Eχει νόημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτό τον καιρό;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?πρεπει να υποστηριζονατι και απο τις ταινειες και αν ναι υπαρχουν αρκετες ταινειες με αυτην την αποκοωδικοποιηση?τα ηχεια τα 2η 4 που χρειαζονται για το Dolby Atmos ειναι ειδικα οπως ας πουμε το κεντρικο?γιατι ψαχνοντας για ηχεια atmos δεν μου βγαζει κατι
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Το Atmos είναι φανταστικό αν το ακούσεις σε καλο σύστημα.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

βοηθα λιγο σε οποιες ερωτησεις μπορεις,στο συστμα που θελω να το ακουσω ειναι ηχεια jbl es 90kai es30 5,1 με ενισχυτη yamaha rx-a1050 (που τον αναμενω σε 3-4 μερες)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ωραιο απλα δυσκολα θα χωρεσουν 12 ηχεια σε εναν νορμαλ χωρο που δεν ειναι μονο home theatre.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

εγω θα ελεγα 6 που εχω+2atmos ισως και 4 atmos μια που εχω γυψοσανιδα μπρος και πισω απλα δεν ξερω το κοστος τον ηχειων

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

μαλλον χαζομαρα εγραψα αφου ο ενισχυτης ειναι 7,2 μπορω να βαλω μονο 2 ηχεια atmos

μαλλον πρεπει να το ξεχασω ,ενα ηχειο μονο κανει 320 και δεν ειναι και απο τα ακριβα ,640 εγια τα δυο
 
Last edited:

andreas_a

Senior Member
24 November 2009
413
Αθήνα
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Αφου ο slk200gr εκανε την αρχη, εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι διαφορετικο. Η διαταξη των ηχειων κατα την dolby ειναι διαφορετικη για το atmos σε σψεση με την διαταξη των ηχειων κατα την dts για το ''Χ''.
Αν καποιος στεισει σε οικιακο home cinema την διαταξη του atmos π.χ. 7.1.4 ή 5.1.4, σε μια ταινια με dts X τι αποτελεσμα θα παρει?
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

τωρα μολις διαβαζα σε ενα ξενο forum οπου οι αποψη των πολλων ειναι οτι δεν μπορουν να ξεχωρισουν ποιο απο τα 2 συστηματα ειναι καλυτερο ποιοτικα
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Αφου ο slk200gr εκανε την αρχη, εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι διαφορετικο. Η διαταξη των ηχειων κατα την dolby ειναι διαφορετικη για το atmos σε σψεση με την διαταξη των ηχειων κατα την dts για το ''Χ''.
Αν καποιος στεισει σε οικιακο home cinema την διαταξη του atmos π.χ. 7.1.4 ή 5.1.4, σε μια ταινια με dts X τι αποτελεσμα θα παρει?

Το DTS-X ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΗΧΕΙΩΝ. Προσαρμώζεται σε οποιοδήποτε layout έχεις εσύ.

εγω θα ελεγα 6 που εχω+2atmos ισως και 4 atmos μια που εχω γυψοσανιδα μπρος και πισω απλα δεν ξερω το κοστος τον ηχειων

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

μαλλον χαζομαρα εγραψα αφου ο ενισχυτης ειναι 7,2 μπορω να βαλω μονο 2 ηχεια atmos

μαλλον πρεπει να το ξεχασω ,ενα ηχειο μονο κανει 320 και δεν ειναι και απο τα ακριβα ,640 εγια τα δυο

Δεν χρειάζεσαι ηχεία των 320 ευρώ έκαστο για ηχεία height ( οροφής ).
Για ηχεία οροφής θες μέτρια ηχειάκια, είτε χωνευτά, είτε μικρά bookshelf που θα τα κρεμάσεις με βάσεις.
Προτιμώτερο να έχουνε καλή διασπορά, αν έχουνε καλή διασπορά τοποθετούνται κοιτώντας κάτω κάθετα.
Αν δεν έχουνε καλή διασπορά μπαίνουνε με γωνία πρός την θέση ακρόασης ( see Dolby Atmos whitepaper pdf )

Αν δεν θες να βάλεις οροφής, μπορείς να κάνεις δουλειά παρόμοια ( όχι το ίδιο καλή μετά από τεστάκια που έκανα στον χώρο μου ) με ηχεία Dolby Atmos και μη ( έχει οικονομικές προτάσεις έτοιμες για αυτό το σκοπό, π.χ. Onkyo Atmos Speakers τα οποία μπαίνουνε πάνω στα front σου και ρίχνουνε τον ήχο πρός τα πάνω στο ταβάνι, είτε παίρνεις εσύ κάποιο bookshelf και το βάζεις με πατέντα με κλίση πρός τα πάνω ).
Αυτό με τα Atmos upwards firing speakers αν δεν έχεις κανά τρελλό ταβάνι στα 4-5-6 μέτρα ύψος :D

Έχοντας 2 setup, ένα 5.1.4 και ένα 5.1.2 ( με τα 2 overhead να είναι στην θέση middle, ελάχιστα μπροστά από την θέση θέασης ), δεν μπορώ να πω ότι έχει τρελλή διαφορά η ακουστική του συστήματος με τα 4 atmos έναντι αυτής με τα 2.

