Δίκτυο Οπτικών Ινών από "HCN"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072







Πλεον εχει επεκταθει αρκετα το δικτυο στην Θεσσαλονικη και δινει απιστευτα γρηγορες ταχυτητες σε λογικες τιμες (για Ελλαδα)

Επιπροσθετα, δεν υπαρχει 12 μηνη δεσμευση, το συμβολαιο ειναι μηνιαίο και ανανεώνεται όποτε θελουμε.

Ενω μπορουμε να κρατησουμε και την υπαρχουσα συνδεση στο ιντερνετ που διαθετουμε.

Η HCN διαχειρίζεται το πρώτο και μοναδικό δίκτυο οπτικών ινών που φτάνει έως το κτήριο σας χωρίς να παρεμβάλλεται κανένα άλλο παραδοσιακό δίκτυο, όπως συμβαίνει μέχρι σήμερα.

Παραθετω τους πινακες τιμων για ιδιωτες και επαγγελματιες.

Screen_Shot_2015_09_22_at_5_18_40_PM.png


Screen_Shot_2015_09_22_at_5_18_56_PM.png



Για περισσοτερες πληροφοριες http://www.hcn.gr
 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Υπαρχει καποιος πελατης μεσα στο forum; Ρωταω γιατι μπηκα στο site τους και νομιζω οτι ονειρευομαι. Δεν εχει κανενα λακο η φαβα;;;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Την εταιρια HCN μου την προτεινε τεχνικος υπολογιστων (με ονομα στο χωρο αυτο) για μεγαλη επιχειρηση.
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Καταρχάς είναι καλωδιακό και όχι οπτική. Απλά να δείτε τι backbone έχει, γιατί μπορεί πχ στα 100 mbps να είναι μέχρι τον εξοπλισμό του παρόχου, αλλά από εκεί και πέρα;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Screen_Shot_2015_09_25_at_8_18_31_PM.png


Μπες στη νέα τεχνολογία των οπτικών ινών!
Οι οπτικές ίνες είναι το πιο σύγχρονο είδος καλωδίωσης που υπάρχει σήμερα. Φανταστείτε μια πολύ λεπτή κλωστή, μια ίνα, κατασκευασμένη από κράμα σιλικόνης, που μεταφέρει πληροφορίες σε μορφή φωτός.

Η οπτική ίνα μεταφέρει φως. Και όταν το φως αντανακλάται εξ' ολοκλήρου στο κλειστό εσωτερικό περιβάλλον της ίνας, μπορεί να ταξιδεύει σε μεγάλες αποστάσεις χωρίς να μειωθεί η έντασή του. Αυτο δίνει εξαιρετικά υψηλή ποιότητα ψηφιακού σήματος με εκπληκτική σταθερότητα.

Η σύνδεση με οπτικές ίνες επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση της γραμμής από πολλαπλούς χρήστες χωρίς όμως να επηρεάζεται η ταχύτητα. Έτσι μπορείτε να κάνετε ταυτόχρονα όλες τις εργασίες σας, χωρίς να δεσμεύονται τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σας που θέλουν να ψυχαγωγηθούν, να κατεβάσουν ταινίες, να παίξουν παιχνίδια on line ενώ εσείς να σερφάρετε, χωρίς αναμονές η διακοπές.

Από την πρώτη στιγμη που δηλώνετε την επιθυμία να γίνετε πελάτης της HCN, ειδικό συνεργείο με εξειδικευμένο προσωπικό έρχεται και ανοίγει το δρόμο στο κτίριο σας προκειμένου να περάσει τις οπτικές ίνες. Η HCN διαχειρίζεται το πρώτο και μοναδικό δίκτυο οπτικών ινών που φτάνει έως το κτήριο σας χωρίς να παρεμβάλλεται κανένα άλλο παραδοσιακό δίκτυο, όπως συμβαίνει μέχρι σήμερα.

Screen_Shot_2015_09_25_at_8_17_18_PM.png


http://www.hcn.gr
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Την εταιρια HCN μου την προτεινε τεχνικος υπολογιστων (με ονομα στο χωρο αυτο) για μεγαλη επιχειρηση.

auteur αυριο κιολας θα τους παρω τηλ (γιατι δεν ειμαι μεσα σε καποιο γαλαζιο κυκλακι απο οτι βλεπω αλλα ειμαι οριακα παραλιγο μεσα) για να ρωτησω αν γινεται στην περιπτωση μου ή αν οχι ακομα...ποτε (γιατι τους βλεπω να το προχωρανε γρηγορα το θεμα και γιατι αντιμετοπιζω προβληματα με την γραμμη μου εδω και καποιο καιρο). Σε ευχαριστω.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Αν στην περιοχη σου δεν υπαρχει κεντρο/ΚΑΦΑΟΥ (δεν θυμαμαι πως μου το ειπαν), θα πρεπει να παρουν αδεια απο τον ΟΤΕ για να σκαψουν και παιρνει 2+ μηνες μεχρι να ενεργοποιηθει η συνδεση. Θα στα πουν βεβαια και στο τηλεφωνο.

