Πρόβλημα με κάρτα γραφικών σε MacBook Pro - Δωρεάν αναβάθμιση από την APPLE

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που αντιμετώπισα την προηγούμενη εβδομάδα, ώστε αν τύχει σε κάποιον από εσάς ή σε κάποιον γνωστό σας, να ξέρει τι πρέπει να κάνει.

Αρχικά να πω ότι είμαι κάτοχος ενός MacBook Pro 17" (early 2011), antiglare οθόνη, i7 2.3Ghz, 16GB RAM, 2 SSD 256GB... γενικά φορτωμένο όσο πάει.

Καθώς δούλευα λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα, ξαφνικά κόλλησε το MAC και αναγκάστηκα να το κάνω επανεκκίνηση. Εδώ να προσθέσω επίσης ότι δουλεύω το MAC σαν desktop, δηλαδή το έχω συνδεδεμένο με εξωτερικό μόνιτορ μέσω thunderbolt και με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Οταν λοιπόν πήγα να επανεκκινήσω τον υπολογιστή, εκτός του ότι ένιωθα να είναι αρκετά ζεστός, με το ξεκίνημα του, η οθόνη μου έβγαλε κάθετες γραμμές, ροζ και γκρι, και η μπάρα που φορτώνει το λειτουργικό σταμάτησε στη μέση χωρίς να προχωράει (όπως μπορείτε να δείτε και στην παρακάτω φωτογραφία). Λέω, τι έγινε, την κάτσαμε!!! Αποφασίζω να το αφήσω να κρυώσει, βγάζω από πάνω ότι είχα συνδεδεμένο κι αγήνω μόνο την τροφοδοσία ρεύματος. Επανεκκίνηση πάλι μετά από 15-20 λεπτά, μία από τα ίδια...

IMG_0256-medium.jpg


Δίπλα μου ακριβώς το iPad, ξεκινώ την αναζήτηση μήπως παρουσιάστηκε και σε κανέναν άλλο το ίδιο πρόβλημα και μπορέσω να το λύσω μόνος μου. Κατάπληκτός διαπιστώνω ότι όχι μόνο δεν ήμουνα ο πρώτος με το ίδιο πρόβλημα, αλλά χιλιάδες χρήστες, κυρίως στην Αμερική, αντιμετώπισαν κι αντιμετωπίζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Τηλεφωνάω αμέσως στην InfoQuest. Το σηκώνει μία κοπέλα, της λέω το πρόβλημά μου και μου απαντάει ότι πριν προβώ σε οποιαδήποτε κίνηση (να πακετάρω δηλαδή και να στείλω το μηχάνημα), πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο κεντρικό support της APPLE στην Ελλάδα, που είναι το ακόλουθο τηλέφωνο:

APPLE SERVICE GREECE: 0080044145417 (από σταθερό με αστική χρέωση)

Πραγματικά, τηλεφωνάω, το σηκώνει ένας ευγενέστατος κύριος και του αναλύω το πρόβλημά μου. Μου λέει αρχικά να κάνουμε μερικές προσπάθειες με κάποιους συνδυασμούς πλήκτρων (καθάρισμα PRAM και τα σχετικά, αν και τα είχα κάνει ήδη προηγούμενως κι ανεπιτυχώς ο ίδιος). Μου τόνισε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι μέσα στα κομμάτια που βγηκανε το 2011 με τις προβληματικές κάρτες γραφικών. Αυτό δηλαδή που είχα διαβάσει κι εγώ στο ίντερνετ από τους υπόλοιπους χρήστες.

Μου λέει ότι η APPLE αναγνωρίζει αυτά τα μοντέλα βάση σειριακού αριθμού κι ότι αν το στείλω σε ένα εξουσιοδοτημένο service, εκείνοι θα μου πούνε ακριβώς. Στο μεταξύ, πολύ εξυπηρετικός, μου στέλνει και το link που δείχνει ότι η APPLE ασναγνωρίζει το πρόβλημα αυτό κι έχει ξεκινήσει πρόγραμμα αποκατάστασης μητρικής και κάρτας γραφικών ΔΩΡΕΑΝ στα προβληματικά MACBOOK PRO τα οποία είναι αρχές και τέλη του 2011, μέσα του 2012 και αρχές του 2013.

Πρόγραμμα επέκτασης επισκευών των MacBook Pro για προβλήματα βίντεο

Το έστειλα λοιπόν στο service της InfoQuest, και με πήρανε τηλέφωνο μόλις παραλάβανε το μηχάνημα, με επιβεβαίωσαν ότι είναι μέσα στα μοντέλα με το πρόβλημα (βάση σειριακού αριθμού) και μου είπανε στην τελευταία μας επικοινωνία ότι παραγγείλανε τα ανταλλακτικά και την επόμενη εβδομάδα ο υπολογιστής θα επιδιορθωθεί και μου σταλεί, χωρίς καμία επιβαρυνση!

