Ολοκληρωμένοι Υψηλής Ισχύος.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
-ACCUPHASE E 450 e-450.jpg

-GOLDMUD MIMESIS 330 330.jpg


Αντε και τους επέλεξες.Βρέστους να τους ακούσεις...Για τον 2ο,εδώ,δεν ξέρουν την ύπαρξή του.Για τον 1ο άμα έχω νέα θα σας πώ...

Ποιός έχει εμπειρία,απο τους ήχους των παραπάνω εταιρειών;Για γράφτε τίποτα.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,884
GLYFADA
Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Διονύση νομίζω ότι μάλλον ασκήσεις επί χάρτου........δύσκολο να τα βρεις, δύσκολο να τα ακούσεις ακόμη δυσκολότερο να διαμορφώσεις ασφαλή άποψη.

και με τι θα συνδυαστεί παρακαλώ

Καλά φαίνονται, καλές προθέσεις μπορεί να έχουν, καλή "καταγωγή" επίσης, αλλά επειδή ξέρω ότι είσαι ακουστικός τύπος.......μάλλον έχασες (μακάρι όχι).
Ο ήχος της Accuphase είναι γνωστή ποσότητα, μεταξένιος και γνώριμος-αναγωρίσιμος αλλά πως θα ματσάρει το εν λόγω με αυτα που θες, άγνωστον.
Ο ήχος της Goldmund (τουλάχιστον παλιότερα) "φέρνει" πλησίον της YBA που γνωρίζεις κιόλας....λόγω ΥΒΑ που σχεδίαζε για την goldmund.

Στόχευσε (sic έτσι?) σε κάτι πιο ακουστικά-demo easy- εύκολο να βρεθεί!
 
Last edited:

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Διονύση , πρόσφατα άκουσα για κάνα δύωρο ένα σχετικό καινούργιο μηχάνημα DUSSUN V8i - Φυσικά μετά ακολούθησε εγχείρηση για να δώ και πώς είναι κατασκευασμένος -Υλικά-πλακέτες-τροφοδοτικά-αριθμό και ειδος ημιαγωγών -τοπολογία κλπ
Λοιπόν οι ακουστικές εντυπώσεις ήταν πολύ καλές για αγνωστο χώρο και συνοδά ...
Το μηχάνημα απο οδήγηση είναι άγριο Θηρίο
Κατασκευαστικά είναι απλά εκπληκτικό (ΟΧΙ μονο για τήν κατηγορία τιμής του) και σαφώς είναι απορίας αξιο
Εδώ είναι και το λίνκ για να το δείς φατσικά, και τα χαρακτηριστικά του

http://www.dussun.com/english/v8.html

Προτείνω να το δείς / ακούσεις αν μπορείς -bye-
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Διονύση , πρόσφατα άκουσα για κάνα δύωρο ένα σχετικό καινούργιο μηχάνημα DUSSUN V8i - Φυσικά μετά ακολούθησε εγχείρηση για να δώ και πώς είναι κατασκευασμένος -Υλικά-πλακέτες-τροφοδοτικά-αριθμό και ειδος ημιαγωγών -τοπολογία κλπ
Λοιπόν οι ακουστικές εντυπώσεις ήταν πολύ καλές για αγνωστο χώρο και συνοδά ...
Το μηχάνημα απο οδήγηση είναι άγριο Θηρίο
Κατασκευαστικά είναι απλά εκπληκτικό (ΟΧΙ μονο για τήν κατηγορία τιμής του) και σαφώς είναι απορίας αξιο
Εδώ είναι και το λίνκ για να το δείς φατσικά, και τα χαρακτηριστικά του

http://www.dussun.com/english/v8.html

Προτείνω να το δείς / ακούσεις αν μπορείς -bye-

Ρε Μανώλη,ευχαριστώ,αλλά έχω κάνει...διακήρυξη αρχής,ότι δεν αγοράζω κινέζικα,όχι απο σνομπισμό αλλά για...πολιτικοκοινωνικούς λόγους. Φαίνεται πειρασμός και για να το λές εσύ θα είναι καλό πράγμα,αλλά η ξεροκεφάλα μου δεν μου το επιτρέπει:7SFGSFG:........
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Διονύση νομίζω ότι μάλλον ασκήσεις επί χάρτου........δύσκολο να τα βρεις, δύσκολο να τα ακούσεις ακόμη δυσκολότερο να διαμορφώσεις ασφαλή άποψη.

