ATC SCM-11 και XTZ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Τί γνώμη έχετε για τον μικρό ολοκληρωμένο της XTZ (50w class "A", 110 class A/B);
Είναι καλό ταίρι για τα ATC SCM-11 από άποψη κυρίως ηχητική και δευτερευόντως οδηγική;
Πώς θα τον βλέπατε σε σύγκριση με τον NAD C-372 ή τον C-375; Γενικά έως τα χίλια, βία 1.200 ευρώ, υπάρχει κάτι καλύτερο για τα ηχεία αυτά;
Σημειώνω ότι ονομαστικά είναι 85db στα 8ωμ, πραγματικά και λίγο πιο κάτω, αλλά ΔΕΝ πέφτουν στα 4 ωμ.
Η απόσταση ακρόασης είναι από 1,5 έως 2 μέτρα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τί γνώμη έχετε για τον μικρό ολοκληρωμένο της XTZ (50w class "A", 110 class A/B);
Είναι καλό ταίρι για τα ATC SCM-11 από άποψη κυρίως ηχητική και δευτερευόντως οδηγική;
Πώς θα τον βλέπατε σε σύγκριση με τον NAD C-372 ή τον C-375; Γενικά έως τα χίλια, βία 1.200 ευρώ, υπάρχει κάτι καλύτερο για τα ηχεία αυτά;
Σημειώνω ότι ονομαστικά είναι 85db στα 8ωμ, πραγματικά και λίγο πιο κάτω, αλλά ΔΕΝ πέφτουν στα 4 ωμ.
Η απόσταση ακρόασης είναι από 1,5 έως 2 μέτρα.

O XTZ ίσως είναι λίγο σκληρός όταν τα οδηγήσει σε υψηλές στάθμες. Εγώ θα κοιτούσα και σε Hegel για πιο "μουσικό" αποτέλεσμα.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Πράγματι υπήρξε ωραίο ταίριασμα με Hegel, αλλά περνάμε τα 1.400 για τον μικρότερο....Πιστεύετε ότι θα χρειαστεί να τρέχει ο XTZ πάνω από 60 βατ πχ για την απόσταση ακρόασης που θέλω; Ή είναι γενικά λίγο "σκληρός" σαν χαρακτήρας και από χαμηλές εντάσεις;
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Οι δύο εταιρείες έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο άρα η δοκιμή είναι εύκολη.

Ο Nad C-375 πήρε...αύξηση και πλέον κινείται σε άλλη κατηγορία τιμής από τον XTZ (περί τα 1700 ευρώ).

Θα κοιτούσα και τον εισαγωγικό της Naim τον 5si. 60 watts αλλά πολύ καλύτερη δυνατότητα οδήγησης από ό,τι αυτά αρχικά υποδηλώνουν.

Είναι ακόμα σε κυκλοφορία το απελθόν μοντέλο naim nait 5i-2 με 50 watts και καλύτερη τιμή.

Άλλη καλή περίπτωση ο Hegel H80 με ενσωματωμένο dac, αν φυσικά ενδιαφέρει η ύπαρξή του, και 75 watts στο κανάλι. Κοντά στα 1300 ευρώ αν δεν απατώμαι.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Καλησπερά,

καταρχήν όπως ορθά είπε ο Σωτήρης, ATC & XTZ έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο οπότε πετάξου αν εισαι αθήνα να τα ακούσεις.

Είχα ακούσει κάποιες φορές ATC πριν πάρω την απόφαση να τα αγοράσω. Οταν ειχα πάει στον κ.Θέμη να τα κλείσω, κάποιος κύριος έκανε ακρόαση εκείνη την ώρα τα ATC και αυτό που άκουγα δεν μου άρεσε και ήμουν έτοιμος να φύγω. Μετά είδα ότι τα οδηγούσε με XTZ. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το matchάρισμα

Με naim που τα είχα ακούσει μου άρεσε πολύ. Αν δεν έπερνα ASR, το πιθανότερο θα ήταν να έπερνα είτε naim είτε τον ομόσταυλο της ATC.

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφράσω άποχη.