Στην όλη αυτή ιστορία μου, αν και αρχικά με το που έπαθα το αρχικό σοκ, ξεκίνησα από μέσα μου να τα χώνω στην APPLE, η συνέχεια της ιστορίας και ο τρόπος που γενικά με αντιμετωπισαν και από τα κεντρικά αλλά και από το service της InfoQuest, με έκανε να αισθανθώ τυχερός που τελικά έχω προϊόντα της APPLE, μίας εταιρίας που ξέρει να αναγνωρίζει τα λάθη της και να τα διορθώνει πάνω από όλα!

Επίσης, στο εξωτερικό, όποιος έκανε την διόρθωση πριν ξεκινήσει αυτό το πρόγραμμα της APPLE (27/02/2015 - 27/02/2016) με την έναρξη του προγράμματος, στέλνοντας στην APPLE τις αποδείξεις επισκευής, έπέστρεψε μέσα σε 36 ώρες ολόκληρο το ποσό που είχαν πληρώσει οι χρήστες!!! :worshippy:

Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα ή του κάνει τίποτα περίεργα το δικό του, όπως κολλήματα ή επανεκκινήσεις, να πάρει αμέσως τηλέφωνο στο τηλέφωνο της APPLE που έχω παραπάνω, για να λύσει το θέμα του, πριν είναι τελείως άργα, όπως στη δικιά μου περίπτωση, που δεν ξεκίναγε καθόλου. Επίσης να θυμάστε ότι το πρόγραμμα τρέχει μέχρι τις 27/02/2016, επομένως και πάλι λόγω της ανακοίνωσης αυτής, καλό είναι αν έχετε έστω και την παραμικρή υπόνοια μικροπροβλήματος, να εκμεταλλευτείτε την δωρεάν επιδιόρθωση.

Από όσο γνωρίζω, η επιδιόρθωση αφορά σε νέα μητρική (νεότερης γενιάς από αυτή που φορούσε) καθώς και σε νέα κάρτα γραφικών. Το πρόβλημα ήταν η συνεργασία της κάρτας γραφικών με το συγκεκριμένο τύπο μητρικής του υπολογιστή, σε γενικές γραμμές.

Σας χαιρετώ! -bye-
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Σήμερα πριν από λίγο παρέλαβα το MacBook Pro από το service της InfoQuest.
Στα σχόλια του τεχνικού αναγράφεται: αλλαγή Logic Board
Η αναβάθμιση έγινε εντελώς δωρεάν, καθώς και η αποστολή στο χώρο μου με την ACS. Τέτοια μας κάνουν στην Apple κι άντε μετά να πάμε αλλού! :)
 

KSaraf

New member
2 September 2011
77
Να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα macbook pro 15 early 2011 το οποίο δεν έχει παρουσιάσει το πρόβλημα. Βάζοντας όμως το serial number στη σελίδα της apple μου βγάζει ότι μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα. Πιστεύετε ότι θα μου αλλάξουνε logic board χωρις να έχει εμφανίσει το πρόβλημα?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με κάρτα γραφικών σε MacBook Pro - Δωρεάν αναβάθμιση από την A

Να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα macbook pro 15 early 2011 το οποίο δεν έχει παρουσιάσει το πρόβλημα. Βάζοντας όμως το serial number στη σελίδα της apple μου βγάζει ότι μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα. Πιστεύετε ότι θα μου αλλάξουνε logic board χωρις να έχει εμφανίσει το πρόβλημα?

Η επίσημη ανακοίνωση της APPLE, αν πατήσεις το link στο αρχικό μου post, αναφέρει ότι η αναβάθμιση γίνεται σε υπολογιστές που έχουν παρουσιάσει πρόβλημα. Βέβαια, όπως και πολλοί χρήστες στο εξωτερικό, το ερώτημα είναι αν σου παρουσιαστεί το πρόβλημα μετά τις 27/02/2016, όταν και λήγει η δωρεάν αναβάθμιση από την APPLE για το συγκεκριμένο θέμα. Προσωπικά θα τους έπαιρνα ένα τηλέφωνο και θα έλεγα ότι σε βαριές εφαρμογές (π.χ. iMovie, Photoshop, Fina Cut Pro,...) μου κάνει επανεκκινήσεις ο υπολογιστής χωρίς λόγο, ιδίως όταν δουλεύει στο full ο υπολογιστής. Έτσι λογικά θα σου κάνουνε αντικατάσταση, από τη στιγμή και που το serial number του υπολογιστή σου είναι μέσα στα προβλεπόμενα για αλλαγή.
Το καλό της όλης υπόθεσης είναι ότι έχεις μετά ένα Macbook pro με μία νέα μητρική, διαφορετική από αυτή που είχες όταν το αγόρασες (νεότερης γενιάς κι αναβαθμισμένη).
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Από όσο γνωρίζω, η επιδιόρθωση αφορά σε νέα μητρική (νεότερης γενιάς από αυτή που φορούσε) καθώς και σε νέα κάρτα γραφικών. Το πρόβλημα ήταν η συνεργασία της κάρτας γραφικών με το συγκεκριμένο τύπο μητρικής του υπολογιστή, σε γενικές γραμμές.

