Sony α7s - α7sII video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα θα κοστίζει αρκετά η α7sII, που θα διατίθεται σε υψηλότερη τιμή από την α7rII.
Προβλέπω τουλάχιστον 3800 ευρώ.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να μην προσφέρει 4Κ η α7sII. Και φυσικά ο λόγος ύπαρξης 4K στην α7sII δεν θα είναι η προώθηση του κονσιουμεράδικου τομέα των τηλεοράσεων, τομέα από τον οποίον ούτως ή άλλως αποχωρεί η Sony.
Αυτό που θα είναι η έκπληξη είναι να προσφέρει αναδιπλούμενη οθόνη αφής.

Επίσης έκπληξη θα είναι να ξεφύγει από το σώμα της mk2 σειράς και να παρουσιάσει σώμα μεγαλύτερων διαστάσεων ώστε να μην υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης.
Τότε θα ταράξει τα νερά της αγοράς των περιφερειακών. Αλλά αυτό δεν την αφορά τη Sony, αφού δεν βγάζει εξωτερικούς εγγραφείς.
Οι επαγγελματίες βέβαια πάντα θα έχουν λόγο να αποκτήσουν εξωτερικό εγγραφέα/μόνιτορ. Απλά δεν θα είναι απαραίτητη προϋπόθεση όπως τώρα.

Αν έχει κάτι να προστατεύσει είναι τα μεγάλα της μοντέλα επαγγελματικής βιντεοκάμερας.
Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι και στην α7sII θα διατηρηθεί το ίδιο πανομοιότυπο mk2 σώμα και δυστυχώς δεν θα προσφερθεί αναδιπλούμενη οθόνη αφής.
Ελπίζω να διαψευστώ.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Αν "ξεμείνουμε" με α7s, τουλάχιστον με 1200 δολάρια υπάρχει o νέος PIX-5H εξωτερικός εγγραφέας 4Κ και μόνιτορ αφής 5 ιντσών.

http://www.videodevices.com/products/portable-video-recorders/pix-e5h

video-devices-pix-e-review_23-640x360.jpg


https://www.cinema5d.com/video-devices-pix-e5-review/

https://www.youtube.com/watch?v=tIGc5PLOst0
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Για φλας χρησιμοποιούσα στις Sony a7s/r μέχρι τώρα το πολύ πρακτικό μικρούλι Nissin i40.

Τώρα παρέλαβα το Nissin Di700A ασύρματο σύστημα NAS (Nissin Air System) που δουλεύει με ραδιοσυχνότητες 2.4GHz.

To κιτ πομπού-δέκτη/φλας κοστίζει 221 ευρώ από amazon.de.
Ξεχωριστά, ο πομπός 72 ευρώ και το φλας 158 ευρώ.

KWKwdZ.jpg


http://www.nissindigital.com/files/nissin_press_release_di700aair1_e.pdf
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Το trigger πολύ πρακτικό. Επιτρέπει ξεχωριστή ρύθμιση τριών ομάδων φλας και δίνει 8 διαφορετικά κανάλια (για να μην ενεργοποιεί φλας άλλου φωτογράφου).
Σε κάθε ομάδα ξεχωριστά δίνει δυνατότητα αντιστάθμισης από -2 μέχρι +2EV.

Nissin_Air_1_b640.jpg


agQSuc.jpg


H διαδικασία συγχρονισμού πανεύκολη.
Αρχικά ορίζεις Wireless στο υπομενού φλας της μηχανής.
Παρατεταμένο πάτημα δύο πλήκτρων στο φλας, το ίδιο στον πομπό και τέλος.
Η σύνδεση όπως και οι ρυθμίσεις παραμένουν ακόμη και μετά το σβήσιμο του φλας.

Φυσικά προσφέρει πλήρη υποστήριξη ADI/P-TTL, όπως και HSS (High Speed Sync).
To HSS ενεργοποιείται όπως και στο i40 με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου Pilot.
Το δοκίμασα και συγχρόνισε μέχρι 1/8000.

vYsnCH.jpg



Δοκίμασα και για μία και μοναδική φορά το φλας πάνω στη μηχανή. Φυσικά ογκώδες όπως όλα τα μεγάλα φλας. Καλοέμαθα και με το i40 και οποιοδήποτε μεγαλύτερο μοντέλο μου φαίνεται παραφωνία πάνω σε mirrorless.

