[ Επίσημο ] Νέα Magic Keyboard, Magic Mouse 2 και Magic Trackpad 2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μαζί με τα νέα iMac 21.5" η Apple παρουσίασε και νέα αξεσουάρ, δηλαδή νέο πληκτρολόγιο, ποντίκι και trackpad.
Οι διαφορές εστιάζονται στην λεπτότερη και ελαφρύτερη σχεδίαση, τις επαναφορτιζόμενες μεγάλης διάρκειας μπαταρίες αλλά και την προσθήκη του force touch στο trackpad, το οποίο μάλιστα αποκτά ακόμα μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg


Κόστος αγοράς :
πληκτρολόγιο 99 δολάρια
ποντίκι 79 δολάρια
trackpad 129 δολάρια

Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://www.apple.com/magic-accessories/
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τα είχα όλα (τα προηγούμενα) και κανένα δεν με συγκίνησε

Εξαιρείται το Magic Mouse το οποίο με συγκίνησε οταν το ξεφορτώθηκα 

Βλέπω οτι λένε βελτίωσαν την κάτω επιφάνεια κλπ. Καλώς, γιατί ενα από τα προβλήματα του ήταν οτι δεν έκανε τέλεια επαφή με την επιφάνεια που ακουμπούσε (κακή κατασκευή - πράγμα πολύ περιέργο για Apple προϊόν)

Φυσικά το μεγάλο του πρόβλημα ήταν (και παραμένει) η τραγική εργονομία του.

Γενικά, καλή η designΙΚΑ αλλα σε τέτοια περιφερειακά το πρώτο που μετράει ειναι η εργονομία και εκεί η Apple ειναι μακράν πίσω από MS και Logitech πχ

Φυσικά, την κουβέντα την έχουμε κανει και παλιότερα, αλλα σίγουρα κάπου εδώ θα πεταχτούν οι 2 γνωστοί φίλοι μας και θα αρχίσουν για την Apple που εφηύρε το πρώτο ποντίκι, για το ποσο τέλεια ειναι όλα τα μηχανάκια της κλπ (ασχέτως αν και οι 2 δεν πάλεψαν ποτέ το Magic Mouse - τουλάχιστον για τον έναν είμαι σίγουρος) 😋

Το trackpad παλι....δεν κατάλαβα ποτε τη χρησιμότητα του. Αν θες να βάλεις κάτι δίπλα στο keyboard σου, το mouse (οχι το Magic ) ειναι σαφώς η καλύτερη λύση (και από gestures)
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Ο πόντικας είναι για τα μπάζα ,ακόμη και κινέζικα των 5 ευρω συμπεριφέρονται καλύτερα .
Με το πληκτρολόγιο αντιθέτως κανένα πρόβλημα ,θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω πολύ καλό Αν βέβαια είχε και φωτισμό θα ήταν ιδανικό
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Συμφωνω με τον Νίκο για το πληκτρολόγιο. Είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά που δεν έχει φωτισμό ενώ στα macbook έχει είναι μεγάλο μείον.

Επίσης θα συμφωνήσω και με τον Γιάννη για το ποντίκι. Με έχει βολέψει αφάνταστα, ειδικά και με τα gestures, σε σχέση με άλλα ποντίκια. Αλλά απο θέμα εργονομίας πάσχει. Και τους έχω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Ενα βράδυ και βγάζω ένα μήνα χαλαρά. Και αλλάζουν κιόλας
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Εμενα το magic mouse δεν με είχε βολέψει καθόλου. Το πληκτρολόγιο μια χαρα και το trackpad δεν είχε θέμα αρκεί να ήξερες που κανεις κλικ. Φυσικά πρέπει να ξέρεις να κανεις gestures για να το χρησιμοποιήσεις κάτι που ακόμα αγνοεί ο γνωστός μας φίλος :p
 

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Πολύ βολικό για μένα το Magic Trackpad, ούτε που θέλω να ακουμπάω ποντίκια πλεόν. Το μόνο μείον ότι καταναλώνει πολύ μπαταρία.
Και το keyboard αρκετά καλό, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το MT2.
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Νομίζω ότι έχει να κάνει με τη χρήση κάνεις και τι σε βολεύει στο κάθε εξάρτημα. Εγώ στο Imac όταν το χρησιμοποιώ για φωτογραφίες, browsing & λίγο word το trackpad δεν το αποχωρίζομαι. Το magic mouse το έχω μόνιμα στην βαλίτσα του Mac Air με ελάχιστη χρήση είναι αλήθεια αλλά και αυτό διότι δε πολυχρησιμοποιώ το laptop πλέον. Δε ξέρω τι λένε τα καινούργια αλλά οι ενσωματωμένες μπαταρίες για εμένα είναι μεγάλο μείον σε τέτοια περιφερειακά.
 
