Στάθμη ήχου TV

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Έχω συνδέσει με HDMI (από το ARC) την TV με τον AVR. Η στάθμη του του ήχου της TV είναι πολύ χαμηλή όταν παίζει μέσω του AVR.
Είναι λογικό αυτό ή υπάρχει κάποια ρύθμιση?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δες στο μενού της τηλεόρασης αν έχει τπτ.
Πάντως, δυστυχώς, μου ακούγεται οικείο το θέμα.
Ενώ συνήθως ακούω γύρω στο 50-55 σε marantz avr, στη Eurovision που είναι και η μοναδική φορά που μπαίνω να ενεργοποιήσω το arc παίζω γύρω στο 70 και.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Για ΕΡΤ HD επιλέξτε το stream του Dolby και όχι το MPEG. Σαφώς καλύτερα, μεγαλύτερο bitrate και πιο δυνατή στάθμη στην ίδια ένταση. Βάλτε τη γλώσσα του ήχου στα αγγλικά δηλαδή από το μενού της TV.

Από κει και πέρα, δείτε μήπως η έξοδος ήχου επηρεάζεται από τη ρύθμιση που έχει η TV στην έξοδο για τη σχετική ένταση μεταξύ των προγραμμάτων.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είναι "φρέσκια" η σύνδεση ή το χες και παλιότερα και τώρα άλλαξε η κατάσταση; Δεν ξέρω ποιον ενισχυτή έχεις αλλά έχεις δοκιμάσει κάποιο βοήθημα όπως το dynamic volume που έχουν οι μαραντζοντένηδες;
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Απάντηση: Re: Στάθμη ήχου TV

Το πρώτο ποστ είναι στα αλήθεια απο το 2015;;;

Ναι το πρώτο ποστ είναι αναπάντητο από τότε, το θέμα παραμένει και το ξαναθυμήθηκα αυτές τις μέρες που έπρεπε να βάλω τέρμα τον ενισχυτή για να ακούσω σε ίδια στάθμη περίπου με την TV.
Η τηλεόραση είναι Panasonic και ο AVR είναι Pioneer, που θεωρητικά είναι 2Χ100W. Ηχεία TDL RTL-2.
Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση στα menu εισόδων του AVR.
Ούτε κάτι στα menu ήχου της τηλεόρασης, που άλλωστε είναι μη προσπελάσιμα όταν υπάρχει σύνδεση μέσω HDMI ARC. Ούτε στα menu ρυθμίσεων συνδέσεων.
Υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης στάθμης ανά σταθμό, αλλά μόνο για ήχο από την TV.
Μήπως το ALC επηρεάζει?