Επειδή πριν αγοράσω τον ASR, οδηγούσα τα ATC με έναν κινέζο kill giant (και καλά) θα σου έλεγα να το σκεφτείς διπλά αν θες να πας σε μια τέτοια λύση. Οσο είχα τα chario (προηγουμενα ηχεία μου) θεωρούσα τον κινέζo kill Giant την καλύτερη αγορά που μπορούσα να κάνω για τα χρήματα που έδωσα. Οταν ήρθαν τα ATC σπίτι, μία που τα άκουσα και μια που μπήκα στο internet να ψάχνω reviews για να πάρω ενισχυτή. Λίγα και καλά φίλε.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Με Naim τα είχες ακούσει μεν, αλλά ποιόν Naim; Φοβάμαι τα 50 - 60 βατ μάξιμουμ. Το ηχείο είναι πολύ αναίσθητο και ναι μεν τ' ακούω "αγκαλιά" αλλά μ' αρέσει να ροκάρω που και που....
Μ' αυτά που ακούω, θα πρέπει να ψάξω να βρω κανα hypex ή ice power, αλλά στο χιλιάρικο μάξιμουμ, πολύ δύσκολο. Αλλιώς ας περιμένω καμια πενταετία, να αλλάξω σπίτι και να πάρω τα 40άρια ενεργά ( :) :) :) ).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με δοκιμή που έκανα με Rotel φθηνό 40άρι ολοκληρωμένο (μετρημένα τα 40 w rms με 0,3% παραμόρφωση), οι εντάσεις και τα δυναμικά είχαν κατώτερο ταβάνι από αυτό που επιθυμώ (εννοείτα κι η ποιότητα χαμηλή).
Με Sony 100άρη που έχω η οδήγηση και η ποιότητα είναι αρκετά καλή, αλλά επιθυμώ το κάτι παραπάνω (κυρίως σε ποιότητα). Με το Hegel H80 που τα δοκίμασα, η οδήγηση ήταν στιβαρή παρά τα 80 βατ, υπολειπόταν λίγο ως προς τις απόλυτες στάθμες μόνο, αλλά η ποιότητα ήχου ήταν πολύ καλή. Αλλά ο H80 καινούριος είναι σαφώς πάνω από το μπάτζετ μου...
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Απ' ότι φαίνεται, πάσχω από το κλασικό πρόβλημα των κατόχων ATC. Αγόρασα "πολύ" ηχείο για τα χρήματά του, αλλά είναι δύσκολο να το οδηγήσεις (λαμβάνοντας και καλή οδήγηση και καλό ήχο) με λίγα χρήματα.
Πρέπει να το πάρω απόφαση να διαθέσω ένα ποσό μίνιμουμ στο ύψος της αξίας του ηχείου κι ίσως και παραπάνω.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για τα hypex που λες,η δική μου γνώμη είναι δεν...
Ναι,οδηγούν τρένα,ναι τίμια για τα χρήματα τους,ενστάσεις δεν έχω,αλλά γαμώτο κάθε φορά που έχω ακούσει μετά έχω αυτό τον περίεργο στρογγυλό πονοκέφαλο.
Τεχνικά μιλώντας πάντα :flipout:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: ATC SCM-11 και XTZ

Με budget κοντά στο χιλιάρικο είναι δύσκολο τα συγκεκριμένα ηχεία να οδηγηθούν με απόλυτο τρόπο και ταυτόχρονα όμορφες χροιές.

Χρειάζεται ένας κάποιος συμβιβασμός και για αυτό πρότεινα naim. Μπορεί να χάσεις σε οδήγηση (όχι πολλά σε near field καταστάσεις), αλλά θα είσαι αξιοπρεπέστατος σε χροιές.

Μια άλλη value for money λύση, είναι ο NAD C-356 BEE. 80 watts, καλές δυνατότητες οδήγησης και τιμή κάτω των 1000 ευρώ.

Προσωπικά, θα έκανα υπομονή μέχρι να μπορέσω να φτάσω τον Hegel αφού τον άκουσες και σε κάλυψε σε μεγάλο βαθμό.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καλά για ότι λέγεται για τα ice... προσωπικά δεν ξέρω, αλλά κυκλοφορεί σε μάλλον καλές τιμές κάποιο μοντέλο της peachtree με 'φαινομενικά' πολλά γκάζια και μάλλον περίπου στο μπάτζετ σου. Αν τελικά πας προς τα εκεί μήπως να το δοκίμαζες...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Καλησπερά,

καταρχήν όπως ορθά είπε ο Σωτήρης, ATC & XTZ έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο οπότε πετάξου αν εισαι αθήνα να τα ακούσεις.