Βρήκα σε καλή τιμή το trackpad 2 κι είπα να το δοκιμάσω. Πολύ μ'αρέσει για την ώρα. Φυσικά έχει νόημα να το στοιχίσεις μπροστά απ'το πληκτρολόγιο, όπως είναι δηλαδή στο Mac Book, και όχι στο πλάι που θα έβαζες το mouse.

Νομίζω είναι ακριβώς αυτό που μου έλειπε ως τώρα και μου χάλαγε την εμπειρία χρήσης όταν δούλευα με εξωτερική οθόνη. Τα gestures είναι πολυτιμο εργαλείο, και μου έλειπαν. Για την ώρα έχω και ένα mouse στο πλάι (μεγάλη ευκολία αυτό!), αλλά βλέπω ότι το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο όσο τη συνηθίζω.

Βέβαια τα $149 που ζητάει κανονικά είναι εξωπραγματικό νούμερο, τα $103 που έδωσα είναι απλά πολλά.

Το πληκτρολόγιο το έχω ερωτευτεί εδώ και καιρό, περιμένω όμως αντίστοιχη προσφορά (ειδικά για το μαύρο χρώμα), αλλιώς δεν...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το πληκτρολόγιο το έχω ερωτευτεί εδώ και καιρό, περιμένω όμως αντίστοιχη προσφορά (ειδικά για το μαύρο χρώμα), αλλιώς δεν...

Αν γράφεις κείμενο (και δεν χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο για προγράμματα τύπου επεξεργασία φωτό κλπ) πάρε ένα σωστό εργονομικό πληκτρολόγιο και άσε τις αντιεργονομικες πανάκριβες designιες.

Το αυτό και για το ποντίκι.
 
Αν γράφεις κείμενο (και δεν χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο για προγράμματα τύπου επεξεργασία φωτό κλπ) πάρε ένα σωστό εργονομικό πληκτρολόγιο και άσε τις αντιεργονομικες πανάκριβες designιες.

Το αυτό και για το ποντίκι.

Το ποντίκι δεν το παίρνω ούτε να με πληρώσουν.

Το πληκτρολόγιο το σκέφτομαι γιατί, ωραία τα εργονομικά, αλλά αν δουλεύεις σε 2-3 υπολογιστές συστηματικά, δε θες δραματικές αλλαγές στο πως κάθονται τα χέρια σου. Αυτό φαίνεται να είναι αρκετά όμοιο με το πληκτρολόγιο του MacBook σε αίσθηση (άρα θετικό), και χωροταξικά με τα πληκτρολόγια στο γραφείο. Από την άλλη, τα $149 είναι αστείο σαν ποσό, ενώ ακόμη πιο αστειο είναι το γεγονός ότι χρεώουν το μαύρο χρώμα έξτρα (το άσπρο το βρίσκεις με $100-110, ενώ ακόμα και στο Apple Store είναι $20 φθηνότερο :D)

To τρακπαντ συνεχίζει να μ'αρέσει, ιδιαίτερα στο scroll που έχει πολύ καλύτερη αίσθηση από κάθε ποντίκι, και βέβαια στα gestures. Προφανώς δεν είναι το ίδιο εύχρηστο στο να μεταφέρεις τον κέρσορα απ'τη μια άκρη της οθόνης στην άλλη, ειδικά στην 38άρα superwide, αλλά ούτε όσο τραγικό φοβόμουν. Απ'την άλλη, σε τόσο μεγάλες οθόνες, τα gestures είναι ακόμα πιο χρήσιμα (πχ στο expose διαβάζεις άνετα το κείμενο σε κάθε παραθυράκι), οπότε αποζημιώνεσαι.