Κεφαλή για Music Hall MMF 5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Καλημέρα.

Μετά από απουσία καιρού λόγω υποχρεώσεων, είπα να ξαναεμφανιστώ σιγά σιγά.

Έχω το εξής προβληματάκι.
Πικάπ έχω το Music Hall MMF 5 και επάνω του έχει την Goldring GX1012 (από το εργοστάσιο προεγκατεστημένη).
Πριν λίγες ημέρες είχα ένα ¨ατυχηματάκι" και δυστυχώς είμαι για αλλαγή κεφαλής.
Αλλά μόλις είδα την τιμή της ανταλλακτικής βελόνας μου ήρθε να πέσω κάτω....

Για αυτό προσανατολίζομαι να αλλάξω κεφαλή και να κινηθώ σε κάποια άλλη.
Αλλά λόγω πια των καταστάσεων μπορώ να δαπανήσω max 100-150 ευρώ για κεφαλή.
Η μουσική που ακούω είναι rock δεκαετίας '70 κυρίως.

Τί θα μου προτείνατε;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Στα χρήματα που προτίθεσαι να πληρώσεις θα πάρεις σίγουρα χειρότερη κεφαλή.

Η γνώμη μου είναι είτε να συνεχίσεις με την ίδια βελόνα (καινούργια) η ακόμα σε μεγαλύτερη βελόνα 1042 (νομίζω ότι είναι συμβατά τα generator) βέβαια διπλό μπάτζετ...

Δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω ας πούνε άλλοι άλλες λύσεις
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Δυστυχώς Chris λόγω οικονομικής στενότητας πια, δεν μπορώ να δαπανήσω τόσα χρήματα.
Το γνωρίζω ότι πρέπει να πάω σε κάποια πιο χειρότερη κεφαλή αλλά δεν γίνεται διαφορετικά ....
Σε παλιότερα νήματα που κάθησα και διάβασα εδώ, προσανατολίζομαι προς την Shure M97.
Δεκτή φυσικά όποια άλλη πρόταση - γνώμη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
τι Phono stage έχεις?
αν βολέψει δοκίμασε ίσως μια υψηλοέξοδη MC
όπως denon 110 ή 160
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Απάντηση: Κεφαλή για Music Hall MMF 5

Φοβερή κεφαλή,αλλά δεν βρίσκεται,πολλά χρόνια που δεν παράγεται!!!

Πρέπει να έχω εγώ κάπου μια, έχει κάποιες ώρες στην πλάτη αλλα είναι σε άριστη κατάσταση. Άν ενδιαφέρεται ο φίλος ο Νίκος ας μου στείλει ενα pm και με χαρά να τον εξυπηρετήσω με πολύ λιγότερα απο όσα υπολογίζει.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κεφαλή για Music Hall MMF 5

Πρέπει να έχω εγώ κάπου μια, έχει κάποιες ώρες στην πλάτη αλλα είναι σε άριστη κατάσταση. Άν ενδιαφέρεται ο φίλος ο Νίκος ας μου στείλει ενα pm και με χαρά να τον εξυπηρετήσω με πολύ λιγότερα απο όσα υπολογίζει.

Να την πάρει και ν'ανάψει και ένα κερί!!!
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.
Διάβασα σχετικά για την Benz ότι είναι Low output
www.10audio.com/benz_mc20e2.htm
Δεν ξέρω αν τη δέχεται ο ενισχυτής μου (σχετικό #8).
Αν την δέχεται θα μπορέσω στο μέλλον να βρω ανταλλακτική βελόνα επειδή δεν κατασκευάζεται πια;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Mc ντεν εκει ανταλλακτικες βελονες Νικ

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πεταμα ολη η αντικατασταση
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.
Διάβασα σχετικά για την Benz ότι είναι Low output
www.10audio.com/benz_mc20e2.htm
Δεν ξέρω αν τη δέχεται ο ενισχυτής μου (σχετικό #8).
Αν την δέχεται θα μπορέσω στο μέλλον να βρω ανταλλακτική βελόνα επειδή δεν κατασκευάζεται πια;

Πάρε τηλ.τον αντιπρόσωπο να σου πει!
 
Η mc20e2 ήταν πιο διαδεδομένη στην υψηλοέξοδη μορφή της (2.2 mV)

2009022014383939360_13.jpg


Εντάξει, δεν βγάζει τα 6 και βάλε mV της Goldring, που σημαίνει ότι θα πρέπει να ανεβάζεις περισσότερο την ένταση, αλλά ταιριάζει σε phono MM.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Κοιτα σύμπτωση, φοιτητής ειχα την 1012GX και την κούρεψα.. Μετα ειχα πάρει και την M97xE, την οποία εχω ακόμα καπου και κάθεται πριν πεσω στα "βαριά ναρκωτικά" (MC). Ενδιάμεσα δοκίμασα μερικές ακομα ΜΜ και μονο τοτε κατάλαβα τι εξαιρετική all-rounder είναι η 1012. Τον ηχο της δεν θα τον πάρεις με την 97, εκτός και αν αναβαθμίσεις σε Jico SAS βελόνα.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Φοβερή κεφαλή η 1012 και γενικά όλες της σειράς αυτής...με λαμπάτες χροιές,αν μπορώ να το πω...
Χάρησα μία με κάποια πώληση πικάπ,και είχε μείνει μια ανταλλακτική ,αλλά δεν μπορώ να τη βρω....δυστυχώς.
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Απάντηση: Re: Κεφαλή για Music Hall MMF 5

Κοιτα σύμπτωση, φοιτητής ειχα την 1012GX και την κούρεψα.. Μετα ειχα πάρει και την M97xE, την οποία εχω ακόμα καπου και κάθεται πριν πεσω στα "βαριά ναρκωτικά" (MC). Ενδιάμεσα δοκίμασα μερικές ακομα ΜΜ και μονο τοτε κατάλαβα τι εξαιρετική all-rounder είναι η 1012. Τον ηχο της δεν θα τον πάρεις με την 97, εκτός και αν αναβαθμίσεις σε Jico SAS βελόνα.

Προς εκεί σκέφτομαι να προσανατολιστώ , να πάρω και κάποια στιγμή Jico βελόνα, σε 2η φάση όμως....
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τότε πάρε μια Shure V 15 III-V. Σαφώς ανώτερη από την 97(έχω και τέτοια, με Jico SAS πετάει)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Βασισμενος στην τιμη που εχεις υπ'οψιν θα προτεινα μια nagaoka MP-100 η MP-110.Αν μελλοντικα τα οικονομικα βελτιωθουν σκεφτεσαι και μια βελονα για την goldring η και κατι αλλο.Για το στυλ μουσικης που ακους κυριως,και οι δυο nagaoka ειναι μια χαρα.Λιγο πιο πανω αν μπορεσεις η nagaoka ΜΡ-150 ειναι ιδιαιτερα καλη.