Νέος Χώρος για home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Καλημέρα σε όλη την παρέα..
ενεκεν της μετακόμισης σε νέο χώρο, σε αυτόν υπάρχει ένα δωμάτιο το οποίο σκέφτομαι να διαμορφώσω σε home cinema. Οι χώρος εχει διαστάσεις 5,3χ4,3 περίπου , με λίγα τετραγωνικά παραπάνω που χρηςιμοποιειαι Ως μικρή κουζίνα.Τωρα χρησιμοποιείται ως αποθήκη...σαν διαστάσεις ειναι καλός η θα πρέπει να μικρύνει?

Σκεφτομαι να βάλω προβολέα ή τον optima 141x or bend 1070+. Η ερώτηση μου ειναι αν θα ήταν βέλτιστος να μπει στο ταβανι(γυψοσανίδες εχει τωρα) και σε ποια απόσταση.

Επιπλεον θα υπάρχει μια τηλεόραση Panasonic 50" plasma καθώς και ένας pioneer 921 μαζί με kef speakers c series (3,4,7,6)

τέλος για την προβολή από το πυροβολικό θα ήταν καλύτερα να μπει πανί η να γίνει σε τοίχο?
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    96.6 KB · Views: 495
  • image.jpg
    image.jpg
    75.5 KB · Views: 497

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
ο χωρος φαινεται πολυ καλος και οι διαστασεις του εξισου.
Για τη μεγιστη αποδοση του προβολεα θες πανι.
Εγω παντως θα προβαλα στο τοιχο,γιατι εχεις αλλα πλεονεκτηματα τα οποια δεν τα εχεις με το πανι.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Νέος Χώρος για home cinema

ο χωρος φαινεται πολυ καλος και οι διαστασεις του εξισου.
Για τη μεγιστη αποδοση του προβολεα θες πανι.
Εγω παντως θα προβαλα στο τοιχο,γιατι εχεις αλλα πλεονεκτηματα τα οποια δεν τα εχεις με το πανι.

ποια πλεονεκτήματα αναφέρεις? αν γίνει προβολή σε τοίχο η τηλεόραση θα πρεπει να Παει άλλου. Ο τοίχος που εχει όλα τα καλώδια τέρματα ένα ειναι αυτός στη 2η φωτό που ακουμπάει το χαρτονι

Σε τι απόσταση να μπει ο προβολέας περίπου πιστεύεις?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωραίος χώρος "φωνάζει για πανί" αν μπορείς να σηκώνεις και εντάσεις είσαι προνομιούχος...

Ο χώρος ειναι μεγάλος και θα μπουν διαφορά έπιπλα μέσα ... Αλλα σίγουρα θέλω να φτιάξω κάτι σε ξύλο για κρύψω τα καλώδια μαζι με διαφορά μηχανήματα.(switch, mini server, etc) έχω σκεφτεί σε κάποιον τοίχο να βάλω αυτοκόλλητα Vinyl η πόστερ από ταινίες (Star Wars!)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αυτα ειναι... άπλα. οποιον προβολεα απο τουσ δυοκαι να παρεις παντως μπαινει ανετα στο ταβανι. Ο οπτομα θα πρεπει να παει πιο πισω σε σχεση με τον benq. Για αποστασεις δες αυτα:

http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD141X-projection-calculator-pro.htm

http://www.benq.com/microsite/projector/throwratiocalculator/

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εγω στη θεση σου θα αγοραζα αυτο: http://thewirecutter.com/reviews/best-projector-screen/

και δυο Lay-Z Boy Maverick :music-smiley-005:
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Αυτα ειναι... άπλα. οποιον προβολεα απο τουσ δυοκαι να παρεις παντως μπαινει ανετα στο ταβανι. Ο οπτομα θα πρεπει να παει πιο πισω σε σχεση με τον benq. Για αποστασεις δες αυτα:

http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD141X-projection-calculator-pro.htm

http://www.benq.com/microsite/projector/throwratiocalculator/

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εγω στη θεση σου θα αγοραζα αυτο: http://thewirecutter.com/reviews/best-projector-screen/

