Οδηγος για μετατροπη HD Audio(True HD, DTS MA) σε flac;

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Υπαρχει καπου ενας οδηγος για μετατροπη HD Audio (True HD, DTS MA) σε flac 5.1 ή 7.1;

Απ' οσο εψαξα εδω, δεν καταφερα να βρω κατι.

Καθοσον ειμαστε λιγο πισω σε τεχνολογια και δεν μπορουμε να τα αποκωδικοποιησουμε αυτα προς το παρον, αλλα και δεν ειναι και εποχες για νεες αγορες σκεφτηκα να τα μετατρεψω σε flac, που τα κουτια μου τα παιζουν μια χαρα.

Για player χρησιμοποιω το WD TV Live 3Gen και ο ενισχυτης ειναι ο Yamaha 2700.

Το WD TV Live παιζει τα αρχεια με flac 7.1 ανετα. Πολυ πιθανο να το εχει δοκιμασει καποιος αλλα και να ενδιαφερει και καποια αλλα μελη με τα ιδια θεματα.

Απ' οσο εψαξα, οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν το eac3to. Και η διαδικασια ειναι περιπου αυτοματη αν δωσεις τις σωστες παραμετρους στην αρχη και εχεις εγκαταστησει τους σωστους drivers στην εγκατασταση. Επισης, νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις το αρχικο αρχειο ηχου (True HD, DTS MA) και να δημιουργησεις και ενα νεο σε flac. Και τα muxαρει και τα 2 στο νεο container με τη μια.

Το εχει δοκιμασει κανεις;
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
έχω δοκιμάσει το eac3to για να μετατρέψω dts ma και dolby true hd σε pcm για αναπαραγωγή από wd live σε ενισχυτή που υποστηρίζει pcm αλλά όχι hd formats.

την όλη διαδικασία την κάνω με το clownbd
http://www.clownbd.com/

είναι η εκδοση Clown_BD, eac3to, tsMuxer Package
το βασικό είναι στα options του clownbd να τσεκάρεις το network media tank audio options

παλιά απαιτούνταν τα dll files από το totalmedia theater για αποκωδικοποίηση του dts ma αλλά πλέον νομίζω ότι υπάρχει free decoder στην τελευταία έκδοση του eac3to.

εισάγεις τη ματρόσκα διαλέγεις τη ροή του ήχου που θέλεις να μετατρέψεις, δηλώνεις μετά σε τι θέλεις να την μετατρέψεις (εγώ δηλώνω pcm) και μετά έχεις τη ροή του video, την ροή ήχου και μπορείς να κρατήσεις και την αρχική δηλαδή το dts ma ή true hd.

μετά κάνω ένα muxing τις ροές με το tsmuxer ή το mkvtoolnix χειροκίνητα και όχι αυτοματοποιημένα από το clownbd.

αν ο 2700 περνάει πολυκάναλο pcm μπορείς να δοκιμάσεις αυτή την μετατροπή απλώς θα έχεις με μεγαλύτερου μεγέθους ματρόσκα.
 

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Καταρχην σ' ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση. VIP service. :)

Το προγραμμα που αναφερεις δεν το ειχα υποψη.

Να διαβασω λιγο και να επανερθω.

Βρηκα κι εναν οδηγο για οσους ενδιαφερονται εδω.
 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,418
Αθήνα
Πάρε ένα Med ρε κουμπάρε να ησυχάσεις... Αυτή τη δουλειά θα κάθεσαι να κάνεις;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Οδηγος για μετατροπη HD Audio(True HD, DTS MA) σε flac;

Περνανε απο HDMI σιγουρα. Για coaxial δεν ξερω. Τι πηγη θελεις να συνδεσεις με τον ενισχυτη με coaxial;

Έναν Denon Πάνο με το πισί. (είναι παλιός, δεν έχει HDMI)
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
με το πισι τα πράγματα είναι πιο απλά. το dtsdecoder.dll από το total media theater στον φάκελο του lav και όλα γίνονται on the fly.

η συνδέουμε τις αναλογικές από το πισι (τα καρφιά από το πισι δηλαδή) στις αναλογικές του denon και είμαστε έτοιμοι.

http://avclub.gr/forum/showthread.p...ός-Αναπαραγωγής-Ρυθμίσεις-Προβλήματα-κτλ#lpcm

κάποιοι είναι αδιάβαστοι μου φαίνεται :ADFADF1:

δεν ξέρω τι αλλαγές έχει φέρει ο νέος decoder o οποίος είναι free.

https://forums.plex.tv/discussion/155560/dts-hd-ma-decoding-via-libdcadec

Γιατι το Med κανει decoding σε TrueHd ή DTS MA;

δεν νομίζω ότι το κάνει. κάποιος που το έχει θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
υπαρχει καποιος πιο συγχρονος οδηγος για μετατροπη των truehd σε dts-ac3 κλπ ?
To θελω για τον Player Της LG που δεν παιζει τα truehd 4k format (και το htpc μου ειναι παλιο).