iPad απο Σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Αυτα που πουλάνε τα καταστήματα αυτα πως είναι πιο φθηνά ?
ειναι ανακατασκευμενα ? είναι ελάττωματικα ? απο στοκ ? απο καμία αποθήκη

Και μου λέει η αντιπροσωπεία εκ των προτέρων ότι αντι για δυο χρόνια θα χει 1 χρόνο κάλυψη
Ότι τον πρώτο χρόνο καλύπτεται κανονικά αλλα για τη διετία που καλύπτεται με ένα νομο για τον καταναλωτή τέτοιες συσκευές πάρεισαγωγής δεν καλύπτονται .

Επειδη δεν ξέρω το συγκεκριμένο νομοθέτημα ( ο 2251/94) είναι ? , ξέρει κανεις τι ισχύει με αυτα τα καταστήματα ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Ολα 1 χρονο εχουν (η μαλλον 1 αναγνωριζει η apple)
Δεν ειναι ελαττωματικά , απλα δεν ειναι ελληνικής εισαγωγής.Αναγνωρίζονται κανονικά απο τα service center απο οσα γνωρίζω.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Ολα εχουν 2 χροινια εγγυηση εφοσον η αγορα εχει γινει εντος ευρωπαικης ενωσης π.χ. αν αγοραστει απο Ελλαδα Αγγλια, Ιταλια κλπ εχει κανονικα 2 χρονια ασχετα απο που το αγορασε αυτος που στο πουλησε.Για οποιον δεν βαριεται ας κανει ενα τηλεφωνο στο Έλληνικο Apple support που στη αρχη εχει ηχογραφημενο μυνημα και αναφερει ακριβως αυτο η στην Infoquest που ειναι service center της Apple.
 
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Είχα την εντύπωση ότι η εγγύηση της Apple ισχύει για ένα χρόνο μετά το Activation, εφόσον το serial number δεν είναι flagged (πχ κλεμμένο κλπ). Υποθέτω ότι τα καταστήματα αυτά κάνουν δικές τους εισαγωγές, αλλά όχι και κλεμμένα (θα ήταν too much).

Από εδώ πάντως τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές μέσω ebay ή other sellers του Amazon και όλα τζι-τζί.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Ολα εχουν 2 χροινια εγγυηση εφοσον η αγορα εχει γινει εντος ευρωπαικης ενωσης π.χ. αν αγοραστει απο Ελλαδα Αγγλια, Ιταλια κλπ εχει κανονικα 2 χρονια ασχετα απο που το αγορασε αυτος που στο πουλησε.Για οποιον δεν βαριεται ας κανει ενα τηλεφωνο στο Έλληνικο Apple support που στη αρχη εχει ηχογραφημενο μυνημα και αναφερει ακριβως αυτο η στην Infoquest που ειναι service center της Apple.