Μια σύγκριση μεγέθους μεταξύ Di700A και i40:
MtOIHX.jpg


Ο όγκος του φλας βέβαια δεν ενοχλεί, αφού θα είναι πάντα εκτός μηχανής.
Στα θετικά του φλας:
1) ευκολία χρήσης
2) ευανάγνωστη οθόνη
3) πλήρης περιστροφή της κεφαλής
4) γρήγορη φόρτιση
5) αφαιρούμενη κασετίνα για τις μπαταρίες, με την πολικότητα όλων των μπαταριών στην ίδια πλευρά
6) δυνατότητα χρήσης power pack.

Στα αρνητικά:
1) θήκη αποθήκευσης δίνεται μόνο για το φλας, όχι και για το trigger
2) στη θήκη του φλας δεν έχει θέση για την επιτραπέζια βάση του φλας
3) το hotshoe mount τόσο του trigger όσο και του ίδιου του φλας είναι πλαστικό στην έκδοση για Sony, σε αντίθεση με τις εκδόσεις CaNikon στις οποίες είναι μεταλικό.

NSS-DI700A-CN-02.jpg


n2iGjb.jpg


9EANbk.jpg
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Άραγε το trigger θα συνεργάζεται με το i40 , η τουλάχιστον μετά από αναβάθμιση;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

ενα πολυ χρησιμο feature των sony ειναι και το face registration....
το χρησιμοποιω πολλες φορες σε παιδικα παρτυ, εκδηλωσεις κλπ που θελεις να επικεντρωθεις σε 1-2 προσωπα κυριως.


 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Άραγε το trigger θα συνεργάζεται με το i40 , η τουλάχιστον μετά από αναβάθμιση;

Θα βγάλει η Nissin δέκτη στον οποίο θα προσαρμόζεται το i40 ώστε να συνεργάζεται με το trigger.
Έτσι με δύο τεμάχια Di700 και ένα i40 μπορεί να έχει κανείς τρίφλασο σύστημα με ραδιοσυχνότητες με χαμηλό συνολικό κόστος (500 ).

Πως και δεν προτιμισες το Sony HVL-F20M με το Sony HVL-F43M η το Sony HVL-F60M?????
Το είχα το 43, όπως και το 20 παλιά με την Nex7.
Δεν προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα ο συνδυασμός 43 και το 20. Το σύστημα της nissin είναι πολύ πιο πρακτικό και αποδοτικό.
Το 60άρι είναι τέρας, ακατάλληλο μέγεθος για mirrorless, συν του ότι υπερθερμαίνεται. Το κόστος του μόνο του είναι όσο σχεδόν το τρίφλασο σύστημα της Nissin!

Και το. i40 φτάνει τα 1/8000 ?

Ναι, επιβεβαιωμένο.
Το i40 εξακολουθεί να είναι για μένα η απόλυτη λύση για τις α7, για χρήση στο hotshoe.
Απίστευτα μικρό μέγεθος με όλες τις ευκολίες (TTL, HSS, σπαστή-περιστροφική κεφαλή).
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

το δούλεψα σε βάφτιση με πλήρη επιτυχία.

ενα πολυ χρησιμο feature των sony ειναι και το face registration....
το χρησιμοποιω πολλες φορες σε παιδικα παρτυ, εκδηλωσεις κλπ που θελεις να επικεντρωθεις σε 1-2 προσωπα κυριως.


 

bluescorpion84

Established Member
23 December 2011
235
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

