Hybrid Kaon NS1110H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apancure

New member
26 June 2010
76
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Γράφτηκε αρχικά σε έτερο νήμα και το μεταφέρω εδώ , καθώς κρίνω ότι είναι απολύτως σχετικό με το θέμα.

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες,
μόλις παρέλαβα τον υβριδικό δέκτη KAONMEDIA. Είμαι συνδρομητής Double Play OTE VDSL50 + OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης.
Κάποια λόγια απο τις εμπειρίες των πρώτων λεπτών.

Ο δέκτης συνδέεται μέσω powerline TP-LINK 200αρι στο router μου.
Αρχικά στα διαδικαστικά, ο δέκτης ειναι με χρησιδάνειο και η αποκτησή του ειναι δωρεάν. Επίσης με ενημέρωσαν οτι ο προηγούμενος δέκτης δε χρειάζεται να επιστραφεί και να αγνοήσω το SMS που ενημερώνει ότι πρέπει να επιστραφεί. Μπορείτε να τον αποκτήσετε σε 2 εργάσιμες με τηλεφωνική αίτηση μέσω 13888. Να σημειώσω, οτι έκανα αίτηση να ενεργοποιηθεί το ΟΤΕ GO και με κάλεσαν για να μου προτείνουν την απόκτηση του υβριδικού δέκτη, κάτι που ειχα κανει νωρίτερα με δικές μου ενέργειες.

Στα της εικόνας. Οι συνδρομητές με VDSL μπορούν να εχουν HD pack στη γραμμή τους. Πριν αποκτήσω τον υβριδικό δέκτη , δε μπορώ να πω οτι ειχα καταλάβει κάποια διαφορά στην ποιότητα εικόνας σε σχέση με την SD μετάδοση. Με αρνητική προδιάθεση σύνδεσα τον υβριδικό και "βρήκα το φως μου" . Απίστευτη εικόνα , που συγκρίνεται μονο με το ΕΡΤ HD μέσω DIGEA. Πραγματικά τεράστια διαφορά και δικαίωση της επιλογής iptv μέσω VDSL. Δικαιολογεί σε σημαντικό βαθμό το αυξημένο κόστος. Η βέλτιστη επιλογή εικόνας απο το menu ειναι 1080p/50. Προεπιλογή ήταν 1080i/50.

Σε ο,τι αφορά τα κανάλια ειναι η προσθήκη του ΕΡΤ HD που δεν υπήρχε στον συμβατικό δέκτη. Στο replay TV υπάρχουν περισσότερα κανάλια απο τον προηγούμενο συμβατικό δέκτη. Συγκεκριμένα ειναι τα κανάλια: ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD, MEGA, ANT1, ALPHA, STAR, ΣΚΑΪ, Village Cinema HD, Sundance Channel HD, FOXlife, FOX, ΟΤΕsport HD 1-8, History Channel HD, Travel Channel HD, Disney Channel, Disney XD, Disney Junior, Nickelodeon HD, Μακεδονία TV.

Ένα χαρακτηριστικό του Replay TV ειναι ότι καθυστερεί λίγα δευτερόλεπτα καθώς κάνει έλεγχο της ταχύτητας σύνδεσης και όταν υπάρχει HD υλικό , ανακαλεί το ανάλογο υλικό. Ίσως όταν στο μέλλον έχουν υβριδικές δυνατότητες και οι Sat πελάτες να μπορούν να το λαμβάνουν και σε SD , εφόσον εχουν ADSL ( δική μου υπόθεση το προηγούμενο ).
Update: Σύμφωνα με το manual οι συνδρομητές OTE TV μέσω δορυφόρου, μέσω της Ethernet θύρας ( θύρες 1-3 στο router και όχι στην 4) μπορούν να έχουν πρόσβαση στο on-demand περιεχόμενο ( replay TV, OTE Cinema on demand, OTE TV Club )

Επίσης , ο δέκτης μπορεί να κανει log in σε Facebook και Twitter, με δυνατότητα να κανεις κοινοποίηση τί βλέπεις στα κοινωνικά δίκτυα. Μόνο για social network addicts.

