Πως ελέγχουμε ελαττώματα των φακών μας ? - Επιδιορθώσεις & καθαρισμός εξοπλισμού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Γεια και πάλι
εχω μια fuji E900 μηχανη και μεσα στο σκόπευτρο έχει ένα μεγάλο μαύρο κοκκο. Είναι επικίνδυνο να την ανοίξω και να την καθαρίσω;
ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: εσωτερικός καθαρισμός compact μηχανής

Τώρα που το λες και η δικιά μου η Ε900 μετά τις καλοκαιρινές διακοπές και τις φωτογραφίες που τράβηξε στην παραλία απέκτησε 2 κόκκους μέσα στο σκόπευτρο. Αν βρεις πώς καθαρίζουν πες μου κι εμένα να το δοκιμάσω.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: εσωτερικός καθαρισμός compact μηχανής

φίλε μου αφού έχεις την ίδια μηχανή μπορείς να μου πεις ποιες ειναι οι καλύτερες ρυθμισεις σου στην μηχανή
ευχαριστώ
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: εσωτερικός καθαρισμός compact μηχανής

Εγώ συνήθως την δουλεύω στο P και όχι στο auto.

Eτσι ρυθμίζω χειροκίνητα το ISO στο 80 ή στο 100 όταν τραβάω έξω σε ηλιόλουστες μέρες, και 200 ή 400 το απογευματάκι ή το σούρουπο όταν θέλω να βγάλω χωρίς φλας. Στο 800 το βάζω σπάνια όταν θέλω να τραβήξω νυχτερινά τοπία (με τρίποδα) και έχω βγάλει μερικές καταπληκτικές φωτογραφίες έτσι. To φλας το χρησιμοποιώ πάντα manualy και το ανάβω μερικές φορές ακόμα και στον ήλιο, ειδικά όταν θέλω να φωτίσω πρόσωπα που βρίσκονται σε σκιά, ή φοράνε καπέλο κλπ.

Συνήθως την ημέρα τραβάω στα 9 megapixels στο normal όμως, γιατί στο 9 mp fine δεν είδα καμμιά βελτίωση στην ποιότητα της φωτογραφίας πέραν της σημαντικής αύξησης του μεγέθους του αρχείου. Σε εσωτερικούς χώρους με φλας και βράδυ, συνήθως τραβάω στα 5 megapixels. Εχω προσέξει ότι σε δυσμενείς συνθήκες φωτισμού η 5mp φωτογραφία είναι καλύτερη από ότι στα 9mp!!! Κουφό; Συμβαίνει πάντως.

Τα χρώματα τα έχω πάντα στο normal γιατί η extra ρύθμιση πού έχει, δίνει πολύ έντονα και αφύσικα χρώματα. Αυτή η ρύθμιση του "ζωντανού" χρώματος είναι μόνο για ηλιόλουστες ημέρες αν θέλεις να τραβήξεις φωτογραφία για καρτ ποστάλ έτσι ώστε ο ουρανός και η θάλασσα να έχουν έντονο μπλε χρώμα, το λουλούδια ζωηρά χρώματα, αλλά να μην υπάρχει άνθρωπος στο πλάνο γιατί κινδυνεύει να γίνει ερυρθόδερμος, ειδικά αν βρίσκεται σε υποφωτισμένο σημείο.

Το white balance το έχω μόνιμα στο auto γιατί δουλεύει ΑΨΟΓΑ και δεν θα χρειαστεί σχεδόν ποτέ ρύθμιση με το χέρι.

Το sharpness το έχω πάντα στο hard γιατί η normal ρύθμιση ήταν πολύ soft σε σημείο να χάνεις κάποιες μικρές λεπτομέρειες από την φωτογραφία. Δεν τόλμησα ποτέ να δοκιμάσω στο soft.

Ταχύτητα και διάφραγμα στο 80% των περιπτώσεων αφήνω την μηχανή να τα βάζει μόνη της. Το κάνει πολύ καλά. Στο υπόλοιπο 20% των περιπτώσεων που βάζω χέρι το κάνω ανάλογα την περίσταση συμβουλευόμενος πάντα το φωτόμετρο το οποίο μετράει σωστά. Συνήθως δεν πάω κανένα κλικ ούτε πάνω ούτε κάτω από αυτά που λέει το φωτόμετρο.

Γενικώς πρόκειται για μία πάρα πολύ καλή μηχανή, λίγο απαιτητική στις ρυθμίσεις της, αλλά αξίζει να ασχοληθεί κανείς και να το ψάξει γιατί θα βγάλει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες. Γενικώς (όπως και η Fuji 9600) δεν είναι μηχανή για γυναίκες. (και για όσους θέλουν απλώς να πατάνε το κουμπάκι και να τραβάνε χωρίς να ρυθμίζουν τίποτα έχοντας τα πάντα στο auto).
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Καθαρισμός σώματος κάμερας

http://members.aol.com/bhilton665/tests/dust_400d/

δείτε τι γράφει αυτός ο κύριος.
Πήρε την 400d όπως και μεις και έχει πολλά παράπονα. (Αυτός).
έχει δίκιο άραγε ή είναι υπερβολικός.

Πάντως χαρά στην υπομονή του
 
Last edited by a moderator:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Υπερηχητικός καθαρισμός. Δουλεύει?