Οποιο προγραμμα και να επιλεξεις, ο πρωτος μηνας ειναι χωρις χρεωση παγιου!
Ενω οπως ανεφερα και παραπανω δεν υπαρχουν 12μηνα συμβολαια, διακοπτεις οποτε θελεις (μετα το τελος του μηνα) χωρις εξτρα χρεωσεις.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Θα μου τα πουν και αυτοι αυριο βεβαια αλλα μια ερωτηση... πως τους συμφερει να σκαψουν μονο για μενα? και θα το κουμπωσουν μεχρι το διαμερισμα μου δωρεαν?
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Λοιπόν να πω κ γω που το έχω ψάξει λίγο το θέμα.
Αρχικά να πω πως δεν έχω βάλει την υπηρεσία ακόμα.
Πρόκειται για μια ιδιωτική προσπάθεια που επεκτείνεται σιγά σιγά προς το κεντρο της πόλης ξεκινώντας από την καλαμαριά, με γοργούς ρυθμούς ομολογώ από ότι παρακολουθώ, για το μεγεθος της εταιρίας.
Από ότι εχω αλιέυσει από το φεις δεν είναι πολύ κολακευτικά από πολλούς τα σχόλια για πτωση συχνά της υπηρεσίας, συρσιμο του ιντερνετ ,καθυστερησεις συνδεσης κλπ κατά περιόδους αν κ φαίνεται τελευταία να έχει στρώσει η κατασταση.
όσο αφορά την καθυστέρηση συνδέσεων αυτο που ξέρω είναι ότι οφείλεται στις άδειες που δίνει ο δήμος για σκάψιμο (σημειωτέον ότι σου φέρνουν καλώδιο μεχρι μεσα στο σπίτι οπότε θεέλι σκάψιμο κ το πεζοδρομιο κ ενδεχομένως μερεμετια κ στην πολυκατοικία).
Πριν 2 βδομάδες σκάψαν μπροστα στο σπίτι μου ..........:music-smiley-005:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

αντε λιγο υπομονη ακομα δηλαδη για μενα (γρηγορα γινεται η εξαπλωση παντως-μπραβο)
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Screen_Shot_2015_09_25_at_8_18_31_PM.png


Μπες στη νέα τεχνολογία των οπτικών ινών!
Οι οπτικές ίνες είναι το πιο σύγχρονο είδος καλωδίωσης που υπάρχει σήμερα. Φανταστείτε μια πολύ λεπτή κλωστή, μια ίνα, κατασκευασμένη από κράμα σιλικόνης, που μεταφέρει πληροφορίες σε μορφή φωτός.

Η οπτική ίνα μεταφέρει φως. Και όταν το φως αντανακλάται εξ' ολοκλήρου στο κλειστό εσωτερικό περιβάλλον της ίνας, μπορεί να ταξιδεύει σε μεγάλες αποστάσεις χωρίς να μειωθεί η έντασή του. Αυτο δίνει εξαιρετικά υψηλή ποιότητα ψηφιακού σήματος με εκπληκτική σταθερότητα.

Η σύνδεση με οπτικές ίνες επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση της γραμμής από πολλαπλούς χρήστες χωρίς όμως να επηρεάζεται η ταχύτητα. Έτσι μπορείτε να κάνετε ταυτόχρονα όλες τις εργασίες σας, χωρίς να δεσμεύονται τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σας που θέλουν να ψυχαγωγηθούν, να κατεβάσουν ταινίες, να παίξουν παιχνίδια on line ενώ εσείς να σερφάρετε, χωρίς αναμονές η διακοπές.

Από την πρώτη στιγμη που δηλώνετε την επιθυμία να γίνετε πελάτης της HCN, ειδικό συνεργείο με εξειδικευμένο προσωπικό έρχεται και ανοίγει το δρόμο στο κτίριο σας προκειμένου να περάσει τις οπτικές ίνες. Η HCN διαχειρίζεται το πρώτο και μοναδικό δίκτυο οπτικών ινών που φτάνει έως το κτήριο σας χωρίς να παρεμβάλλεται κανένα άλλο παραδοσιακό δίκτυο, όπως συμβαίνει μέχρι σήμερα.

