Διευθυντής Φωτογραφίας (Director of Photography), ή "σαν σκηνή του σινεμά"...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Η φωτογραφία είναι άρρηκτα δεμένη με τον κινηματογράφο και δεν ξέρω πως δεν είχαμε τοσο καιρό αντίστοιχο θέμα...
Εδώ μπορούμε να κουβεντιάζουμε ταινιές με φωτογραφία που μας άρεσε, ταινίες για την φωτογραφία, και να ποστάρουμε και δικιές μας φωτογραφίες με κινηματογραφική αίσθηση.

Για έναυσμα ένα απο τα ωραιότερα blog που έχω συναντήσει και παρακολουθώ, το
One.Perfect.Shot (εδώ το παλιό αρχείο) το οποίο ποστάρει συνεχώς καρέ απο ταίνίες, φόρο τιμής στην τέχνη του κινηματογράφου. Πέρα απο τον σκηνοθέτη, αναφέρεται πάντα και ο διευθυντής φωτογραφίας (Director of Photography ή χαιδευτικά DP) που είναι συχνότερα και αυτός που είναι υπεύθυνος για το αισθητικό αποτέλεσμα.

Ίσως η αγαπημένη μου θέση και dream job στον κινηματογράφο, ο άνθρωπος που κάνει πραγματικότητα το όραμα του σκηνοθέτη, που δημιουργεί το χρώμα, την υφή και την αίσθηση μιας ταινίας.

Απο τις ταινίες μπορούμε να μάθουμε πολλά για την σύνθεση και το καδράρισμα. Το πώς ένας σκηνοθέτης και ένας DP χρησιμοποιούν τα εργαλεία της σύνθεσης για να διηγηθούν την ιστορία τους μόνο με την εικόνα.
Πχ. το εξαιρετικό βιντεάκι για την χρήση του one point perspective απο τον Stanley Kubrick

https://vimeo.com/48425421

Καλή μας αρχή

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εδώ μερικές δικές μου αυτής της λογικής...

Crossroad by Alex, on Flickr

wuthering heights by Alex, on Flickr

they're closing in by Alex, on Flickr

confide in by Alex, on Flickr

The Chronicles of Rise and Fall - Chapter I: Enter the Light by Alex, on Flickr

Hours of fog by Alex, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και μερικές απο ταλαντούχους φωτογράφους στο flickr που παρακολουθώ

Melancholia by Maxime Villalonga, on Flickr

Cab Chase by Maxime Villalonga, on Flickr

Wall Street Way of Life by Maxime Villalonga, on Flickr

» I want to ride my Bicycle by Jeff Krol, on Flickr

Cylon by Maxime Villalonga, on Flickr
 

giannisdim

Established Member
22 October 2014
200
The Salvation (2014)
Director: Kristian Levring
DP: Jens Schlosser



bscap0000.jpgbscap0031.jpgbscap0024.jpgbscap0023.jpgbscap0021.jpgbscap0019.jpg
 

Attachments

  • bscap0008.jpg
    bscap0008.jpg
    65.1 KB · Views: 318
  • bscap0010.jpg
    bscap0010.jpg
    20.7 KB · Views: 315
  • bscap0014.jpg
    bscap0014.jpg
    41.5 KB · Views: 313
  • bscap0015.jpg
    bscap0015.jpg
    83.9 KB · Views: 317
  • bscap0028.jpg
    bscap0028.jpg
    58.9 KB · Views: 315

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
only god forgives
εχει και πολυ ωραιο φωτισμο αυτη
δεν βρηκα πολλα στο γοογλε, αλλα αξιζει απο αποψη φωτογραφιας

968full-only-god-forgives-screenshot-1.png


1381811602_4.jpg


images
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
bill, για διφωτισε λιγο... τι σχεση εχουν η τελευταιες με τον κινηματογραφο:speechless-smiley-0
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ότι και μερικές φώτο ( δικές του μάλλον ) που έβαλε ο AlexTheOdin.
Κάδρο 16:9 ή και 2.39:1, κινηματογραφική αίσθηση.
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Εξαιρετικό θέμα μπράβο Αλεξ
Μια και το ανάφερα(στο θέμα του πορτρετου οπότε δεν είναι κακή ιδέα να μεταφερθούν εδώ τα σχετικά ποστς καλοί μου moderators) ας πω και λιγα παραπάνω πράγματα

IDA ασπρομαυρη πολωνική ταινία σε σκηνοθεσία Pawel Pawlikowski, και φωτογραφια Ryszard Lenczewski. Εκτός του ασπρόμαυρου ιδιαιτερότητα στην συγκεκριμένη ταινία είναι και το καδρο 1.33:1 ασυνήθιστο στον κινηματογραφο. Πλάνα τελείως φωτογραφικά, χωρίς κίνηση της κάμερας, τα περισσότερα συμμετρικά και μελετημένα. Τα τοπία λιτά ακόμα και αυτά με ανθρώπους ενώ στα πορτρέτα τα πρόσωπα τοποθετούνται στα άκρα ή και κοβονται ώστε να τονίσουν τα συναισθήματα. Φωτισμός στα εξωτερικά φυσικός με την ομίχλη και την συνεφια να κυριαρχούν (τόνοι ασπρου-γκρίζου). Χαρακτηριστικά δείγματα (αν και η ταινία είναι ουσιαστικά μια συρραφή φωτογραφιών οπότε ο καθένας θα μπορούσε να προσθέσει αλλα 100)

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
α... sorry, μαλλον δεν καταλαβα καλα τον τιτλο του theard...
νομισα οτι ανεβαζουμε φωτο απο φωτογραφια κινηματογραφου:ADFADF1:
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
α... sorry, μαλλον δεν καταλαβα καλα τον τιτλο του theard...
νομισα οτι ανεβαζουμε φωτο απο φωτογραφια κινηματογραφου:ADFADF1:

Και τα δύο να κάνουμε. Απο την μία καρέ του κινηματογράφου απο την άλλη φωτογραφίες μας που θα μπορούσε να ήταν καρέ απο κινηματογραφική ταινία, που δείχνουν να διηγούνται μια ιστορία.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
α... sorry, μαλλον δεν καταλαβα καλα τον τιτλο του theard...
νομισα οτι ανεβαζουμε φωτο απο φωτογραφια κινηματογραφου:ADFADF1:

No worries dude!