και δυο Lay-Z Boy Maverick :music-smiley-005:

Θα τα μελετήσω...ευχαριςτω...καμμία ιδέα από τους ειδικούς να το κάνουμε πιο μερακλίδικο? παρεπιπτόντως τα συντακτικά λάθη οφείλονται στη μήλο ταμπλέτα...χαχα

το πανί δεν ειναι μικρό για 100" για τον χώρο?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ποσες ιντσες θα ηθελες?
Εγω εχω 90" με τον benq w1070 και καθομαι περιπου στα 4 μετρα αλλα θα ηθελα λιγο παραπανω. Ισως αν ειχα παραπανω τ.μ. να εβαζα απο 100" εως 130" απλα δεν ξερω αν αυτα τα ταπεινα προβολακια αν μπορουν να δειξουν αρκετα φωτεινα σε τοσο πολλες ιντσες. (Καποιος που εχει τον benq w 1070 ή τον optoma 141 και προβαλει στις πανω απο 100" ας μας πει). Επισης μετανιωσα που εβαλα επιπλα μεσα στο δικο μου Home Cinema (ανακλασεις). Αν μπορεις να βαλεις μοκετα και να κρατησεις τα επιπλα στα τελειως minimum θα ηταν τελεια. Γενικα οσο πιο σκουρα ολα τοσο το καλυτερο. Αλλα δυστυχως αν αρχισουμε να βαφουμε μαυρα τα ταβανια σε χωρο που δεν ειναι dedicated.....θα φαμε πολυ κραξιμο...
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Όσον αφορά το φως: Ο Optoma ( το ίδιο και ο Benq, αφού είναι πανομοιοτυποι) έχουν πολύ φως. Εγώ προβάλλω στα 5 μέτρα περίπου σε 107'' και έχω βάλει φιλτρακι για να κόψω φως. Τουλάχιστον μέχρι να πέσει η λίγο η λάμπα σε φωτεινότητα.
Πάντως το μόνο που δε θα πρέπει να σε προβληματιζει είναι η έλλειψη φωτός του προβολέα.

Δες λίγο που σε βολεύει να τοποθετήσεις τον προβολέα, σε πόση απόσταση θα είναι η θέση σου όταν βλέπεις ταινία και πόσο χώρο έχεις διαθέσιμο για να βάλεις το πανί. Το μήκος του καλωδίου hdmi είναι κι αυτό ένα θέμα που πρέπει να κοιταξειςκοιτάξεις. Εγώ είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον προβολέα. Αφού τα γράψεις όλα αυτά, θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ για τα υπόλοιπα.

Κατά τη γνώμη μου, όσο μεγαλύτερο πανί, τόσο το καλύτερο. Υπολογιζοντας φυσικά και την απόσταση προβολής.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγω εχω 10 μετρα hdmi και δεν ειχα καποιο θεμα και δεν ηταν και κανενα φιρματο, ουτε 20 ευρω δεν εκανε. Οταν με το καλο μετακομισω λεω και γω να παω (με σιγουρια μετα απο αυτα που μας ειπες) στις 110"! Στην αρχη νομιζα οτι 90 ηταν υπερβολη αλλα οσο περνα ο καιρος αλλαζω γνωμη.:eek:perator:
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Εγω εχω 10 μετρα hdmi και δεν ειχα καποιο θεμα και δεν ηταν και κανενα φιρματο, ουτε 20 ευρω δεν εκανε. Οταν με το καλο μετακομισω λεω και γω να παω (με σιγουρια μετα απο αυτα που μας ειπες) στις 110"! Στην αρχη νομιζα οτι 90 ηταν υπερβολη αλλα οσο περνα ο καιρος αλλαζω γνωμη.:eek:perator:


