K1K or just... AKG K1000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Για πολλούς ίσως το καλύτερο ακουστικό στον κόσμο, ίσως το καλύτερο που παράχθηκε ποτέ.
Σίγουρα αυτό πάντα μπορεί να αμφισβητείται από πολλούς επίσης, αλλά ενα είναι σίγουρο: είναι αυτό για το οποίο έχουν χυθεί τόνοι ιντερνετικής μελάνης σε παρουσιάσεις, κριτικές, σχόλια, αναζήτηση κατάλληλου ενισχυτή, διαμάχες. Σίγουρα είναι αυτό που έχει την μεγαλύτερη αίγλη, που οφείλεται ίσως και στο γεγονός ότι έχει βγεί από την παραγωγή εδώ και πολλά χρόνια. Παρ όλα αυτά οι συζητήσεις για ένα αποσυρμένο ακουστικό καλά κρατούν, οι δε τιμές στην αγορά έχουν ξεφύγει στο θεό.
Ας ξετυλίξουμε μαζί λοιπόν το κουβάρι μιας ιστορίας, στην οποία συμμετέχω από το 2004 αν θυμάμαι καλά.

20151108_153601.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα Κ1000 ξεκίνησαν να σχεδιάζονται γύρω στο 1985 ως η ναυαρχίδα της AKG μετά από πειραματισμούς με το μοντέλο Κ240DF. Όπου DF=Diffuse field, που ήταν ο τομέας ερευνας της AKG με στόχο την πρόσληψη από το αυτί του ήχου όπως όταν έρχεται από μακρυά (και όχι όπως περισσότερο και από near field με τα κοινά ακουστικά). Ετσι ώστε να προσομοιάζει με τον ήχο των ηχείων σε ένα δωμάτιο.
Η σχεδίαση κράτησε περισσότερο από 3 χρόνια και τα ακουστικά παρουσιάστηκαν γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 1980.

20151108_153722.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
20151108_153923.jpg


Τα ακουστικά είναι δυναμικά, έχοντας έναν οδηγό που κινεί μια μεμβράνη από συνθετικό υλικό. Το χαρακτηριστικό (ένα από αυτά) των ακουστικών είναι ότι δεν υπάρχει όπως στα κλειστού ή και ανοικτού τύπου ένας "χώρος" ή ηχητικό θάλαμος που να δημιουργεί την αίσθηση ηχείου δονώντας έναν όγκο αέρα. Συνεπώς η μεμβράνη καθώς θα κινείται ελεύθερα θα πρέπει να αναλάβει τον ρόλο και των χαμηλών συχνοτήτων, γεγονός που σήμαινε μεγάλο εύρος κίνησης, με μέγιστο που υπολογίστηκε τότε στα 3.5 χιλιοστά. Το γεγονός αυτό έκανε τα ακουστικά πάρα πολύ δύσκολα στην οδήγηση.
Εδώ βλέπουμε την μεμβράνη. Απο το 6moons

hero.jpg


Αλλο χαρακτηριστικό των ακουστικών ήταν η δυνατότητα των μονάδων να σχηματίζουν γωνία, απομακρυνόμενα από το αυτί. (επάνω εικόνα - τέρμα ανοιχτά). Το γεγονός αυτό έδινε δυο πλεονεκτήματα. Το πρώτο ότι μπορούσες να ρυθμίσεις κατά κάποιο τρόπο το eq, στα μέτρα σου, καθώς και να περιορίσεις την αίσθηση να σου έρχεται η μουσική "στα μούτρα" σε σχέση με την πιό απομακρυσμένη αίσθηση. Το δεύτερο ήταν ότι με τον τρόπο αυτό, αλλά και καθώς κάθε μονάδα είναι ελέυθερη στον χώρο, μπορεί το κάθε αυτί να δεχεται ήχο από την μονάδα του άλλου αυτιού, γεγονός που βελτιώνει πολύ την εικόνα και δημιουργεί αίσθηση sweet spot ηχείων.

(Ενα τρίτο που δεν αναφέρεται πουθενά, είναι ότι μπορεί κάποιος να εφαρμόσει ένα είδος φυσικού balance εάν πχ έχει πρόβλημα μειωμένης ακοής σε κάποιο αυτί)
Στην πρώτη φωτογραφία φαίνονται οι μονάδες τέρμα ανοιγμένες.

Στην επόμενη φαίνεται το μοχλός που σφίγγει και κλειδώνει τις μονάδες στην επιθυμητή θέση.