Το λειτουργικό σύστημα του υβριδικού δέκτη που εχω στην κατοχή μου ειναι Linux 3.4.63-Zenterio-2-z mips .
Σημαντικό χαρακτηριστικό είναι ότι ο δέκτης περιέχει smart card ανάλογη ή ίδια με αυτή που έχουν οι satellite δέκτες.
Υποθέτω οτι ο δέκτης ειναι παντρεμένος με το δέκτη. Απορία μου ειναι αν συνδέσω τον υβριδικό δέκτη με δορυφορικό πιάτο π.χ. στο πατρικό μου , αν θα λειτουργεί χωρίς κάποια διαδικασία. Θα ήταν πολυ χρήσιμο για όσους εχουν εξοχικά. Μια δυνατότητα που ως τώρα απουσιάζει απο τους συνδρομητές μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης.

Εν συνεχεία, το τηλεκοντρόλ ειναι βελτιωμένο στα σημεία , ειδικά στα πλήκτρα Volume +/- και Channel +/- που πλέον δεν ειναι μικροσκοπικά. Επίσης, η αλλαγή της στάθμης του ήχου μπορεί να γίνει με συνεχόμενο "πάτημα" του πλήκτρου και όχι με πολλαπλές πιέσεις (επιτέλους).

Δεν έχω συνδέσει ακόμα εξωτερικό σκληρό δίσκο, μια σημαντικότατη λειτουργία χωρίς το κόστος που είχε ο δέκτης με ενσωματωμένο σκληρό. Βέβαια απαιτείται η αγορά ή κατοχή εξωτερικού δίσκου τουλάχιστον 160GB , DC 5V, 0,5A max κατά το manual.
Εφόσον το επιτρέπει η ταχύτητα σύνδεσης , μπορεί να γίνει παράλληλη θέαση ζωντανού προγράμματος με ταυτόχρονη εγγραφή ετέρου προγράμματος.

Οπότε οι πρώτες εντυπώσεις ειναι άριστες :)
 

zaharias13

Established Member
25 June 2013
230
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Τον Hybrid KAON NS1110H θα τον πάρουν μόνο οι συνδρομητές μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης η και οι συνδρομητές μέσω δορυφόρου;
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,221
Σάμος
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Απ' ό,τι ακούγεται, θα αναβαθμιστούν και οι υπάρχοντες δορυφορικοί αποκωδικοποιητές ΚΑΟΝ 1110 προκειμένου να γίνουν υβριδικοί (sat + ip).
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Update: Σύμφωνα με το manual οι συνδρομητές OTE TV μέσω δορυφόρου, μέσω της Ethernet θύρας ( θύρες 1-3 στο router και όχι στην 4) μπορούν να έχουν πρόσβαση στο on-demand περιεχόμενο ( replay TV, OTE Cinema on demand, OTE TV Club )

Αυτό είναι σούπερ. Τώρα μένει να δούμε αν μπορούμε εμείς με τον γκοτζίλα combo (επίγειο/δορυφορικό) να πάρουμε τον νέο μιας και ο παλιός πιθανότατα δεν θα αναβαθμιστεί.
 

apancure

New member
26 June 2010
76
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Θα είχε ενδιαφέρον κάποιο έμπειρο μέλλον να δοκιμάσει αν είναι εφικτή η χρήση δεύτερου δέκτη ΟΤΕ TV πάνω στο router ώστε να έχουμε τη δυνατότητα ανεξάρτητης θέασης σε άλλο χώρο.
Ανεπίσημα, αυτή η δυνατότητα υπάρχει με τον προηγούμενο δέκτη και είναι δοκιμασμένη από πολλούς. Βέβαια, θα το δοκιμάσω στο μέλλον και θα ενημερώσω και το forum .