και με τι θα συνδυαστεί παρακαλώ

Καλά φαίνονται, καλές προθέσεις μπορεί να έχουν, καλή "καταγωγή" επίσης, αλλά επειδή ξέρω ότι είσαι ακουστικός τύπος.......μάλλον έχασες (μακάρι όχι).
Ο ήχος της Accuphase είναι γνωστή ποσότητα, μεταξένιος και γνώριμος-αναγωρίσιμος αλλά πως θα ματσάρει το εν λόγω με αυτα που θες, άγνωστον.
Ο ήχος της Goldmund (τουλάχιστον παλιότερα) "φέρνει" πλησίον της YBA που γνωρίζεις κιόλας....λόγω ΥΒΑ που σχεδίαζε για την goldmund.

Στόχευσε (sic έτσι?) σε κάτι πιο ακουστικά-demo easy- εύκολο να βρεθεί!

Κάτι σαν προξενιό με το ζόρι δηλαδή...

Πέρα απο πλάκα,έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το "τοπίο" εδώ,νομίζω ότι θα δούλευε τρελλά,όποιος έφερνε σε μεγάλη γκάμα απο καλά-πολύ καλά μεταχειρισμένα ή όχι μηχανήματα (ανεξάρτητος πωλητής)σε καλές τιμές και με δυνατότητα δοκιμής.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,884
GLYFADA
Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Διονύση είναι όντως καλό το προιόν (dussun) και σίγουρα η τιμή του/προς υλικά και κατασκευή μπορεί να ντροπιάσει πολλούς ανταγωνιστές του, όμως αφού το απέκλεισες πάμε παρακάτω.

Παραμένει μια καλή πρόταση αν δεν κάνω λάθος έχει 3000VA (3kva) και κοστίζει περί τα 1500ευρώ, προσωπικά ακουστικά θεωρώ είναι καλύτερο από τον usher. Βέβαια και οι 2 δεν είναι ότι καλύτερο σε χροιές.
 

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Για δες αυτον .......
UNICO%20200.jpg


Technical Sheet
Output power: 200 watt per channel
Outup impedance: 2 - 16 Ohm
Bandwidth: 5 Hz - 50 kHz at - 0.1 dB
Input impedance: 50 kOhm / 47 pF
Input stage: 2 x twin triode ECC82
Output Stage: Improved dynamic class A symmetrical with power MOSFET complementary
Damping factor: > 50
Total feedback factor: 10 dB
THD: < 0.1% at max power
Power consumption: 1200 watt maximum
Dimensions (cm): 43x55x26.5 17.6x21.8x10.5 inches
Net weight: Kg. 60 / 135 lbs

http://www.unisonresearch.com/unico/unico200.asp
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Να συνεισφέρω στην κουβέντα, σημειώνοντας ότι η Dussun ήταν η εταιρεία που κατασκεύαζε τα Red Rose για τον Μark Levinson.

Eάν θυμάμαι τον ντόρο που είχε γίνει επί του θέματος στην Αμερική, περί το 2004, και οι υπόψη θηριώδεις τρανζιστοράτοι ήταν ( ; ) σχεδίασης του Μark, ο οποίος μετά εγκατέλειψε (μάλλον) το προτζεκτ, πιθανολογώ λόγω υπερβολικού κραξίματος, δεδομένου ότι για την απόκτηση τους (ως Red Rose) ζητούσε '...an arm and a leg...'.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Πολυ ενδιαφερον θεμα, μιας και ψαχνω κι εγω κατι αναλογο για να οδηγησω προσωρινα ( κανα,δυο χρονια ) ενα ζευγαρι 2.7 , μεχρι να πανε στον τελικο τους χωρο.