Καλησπερα Πανο. Το προβλημα ηταν/ειναι η κακή ποιότητα της συγκολησης της gpu πανω στη μητρικη. Το συναντησα και εγώ στο 15" ΜΒΡ (2011) με την gpu απο την ΑΤΙ. Το ελυσα κανοντας ο ιδιος re-flow στο τσιπ της ati. Αυτό που με εκπλησει ειναι πως σε apple store στην Στοκχολμη μου αρνηθηκαν την επισκευη, λόγω παλαιότητας, παρά το ο,τι τους εδειχνα το ιδιο αρθρο που ανεβασες.. Γενικά δεν ειναι δυσκολο να γινει DIY επισκευη, αρκει να υπαρχουν βασικες γνωσεις και λιγη ψυχραιμια-απαιτει λεπτες κινησεις!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Καταρχίν η αναβάθμιση από την APPLE είναι για όλες τις χώρες, παγκοσμίως! Δεν μπορεί να μην στο αναγνωρίζουν, αν είναι επίσημο service της APPLE. Και δεν μιλάμε για να είναι ο υπολογιστής μέσα στην εγγύηση. Κανένα μοντέλο του 2011 δεν είναι εντός εγγύησης, για αυτό και η APPLE έβγαλε την συγκεκριμένη ανακοίνωση.
Προσωπικά δεν θα καθόμουν μόνος να πειραματιστώ με το εργαλείο της δουλειάς μου. Για αυτό κι έδωσα τόσα λεφτά όταν το αγόρασα. Αν σου αρέσει να ασχολείσαι με τέτοιους είδους εργασίες, αυτό είναι άλλο θέμα :D
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Έχω παρόμοιο θέμα αλλά με iMac 27 του 2010. Με αρκετή επικοινωνία πρώτα με το Apple support της Ελλάδας είμαστε στη συζήτηση με την Apple στην Ιρλανδία. Θα σας ενημερώσω σχετικά
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Επανερχομαι στο ζητημα.. Οπως ειχα πει παραπανω, ειχα διορθωσει το ζητημα με ενα re-flow του logic board, πάνω απο το σημειο της gpu (καλοκαιρι 2015). Πριν το κανω αυτο ειχα παει στο επισημο Apple Store της Στοκχολμης (στο Taby centrum), οπου μου ειχαν αρνηθει επισκευη. Πριν 4 μερες ξανα το ιδιο προβλημα με την καρτα γραφικων. Αυτη τη φορα, παω σε επισημο συνεργατη της Apple (Digital Inn AB), κανω την ιδια περιγραφη του προβληματος, συμπληρωνω μια φορμα και σε λιγο λιγοτερο απο 48 ωρες τον ειχα πισω στα χερια μου με αλλαγμένο logic board και φυσικά χωρις κοστος. Οποτε στην παραπανω κουβεντα, δεν ειμαι σιγουρος πως αντιδρα καθε καταστημα στο extended warranty, αν και το μονο σιγουρο ειναι πως ειναι παγκοσμιο. Αγοραστηκε το MBP απο αμερικη και επισκευτηκα δυο διαφορετικά καταστήματα, σε διαφορετικές πόλεις, που μου ειπαν διαφορετικα πραγματα. Τελος καλό όλα καλα πάντως!
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν 2 βδομάδες. iMac 27" mid 2011 ξαφνικά βγάζει μπλε οθόνη και κολλάει. Επανεκκίνηση και τίποτε, απόπειρα για internet recovery και τίποτα. Οπότε καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι hardware και ειδικότερα όταν πάει να σηκώσει ανάλυση. Τι να κάνω πάω και λέω το πρόβλημά μου στο Apple store δω στο Ντουμπάι. Σημείωση ότι το μηχάνημα αγοράστηκε στις ΗΠΑ, ήρθε Ελλάδα και τους τελευταίους 3 μήνες δούλευε απροβλημάτιστα στο Ντουμπάι. Στο Apple store μου λένε ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού μετά από 2 βδομάδες, εάν δε θέλω να περιμένω τόσο μου δίνουν τα στοιχεία ενός εξουσιοδοτημένου σέρβις κάπου κοντά. Όταν πάω στο σέρβις και μετά από δύο μέρες που έκαναν diagnostics μου λένε τη λυπητερή. Κάρτα γραφικών κόστος επισκευής κοντά στα 750 . Μου ήρθε λίγο ξαφνικό. Εκεί που νευρίασα είναι όταν μου είπαν ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο υπήρχε πρόγραμμα δωρεάν αντικατάστασης (προφανώς γιατί είχαν προβλήματα στην κάρτα γραφικών) το οποίο είχε λήξει κανένα χρόνο πριν.
Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Τους λέω καλά ρε παιδιά η Apple γιατί δε με ειδοποίησε. Μπορούσε. Το μηχάνημα είχε κάνει registration στο Apple ID μου από την πρώτη μέρα, αν ήθελαν μπορούσαν να με βρουν, να με ειδοποιήσουν και να προλάβω το πρόγραμμα. Ο τύπος στο σέρβις μου λέει έχεις δίκιο αλλά εγώ δε μπορώ να κάνω τίποτε, δοκίμασε να απευθυνθείς στοApple Care, και μου δίνει ένα διεθνή αριθμό.
Πάω σπίτι και παίρνω τη Apple τηλέφωνο (σημείωση πέφτω σε Έλληνα και γείτονα μιας και το τηλεφωνικό κέντρο βρίσκεται στον Άλιμο) και τους λέω τον πόνο μου κάπως τσατισμένος. Για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να μου δώσουν λύση απλά ήθελα να γκρινιάξω. Η αλήθεια είναι ότι ήταν υπερβολικά ευγενικοί και υπομονετικοί. Μου λέει ο τύπος στο τηλέφωνο, "Έχεις δίκιο, εγώ δε μπορώ να κάνω τίποτε μίλησε στην προ ισταμένη μου. Μιλάω με την τύπισσα και μου λέει έχετε δίκιο θα έπρεπε να σας είχαμε ειδοποιήσει. Παρόλο που το πρόγραμμα έχει λήξει θα βάλω μία εξαίρεση στο σειριακό του υπολογιστή σας. Πηγαίνετε σε οποιοδήποτε σέρβις και αν έχετε πρόβλημα επικοινωνήστε μαζί μου (μου έδωσε το τηλέφωνό της και το μειλ της)"
Πράγματι την επομένη πάω πίσω στο σέρβις και αφήνω το μηχάνημα. Μου το επισκευάσαν δωρεάν και μάλιστα μου έδωσαν πίσω και το ποσό που πλήρωσα για diagnostics.
Τελικά μπορεί τα Apple να είναι ακριβότερα από το μέσο όρο αλλά ισχύει το "ό,τι πληρώσεις παίρνεις". Άψογη υποστήριξη σε ένα πολυταξιδεμένο μηχάνημα. Και πάλι καλά γιατί δεν είχα καμία όρεξη για αναγκαστική αναβάθμιση. Το μηχάνημα παρόλο που είναι 5 χρόνων πετάει...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Επειδή έτυχε σε φίλο πριν 2 μήνες, το πρόγραμμα λήγει τέλος του χρόνου, αν θυμάμαι καλά στην επικοινωνία που είχαμε με το αντίστοιχο service. Για δείτε το λίγο...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Well.. there's your problem!

