η samsung κλεινει και ανοιγει μονη της

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petrost8

New member
30 October 2013
38
Καλησπερα!
Εχω την Samsung 46f5000 και μετα απο 1,5 χρονο λειτουργιας ως δεκτη χωρις προβληματα, πλεον τους τελευταιους 3 μηνες την χρησιμοποιω αποκλειστικα ως monitor στο pc μου με συνδεση hdmi.
Αυτους τους 3 μηνες, αρκετα συχνα, 3-4 φορες την εβδομαδα, η τηλεοραση θα κλεισει και θα ανοιξει μονη της. Το παραδοξο ειναι οτι το ρολοι της θελει παλι ρυθμιση. Δειχνει --:--

Εχω απενεργοποιησει ολες τις λειτουργιες σχετικες με αυτοματο κλεισιμο, εχω ελεγξει το pc να μην μπαινει ποτε σε κατασταση αναμονης ή κατι αλλο και ειναι αναβαθμισμενη στην τελευταια εκδοση firmware.

Απομενουν 2 μηνες για να τελειωσει η εγγυηση και μιλησα με την samsung η οποια ειπε θα μου στειλει τεχνικο στο σπιτι. Σημερα που με πηρε τηλεφωνο ο τεχνικος μου εξηγησε οτι μαλλον το προβλημα ειναι απο το pc ή το hdmi καλωδιο (και οχι πυκνωτες που του το ανεφερα), και αν την επαιρνε να την ελεγξει και δεν εβρισκε καποια βλαβη θα χρεωνομουν γυρω στα 15 για την μεταφορα και ελεγχο.

1) εχει καποιος καμια ιδεα τι μπορει να φταιει με την βλαβη
2) οντως αν δεν βρεθει βλαβη πρεπει να πληρωσω απο την τσεπη μου ακομα και αν ειναι μεσα στη εγγυηση;
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Δες μήπως έχει καμιά επιλογή για αυτόματη αναβάθμιση λογισμικού να επενεργοποιήσεις...Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις καλώδια...
 

petrost8

New member
30 October 2013
38
οχι, δεν εχει εφαρμογη για αυτοματη αναβαθμιση λογισμικου. εξαλλου εχω την τελευταια εκδοση απο το επισημο site της samsung.
αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν κλεινει και ξανανοιγει, το ρολοι θελει εκ νεου ρυθμιση ωρας. αρα η τηλεοραση εχει απωλεια ρευματος, σωστα;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Ναι, μα δεν έπρεπε να έχει και μια μπαταρία για να κρατάει το ρολόι;

Έχω κι εγώ όμως ένα παρόμοιο θέμα με έναν σκληρό δίσκο. Με το PC κλειστό αποφασίζει να πάρει μπροστά. Αν είναι σβηστός ο σκληρός και αναμένο το PC, μόλις πας να σβήσεις το PC ανάβει ο σκληρός και δεν σβήνει μέχρι να ξανανάψεις το PC...

Γι' αυτό μπες στη διαχείριση ενέργειας για προχωρημένους, και άρχισε να ψάχνεις μία-μία τις επιλογές στις ρυθμίσεις (έχει δεκάδες). Μπορεί κάτι εκεί να δημιουργεί το θέμα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και ναι:

Δοκίμασε ένα άλλο καλώδιο.

Αν δεν βρουν βλάβη, ναι θα σε χρεώσουν. Και πίστεψέ με 15 ευρώ για έλεγχο είναι καλή τιμή στις μέρες μας!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Για σιγουριά, την κάνεις για μία εβδομάδα τηλεόραση και παρακολουθείς συμπεριφορά, αν και φαίνεται πως έχει πρόβλημα.
αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν κλεινει και ξανανοιγει, το ρολοι θελει εκ νεου ρυθμιση ωρας. αρα η τηλεοραση εχει απωλεια ρευματος, σωστα;
Έτσι όπως το βλέπω και εγώ, συμφωνώ μαζί σου.
 

petrost8

New member
30 October 2013
38
επισης να προσθεσω οτι αυτην την επανεκκινηση, μου την κανει ειτε μετα απο 10 λεπτα λειτουργιας ειτε μετα απο 3 ωρες...