Αυτό ειχα πεί και εγω για τις 50´´τηλεόραση...στην αρχή πωπω τι μεγάλη...τώρα πωπω τι μικρή !! :p Εντάξει από τις 50'' -> 100'' θα ξανάπαθω το σοκ και ίσως αρχικά να δω την προβολή σε τοίχο πριν προχωρήσω σε προμήθεια πανιού. Οταν φτιαχνόταν η οικοδομή είχα μεριμνήσει να ρίξω HDMI καλώδιο στην γυψοσανίδα ( τώρα βέβαια στο περίπου ξέρω που ειναι - 15 μέτρα αμα θυμαμαι καλα). Από την άλλη τωρα που κοίταγα καλύτερα τον χώρο, σκεφτόμουν μήπως το βάλω στο ταβάνι πίσω προς το παράθυρο και πάνω από αυτό. Ανεβάινει η απόσταση έτσι όμως. Θέλει μελέτη αρκετή, αλλά σε προβολέα εχω καταλήξει σε έναν από τους 2, οποότε σαν μια σκέψη θα ητάν να τον πάρω και να δω επί τοπου που βολεύει να μπει - σίγουρα όμως ψηλά.
 
Last edited:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέος Χώρος για home cinema

ποια πλεονεκτήματα αναφέρεις? αν γίνει προβολή σε τοίχο η τηλεόραση θα πρεπει να Παει άλλου. Ο τοίχος που εχει όλα τα καλώδια τέρματα ένα ειναι αυτός στη 2η φωτό που ακουμπάει το χαρτονι

Σε τι απόσταση να μπει ο προβολέας περίπου πιστεύεις?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Ο χώρος ειναι μεγάλος και θα μπουν διαφορά έπιπλα μέσα ... Αλλα σίγουρα θέλω να φτιάξω κάτι σε ξύλο για κρύψω τα καλώδια μαζι με διαφορά μηχανήματα.(switch, mini server, etc) έχω σκεφτεί σε κάποιον τοίχο να βάλω αυτοκόλλητα Vinyl η πόστερ από ταινίες (Star Wars!)

κατ'αρχας το πανι σε περιοριζει,απαξ και το παρεις,θα πρεπει να προσαρμοσεις τα παντα πανω στο πανι,αποστασεις,φωτεινοτητα,ρυθμισεις και φυσικα εχεις και μεγαλυτερο κοστος.
Αν αποφασισεις να προβαλεις στο τοιχο,εχεις τα εξης πλεονεκτηματα:
1ον αν βαψεις για παραδειγμα γκρι τον τοιχο και για καποιο λογο δεν σου ''κατσει'',μπορεις ευκολα και σχετικα φθηνα,να τον βαψεις ασπρο.
2ον μεγεθος και κεντραρισμα οθονης,βρισκεις που θες να βαλεις τον προβολεα και δεν σε δεσμευει η οθονη,απλα εκει που προβαλει ο προβολεας,φτιαχνεις και την οθονη σου.
Επισης μπορεις να παιξεις και με το μεγεθος,να προβαλεις σ'ενα μεγεθος στην αρχη και στη συνεχεια αν θες να μικρυνεις ή να μεγαλωσεις τις ιντσες.
3ον να φτιαξεις μαυρο πλαισιο γυρω απ'την οθονη,σε οσο παχος θελεις.
4ον γλυτωνεις απο τυχον ζαρες ή ανομοιομορφιες του πανιου.
5ον γλυτωνεις το μπελα της εγκαταστασης και τα καλωδια.
Εσυ αποφασιζεις.