Επίσης σε συνομιλία μου με agent της Τ.Υ. του ΟΤΕ TV με ενημέρωσαν ότι δεν είναι εφικτό να απολαύσω τις υπηρεσίες της τηλεόρασης μέσω του SAT inteface που έχει ο υβριδικός δέκτης.
Κάτι που είναι "αδικία" για τους συνδρομητές μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης , η δυνατότητα είναι προφανής στους συνδρομητές μέσω δορυφόρου.
Για να δώσω ένα παράδειγμα πού μπορεί να φανεί χρήσιμη μια τέτοια δυνατότητα, είναι η επίσκεψη σε πατρικό/εξοχικό με υπάρχον κεραιοσύστημα.
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,221
Σάμος
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Θα μου φαινόταν παράξενο να υπάρχει σήμερα η δυνατότητα χρήσης δεύτερου δέκτη ΟΤΕ TV πάνω στο router, καθώς παράλληλα (ή μετά) τη διάθεση του Hybrid TV θα ακολουθήσει η υπηρεσία multiview.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Καλημερα παιδες. Ξερει κανεις τι γινεται αν εχεις vdsl απο αλλη εταιρεια (HOL στη συγκεκριμενη περιπτωση ) και δορυφορικα το OTETV? Εννοω γινεται να παρεις τον νεο δεκτη και να τον συνδεσεις δορυφορικα αλλα και δικτυακα και να καλυπτει με το δικτυο μονο τα προβληματα του sat οταν λογω κακοκαιριας εχει προβλημα? Μαλλον ειναι too much αυτο που ζηταω αλλα οκ ωραια θα ηταν!
Ουτως ή αλλως μπορω εγω ως δορυφορικος πελατης να παρω τον νεο δεκτη? Εχει νοημα?
 

llouis_13

New member
28 January 2014
7
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Θα είχε ενδιαφέρον κάποιο έμπειρο μέλλον να δοκιμάσει αν είναι εφικτή η χρήση δεύτερου δέκτη ΟΤΕ TV πάνω στο router ώστε να έχουμε τη δυνατότητα ανεξάρτητης θέασης σε άλλο χώρο.
Ανεπίσημα, αυτή η δυνατότητα υπάρχει με τον προηγούμενο δέκτη και είναι δοκιμασμένη από πολλούς. Βέβαια, θα το δοκιμάσω στο μέλλον και θα ενημερώσω και το forum .

Με τον παλιό που τον χρησιμοποιώ ταυτόχρονα, δουλεύει μια χαρά...
 

Poisonera

Established Member
1 November 2014
214
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Καλημερα παιδες. Ξερει κανεις τι γινεται αν εχεις vdsl απο αλλη εταιρεια (HOL στη συγκεκριμενη περιπτωση ) και δορυφορικα το OTETV? Εννοω γινεται να παρεις τον νεο δεκτη και να τον συνδεσεις δορυφορικα αλλα και δικτυακα και να καλυπτει με το δικτυο μονο τα προβληματα του sat οταν λογω κακοκαιριας εχει προβλημα? Μαλλον ειναι too much αυτο που ζηταω αλλα οκ ωραια θα ηταν!
Ουτως ή αλλως μπορω εγω ως δορυφορικος πελατης να παρω τον νεο δεκτη? Εχει νοημα?

Ολες οι υπηρεσίες μεσω ethernet και στο δορυφορικό θα είναι συμβατές ΜΟΝΟ μεσω δικτύου ΟΤΕ.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Ολες οι υπηρεσίες μεσω ethernet και στο δορυφορικό θα είναι συμβατές ΜΟΝΟ μεσω δικτύου ΟΤΕ.

Ναι το φανταστηκα φιλε μου και σ'ευχαριστω για την απαντηση, απλα ελπιζα σε κανενα θαυμα, ωστε να μπορω να καλυψω τις προβληματικες στιγμες και μονο, οχι να παιζω μεσω δικτυου αποκλειστικα! Απλα με 26,5 ευρα το μηνα για 50αρι vdsl δε με συμφερει μαλλον να παω σε ΟΤΕ.
Αληθεια ετσι για να λυσω την απορια μου, υπαρχει η δυνατοτητα ταυτοχρονης χρησης δορυφορου και δικτυου με πρωτευων το δορυφορο (φυσικα με συνδεση ΟΤΕ μιλαω τωρα) για να μπορεις να καλυψεις τις προβληματικες στιγμες του δορυφορου?
Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει, ως δορυφορικος πελατης, εχει νοημα να ασχοληθω να τον παρω ή οχι?
Ευχαριστω ;-)
 

petecj

New member
4 August 2015
95
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Σύμφωνα με το manual οι συνδρομητές OTE TV μέσω δορυφόρου, μέσω της Ethernet θύρας ( θύρες 1-3 στο router και όχι στην 4) μπορούν να έχουν πρόσβαση στο on-demand περιεχόμενο ( replay TV, OTE Cinema on demand, OTE TV Club )