για αρχη αλλαξα το hdmi απο την θυρα HDMI(STB) (που την ειχα ολο αυτον τον καιρο) της τηλεορασης στην HDMI(DVI) μηπως και δω διαφορα.
αν συνεχισει το κακο, θα την βαλω σε λειτουργια μονο ως TV, θα βαλω μια αλλη LED LG που εχω ως μονιτορ να δω και σε αυτην αν το κανει και επειτα θα τσεκαρω ενα αλλο HDMI καλωδιο...

αν δεν φτιαχτει με τιποτα απο τα παραπανω, νομιζω ειναι ασφαλες να την παω για service...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ακριβώς έτσι να κάνεις, και αν έχεις δυνατότητα κατά την επανεκκίνηση ή και νωρίτερα (αφού λες πως το κάνει στο 10λεπτο) τράβα την βίντεο που κάνει restart να τους το δείξεις.
 

petrost8

New member
30 October 2013
38
επανερχομαι για να ενημερωσω οτι το προβλημα με την επανεκκινηση σταματησε υστερα απο καποια απο τις παρακατω ενεργειες:
1) επαναφορα ρυθμισεων απο το μενου της TV
2) αλλαγη θυρας HDMI. απο την STB εβαλα το καλωδιο στην DVI
3) απομακρυνση του πομπου-δεκτη USB του ασυρματου πληκτρολογιου-ποντικιου ο οποιος ηταν πολυ κοντα στην TV

δεν ξερω ποιο απο τα 3 ελυσε το προβλημα, παντως εδω και 2 βδομαδες ολα καλα :)
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
επανερχομαι για να ενημερωσω οτι το προβλημα με την επανεκκινηση σταματησε υστερα απο καποια απο τις παρακατω ενεργειες:
1) επαναφορα ρυθμισεων απο το μενου της TV
2) αλλαγη θυρας HDMI. απο την STB εβαλα το καλωδιο στην DVI
3) απομακρυνση του πομπου-δεκτη USB του ασυρματου πληκτρολογιου-ποντικιου ο οποιος ηταν πολυ κοντα στην TV

δεν ξερω ποιο απο τα 3 ελυσε το προβλημα, παντως εδω και 2 βδομαδες ολα καλα :)
Κατά 99% τη << γιατρειά σου >> τη βρήκες από το 1.
Τέλος καλό, όλα καλά!
 

kok8

New member
26 March 2008
49
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ ( εμφανίστηκε στις 31-10-2015) στη δική μou Samsung Led TV UE40C6500UW κάθε 5' λεπτά loop απενεργοποίησης - εκκίνησης, λίγο πριν πάρω τηλέφωνο στο service είπα να το ψάξω. Η απάντηση-ρύθμιση που με έσωσε μου δόθηκε στο forum του samygo.tv βάσει του οποίου απενεργοποίησα τη λειτουργία Watchdog ως παρακάτω:

Σε κατάσταση αναμονής πατάμε διαδοχικά INFO > MENU > MUTE > POWER

Μετά από το αναδυόμενο μενού επιλέγουμε Control > Sub Option

Όπου βρίσκουμε την επιλογή Watchdog η οποία είναι στο On, τη θέτουμε στο OFF και κάνουμε επανεκκίνηση.

ΠΡΟΣΟΧΗ οπωσδήποτε αποθηκεύστε τις προσωπικές ρυθμίσεις σας καθώς επανέρχονται στις αρχικές.

Το watchdog από ότι διάβασα είναι κάτι σαν antivirus σε περιπτώσεις Online αναβαθμίσεων. :confused:

Παραθέτω το βίωμα μου ώστε να βοηθήσω το φόρουμ που με έχει βοηθήσει αμέτρητες φορές. :aktion033:
 

petrost8

New member
30 October 2013
38
επανερχομαι για να ενημερωσω οτι τελικα δεν πηγαν ολα καλα...

μετα απο 1 μηνα που νομιιζα οτι το προβλημα ειχε λυθει, η τηλεοραση παρουσιασε ξανα το ιδιο προβλημα, σβησιμο-ανοιγμα μονη της και η ωρα να θελει εκ νεου ρυθμιση (την εχω στο χειροκινητο).

οποτε δοκιμασα να την χρησιμοποιησω ως απλη TV (οχι δηλαδη ως μονιτορ στο pc) και το προβλημα συνεχιζε. οποτε αποκλειστηκε η περιπτωση να φταει το HDMI.

ετσι κατεληξα να απευθυνθω στο service της samsung οπου και φτασαμε να την παραλαβει εξουσιοδοτημενος τεχνικος για να την ελεγξει στο μαγαζι του. αφου την ελεγξε, με ενημερωσε οτι δεν βρηκε κανενα προβλημα αλλα μου αλλαξε την πλακετα main καλου κακου μηπως και διορθωθει το θεμα.
επιστρεφω σπιτι λοιπον με την TV και μολις περνανε 20 λεπτα αφου την ενεργοποιησα το κανει παλι!
την επιστρεφω παλι στον τεχνικο και του την αφηνω για 1 βδομαδα να την εχει ανοιχτη και να παρακολουθει αν ποτε συμβει το προβλημα. τον ρωτησα επισης αρκετες φορες μηπως και φταει το τροφοδοτικο της τηλεορασης αλλα μου το απεκλεισε χωρις να το ελεγξει (!)

αφου περασε η βδομαδα με ειδοποιησε οτι δεν συνεβη το παραμικρο.στο μαγαζι του που πηγα για να την παραλαβω κανει τον εξης ελεγχο: τραβαει την μπριζα της τηλεορασης ενω ειναι ανοιχτη και την ξανασυνδεει. η τηλεοραση αναψε μονη της και το ρολοι ηθελε εκ νεου ρυθμιση.

οποτε κατεληξε στο συμπερασμα οτι φταιει η χαμηλη ταση στο σπιτι μου. αυτο ισως ενισχυεται απο το γεγονος οτι επι 1,5 χρονο η τηλεοραση δουλευε απροβληματιστα στην Κομοτηνη ενω το προβλημα παρουσιαστηκε με το που δουλεψε στην Δραμα τους τελευταιους μηνες.

παρατηρησα οτι η τηλεοραση μου, Samsung 46F5000, εχει προδιαγραφες λειτουργιας τασης εισοδου 220-240V ενω μια LG που εχουμε στο ιδιο σπιτι εχει ταση εισοδου 100-240V και φυσικα δεν παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.

Πιστευετε οτι αυτο ειναι το προβλημα τελικα; οτι ορισμενες φορες πεφτει η ταση λειτουργιας του δικτυου στο σπιτι μου κατω απο τα 220V και γι'αυτο κλεινει και ανοιγει μονη της σαν να τραβηχτηκε η μπριζα της;
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Κι εγώ Δράμα είμαι. Έχω LG όμως και δεν είχα κάποιο θέμα...Μόνο κάποιος με Samsung αν μπορεί να βοηθήσει αλλά και πάλι δε ξανάκουσα τέτοιο πρόβλημα...
 

kok8

New member
26 March 2008
49
επανερχομαι για να ενημερωσω οτι τελικα δεν πηγαν ολα καλα...

μετα απο 1 μηνα που νομιιζα οτι το προβλημα ειχε λυθει, .....................

Αφού πρώτα αντιγράψεις τις προσωπικές ρυθμίσεις σου σε εικόνα και ήχο θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις το Watchdog, αναλυτικές οδηγίες εδώ. Το μόνο που χάνεις είναι οι ρυθμίσεις σου και μπορείς αν δεν δεις θεραπεία να το ξαναενεργοποιήσεις. Επισημαίνω ότι κάθε παρέμβαση στο λογισμικό της τηλεόρασης γίνεται με Αποκλειστική ευθύνη του χρήστη.
 

petrost8

New member
30 October 2013
38
@kok8

το εψαξα το θεμα για το watchdog και οντως αρκετοι βρηκανε την υγεια τους αν και ενας επισημανε οτι αφου ειναι προγραμμα προστασιας δεν θα επρεπε να απενεργοποιειται.

το απενεργοποιησα και εγω λοιπον με αφορμη το post σου αλλα αμεσως σε 2 λεπτα μολις εκανα επανεκκινηση απο το service menu, η τηλεοραση παλι εσβησε και ανοιξε μονη της. θα της δωσω λιγο χρονο να δω αν θα το ξανακανει.

στο δικο σου προβλημα τερματισμου και επανεκκινησης, εσβηνε και το ρολοι (αν το ειχες στο χειροκινητο) ;

νομιζω παντως πως παω για σταθεροποιητη τασης ως τελευταια λυση...
 

petrost8

New member
30 October 2013
38
επανερχομαι στο θεμα που ανοιξα για να ενημερωσω σχετικα μηπως υπαρχουν και αλλοι που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.
Τελικα η τηλεοραση ειχε βλαβη στην πλακετα τροφοδοσιας.

Βεβαια, η ταλαιπωρια στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι ο εξουσιοδοτημενος τεχνικος της Sasmung (και των αλλων γνωστων εταιρειων) στην πολη της Δραμας ΔΕΝ καταφερε να εντοπισει την βλαβη γιατι ασχοληθηκε απο λιγο ως καθολου.
Ευτυχως επεμενα στα κεντρικα της Samsung και ζητησα επανελεγχο απο τεχνικο αλλης πολης και να 'ναι καλα ο τεχνικος της Καβαλας ο οποιος εντοπισε το προβλημα στην πλακετα τροφοδοσιας και προεβη στην αμεση αντικατασταση του.

Οποτε οποιος αντιμετωπισει συμπτωματα οπως τα δικα μου, ελπιζω να τα λυσει γρηγορα και χωρις ταλαιπωρια
 

bikas4

New member
18 June 2012
11
επανερχομαι στο θεμα που ανοιξα για να ενημερωσω σχετικα μηπως υπαρχουν και αλλοι που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.
Τελικα η τηλεοραση ειχε βλαβη στην πλακετα τροφοδοσιας.

Βεβαια, η ταλαιπωρια στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι ο εξουσιοδοτημενος τεχνικος της Sasmung (και των αλλων γνωστων εταιρειων) στην πολη της Δραμας ΔΕΝ καταφερε να εντοπισει την βλαβη γιατι ασχοληθηκε απο λιγο ως καθολου.
Ευτυχως επεμενα στα κεντρικα της Samsung και ζητησα επανελεγχο απο τεχνικο αλλης πολης και να 'ναι καλα ο τεχνικος της Καβαλας ο οποιος εντοπισε το προβλημα στην πλακετα τροφοδοσιας και προεβη στην αμεση αντικατασταση του.

Οποτε οποιος αντιμετωπισει συμπτωματα οπως τα δικα μου, ελπιζω να τα λυσει γρηγορα και χωρις ταλαιπωρια

ποσο κοστισε η αντικατασταση της πλακετας;
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Η τηλεόραση έκανε βουητό ήχο ακόμη και κλειστή (stand by) ;
Πόσο κόστισε η πλακέτα τροφοδοσίας; Ουσιαστικά είναι το τροφοδοτικό που λένε;
 

MADMAN-4/

New member
26 March 2020
7
Απάντηση: Re: η samsung κλεινει και ανοιγει μονη της

Καλεσπερα!
Επανεκκινηση πως κανεις;