Ταινίες με Atmos έχουμε περί τις 25-30 τώρα, υπάρχει λίστα εδώ -> http://avclub.gr/forum/showthread.p...mos-soundtrack-σε-Blu-Ray-Web-Release-NetFlix

Και πλέον βγαίνουνε αρκετές σε Blu-ray με Atmos, έχει αρχίσει και γίνεται ψιλο-standard σιγά σιγά.
Μέχρι τα μέσα του 16 εγω υπολογίζω πως η συλλογή μου θα αποτελείται από 50-60 ταινίες με Dolby Atmos soundtrack.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Ουφ καλη αναλυση,αρχισα να καταλαβαινω κατι τις πια :),για ηχεια οροφης σε γυψοσανιδα οικονομικα τι θα προτεινες ? (αυτη ειναι η συνθεση που ετοιμαζω ηχεια jbl es 90kai es30 5,1 με ενισχυτη yamaha rx-a1050 ), η γυψοσανιδα ειναι ακριβως πανω απο το speaker η μπορει σχετικα ευκολα να παει και ακριβως πανω απο την θεση ακροασης
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Μιας και σκεφτομαι αμεσα για αναβαθμιση μια ερωτηση

Μεταξυ yamaha & pioneer ποιος πιστευετε οτι ειναι καλυτερος ( πχ rx 3050 vs sc lx 89).Δεν με απασχολει καθολου η οδηγηση.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Short answer: ΟΧΙ

http://www.dolby.com/in/en/experience/dolby-atmos/bluray-and-streaming.html

24 ταινιες..
απο αυτες ποσες θα βλεπατε;
προσωπικα 3-4..

αλλα και ολες να τις παρακολουθουσε καποιος, παλι δεν εχει νοημα..

Έχεις δεί κάποια από αυτές τις ταινίες σε Atmos ?

Ξέρεις ότι υπάρχει ο Dolby Surround upmixer που κάνει το απλό 5.1/6.1/7.1 Dolby & DTS υλικό upmix σε Atmos, και μάλιστα κάνοντας πολύ καλή δουλειά ?

Καλό θα ήταν όταν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία από κάτι να μην πετάμε "short answers".
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Dolby Surround upmixer που κάνει το απλό 5.1/6.1/7.1 Dolby & DTS υλικό upmix σε Atmos

αυτο στα απλα ελληνικα τι σημαινει?

υ.γ.και εγω θεωρω οτι ενα συστημα το στηνεις εχοντας καποια μελλοντικη προοπτικη
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Dolby Surround upmixer που κάνει το απλό 5.1/6.1/7.1 Dolby & DTS υλικό upmix σε Atmos

αυτο στα απλα ελληνικα τι σημαινει?

υ.γ.και εγω θεωρω οτι ενα συστημα το στηνεις εχοντας καποια μελλοντικη προοπτικη

Το upmixer Dolby Surround είναι ένα λογισμικό της Dolby που υπάρχει στους ενισχυτές με Dolby Atmos που αναλαμβάνει να "μεταμορφώσει" μια ταινία με κλασικό ήχο 5.1/6.1/7.1 σε Dolby Atmos.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Έχεις δεί κάποια από αυτές τις ταινίες σε Atmos ?

Ξέρεις ότι υπάρχει ο Dolby Surround upmixer που κάνει το απλό 5.1/6.1/7.1 Dolby & DTS υλικό upmix σε Atmos, και μάλιστα κάνοντας πολύ καλή δουλειά ?

Καλό θα ήταν όταν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία από κάτι να μην πετάμε "short answers".

την γνωμη μου ειπα, δεν την επέβαλα.
καλο θα ηταν να ειμαστε λιγοτερο εριστικοι.

στα περι atmos, ο ιδιος γραφεις οτι γινεται upmix, απλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο (κατα την γνωμη σου)..
το οποιο μπορει και να ισχυει, ομως δεν ειδα να το αναφερουν καπου..

καλη συνεχεια

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

υ.γ.και εγω θεωρω οτι ενα συστημα το στηνεις εχοντας καποια μελλοντικη προοπτικη

αφου το στηνεις τωρα, αν δεν θελεις να προσθεσεις το atmos τωρα, μπορεις να προνοησεις για την προσθηκη του στο μελλον..
οπου θα υπαρχει μεγαλυτερη επιλογη απο ταινιες, και ισως πεσουν και οι τιμες των ηχειων που επιθυμεις.
 
Last edited:

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Quote Originally Posted by slk200gr View Post

υ.γ.και εγω θεωρω οτι ενα συστημα το στηνεις εχοντας καποια μελλοντικη προοπτικη
αφου το στηνεις τωρα, αν δεν θελεις να προσθεσεις το atmos τωρα, μπορεις να προνοησεις για την προσθηκη του στο μελλον..
οπου θα υπαρχει μεγαλυτερη επιλογη απο ταινιες, και ισως πεσουν και οι τιμες των ηχειων που επιθυμεις.