Καλο θα ηταν αν ειχαμε και μια ταξη μεγεθους κοστους στα προαναφερθεντα, και ισως μια πληροφορηση για δυνατοτητα δοκιμης στο σετ μας.

Δεν νομιζω οτι μπορω να αποφασισω για το οτιδηποτε αν δεν τα ακουσω !
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Είχε δηλώσει και στο Stereophile, απολογητικά, πως ενώ είχε αποχωρίσει από την εταιρία (που τώρα πιά βρισκόταν στην κατοχή ενός πανέξυπνου επιχειρηματία, αλλά διόλου γνώστη ηλεκτροακουστικής), σιωπούσε!
Ασχολούμενος πλέον μόνο με την αγαπημένη του, τη μουσική, έπαιζε γιά καιρό με το σχήμα του και πέρασε πολύς καιρός μέχρι να ξανασχεδιάσει κάτι καινούργιο. Ωςτόσο, στην συγκεκριμένη συνέντευξή του ήταν τόσο ειλικρινής και ανθρώπινος που αν μου ταίριαζε κάποιο από τα μηχανήματά του σίγουρα θα το τιμούσα :grinning-smiley-043
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Πολυ ενδιαφερον θεμα, μιας και ψαχνω κι εγω κατι αναλογο για να οδηγησω προσωρινα ( κανα,δυο χρονια ) ενα ζευγαρι 2.7 , μεχρι να πανε στον τελικο τους χωρο.

Καλο θα ηταν αν ειχαμε και μια ταξη μεγεθους κοστους στα προαναφερθεντα, και ισως μια πληροφορηση για δυνατοτητα δοκιμης στο σετ μας.

Δεν νομιζω οτι μπορω να αποφασισω για το οτιδηποτε αν δεν τα ακουσω !

Γιατί να μπείς πάλι στα έξοδα;Γιατί να μην πάρεις ένα...θηριάκι τώρα και για μετά;Accuphase 4500 $ και περίπου 6000(!) ευρά στην Ευρώπη,Goldmud γύρω στα 6000 ευρά.

Για τον Ιταλό,που προτείνει ο φίλος LUXMAN (BTW τι γίνεται μ' αυτά;-έχει βγάλει νέους ολοκληρωμένους),δεν ξέρω πως παίζει ο συγκεκριμένος, αλλά όσα φθηνότερα της μάρκας έχω ακούσει περιστασιακά,μου φάνηκαν πολύ ζεστα,ψιλοθολά κι ολίγον τι...bold.Θα πάω να ακούσω,τι "χαρακτήρα" βγάζει ο συγκεκριμένος.

Πάμε επόμενη "κατηγορία";
  • ASR emitter II
  • Gryphon diablo
  • Μεγάλοι ΥΒΑ Passion.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Γιατί να μπείς πάλι στα έξοδα;Γιατί να μην πάρεις ένα...θηριάκι τώρα και για μετά;Accuphase 4500 $ και περίπου 6000(!) ευρά στην Ευρώπη,Goldmud γύρω στα 6000 ευρά.

Για τον Ιταλό,που προτείνει ο φίλος LUXMAN (BTW τι γίνεται μ' αυτά;-έχει βγάλει νέους ολοκληρωμένους),δεν ξέρω πως παίζει ο συγκεκριμένος, αλλά όσα φθηνότερα της μάρκας έχω ακούσει περιστασιακά,μου φάνηκαν πολύ ζεστα,ψιλοθολά κι ολίγον τι...bold.Θα πάω να ακούσω,τι "χαρακτήρα" βγάζει ο συγκεκριμένος.

Πάμε επόμενη "κατηγορία";
  • ASR emitter II
  • Gryphon diablo
  • Μεγάλοι ΥΒΑ Passion.