Δοκίμασε κανένα από τα τοπία σου και τις street σε wide κάδρο, έχω την εντύπωση ότι έχεις αρκετές που θα τους ταίριαζε "γάντι" και κάτι τέτοιο ;)
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Νομίζω, έχω κανά δυο με κινηματογραφικό feeling:

Solitude by Chris Brn, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Always crashing in the same car
by Chris Brn, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Rain dream
by Chris Brn, on Flickr


Δεν ξέρω αν το πέτυχα ή εγώ νομίζω έτσι...
 

giannisdim

Established Member
22 October 2014
200
Συμφωνώ και επαυξάνω για την Ida.. Πανέμορφη φωτογραφία.


Το άλογο του Τορίνο
http://www.imdb.com/title/tt1316540/?ref_=nm_knf_t1
Director: Bela Tarr
DP: Fred Kelemen

Άλλη μια ταινία που θα μπορούσε να ήταν συρραφή φωτογραφιών. Τρομερή α/μ φωτογραφία και γυρισμένη εξ'ολοκλήρου σε ένα θυελλώδες φυσικό τοπίο.
Δεν νομίζω να έχω δει άλλη ταινία του Fred Kelemen αλλά αυτή αξίζει τον κόπο.

bscap0023.jpgbscap0000.jpgbscap0004.jpgbscap0017.jpgbscap0009.jpg
 
  • Like
Reactions: Stellios papa

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
μια ποιητικη ταινια που κανει τις αισθησεις να τρανταζονται συθεμελα!

τα μονοπλανα και ο χρονος που κυλαει αργα σε προτρεπει να αφεθεις σε μια έντονη συναισθηση της τραγωδιας της ανθρωπινης υπαρξης ...

μια απο της καλυτερες κινηματογραφικες ταινιες απο εναν κινηματογραφο που αργοπεθενη.
οπως ειπε και ο ιδιος ο σκηνοθετης με την τελευταια του ταινια "το αλογο του τορινο" εκλεισε οριστικα το μαγαζι!...

και

«Υπάρχουν δύο ειδών ταινίες. Του Χόλιγουντ που είναι για τα κόκκινα χαλιά κι εκείνες που κάνουμε εμείς»

edit:
στην ida ηφωτογραφια εινα επιτηδευμενηκαι χολερικη με τα τοσα πολλπα θρησκευτικα συμβολα να κατακλυζουν ασφυκτικα τα πλανα
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Stellios papa

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Πολύ καλή ιδέα παρουσίασης φωτογραφιών με κινηματογραφικη αίσθηση αλλά και από καρε ταινιών πού είδη υπάρχουν στις ταινίες μεγάλων δημιουργών.Αντρει Ταρκόφσκι μύθος πού δεν θέλω να χάσω την μαγεία πού αποπνέει το συνολικό έργο του,ταυτόχρονα άριστος γνωστής της φωτογραφίας και χειριστής των μέσων απεικόνισης,κάμερες,φωτογραφικές μηχανές, μοντάζ κτλ,αλλά και του φωτός διαισθητικος Μάστορας γεννήθηκε με την ματιά πού την έχουν λίγοι και την αξιοποίησε δίνοντας μας αριστουργηματα αφήνοντας τον θεατή να συμμετάσχει στον κόσμο του σύμπαντος του ελεύθερα. http://www.gwarlingo.com/2013/the-polaroids-of-andrei-tarkovsky-the-mystery-of-everyday-life/ https://www.google.gr/search?q=tark...zJTi239_6aeuJJb0W_9_7v5nf7MjyUKuQDvXIP-SwAAAA
 
Last edited:

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Μετά την παρουσίαση του Χριστιανού Αντρέι Ταρκόφσκι, πάμε σε έναν άλλο δημιουργό πού ζωγράφιζε πολλές από τις σκηνές στις ταινίες του,έργο επίπονο και σχολαστικό.Και αυτός έδινε μεταφυσική διάσταση πιστός στις παραδόσεις του ζεν και της Ιαπωνικής κουλτούρας αλλά ξεπερνά τα στενά όρια της γίνεται το έργο του πανανθρωπινο και παγκοσμίου ενδιαφεροντος δείχνει στην ταινία του τα Ονειρα την οποία έγραψε ο ίδιος το σενάριο την μεγάλη του ανησυχία για την καταστροφή που θα έρθει λόγω της απληστίας των ανθρώπων και την ύβρη απέναντι στην Ιερότητα της φύσης,προσωπικά συνιστώ να δείτε αυτή την ταινίαhttps://www.google.gr/search?q=akir...ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIvKqKu6r1xwIVCZgaCh1zJgmR και όχι μόνο για πολλούς σκηνοθέτες θεωρείται ο κορυφαίος και καλό θα ήταν να αναρωτηθούμε γιατί οι περισσότεροι μεγάλοι δημιουργοί θεωρούν ότι Τέχνη χωρίς αγωνία και μεταφυσική αναζήτηση δεν υφίσταται.
 
Last edited: