Την γνώμη σας για Streamer

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Απάντηση: Re: Την γνώμη σας για Streamer

Θα χρησιμοποιήσεις τα dacs τους ή θα τα χρησιμοποιείς αποκλειστικά σαν transport για άλλο dac?

Λέω να το χρησιμοποιήσω ως πλήρη πηγή, όχι σαν transport.
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Θες να αποφύγεις το pc?

ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ θα σου πρότεινα να πας σε λύση Raspberry Pi2 + addon i2s dac (ή άλλο usb dac της επιλογής σου) με λειτουργικό MoOde ή Archphile (δωρεάν) και έλεγχο μέσω Android app.

Απίστευτος ήχος με αντίτιμο κάποια ελάχιστη προετοιμασία εκ μέρους σου.

Κοίταξε το αντίστοιχο νήμα!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
χμμμμ, νομίζω ότι είναι πραγματικά δύσκολο να συγκρίνει κανείς ακόμα και αν τα έχει ακούσει. Στο θέμα ποιότητας αναπαραγωγής φαίνεται ότι μπορείς να έχεις μια θεωρητική "γεύση" με την έννοια ότι το καθένα χρησιμοποιεί διαφορετικά dacs, με το CA να χρησιμοποιεί wolfson, το marants (τι άλλο?) CS και το pioneer σαύρα οπότε λες "σε γενικές γραμμές προτιμάω το τάδε ή το δήνα.
Με αυτά τα μαραφέτια όμως το πιο σημαντικό είναι να βολεύει το application τους και να μην κάνει χαζά στην αναγνώριση βιβλιοθηκών κλπ πράγματα που πρέπει να το ζήσει κανείς για να καταλάβει τι και πως. Γιαυτό και προσωπικά είμαι απομακρυσμένος από αυτά.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Απάντηση: Re: Την γνώμη σας για Streamer

Θες να αποφύγεις το pc?

ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ θα σου πρότεινα να πας σε λύση Raspberry Pi2 + addon i2s dac (ή άλλο usb dac της επιλογής σου) με λειτουργικό MoOde ή Archphile (δωρεάν) και έλεγχο μέσω Android app.

Απίστευτος ήχος με αντίτιμο κάποια ελάχιστη προετοιμασία εκ μέρους σου.

Κοίταξε το αντίστοιχο νήμα!!

Δυστυχώς δεν πιάνουν τα χέρια μου για τέτοια.
Αλλά στις συσκευές που αναφέρω, μπορεί να συνδεθεί και PC αν ποτέ παραστεί ανάγκη.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: Απάντηση: Re: Την γνώμη σας για Streamer

Έχω ήδη πάρει το Pioneer.....

Νομίζω αναφέρεσαι στο n-70 , υπάρχουν εντυπώσεις .? -ειδικά σαν DAC πως τα πάει - από ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο με το U-05.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Την γνώμη σας για Streamer

Νομίζω αναφέρεσαι στο n-70 , υπάρχουν εντυπώσεις .? -ειδικά σαν DAC πως τα πάει - από ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο με το U-05.

Ναι στο Ν70 αναφέρομαι, στα αυτιά μου μια χαρά μου ακούγεται σε σχέση με ότι μπορώ να συγκρίνω. Δεν εχω ακόμα NAS, από HDD USB2 παίζει. Η μη υποστήριξη NTFS είναι ένα θέμα, δεν ξέρω αν λυθεί στο μέλλον με κάποιο firmware.

Δεν ξέρω αν είναι ίδιo με το U-05.
View attachment 124021View attachment 124022
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Μιας κ χαλασε το airport express λεω να παρω ενα καινουργιο μαραφετι για να στρημαρω τη μουσικη μου στο dac του ηχοσυστηματος μου. Ξερετε κατι που να δέχεται flac απο mac; Δεν θελω κατι πολυπλοκο, απλα να δεχεται ασυρματα τα flac και να τα στελνει στο dac μου.
Ευχαριστω
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
Μιας κ χαλασε το airport express λεω να παρω ενα καινουργιο μαραφετι για να στρημαρω τη μουσικη μου στο dac του ηχοσυστηματος μου. Ξερετε κατι που να δέχεται flac απο mac; Δεν θελω κατι πολυπλοκο, απλα να δεχεται ασυρματα τα flac και να τα στελνει στο dac μου.
Ευχαριστω

Το dac σου έχει είσοδο USB; Αν ναι, θα σου πρότεινα το Raspberry PI, αλλα δεν είμαι σίγουρος για το ασύρματο. Κάποιος πιο έμπειρος θα μπορεί σίγουρα να μας διαφωτίσει.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν έχεις ορίσει budget οπότε εγώ θα πρότεινα κάτι σαν το AURALiC ARIES MINI.
Έχει ότι ζητάς και πάρα πολλά παραπάνω αλλά δεν ξέρω αν θέλεις να φτάσεις σε αυτά τα χρήματα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το παραπάνω και τα παρόμοια του φυσικά στέκονται και μόνα τους και φυσικά με λίγο κόπο μπορείς να ακολουθήσεις και την συμβουλή του Κώστα.
Αλλιώς αν δεν σε ενδιαφέρει Hi-rez μάλλον σε AEX πρέπει να καταλήξεις πάλι,τουλάχιστον είναι απλό.