Φωτογραφία μακράς έκθεσης (long exposure)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anon

AVClub Addicted Member
14 October 2013
1,936
Alexandria, Greece
Μιας και δεν υπάρχει νήμα αποκλειστικά για τη φωτογραφία μακράς έκθεσης, σκέφτηκα να ανοιχθεί ένα για να ανεβάζει ο καθένας μας φωτογραφίες τέτοιου είδους. Αν και θα βρούμε τέτοιες λήψεις σε άλλα νήματα, το εξειδικευμένο θέμα πάντα έχει περισσότερη αξία. Επίσης καλό είναι, όποιος ανεβάζει φωτογραφίες να παραθέτει και τον χρόνο λήψης αλλά και τι φίλτρα έχει βάλει (κυρίως ND) για να επιτύχει το εκάστοτε αποτέλεσμα.

<< Ενημέρωση Απρίλιος 2018>>

Εδώ σας έχω ένα δωράκι, έναν εκτενή οδηγό 7 σελίδων για λήψεις μακράς έκθεσης. Ο οδηγός όποτε χρειάζεται βελτιώνεται σε κάποια σημεία, θεωρώ όμως ότι δίνει μία σχεδόν πλήρη εικόνα για τις λήψεις μακράς έκθεσης. Είναι χρήσιμος τόσο για τον άπειρο φωτογράφο όσο και για τον γνώστη του θέματος καθώς όπου χρειάζεται εμβαθύνω και σε ιδιαιτέρως τεχνικά θέματα. Καλή ανάγνωση!


View attachment για λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š ΓŽΕ“ΓŽΒ±ΓŽΒΊΓΒΓŽΒ¬Γβ€š ΓŽΛ†ΓŽΒΊΓŽΒΈΓŽΒ΅ΓΖ’ΓŽΒ·Γβ€...pdf


<< Ενημέρωση 30/12/2019>>

Θα κλείσω τις αναρτήσεις μου για το 2019 με ένα βίντεο που έφτιαξα με 12 επιλεγμένες φωτογραφίες μου που φτιάχρηκαν μέσα στο 2019. Αποτελούν μια αναφορά στο πριν και το μετά μίας φωτογραφίας μακράς έκθεσης και θεωρώ ότι είναι ενδεικτικό του τρίπτυχου "όραμα, λήψη, υλοποίηση".


Ξεκινώ με μία δική μου φωτογραφία:

Αλυκές Πιερίας (40", NiSi ND2000)

the west end by Teo Kefalopoulos, on Flickr
 
Last edited by a moderator:

Anon

AVClub Addicted Member
14 October 2013
1,936
Alexandria, Greece
Πανέμορφη, δεν έχω δει έτσι τις Αλυκές ποτέ. Συγχαρητήρια!!!
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Εξαρτάται τι θέλεις να "δεις" σε κάθε μέρος. Αυτό που βλέπουν όλοι ή αυτό που βλέπεις μόνο εσύ :cool4:

ΥΓ. είσαι και συντοπίτης βλέπω...
 

CyberDEL

Senior Member
1 December 2014
506
Αλεξάνδρεια
Ναι, σίγουρα θα γνωριζόμαστε τουλάχιστον φατσικά, άλλωστε μικρή είναι η πόλη μας. Θα χαιρόμουν να τα λέγαμε και από κοντά...
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Υπέροχη φωτογραφία, φίλε, όπως και όλες οι τελευταίες που ανέβασες.
Εξαιρετική ιδέα το νήμα, από τα αγαπημένα μου.
Φωτογραφία ναυαγίου στην Πάφο (Κύπρος). 79'' B&W 10 stop


Shipwreck
by Iosif Michael, on Flickr
 

jpanou39

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,233
Athens - Greece
Φίλε ''Anon'' εξαιρετική η φωτογραφία σου,όπως όλες σου .... !!!
Σε παρακολουθώ εδώ και καιρό (με την καλή έννοια) στο facebook,όπου σε βρήκα τυχαία .
Να είσαι καλά πάντα και να δημιουργείς.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Το νήμα είναι πρωτοποριακό όχι μόνο από τις εκπληκτικές φωτογραφίες μα και που μοιράζουν τα παιδιά τις γνώση τους.

Το φόρουμ ανεβαίνει επίπεδα μέρα με τη μέρα, Συγχαρητήρια για τη πρωτοβουλία.
 

Anon

AVClub Addicted Member
14 October 2013
1,936
Alexandria, Greece
Re: Απάντηση: Φωτογραφία μακράς έκθεσης (long exposure)

Φίλε ''Anon'' εξαιρετική η φωτογραφία σου,όπως όλες σου .... !!!
Σε παρακολουθώ εδώ και καιρό (με την καλή έννοια) στο facebook,όπου σε βρήκα τυχαία .
Να είσαι καλά πάντα και να δημιουργείς.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Μία ακόμα φωτό από το Στόμιο Λαρίσης (η συγκεκριμένη υπό βροχή):

the duel... by Teo Kefalopoulos - Fine Art Photography, on Flickr
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
.. και θλίψη σε μένα, δυστυχώς έχω πρόβλημα με τα α/μ
όπως και να έχει είναι υπέροχη φωτογραφία.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Υπέροχες και οι τρεις.
Οι αλυκές πραγματι ειναι τοπιο σπανιας φυσικής, λιτης ομορφιας.
Οπως ακριβως ειπε ο Ηλιας για την φωτογραφια. Αποπνεουν μοναδικο συναισθημα ηρεμιας.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Πολύ ωραίο νήμα άνοιξε ο Theo με υποβλητικες φωτογραφίες πού αποπνέουν γαλήνη και ηρεμία, όσο για τις φωτογραφίες του Τάσου καιρό είχε να ανεβάσει και είναι πολύ προσεγμένες, το φως,η διαύγεια και η σωστή αναπαραγωγή χρωματων ,καθηλωνουν το μάτι.
 
Last edited:

CyberDEL

Senior Member
1 December 2014
506
Αλεξάνδρεια
Ζηλεύω!!! Με βλέπω με το τριπόδι στον ώμο, να παίρνω τα βουνά και τα λαγκάδια στο χάραμα και στη δύση. Δεν έχω χρησιμοποιείσει πότε ND φίλτρο. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και μεταβλητά μέχρι και 9 στοπ. Είναι καλύτερα να πάρω κάτι τέτοιο και να πειραματιστώ;
Anon, μιας και είσαι αυθεντία στο είδος, δεν κανονίζουμε κανένα μίνι σεμινάριο; Κερνάω τον καφέ...