Προφανως γιατι κοστολογικα δεν θα μου επετρεπε η δεδομενη στιγμη να παρω αυτα που θα ηθελα.
Ενας αλλος λογος ειναι οτι δεν νομιζω η καταλληξη να ειναι καποιος ολοκληρομενος , αλλα καποιο σετ προ-τελ.

Οπως ειπα και παραπανω , τα ηχεια δεν θα παιξουν στο χωρο που προοριζονται. Με αυτο σαν δεδομενο σαφως και δεν εχω τα χαρακτηριστικα του χωρου που θα παιξουν σε τετοιο βαθμο στον οποιο να δω πως θα ακουγονται εκει.

Εκει που θα τοποθετηθουν τωρα, ειναι χωρος που μπορει και να ειναι εως και ακαταλληλος για το χαρακτηρα του ηχειου, οποτε και δεν ειχα σκοπο να "επενδυσω" σε κατι.

Η λυση ενος "ανεκτου" ολοκληρωμενου , μου φανηκε δελεαστικη, αλλα προφανως δεν ειχα εικονα για το κοστος των μηχανηματων με τα οποια κι ανοιξες το θεμα ( σορυ αν ξεφυγα ).


Τωρα οσον αφορα την αλλη κατηγορια που αναφερεις για ακομα πιο ψηλα, ειχα στο νου μου , κατι προς audionet, αλλα παλι οχι σε ολοκληρωμενο !

:grinning-smiley-043
 
Last edited:

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

...... η αυτον ..
int3.jpg
int2.jpg
int4.jpg


Technical Specifications


Maximum Continuous Output Power
(@ 20-100,000 Hz, both channels driven)
150 W (8 load, any phase)
300 W (4 load, any phase)
600 W (2 load, any phase)


Bandwidth ( 3dB)
1Hz-250kHz

Channel Separation (@ 1kHz, unused input shorted)
RL >100dB; LR >100dB

Inputs
MM/MC Phono (PH1), Line 2/6 (Line 5 balanced)

Outputs
Tape Out, Pre Out


Max. power consumption
1500 VA

Overall dimensions
17.52" (W); 18.7" (D); 7.7" (H)
445 mm (W); 475 mm (D); 195 mm (H)

Weight
52 kg
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Προσωπικά,θεωρώ,ότι οι καλοί ολοκληρωμένοι συμφέρουν οικονομικά και σε κάποιες περιπτώσεις σ' απαλλάσουν κι απο περιττές γκρίνιες...για τα "μπαούλα" που γεμίζουν το σαλόνι......
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Προσωπικά,θεωρώ,ότι οι καλοί ολοκληρωμένοι συμφέρουν οικονομικά και σε κάποιες περιπτώσεις σ' απαλλάσουν κι απο περιττές γκρίνιες...για τα "μπαούλα" που γεμίζουν το σαλόνι......


Συμφωνοι. Απλα το παραπανω ειναι θεμα waf κι οχι ηχητικου χαρακτηρα πιστευω !
 

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Για τον Ιταλό,που προτείνει ο φίλος LUXMAN (BTW τι γίνεται μ' αυτά;-έχει βγάλει νέους ολοκληρωμένους),δεν ξέρω πως παίζει ο συγκεκριμένος, αλλά όσα φθηνότερα της μάρκας έχω ακούσει περιστασιακά,μου φάνηκαν πολύ ζεστα,ψιλοθολά κι ολίγον τι...bold.Θα πάω να ακούσω,τι "χαρακτήρα" βγάζει ο συγκεκριμένος.

Διονυση αν αλλαξεις στα UNISON της "λαμπιτσες" της προενισχυσης (ειτε στους ενισχυτες ειτε στους προ ειτε στα cd players) μεταμορφωνονται !!

(βεβαια θα μου πεις αν πρεπει πριν ακουσω ενα μηχανημα καπου , καποτε να του κανω και εγχειριση μπαλονακι ωστε να παιζει καλυτερα .......)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

Luxmann-Set.jpg


Ξέρεις τίποτα γι' αυτά;