παιδια καλησπερα.τελικα επειτα απο καποιο διαστημα που ειχα ξαναποσταρει εδω επειδη ηθελα να αγορασω την a7s καταφερα και την αγορασα πριν κανα μηνα.το μηχανακι ειναι καταπληκτικο τοσο σε βιντεο οσο και σε φωτογραφια.δε το μετανιωσα δευτερολεπτο που την πηρα.την εχω δουλεψει ηδη σε 2 γαμους με εκπληκτικα αποτελεσματα.ξεχωρα απο ολα αυτα,εντοπισα ενα πολυ σοβαρο προβλημα στο σωμα το οποιο το συζητησα με ενα μελος απο εδω μεσα,οπως και σε μερικα group στο fb και σχηματισα μια γνωμη.προς εκπληξη μου διαπιστωσα οτι εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα αλλα οχι ολοι.αυτο ειναι το περιεργο.μερικους δεν τους πειραζει καν,εμενα ομως οχι μονο με πειραζει αλλα ετσι οπως εχει εξελιχθει η ιστορια με βλεπω στα δικαστηρια γιατι μου την δινει η κοροιδια.επειτα απο μια βαφτιση που τραβηξα στο γυρισμο σταματαω με ενα φιλο σε μια περιοχη για να κανω καποια τεστ με ενα φακο. στα 12.800 iso παρατηρω μια κοκκινη λαμψη αριστερα απο την οθονη.λεω απο μεσα μου με ματιασανε.οσο ανεβαζω το iso το αποτελεσμα ηταν τραγικο.επειδη τυχαινει να ειμαι ηλεκτρονικος εχω την εντυπωση οτι δεν εχει μονωθει το καλωδιο τροφοδοσιας απο αριστερα.
πηγαινω σπιτι και προς εκπληξη μου βλεπω οτι ολο αυτο το κοκκινο σιχαμα περναει και στο βιντεο τελικα..οταν βγηκε το πρωτο βιντεο της καμερας στο youtube που ενας τυπος πηγαινει το iso απο 50 σε 409 χιλιαδες δεν ειδα πουθενα καμια τετοια κοκκιναδα.μιλησα με καποιους κατοχους και στο μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι καταλαβα δεν γινεται.ενος του αλλαξανε σωμα μαλιστα μεσα στην εγγυηση. ξυπναω ενα πρωι πηγαινω την καμερα στη cometron και τη στελνει πολωνια.επειτα απο 15 μερες γυρναει πισω η καμερα με την απαντηση οτι πληρουσε τις προδιαγραφες.εκανα τον μλκα καθως την ηθελα για μερικες δουλειες και με τη πρωτη ευκαιρια θα το ξανα εψαχνα.επειτα απο μερικες μερες ξαφνικα παλι πανω αριστερα στην οθονη ενα κοκκινο καμενο πιξελ το οποιο το εβλεπα και στην οθονη και στο εικονοσκοπιο.και μαντεψτε περνουσε και στο βιντεο και στη φωτογραφια.ξεκινησα να εχω μια επικοινωνια μεσω τηλεφωνου και mail με την σονυ οι οποιοι κουτσα στραβα το αφησαν αοριστα το θεμα λογω του οτι ειδαν οτι την ειχα στειλει πολωνια και δεν πολυ ασχοληθηκαν.παιρνω παλι το σωμα και το πηγαινω στη λυκοβρυση στη mega service εξουσιοδοτημενο της sony παλι.τους λεω τα προβληματα μου παλι συν το κοκκινο πιξελ που μου εβγαλε στον αισθητηρα και υλικο στο onedrive μου με αποδειξεις του προβληματος.ξανα μανα την στελνουν πολωνια.επειτα απο μερικες μερες παιρνω τηλεφωνο σημερα να δω τι γινετε.μου λεει το παιδι οτι του απαντησανε σε 3 θεματα.το πρωτο ηταν η καραμελα οτι πληρει τις προδιαγραφες (τα νευρα μου τσανταλια) το δευτερο οτι ξανακαναν καποιες ρυθμισεις και το τριτο μιλησε κατι για μια δακτυλια και αν θελω να το καθαρισουνε θελουν 58 ευρω.(εν το μεταξυ τη πρωτη φορα που πηγε πολωνια δεν αναφεραν κατι τετοιο και εχω μονο ενα φακο κουμπωμενο πανω και δεν ισχυει αυτο με τη δακτυλια)ουτε αναφεραν το κοκκινο πιξελ ουτε τιποτα. ο πολωνος εκει ο μαγκας την επιασε την εβαλε στο μηχανημα ειδε οτι δουλευει και ολα καλα.τα παλικαρια ειναι απο αστεια εως κωμικοτραγικα.λεω στο παιδι του service καλα το υλικο που σας εστειλα στο mail δεν το ειδανε.και μου απανταει οτι δε το ειχε παρει.ασυναρτησιες δηλαδη.του εστειλα σημερα παλι το λινκ να το προωθησει για να δουνε τα προβληματα μου και περιμενουμε παλι απαντηση.ξαναπαιρνω την σονυ σημερα αποφασισμενος πλεον να κινηθω νομικα και τους εξηγω την κατασταση.τους στελνω το λινκ απο το onedrive παλι με τα προβληματα και μου ειπε οτι θα το προωθησει κατευθειαν στα κεντρικα και να περιμενω τηλεφωνο.τι αλλο να κανω ρε παιδια τι πιστευετε για ολα αυτα?
σας παραθετω και το λινκ να δειτε το υλικο https://onedrive.live.com/redir?res...73&authkey=!AAf5Y7_fPMoJt1s&ithint=folder,JPG
σκεφτομαι να παρω και την Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή και Εποπτείας της Αγοράς να δω τι θα μου πουνε.το καραγκιοζιλικι ολο ειναι το νταλαβερι με τη πολωνια.αν δεν τους εχεις μπροστα σου να τους εξηγεις δε βγαζεις ακρη.
το αλλο απιστευτο ειναι οτι αυτοι που εχουν το προβλημα τυφλοι ειναι? δε το βλεπουνε? δηλαδη οταν ανεβασα το προβλημα σε ενα γκρουπ στο fb δε φανταζεστε ποσοι πεταχτηκαν.λες και το ανακαλυψα πρωτος.
ευχαριστω για τον χρονο σας
 