Αυτο ειναι απο το πρωτο ποστ. Συνεπως συμφωνα με το manual δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιεις να βλεπεις συμπληρωματικα οποτε θες και να αντικαθιστας τον δορυφορο. Οι δορυφορικοι συνδρομητες θα εχουμε καποιες συγκεκριμενες υπηρεσιες, οι οποιες λογικα δεν θα απαιτουν και αναβαθμιση router και γραμμης.
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,221
Σάμος
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Μετά την αναβάθμιση των ΚΑΟΝ NS 1110 σε Hybrid TV και τη σύνδεση τους μέσω ethernet στις θύρες 1 ως 3 του ΟΤΕ router, ελπίζω οι δορυφορικοί συνδρομητές να έχουμε (το 2016 ?) συνολικά τις εξής νέες δυνατότητες:

1) Όλες τις on demand υπηρεσίες του ΟΤΕ TV + μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

2) Δυνατότητα δωρεάν προσθήκης εξωτερικού σκληρού δίσκου στη θύρα USB για εγγραφές (σύμφωνα με τους υπάρχοντες περιορισμούς).

3) Υπηρεσία multiview για ανεξάρτητη δορυφορική λήψη 2 (ή περισσότερων) KAON NS 1110 που θα είναι συνδεδεμένοι μέσω ethernet στο ίδιο router OTE TV.
 

apancure

New member
26 June 2010
76
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Έχουμε μια πολύ ευχάριστη εξέλιξη.
Είχα γράψει παλαιότερα ότι θα δοκίμαζα το νέο, υβριδικό δέκτη μαζί με τον παλαιότερο με σκοπό να ελέγξω τη δυνατότητα να βλέπουμε ταυτόχρονα με δύο δέκτες πάνω στο ίδιο router.
Είναι επιβεβαιωμένο, ο συνδυασμός Kaonmedia Hybrid + ADB ( Pirelli ) λειτουργεί άριστα. Μπορούμε να βλέπουμε διαφορετικά κανάλια, σε δύο τηλεοράσεις, στην ίδια ευρυζωνική σύνδεση.

Σε VDSL50 , με δύο ταυτόχρονες θεάσεις ΟΤΕsport 1 - 2 με HD μετάδοση, περισσεύουν ~31Mbps.
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Έχουμε μια πολύ ευχάριστη εξέλιξη.
Είχα γράψει παλαιότερα ότι θα δοκίμαζα το νέο, υβριδικό δέκτη μαζί με τον παλαιότερο με σκοπό να ελέγξω τη δυνατότητα να βλέπουμε ταυτόχρονα με δύο δέκτες πάνω στο ίδιο router.
Είναι επιβεβαιωμένο, ο συνδυασμός Kaonmedia Hybrid + ADB ( Pirelli ) λειτουργεί άριστα. Μπορούμε να βλέπουμε διαφορετικά κανάλια, σε δύο τηλεοράσεις, στην ίδια ευρυζωνική σύνδεση.

Σε VDSL50 , με δύο ταυτόχρονες θεάσεις ΟΤΕsport 1 - 2 με HD μετάδοση, περισσεύουν ~31Mbps.

Στο είχαμε επιβεβαιώσει ήδη;)
 

llouis_13

New member
28 January 2014
7
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Έχουμε μια πολύ ευχάριστη εξέλιξη.
Είχα γράψει παλαιότερα ότι θα δοκίμαζα το νέο, υβριδικό δέκτη μαζί με τον παλαιότερο με σκοπό να ελέγξω τη δυνατότητα να βλέπουμε ταυτόχρονα με δύο δέκτες πάνω στο ίδιο router.
Είναι επιβεβαιωμένο, ο συνδυασμός Kaonmedia Hybrid + ADB ( Pirelli ) λειτουργεί άριστα. Μπορούμε να βλέπουμε διαφορετικά κανάλια, σε δύο τηλεοράσεις, στην ίδια ευρυζωνική σύνδεση.