Screen_Shot_2015_09_25_at_8_17_18_PM.png


http://www.hcn.gr

Το core network μπορεί να είναι οπτική ίνα, ωστόσο το last mile δεν είναι.Το RG6 Cable που βλέπετε πάνω είναι ομοαξονικό καλώδιο, σαν της δορυφορικής. Για να κατέληγε στον πελάτη οπτική θα έπρεπε να έδινε SFP/SFP+.
Ανάλογα με την υλοποίηση λόγω του bandwidth sharing δεν εγγυάται πάντα την μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να συγχρονίζει. Διαφορετικά, μια FTTB ή ακόμα και μια dense FTTC υλοποίηση στην ίδια ταχύτητα, 100 Mbps είναι καλύτερη από το καλωδιακό. Ως reference μπορείτε να δείτε λίγο το internet στις ΗΠΑ που είναι congested τα cable δίκτυα. Φυσικά όσο δεν είναι congested και με δεδομένο ότι θα αυξάνουν συνέχεια το capacity, τυπικά δεν δημιουργείται πρόβλημα. Τέλος, πολύ σημαντικό είναι το backbone τους και η διεθνής διασύνδεση.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Το core network μπορεί να είναι οπτική ίνα, ωστόσο το last mile δεν είναι.Το RG6 Cable που βλέπετε πάνω είναι ομοαξονικό καλώδιο, σαν της δορυφορικής. Για να κατέληγε στον πελάτη οπτική θα έπρεπε να έδινε SFP/SFP+.
Ανάλογα με την υλοποίηση λόγω του bandwidth sharing δεν εγγυάται πάντα την μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να συγχρονίζει. Διαφορετικά, μια FTTB ή ακόμα και μια dense FTTC υλοποίηση στην ίδια ταχύτητα, 100 Mbps είναι καλύτερη από το καλωδιακό. Ως reference μπορείτε να δείτε λίγο το internet στις ΗΠΑ που είναι congested τα cable δίκτυα. Φυσικά όσο δεν είναι congested και με δεδομένο ότι θα αυξάνουν συνέχεια το capacity, τυπικά δεν δημιουργείται πρόβλημα. Τέλος, πολύ σημαντικό είναι το backbone τους και η διεθνής διασύνδεση.

Δεν νομιζω να εχει γινει congested το δικτυο τους, αφου δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστη η εταιρια και λογικα δεν θα εχουν μεγαλο πελατολογιο.
Λογικα θα αυξανουν και το capacity καθως θα μεγαλωνει το πελατολογιο τους.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Για να μην ανοιγω νεο νημα, αν καποιος παρακολουθει αυτο εδω ας μου πει αν ξερει.

Στην περιοχη μου ξεκινησε ο ΟΤΕ να βαζει οπτικες ινες. Απο τα λιγα που ξερω (νομιζω?) καλωδιο οπτικων ινων θα φτασει στο ΚΑΦΑΟ που ειναι κοντα, και απο εκει υπεργεια ερχονται τα συρματα σπιτι.
Γινεται καπως απο το καφαο να μου ερθει σπιτι οπτικη ινα ?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Δεν γίνεται εκτός και εάν ζητήσεις μισθωμένο ή μετά από κάποια συμφωνία που θα επιβαρυνθείς το κόστος φαντάζομαι.
 

linatsa

Established Member
8 April 2008
163
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Ξερει κανεις την inalan ειναι εταιρια για την αθηνα σαν αυτη .ποσο αξιόπιστη. Μπορει να ειναι .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Ποιος ΟΤΕ βρε παιδιά Deutsche Telekom .

Φοβερές επενδύσεις... Οπτική ίνα στον κεντρικό δρόμο και μετά 300 μέτρα με χαλκό για να φτάσει στο σπίτι μου.
Ούτε η Ρουμανία δεν έχει αυτό το δίκτυο που έχει η χώρα μας .

Τρέχουμε με ασύλληπτες ταχύτητες...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Δηλαδή το FTTC που αυτή τη στιγμή μπορεί ως τεχνολογία να σου προσφέρει ταχύτητες 100/50 το θεωρείς κακό;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Οπτικές ίνες HCN (120/100/50 Download) - (100/50 Upload)

Καλά όταν θα φτιάξουν τα καφάο και τις κολώνες τότε ναι θα έχει νόημα μισές δουλειές με οπτική ίνα και μετά με χαλκό μόνο στην Ελλάδα γίνονται και όταν μετρήσεις και την πραγματική ταχύτητα που παίρνεις από τα μόντεμ μέσα στο σπίτι ...Κλάφτα Χαράλαμπε .