0-02-05-664d5bfe8d2cb05cc3aa6a81ec9d45f16e1a11eda9dda81f33f31a1094cec101_full.jpg

Το πηγα το ΜΒΡ 2011 στο τοπικό apple store για την αντικατασταση, ολα καλά κτλ κτλ. Ανεβαζε ομως εξαιρετικά ευκολα θερμοκρασια. Τον ανοιγω και η θερμοαγώγιμη παστα σε cpu και gpu απλά ελειπε! Φταιει μετά ο αλλος να παει να τους το φερει στο κεφάλι;; Λιγη Arctic silver 5 τωρα και βλεπουμε..
 

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
ρίξτε μια ματιά και εδω
https://avclub.gr/forum/showthread.php/170256-Πριν-αγοράσετε-Mac

κυρίως αυτο απο εναν τεχνικό σερβις για τις βλάβες που βγάζουν ολα τα mac (αλλα και αυτο του linus ειναι πολύ διαφωτιστικό), ακόμα και των τελευταίων ετών..
φαινεται να επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθοι και να μην παραδέχονται τον κακό σχεδιασμό (οχι το design που ειναι υπέροχο).


τα τελευταία 10 χρόνια δουλεύω με macbook pro, αλλα ξανακάηκε το Macbook pro μου και το έψαξα λίγο παραπάνω... πλεον κοιτάζω άλλες εταιρίες.