Ετσι θα κανω αν και καπου διαβασα οτι πολυ καλα ηχειακια για αυτην την δουλεια ειναι και αυτα http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia...izomena-ixeia/jbl-hti6c-white-timi.html,opote an einai ετσι θα το κανω απο την αρχη,μενει να μου πεις φιλε μου auteur μια καλη ταινεια απο ηχητηκης αποψεις (η υποθεση σε αυτην την φαση δεν μας ενδιαφερει )
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

την γνωμη μου ειπα, δεν την επέβαλα.
καλο θα ηταν να ειμαστε λιγοτερο εριστικοι.

στα περι atmos, ο ιδιος γραφεις οτι γινεται upmix, απλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο (κατα την γνωμη σου)..
το οποιο μπορει και να ισχυει, ομως δεν ειδα να το αναφερουν καπου..


Καλό είναι γνώμη να εκφράζουμε έχοντας εμπειρία/γνώση επί του αντικειμένου της συζήτησης.

Για να μην έχεις ακούσει για τον Dolby Surround upmixer θα έλεγα πως δεν έχεις διαβάσει επί της ουσίας τίποτα άξιο αναφοράς περί Dolby Atmos.
Οποιοδήποτε ημι-σόβαρο άρθρο έχει έστω μια σύντομη αναφορά στον νέο upmixer.

Περί των ταινιών με αμιγώς Atmos περιεχόμενο, αν προσέξεις τα επερχόμενα blu-ray releases στο blu-ray.com θα δείς πως έρχονται με άκρως αυξανόμενο ρυθμό.

Από τις υπάρχουσες ταινίες, αν δείς το San Andreas, Transformers: Age of Extinction, The Hunger Games: Mockingjay, Jupiter Ascending, Mad Max: Fury Road σε Atmos θα αλλάξεις γνώμη για το αν αξίζει το Atmos σήμερα.

Το upmix ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΗ-ATMOS ταινίες σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες σωστά, στις ταινίες γραμμένες με Atmos ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ UPMIX, είναι ειδικά γραμμένες για Atmos playback.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Eχει νοημα το Dolby Atmos, DTS:X αυτον τον καιρο?

Quote Originally Posted by slk200gr View Post

υ.γ.και εγω θεωρω οτι ενα συστημα το στηνεις εχοντας καποια μελλοντικη προοπτικη
αφου το στηνεις τωρα, αν δεν θελεις να προσθεσεις το atmos τωρα, μπορεις να προνοησεις για την προσθηκη του στο μελλον..
οπου θα υπαρχει μεγαλυτερη επιλογη απο ταινιες, και ισως πεσουν και οι τιμες των ηχειων που επιθυμεις.

Ετσι θα κανω αν και καπου διαβασα οτι πολυ καλα ηχειακια για αυτην την δουλεια ειναι και αυτα http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia...izomena-ixeia/jbl-hti6c-white-timi.html,opote an einai ετσι θα το κανω απο την αρχη,μενει να μου πεις φιλε μου auteur μια καλη ταινεια απο ηχητηκης αποψεις (η υποθεση σε αυτην την φαση δεν μας ενδιαφερει )

σιγουρα θα υπαρχουν πολυ πιο καλα ενημερωμενοι, ενω ισως εχουν παρακολουθησει και ολες τις παραπανω ταινιες ωστε να εχουν ορθοτερη αποψη στο ερωτημα που θετεις.

το gravity και το mad max ομως, ειναι πολυ καλες ταινιες με εξαιρετικη ηχητικη μπαντα και sound design (δεν τις εχω ακουσει ομως σε Atmos)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλό είναι γνώμη να εκφράζουμε έχοντας εμπειρία/γνώση επί του αντικειμένου της συζήτησης.

Για να μην έχεις ακούσει για τον Dolby Surround upmixer θα έλεγα πως δεν έχεις διαβάσει επί της ουσίας τίποτα άξιο αναφοράς περί Dolby Atmos.
Οποιοδήποτε ημι-σόβαρο άρθρο έχει έστω μια σύντομη αναφορά στον νέο upmixer.

Περί των ταινιών με αμιγώς Atmos περιεχόμενο, αν προσέξεις τα επερχόμενα blu-ray releases στο blu-ray.com θα δείς πως έρχονται με άκρως αυξανόμενο ρυθμό.

Από τις υπάρχουσες ταινίες, αν δείς το San Andreas, Transformers: Age of Extinction, The Hunger Games: Mockingjay, Jupiter Ascending, Mad Max: Fury Road σε Atmos θα αλλάξεις γνώμη για το αν αξίζει το Atmos σήμερα.

Το upmix ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΗ-ATMOS ταινίες σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες σωστά, στις ταινίες γραμμένες με Atmos ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ UPMIX, είναι ειδικά γραμμένες για Atmos playback.

σιγουρα πολυ λιγοτεροι θα αναβαθμιζαν το συστημα τους αν δεν υπηρχε το upmix και το μαρκετινγκ.
αλλο η κριτικη σκεψη/σταση στα πραγματα και αλλο η εμπειρια/"γνωση" (πληροφορηση/ενημερωση πιο σωστα..)