Τωρα για την αποσταση του προβολεα,μπορεις να τον παρεις στα χερια την ωρα της προβολης και να δεις σε ποια αποσταση σε βολευει ή σου αρεσει περισσοτερο το ανοιγμα.
Μπορεις να μελετησεις και τα λινκ που εβαλαν πιο πανω.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέος Χώρος για home cinema

κατ'αρχας το πανι σε περιοριζει,απαξ και το παρεις,θα πρεπει να προσαρμοσεις τα παντα πανω στο πανι,αποστασεις,φωτεινοτητα,ρυθμισεις και φυσικα εχεις και μεγαλυτερο κοστος.
Αν αποφασισεις να προβαλεις στο τοιχο,εχεις τα εξης πλεονεκτηματα:
1ον αν βαψεις για παραδειγμα γκρι τον τοιχο και για καποιο λογο δεν σου ''κατσει'',μπορεις ευκολα και σχετικα φθηνα,να τον βαψεις ασπρο.
2ον μεγεθος και κεντραρισμα οθονης,βρισκεις που θες να βαλεις τον προβολεα και δεν σε δεσμευει η οθονη,απλα εκει που προβαλει ο προβολεας,φτιαχνεις και την οθονη σου.
Επισης μπορεις να παιξεις και με το μεγεθος,να προβαλεις σ'ενα μεγεθος στην αρχη και στη συνεχεια αν θες να μικρυνεις ή να μεγαλωσεις τις ιντσες.
3ον να φτιαξεις μαυρο πλαισιο γυρω απ'την οθονη,σε οσο παχος θελεις.
4ον γλυτωνεις απο τυχον ζαρες ή ανομοιομορφιες του πανιου.
5ον γλυτωνεις το μπελα της εγκαταστασης και τα καλωδια.
Εσυ αποφασιζεις.

Τωρα για την αποσταση του προβολεα,μπορεις να τον παρεις στα χερια την ωρα της προβολης και να δεις σε ποια αποσταση σε βολευει ή σου αρεσει περισσοτερο το ανοιγμα.
Μπορεις να μελετησεις και τα λινκ που εβαλαν πιο πανω.

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες σκέψεις. Αν έχω χρόνο θα παώ να τον δω κάπου (για το rainbow effect) και το ΣΚ θα μελετήσω τον χώρο πάλι. Η αληθεία ειναι οτι ο χώρος έχει ευελιξία οπότε μπορώ να παίξω με τις αποστάσεις.

Όσο αφορά την προβολή στον τοίχο, έχεις δίκιο αλλά σκέφτομαι οτι σε εκείνο τον τοίχο θα ειναι και η τηλεόραση οπότε θα ειναι αδύνατο για προβολή χωρίς πανί.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Νέος Χώρος για home cinema

σε τι θα εξυπηρετει η τι βι;

Για τηλεοπτικό σημά καθώς και υλικό που δεν θα παίζει στο projector, πχ χαμηλής ποιότητας ταινιά/σειρά, playstation etc και φυσικά για την γυναίκα!
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Νέος Χώρος για home cinema

δε μπορεις να την βαλεις σε αλλο τοιχο;

Τωρα που το σκέφτομαι ... Ναι θα μπορούσε να μπει στον αριστερό τοίχο της δεύτερης φωτό. Απλά θέλει άλλη διαμόρφωση ο χώρος μετα..θα το μελετήσω αν και μου φαίνεται η βέλτιστη λύση για να έχω και τα δυο μαζι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η ας πουμε... Στην κουζίνα; χεχε :)

Χαχα ναι αμε ...θα την μετράψω σε τραπέζι. Θα βάλω και ένα γυαλί αντοχής από πάνω και θα τρώμε και θα βλέπουμε ταυτόχρονα...χαχα δεν θα σηκώνεσαι από το τραπέζι μετα!
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
τελικά έκανα κάποιες μετρήσεις. για προβολή 110' θα πρέπει να κατσω στα 427cm περίπου. με τον projector να ειναι στα 2.80 για ταβάνι. Από την εμπειρία σας πόσο από το πάτωμα πρέπει να ξεκιναει η εικόνα ? Εγω το υπολόγισα στα 0,62. Κοιτάω για τον benq wo1070+