20151108_153847.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα ακουστικά έχουν εντελώς σπαρτιάτικη σχεδίαση. Το περίβλημα (αλλά και πολλές από τις αρχές σχεδίασης) αντιγράφει το κορυφαίο μικρόφωνο της εταιρείας C214.

akg_c214_featured.jpg


Είναι κατασκευασμένα από ευγενή ... μέταλλα, δέρμα και σκληρά ποιοτικά πλαστικά μέρη.
Μια διπλή μεταλλική στέκα σε έντονο κόκκινο που σε αντίθεση με άλλα akg δεν παίζει τον ρόλο αγωγού, καθώς υπάρχει ανεξάρτητος αγωγός ανα κανάλι, μια δερμάτινη λουρίδα για ρύθμιση ύψους κεφαλιού και για στήριξη στο αυτί, επειδή δεν προβλέπεται επαφή με αυτό, υπάρχουν 4 μικροσκοπικά δερμάτινα μαξιλαράκια τα οποία έχουν ρυθμιζόμενη απόσταση σε 4 θέσεις, από εντελώς κλειστά έως εντελώς ανοιχτά.

Τα βλέπουμε εντελώς ανοιχτά στην επόμενη εικόνα.

20151108_154026.jpg


Τα μαξιλαράκια (και μαζί μ αυτά τα ακουστικά) ακουμπάνε στους κροτάφους, πάνω από τα αυτιά και είναι ένα από τα ευαίσθητα "κουσούρια" τους, καθώς κάποιοι θα διαμαρτυρηθούν για την πίεση στους κροτάφους. Σας διαβεβαιώ ότι ήμουν ένας από αυτούς, αλλά όχι πλέον, έχοντας συμβιώσει για λίγους μήνες με τα Hifiman HE400, των οποίων η ολική αίσθηση "φορέματος" κάνει τα Κ1000 piece of cake

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

20151108_154142.jpg


Σεχτικά με τα υλικά που λέγαμε. Γνήσιο δέρμα (μυρίζει έντονα ακόμα μετά από 25 χρόνια) υψηλή ποιότητα, βίδες μόνο άλλεν, made in austria (η Harmann ήρθε αργότερα - και πιθανότατα αυτή έβαλε τέλος στο project - αλλά αυτή θα είναι που ίσως το ξαναβάλει μπρος!).

Επίσης αποκαλύπτονται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, όπως ο S/N (περισσότερα για αυτό παρακάτω).

Αλλη μια φωτό στο φως, όπου φαίνεται η συνολική διαφάνεια της όλης κατασκευής.

20151108_154232.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

20151108_154330.jpg


Μερικές ακομα κατασκευαστικές λεπτομέρειες.
Balanced σύνδεση με ορίτζιναλ neutrik βύσμα.

Εξαιρετικό ποιοτικό καλώδιο, πολύ έυκαμπτο, που δεν χάνει την ελαστικότητά του μετά από πολλά χρόνια.

20151108_155944.jpg



P1090402.jpg

Τα ακουστικά έρχονται με μια προέκταση που δίνεται για σύνδεση με εξόδους ενισχυτή (όπως στην εικόνα αυτή του headfi). Το καλώδιο αυτό το έβαλα στην άκρη από την πρώτη μέρα και έφτιαξα δικό μου για τη δουλειά αυτή, διαβάζοντας διάφορα στο διαδίκτυο. Είναι αλήθεια ότι δεν το πολυάκουσα, και ίσως το έχω αδικήσει.
Φυσικά στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλά άρθρα για ανακαλωδίωση.
Ανακαλωδίωση του τμήματος μετά το neutrik μέχρι τον ενισχυτή, αλλά και για το βασικό κομμάτι μέχρι τις μονάδες.
Η ανακαλωδίωση του Stefan Audio Art θεωρείται για πολλούς must. Είναι σχετικά πανάκριβη, κάποτε είχα μπεί στο λούκι να την κάνω, αλλά είχε μια απίστευτη λίστα αναμονής ο τύπος (γύρω στους 3 μήνες) και το ...ξέχασα. Λένε πάντως ότι βελτιώνει τις υψηλές. (τις κάνει πιό...ευγενικές....)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Τώρα....τα χαρακτηριστικά τους και ...τα ζόρια.
120 Ω αντίσταση και 74db ευαισθησία.
Θέλουν 1 volt για 104db πριν αρχίσουν να παραμορφώνουν οι μεμβράνες.
Πίεση στους κροτάφους 3.5 Ν (! βρείτε μου άλλον κατασκευαστή που να το δίνει) για κεφάλι 14 εκατοστών εύρους
Βαρος 270 γραμμάρια. Ελάχιστο σε σχέση με τα σύγχρονα θηρία του μισού κιλού και βάλε.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

20151108_154532.jpg


εδώ δίπλα δίπλα με τα ΗΕ400. Η φωτογραφία τα αδικεί και τα δείχνει μεγάλα (τα Κ1000).
Είναι σαν παιχνιδάκι δίπλα σε δυό κονσέρβες.
20151108_155127.jpg