Είχα ακούσει κάποιες φορές ATC πριν πάρω την απόφαση να τα αγοράσω. Οταν ειχα πάει στον κ.Θέμη να τα κλείσω, κάποιος κύριος έκανε ακρόαση εκείνη την ώρα τα ATC και αυτό που άκουγα δεν μου άρεσε και ήμουν έτοιμος να φύγω. Μετά είδα ότι τα οδηγούσε με XTZ. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το matchάρισμα

Με naim που τα είχα ακούσει μου άρεσε πολύ. Αν δεν έπερνα ASR, το πιθανότερο θα ήταν να έπερνα είτε naim είτε τον ομόσταυλο της ATC.

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφράσω άποχη.

Επειδή πριν αγοράσω τον ASR, οδηγούσα τα ATC με έναν κινέζο kill giant (και καλά) θα σου έλεγα να το σκεφτείς διπλά αν θες να πας σε μια τέτοια λύση. Οσο είχα τα chario (προηγουμενα ηχεία μου) θεωρούσα τον κινέζo kill Giant την καλύτερη αγορά που μπορούσα να κάνω για τα χρήματα που έδωσα. Οταν ήρθαν τα ATC σπίτι, μία που τα άκουσα και μια που μπήκα στο internet να ψάχνω reviews για να πάρω ενισχυτή. Λίγα και καλά φίλε.

υπάρχουν κινέζοι και κινέζοι ... εγγυώμαι ότι στα χρήματα ενός φθηνού naim μπορεί να αγορασθεί ένας καλοκατασκευασμένος & ψαγμένος κινέζος που θα υπερτερεί σε όλα, μα σε όλα τα επί μέρους ... μιλώ εκ μακρόχρονης πείρας και πολλών δοκιμών και αγορών...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Υπάρχει nad 372 στα μεταχειρισμένα,με λιγότερα από 400 ευρώ.
http://www.xe.gr/hlektronika/home-cinema|ad-92550489.html?mode=photo

εάν ήμουν στην θέση του νηματοθέτη θα τον είχα ήδη πάρει ....
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
υπάρχουν κινέζοι και κινέζοι ... εγγυώμαι ότι στα χρήματα ενός φθηνού naim μπορεί να αγορασθεί ένας καλοκατασκευασμένος & ψαγμένος κινέζος που θα υπερτερεί σε όλα, μα σε όλα τα επί μέρους ... μιλώ εκ μακρόχρονης πείρας και πολλών δοκιμών και αγορών...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



εάν ήμουν στην θέση του νηματοθέτη θα τον είχα ήδη πάρει ....
Κι αν στα ίδια λεφτά υπήρχε μεταχειρισμένος κι ο XTZ ποιόν θα έπαιρνες;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Μάλλον τον nad ...ο xtz είναι κάπως σκληρός για τα γούστα μου και με τα αποκαλυπτικά atc, αυτή η σκληρότητα κάποια ακούσματα ίσως τα ωφελήσει, αλλά την πλειονότητα θα την βλάψει ...

Πάντα ομιλώ υπό την προϋπόθεση να είναι και οι δύο σε άριστη κατάσταση ...
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Τον ΧΤΖ τον χρησιμοποιώ με τα 19άρια της ATC, για τα λεφτά του είναι αρκετά καλός. Είναι λίγο σκληρός στις ψηλές εντάσεις όπως αναφέρουν και τα παιδιά και επαρκέστατος στην οδήγηση. Επίσης έχει αξιοπρεπέστατο DAC και πολύ καλή ποιότητα κατασκεύης, θα εκπλαγείς είναι κτηνάκι. Βλέπω ότι στο site της ΧΤΖ έχει τσιμπήσει λίγο η τιμή του μάλλον λόγω ισοτιμίας (επωλείτο στα 750 όταν τον είχα πάρει). Σε περίπτωση που κάνεις βόλτα από τη Location πες μας εντυπώσεις, ειδικά σε σχέση με τον Hegel.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: ATC SCM-11 και XTZ

Ντρέπομαι να πάω για ακρόαση και μετά να τον πάρω μεταχειρισμένο....

Όποιος ντρέπεται,πολλά καλά στερεύεται
Μεταχειρισμένο,σημαίνει το χτυπάς στο φτερό,δεν σε περιμένει.
Οι Nad είναι διαχρονική αξία