bluescorpion84

Established Member
23 December 2011
235

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

δυστηχως απο οτι βλεπεις ομως μου το κανει σε φωτογραφιες. σε raw τραβαω μονιμα

Στις φωτός σου είναι παραπάνω απο εμφανές το κόκκινο σύννεφο. Αρκετά έντονη χρωματική αλλοίωση. Απορώ πως το αποκρύπτουν στα Σερβις ως τωρα!
 

bluescorpion84

Established Member
23 December 2011
235
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Στις φωτός σου είναι παραπάνω απο εμφανές το κόκκινο σύννεφο. Αρκετά έντονη χρωματική αλλοίωση. Απορώ πως το αποκρύπτουν στα Σερβις ως τωρα!

η πλακα ειναι οτι εστω ο τεχνικος στη mega service που μου ανεφερε οτι δε το πηραν το λινκ.δεν ασχοληθηκε δηλαδη να το στειλει.δεν επρεπε να βρουνε το προβλημα? για το κοκκινο πιξελ πανω αριστερα? ουτε λογος.ειμαι πολυ στεναχωρημενος πραγματικα
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Η μηχανή σου έχει ξεκάθαρα πρόβλημα.
Κυνήγησε το γιατί τα χρήματα δεν τα βρίσκεις στο δρόμο και δεν την λες και φτηνή μηχανή.
 

bluescorpion84

Established Member
23 December 2011
235
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

το θεμα εναι οτι εγω εχω μεινει "παγωμενος" τωρα. απο την μια περιμενω να δουνε στη πολωνια το λινκ μου στο onedrive και απο την αλλη περιμενω την sony hellas να με παρει τηλεφωνο.δεν ξερω τι να κανω
 

jpanou39

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,233
Athens - Greece
Απάντηση: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Δυστυχώς αποδεικνύετε για άλλη μια φορά ότι το after sales service της Sony είναι τραγικό.Να επιμένεις όσο μπορείς.Εύχομαι στο τέλος να βρεις το δίκιο σου (αντικατάσταση) γιατί όντος έχει πρόβλημα το μηχάνημα.
Και στα λέει αυτά ένας Sonakias.
 

bluescorpion84

Established Member
23 December 2011
235
Re: Απάντηση: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

Δυστυχώς αποδεικνύετε για άλλη μια φορά ότι το after sales service της Sony είναι τραγικό.Να επιμένεις όσο μπορείς.Εύχομαι στο τέλος να βρεις το δίκιο σου (αντικατάσταση) γιατί όντος έχει πρόβλημα το μηχάνημα.
Και στα λέει αυτά ένας Sonakias.

γνωριζα ποσο τραγικο ειναι το service της sony πριν την αγορασω.αλλα δεν περιμενα ποτε να εχω προβλημα σε τετοια καμερα.
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Sony alpha A7 - A7r, Α7s , Α7ΙΙ και Α7R mkII Full Frame Mirrorless

την εχεις αγορασει απο Ελλαδα? απο αντιπροσωπο? η απο εξωτερικο?