Εχεις το τηλ οπου αναφερεται το ηχογραφημενο που λες ?
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Η εγγύηση καλύπτεται από την παγκόσμια εγγύηση της Apple και οι συσκευές είναι ολοκαίνουργιες ,σφραγισμένες και τις αγοράζουν με δική τους εισαγωγή (μπορούν να το κάνουν...καπιταλισμός λέγεται και ελεύθερη αγορά...) και τις πουλούν φτηνότερα γιατί δουλεύει ο ανταγωνισμός (ελεύθερος ανταγωνισμός λέγεται)...τα τελευταία χρόνια αγοράζω μόνο από τα σκρουτζομάγαζα και όχι-πλέον-από τα καρτέλ-ομάγαζα...
ΥΓ: το αστείο είναι ότι η αδελφή μου αγόρασε το iPhone 6S από την iStorm (789 ) και η συσκευασία ήταν ακριβώς ολόιδια με την συσκευασία που πωλείται η συσκευή στα σκρουτζομάγαζα( παλιότερα κολλούσαν και ένα αυτοκολλητάκι που έλεγε : " εισάγεται στην Ελλάδα από την iStorm) ...τώρα ούτε κι αυτό...
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Το σαπορτ μου είπε ότι καλύπτει τον ένα χρόνο αλλα αν τύχει να είναι κάτι που ΚΑΤ εξαίρεση καλύπτεται στα δυο χρόνια δε θα το εγκρίνει η αππλε οπότε ούτε η αντιπροσωπεία η το σαπορτ.
Απο κει και πέρα λέει πριν την αγορά να ελεγχθεί ο σειριακος αριθμός να είναι απο ευρωπαϊκή Ένωση η Ελβετία γιατι αν η συσκευή προορίζεται για αραβικές χώρες δε θα έχει FaceTime και iMessage
Δλδ διαφορες στο λειτουργικο .
Επίσης λέει αν έχεις ενεργοποιημένο ο find my iPhone iPad κλπ και ξεχάσεις τον κωδικό και τις ερωτήσεις ασφαλείας δε θα μπορούν να στο ξεκλειδωσουν αφού η απόδειξη δε θα συνδέεται με την αντιπροσωπεία αλλα με τρίτο που το χει αγοράσει απο τρίτο και δε βρίσκουν άκρη αν είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης . Αλλα αυτο λύνεται κλείνοντας το find my iPad .

στα cellular iPad έχει τα επιπλέον ζητήματα του δικτύου
Και στα iPhone επιπλέον μην είναι κλειδωμενα σε πάροχο ξένο.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

....απλά το μόνο που χρειάζεται ειναι να γνωρίζεις το ευρωπαϊκό μοντέλο (πχ στο iPhone 6S είναι το Α1688) είτε πρόκειται για iPhone ,είτε για iPad (τα μεγάλα σκρουτζομάγαζα το λένε από μόνα τους αν είναι ευρωπαϊκά μοντέλα ή αμερικανικά ,ξεκλείδωτα ή όχι....πχ. το Kaizer και άλλα....)
Τώρα από προσωπική εμπειρία : το iPhone 5S το είχα αγοράσει από σκρουτζομάγαζο (KAIZER) και στους 11 μήνες μου χάλασε η οθόνη (μιλάμε για ότι πιο ακριβό υπάρχει σε βλάβη) , το πήγα στην iStorm στο Golden Hall συγκεκριμένα, είδαν το serial number ,είχα και την απόδειξη αγοράς από το σκρουτζομάγαζο....κρατήσανε φωτοτυπία της απόδειξης....μετά από δύο μέρες με πήραν τηλ. και μου είπαν ότι θα μου αντικαταστήσουν τη συσκευή με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ γιατί δεν επισκευάζονταν η οθόνη....και πράγματι έτσι έγινε...σα να το αγόρασα από αυτούς....οπότε;;
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Κάποιος ζήτησε τα τηλέφωνα.
Apple Greek Support 00800 4414 5417
Infoquest 211 999 1260

Προσωπικά στην Infoquest μου έχουν επισκευάσει δωρεάν iphone που το είχα 18 μήνες (καμένο board).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Προσωπικά στην Infoquest μου έχουν επισκευάσει δωρεάν iphone που το είχα 18 μήνες (καμένο board).

Έτσι απλά;

Χωρίς ερωτήσεις κλπ;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Δλδ η Infoquest λέτε ότι καλύπτει με 2 χρόνια εγγύηση τα Ευρωπαϊκά και με ένα τα δικά της;;;;;
 

gPaska

AVClub Addicted Member
23 November 2010
1,699
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Αυτα που πουλάνε τα καταστήματα αυτα πως είναι πιο φθηνά ?
ειναι ανακατασκευμενα ? είναι ελάττωματικα ? απο στοκ ? απο καμία αποθήκη

