με το iOS 9,αλλα στο τέλος παίρνεις ενα πολυ λειψό μηχάνημα που ζήτημα 30% να κάνει απο αυτο του ανταγωνισμό με truly pro χαρακτηριστικά.

Προτιμώ να δώσω τα 800-1000 αλλα να εχω 100% full laptop/ultrabook replacement και extra ενα 30% tablet feature capability και όλα αυτα σε tablet form factor που αποτελεί αποθέωση της φορητότητας και πρακτικότητας με μια συσκευή να καλύψεις όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες παρα το αντίθετο που προσφέρει η παρόν πρόταση που και υπερκοστολογημενη και πολυ λίγη.

Οταν βγάλει OS X με full touch support,active digitazer σε 2 σε 1 tablet form factor το συζητάμε.

Το να το συγκρίνουμε με το surface απλά αποτελεί σύγκριση ημέρα με την νύχτα.
Απλα ενα πιο μεγάλο air 2 ειναι στην ουσία με περιτύλιγμα ενα pencil και ενα keyboard.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Ο αγαπητός μας Γιάννης είναι ειδική περίπτωση όσον αφορά τις γραφίδες,
Είδε το στυλό και σκέπτεται να αντικαταστήσει πολύ ακριβή γραφίδα
Δεν είναι πολύς ο κόσμος που έχει τέτοιες ανάγκες από μια γραφίδα, λίγος είναι, και άρα είναι special buy για αυτή την κατηγορία

Σίγουρα πάντως κυκλοφορούν ανταγωνιστικά προϊόντα τύπου Note / Galaxy Tab Pro με απλές γραφίδες που έχουν πολύ κοινό , και πολλές εφαρμογές. Έχω γνωστούς που δεν θα αγόραζαν ξανά τίποτε χωρίς γραφίδα
Δεν έχουν τις απαιτήσεις για Wacom / Hi End γραφίδες.
Απλά υπάρχουν εφαρμογές που τους βολεύουν με τη γραφίδα.
Με τον καιρό η apple θα καταφέρει να φτιάξει και περισσότερες εφαρμογές που κάποιοι θα τις αγαπήσουν

Και γενικά η Apple είχε ένα κόμπλεξ με τις γραφίδες από την εποχή του Newton, και από κάποιες απόψεις του Jobs
Από την άλλη ο ανταγωνισμός είχε δείξει το δρόμο για μεγάλη ταμπλέτα με γραφίδα, ΙΜΗΟ καλά έκαναν και παρουσίασαν και αυτοί αντίστοιχο προϊόν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Απλό case study, μια που προορίζεται για επαγγελματίες: ένας φωτογράφος μπορεί να περάσει τα raw του στο iPad on the go και να τα δουλέψει εκεί; υπό ποιες προϋποθέσεις και με ποιο software;

Αν θες την άποψή μου, αν και εγώ δεν είμαι γραφίστας …

Ούτε το Pro δε μπορεί να αντικαταστήσει το workstation ενός γραφίστα ή φωτογράφου για σκληρές δουλειές
Είναι μόνο για πιο γρήγορη δουλεία, για επιτόπου δουλειές, στο πόδι, επί σκηνής, παντου μεταφερόμενο κ.ο.κ.

Τελικά όμως εάν συζητάμε για βαριές δουλειές
Τα raw που θα τραβήξεις σε μια μέρα δουλειάς, δεν χωράνε καν σε ipad, θες μεγάλα αποθηκευτικά μέσα και γρήγορα,
Θες gigabit LAN και όχι WIFI
Ενώ εάν συζητάμε και για βαριά επεξεργασία θες και πολύ πιο γρήγορους πολυπύρηνους επεξεργαστές, πολλαπλάσια RAM, πιο δυνατές καρτες γραφικών κ.ο.κ.
Ακόμα και για απλά πράγματα όπως να κάνεις όλες της φωτογραφίες μιας μέρας Import / some default filters / resize and save for web or customer preview, έστω και μετά από γάμο
Όσο για βαριά video, φυσικά και δεν το συζητάμε καν

Γενικά το workstation κανείς ποτέ δεν το μίσησε και για αυτό πάντα τελικά εκεί θα καταλήγουμε για σοβαρές δουλειές

Όπως και το πληκτρολόγιο … το καλό μηχανικό πληκτρολόγιο, όποιος το έχει ανάγκη ξέρει τη διαφορά του με τα αστεία πληκτρολόγια των περισσότερων laptops, και φυσικά των keybords τύπου surface και δεν αναμένω και τίποτε καλύτερο για το νέο keyboard του Pro.

Αλλά μην είμαστε αρνητικοί,
Η φοριτότητα του είναι μεγάλο ατού
Και οι 12 ίντσες καλές για παρά πολλές περιπτώσεις!

Γενικά, σήμερα πια που όλοι έχουμε συνηθίσει τις ταμπλέτες, νομίζω όλοι μας είμαστε πιο επιφυλακτικοί στο τι μπορούν να κάνουν και τι δε μπορούν να προσφέρουν
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

ακουσες απο μενα οτι θ αντικαταστησω το Macbook pro με το ipad pro ?
Γιατι πρεπει να ειναι ολα ασπρο ή μαυρο?

Αλλη δουλεια κανει το ενα και αλλη το αλλο.

Αλλου με βολευει περισσοτερο το MB και αλλου το Ipad.

Καθε ενα στο τομεα του....

Θελω το MB για την δυναμη του, τη συνδεσιμοτητα του και καποιες εφαρμογες, θελω το Ipad για την ελευθερια εκφρασης, την απλοτητα στη χρηση του,τις απιθανες εφαρμογες του κλπ
Δε θα αλλαζα με τιποτα (προς το παρον) το ενα για το αλλο.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad Pro

Εμένα μου θύμισε τις προτάσεις της microsoft πάντως, έτσι που έβαλε το πληκτρολόγιο, το οποίο δεν είναι το τυπικό της apple, με το ασημί μαύρο. Επίσης μου φαίνεται μεγάλο...