Πρακτικα και σε πραγματικες συνθηκες πρεπει να υπαρχει μια γεννητρια υπερηχων που να μπορει να καθαρισει τα συγκεκριμενου ογκου και υφης <αντικειμενα>.Η γεννητριες υπερηχων που πρεπει καπου να ειναι εφαρμοσμενες ,συνηθως καταλαμβανουν καποιο ογκο,απο την αλλη πλευρα γεννητριες καθαρισμου υπερηχων ξηρας μορφης ,προσωπικα δεν εχω υπ οψη μου
 
Απάντηση: Re: Υπερηχητικός καθαρισμός. Δουλεύει?

Τι πώς και από πού?

γιου τοκιν του μη? σπεκγκράμπερ προ από γνωστό ελληνικό ιντερνετομάγαζο.
κάνει δουλειά...
θα σου μάθω να το χρησιμοποιείς αν θες... :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Υπερηχητικός καθαρισμός. Δουλεύει?

πάντως λύστε μου την απορία:

εντάξει, ο υπερηχος ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ (=ξεκολλάει τη σκόνη από τον καθρέφτη).

μετά η σκόνη, ΠΟΥ ΠΑΕΙ ?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Υπερηχητικός καθαρισμός. Δουλεύει?

Απ'οσο γνωριζω απο αλλο κλαδο , δουλευει και μαλιστα καλα ( καθαρισμος ρουλεμαν). Ειναι αρκετα χρονια στην "πιατσα", αλλα λεπτομερειες δεν γνωριζω !
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Υπερηχητικός καθαρισμός. Δουλεύει?

Μιλάμε γιά ένα θάλαμο σφραγισμένο, που κάποια στιγμή σε μιά αλλαγή φακού εισέρχεται σκόνη.
Αυτή η σκόνη είναι κλειδωμένη μέσα.
Όσο και να κουνάς τον καθρέφτη πάλι πάνω του θα πέσει
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Υπερηχητικός καθαρισμός. Δουλεύει?

Το ίδιο λέει και στις προδιαγραφές της η Canon. Σε κάποιου είδους κολλητική ταινία.

Προσωπικώς η μόνη περίπτωση που με ενόχλησε σκόνη στον αισθητήρα, καθότι δεν φωτογραφίζω με διάφραγμα πιο κλειστό από f/11, είναι σε macro. Ιδίως με τον MP-E 65, και σε μεγεθύνσεις μεγαλύτερες του 2x lifesize (όπου αναγκαστικά για βάθος πεδίου φωτογραφίζει κανείς με f/16).
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, K&#246;ln
Καθαρισμός φακού για Θεσσαλονίκη

Παρέλαβα πρίν απο καμία εβδομάδα τον Carl Zeiss Jena 135/3.5 MC.

Στην πρώτη επιθεώρηση όμως είδα μέσα στα εσωτερικά στοιχεία των φακών κάπια μάυρα στίγματα. Μικρές μάυρες κουκίδες.

Επικοινώνησα με τον πωλητή που το έχε περιγράψει ώς καθαρό το γυαλι, ανταλάξαμε μερικά email όπου υποστήριζε οτι μεταχειρισμένο είναι τι να περιμένω, εγώ του έλεγα οτι περιμένω να είναι ακριβης η περιγραφή οταν λεει καθαρό γυαλί, οτι δεν φαίνονται στην στην τελική φωτογραφία κλπ.
Όταν τον απείλησα με αρνητικό feedback πρότεινε να μου επιστρέψει μέρος του ποσού για να τον δώσω για καθαρισμό, και μου επέστρεψε 12 λίρες.

Ξέρω ένα μαγαζί σε μία κάθετη στηνβενιζέλου που πιθανόν να κάνει τέτοιες δουλείες αλλα θα ήθελα να ακούσω και καμια γνώμη απο τους υπολοιπους που όσο νάναι κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Βάζω δύο φωτό που φαίνονται οι κουκίδες. Η πρώτη έχει ενα Unsharp Mask αρκετά βαρυ (radius 3.2 170%) γιατί δεν διακρίνονταν πολύ αλλιώς. Η άλλη είναι απλά με μετατροπή του RAW ( ναι, τραβάω σε RAW πια και κατάλαβα γιατί επιμένατε νωρίτερα...)


2889771872_cb3557f656_b.jpg


2889773396_1951e7abb6_b.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Καθαρισμός φακού για Θεσσαλονίκη

Μην είσαι σχολαστικός, τέτοια δεν φαίνονται. Κακώς σου επέστρεψε και χρήματα θεωρώ. Αυτονόητο είναι ότι όλοι οι μεταχειρισμένοι έχουν λίγο πολύ τις σκονίτσες τους. Καθαρό γυαλί σημαίνει πρώτο και σημαντικότερο απουσία μύκητα, και πρόσθιο και οπίσθιο στοιχείο δίχως άμεσα αντιληπτές γρατζουνιές.

Έχω τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες με φακούς πολύ πιο "βρώμικους" από αυτό που δείχνεις.

Πχ η παρακάτω έχει τραβηχθεί με φακό που είχε σοβαρή μόλυνση από μύκητες, 3 ευδιάκριτα σπόρια με αραχνοειδή εξάπλωση. Πες μου πού τα βλέπεις στην εικόνα, και είναι και με κλειστό διάφραγμα (f/11)

attachment.php