Ειμαστε τόσο εθισμένοι στην κοροιδία που όταν οι άλλοι τα πουλάνε σε πιο νορμαλ τιμές νομίζουμε ότι μας εξαπατουν :D
2 φορές που έτυχε να ασχοληθώ με εγγύηση σρκουτζομάγαζων ήταν 10 φορές καλύτερα απο τις γνωστές αλυσίδες και επίσημους εισαγωγείς.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Δλδ η Infoquest λέτε ότι καλύπτει με 2 χρόνια εγγύηση τα Ευρωπαϊκά και με ένα τα δικά της;;;;;

Όχι κάτι άλλο είναι ...
Αν είναι αγορασμενο απο τον αντιπρόσωπο και μετα τον ένα χρόνο αλλα μέσα στη διετία παρουσιάσει κάποια θέματα ( όχι όλα όσα καλύπτει η εγγύηση του ενός έτους- κάποια συγκεκριμένα ) μπορει η μαμα αππλε να εγκρίνει αντικατάσταση.
Είναι κάποιο ζήτημα απο το νομο προστασίας καταναλωτή αλλα δεν έχω υπόψη μου η συγκεκριμένη διάταξη .
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

Ειμαστε τόσο εθισμένοι στην κοροιδία που όταν οι άλλοι τα πουλάνε σε πιο νορμαλ τιμές νομίζουμε ότι μας εξαπατουν :D
2 φορές που έτυχε να ασχοληθώ με εγγύηση σρκουτζομάγαζων ήταν 10 φορές καλύτερα απο τις γνωστές αλυσίδες και επίσημους εισαγωγείς.

...ακριβώς....

το λέω όπου μπορώ.....οι μόνοι λόγοι που πρέπει να οδηγούν κάποιο να αγοράσει από τους παρόχους(και τα άλλα καρτέλ) είναι:
α) αγοράζεις συσκευές iPhone με εταιρικά συμβόλαια σε εργαζόμενους...
β) έχεις μια γενναία επιδότηση (που δεν υπάρχουν πλέον....)

κανένας άλλος λόγος δεν συντρέχει....

σε κάποιες περιπτώσεις-δε-είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη τιμή (πχ. iPad) που ακόμα και να πληρώσεις την επισκευή αξίζει....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

γιατι 1 τα δικα της ? Αμερικανικα ειναι ?
Ετσι ειναι εδω και πολυ καιρο τωρα.

Έχουν επίσημα 2 χρονια εγγύηση;

Αν το έχεις δει κάπου επίσημα, για πες.

Γιατί, απ όσο ξέρω, δεν ισχύει κάτι τέτοιο (και το επιβεβαίωσα και στην αγορά του 6S απο επίσημο διανομέα)

Τα του 2ου χρόνου, αφορούν ειδικές περιπτώσεις (ελάττωμα που προϋπήρχε κλπ / τα έχουμε συζητήσει αναλυτικά άλλου, πολλές φορές) και δεν αποτελούν 2ο χρόνο εγγυσης.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...ακριβώς....

το λέω όπου μπορώ.....οι μόνοι λόγοι που πρέπει να οδηγούν κάποιο να αγοράσει από τους παρόχους(και τα άλλα καρτέλ) είναι:
α) αγοράζεις συσκευές iPhone με εταιρικά συμβόλαια σε εργαζόμενους...
β) έχεις μια γενναία επιδότηση (που δεν υπάρχουν πλέον....)

κανένας άλλος λόγος δεν συντρέχει....

σε κάποιες περιπτώσεις-δε-είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη τιμή (πχ. iPad) που ακόμα και να πληρώσεις την επισκευή αξίζει....

Συντρέχει και ένας άλλο λόγος: Οι πολλές άτοκες δόσεις που κάνουν κάποιες μεγάλες αλυσίδες
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

....θα συμφωνήσω μαζί σου....παράλειψή μου....

γ) οι πολλές άτοκες δόσεις....
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: iPad απο σκρουτζομαγαζα - 2 ετια εγγύηση

ισχυει εδω και καιρο... δε ξερω επισημα ή ανεπισημα. Δες στο αντιστοιχο νημα του iphone hellas που ειναι πιο ενημερωμενοι (και μην ακους τι λενε "οι υπευθυνοι".)