Σε VDSL50 , με δύο ταυτόχρονες θεάσεις ΟΤΕsport 1 - 2 με HD μετάδοση, περισσεύουν ~31Mbps.

Εδώ παρατήρησα ένα παράδοξο και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο...τον τελευταίο καιρό με τον Pirelli κάποιες φορές είχα πολλά σπασίματα στην εικόνα (vdsl 30 έχω) και απο το τεχνικό τμήμα μου είχαν πει ότι είμαι οριακά σε απόσταση και ότι δεν γίνεται κάτι καλύτερο, μάλιστα τον καινούργιο δέκτη μου τον έδωσαν με μια καλύτερη προσφορά όταν πήρα για να το κόψω. Λοιπόν, με τον KAON δεν εχω σπασίματα, ok λέω θα έφταιγε ο Pirelli, έλα όμως που τώρα παίζει και ο Pirelli καλά...ΑΛΛΆ...μόνο όταν ταυτόχρονα δουλεύει και ο KAON, όταν κλείσω τον KAON ο Pirelli κάνει πάλι σπασίματα. Να τονίσω βέβαια ότι και πριν και τώρα τα σπασίματα δεν ήταν όλες της ημέρες και όλες τις ώρες, αλλά όταν το έπιανε δεν παλευόταν...
 

apancure

New member
26 June 2010
76
Re: Hybrid KAON NS1110H - Νέος υβριδικός δέκτης

Llouis_13, όπως περιγράφεις το case μοιάζει με παράδοξο, με την έννοια οτι δε μπορώ να σκεφτώ καποιο λόγο ο παλαιός δέκτης να λειτουργεί καλά μονο με ταυτόχρονη λειτουργία του KAON , ειδικά που αυτή τη συμπεριφορά την είχε και απο πριν. Αν θες να εξαντλήσεις τη διερεύνηση του θέματος, θα δοκίμαζα να βρω κάποιον άλλο ADB ( Pirelli ) για να πειραματιστώ. Βέβαια δε ξέρω αν αξίζει το το ψάξεις τόσο πολυ.

Πάντως, φαινομενικά, σε VDSL50 θα μπορούσαν να λειτουργήσουν μέχρι 4 ταυτόχρονοι δέκτες, αυτο το λέω βασιζόμενος το διαθέσιμο bandwidth. Βέβαια , δε νομίζω οτι αυτο θα ενδιέφερε και πολλούς . Ο επόμενος πειραματισμός που σχεδιάζω ειναι αν λειτουργούν ταυτόχρονα σε δυο δέκτες οι υπηρεσίες on-demand. Π.χ. αν λειτουργεί απροβλημάτιστα και ταυτόχρονα το replay TV. Πιθανότατα, θα λειτουργεί αλλά εχει ενδιαφέρον να το επιβεβαιώσουμε.

Πάντως αυτο που θα είχε εκπληκτικό ενδιαφέρον θα ήταν να μπορούσαμε με καποιο τρόπο, να συνδέσουμε σε απομακρυσμένο χώρο π.χ. εξοχικό, το δεύτερο δέκτη και να συνδεθεί στο router μας με καποιο τρόπο. Ετσι πχ θα μπορούσαμε να δούμε OTE TV όταν είμαστε εκτός οικίας, μια δυνατότητα που εχουν οι πελάτες ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου , σε χώρο που διαθέτει κεραιοσυστημα. Τεχνικά φαντάζει δύσκολο και θα ήταν χρήσιμο κάποιος με περισσότερες γνώσεις να βοηθήσει. Δυστυχώς , δε πρέπει να υπάρχει κάποια ανάλογη αναφορά στο ελληνικό διαδίκτυο , όσο εχω ψάξει. Ένας καλός "δικτυάς" θα μπορούσε να μας πει περισσότερα.