εδώ δίπλα στις πάλαι ποτέ ναυαρχίδες τα υβριδικά δυναμικά ηλεκτροστατικά Κ340. Και αυτά είναι τεράστια μπροστά τους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ερχόμαστε στο θέμα της οδήγησης.
Τα παραπάνω χαρακτηριστικά σήμαιναν για την εποχή ότι έπρεπε να οδηγηθούν και να συνδεθούν σε εξόδους ηχείων.
Ή να υπάρχει αποκλειστικός ενισχυτής.
Όντας τότε το τέλος της δεκαετίας του 80, όλα αυτά ήταν ανήκουστα πράγματα. Γεγονός που απογείωσε περισσότερο την αίγλη τους.
Η Akg τότε πρόσφερε διάφορα αξεσουαρ. Βασικά τον ειδικό ενισχυτή της AKG

DSC00985.jpg


ή τον επιλογέα εξόδων (καθώς ήταν πολύ δύσκολο εκείνην την εποχή για τον χρήστη να ξεσυνδέει ηχεία για να ακούσει με ακουστικά)

k1000_selector.jpg


Όλα τα παραπάνω σίγουρα σε κάνουν να καταλάβεις ότι αυτά τα ακουστικά ΔΕΝ μπαίνουν σε εξόδους ακουστικών, αλλά ούτε κάν σε εξόδους ενισχυτών ακουστικών που σαν μόδα άρχισαν να εμφανίζονται όταν ήδη πια τα Κ100 είχαν σταματήσει να παράγονται.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εκτός από το πρόβλημα της χαμηλής ευαισθησίας τα ακουστικά είχαν άλλο ένα θέμα σχεδιαστικό που προαναφέρθηκε. Δεν κινούσαν έναν κλειστό ή περιορισμένο όγκο αέρα έτσι ώστε να ενισχύσουν την αναπαραγωγή των χαμηλών συχνοτήτων.
Τα ακουστικά λοιπόν σχεδιάστηκαν με στόχο τα 25Hz και μετά αποκοπή 12db ανά οκτάβα. Αυτό από μόνο του είχε ισχυρό ανταγωνισμό, αλλά δυστυχώς διάφορες αστάθειες στην ποιότητα κατασκευής της μεμβράνης έκανε την εταιρεία να αναθεωρήσει τους στόχους και τις προδιαγραφές, ώστε να είναι εντάξει με το όνομά της, και μετά από την παραγωγή κάποιου αριθμου μοντέλων ο στόχος μετακινήθηκε προς τα επάνω στους 35 και μετά στους 40hz. Αυτό το γεγονός έχει τροφοδοτήσει την παραφιλολογία στο διαδίκτυο. Ετσι σήμερα υπάρχουν τα bass heavy - bass light ή bass shy μοντέλα με ένα εντελώς ασαφές και αδόκιμο σημείο αναφορά τις περίπου 4000 μονάδες. Αντίστοιχα λέγεται ότι μετά τις 10000 μονάδες ίσως έχει καθιερωθεί το όριο των 40 κύκλων.
Από την άλλη άποψη κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος αναζητώντας μοντέλα προ του 4000 (και παλι δεν γνωρίζει κανείς αν είναι 4000 ή 3900 ή 4200 πχ) αν το μοντέλο που θα βρεί θα αναπαράγει όντως 25 κύκλους ή θα είναι από αυτά με τα προβλήματα κατασκευής που βγαίναν εκτός προδιαγραφών.

Πάντως κατά γενική ομολογία, "λενε" ότι τα κάτω των 4000 με διαφορά αποδίδουν περισσότερο χαμηλό.
Από τις ερευνές μου στο διαδίκτυο έχω δεί πάρα πολλά παράξενα. Πχ αγγελίες WTB μοντέλα κάτω του 3000 ή FS 2000άρια σε κουφές τιμές.
Επίσης στο headfi έχω δει μέλη με 3, 4 και 8 ζεύγη, στον διαρκή αγώνα αναζήτησης των bass heavy.

Δεν φτάνει ο αγώνας να βρεθεί ο κατάλληλος ενισχυτής για πολλούς, αλλά ψάχνουν και για τους "λάχει" και το σωστό ακουστικό από πλευράς σειριακού.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εδώ θα βρείτε διάφορα χρήσιμα πράγματα (ορίτζιναλ προσπέκτ κλπ)
http://wiki.faust3d.com/wiki/index.php?title=AKG_K1000

εδώ στο changstar (όσο είναι ακόμα ανοιχτό ως αρχείο) θα βρείτε μια αναδημοσίευση από το headfi μιας συνέντευξης ενός από τους σχεδιαστές των Κ1000 του Heinz Renner.
http://www.changstar.com/index.php/topic,564.msg12519.html#msg12519

εδώ θα βρείτε διάφορα λίνκς από το headfi σχετικά με τα Κ1000

http://www.head-fi.org/a/akg-k1000-a-collection-of-information-and-links

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σχετικά με τις δικές μου εμπειρίες:
Προσωπικά μετά από κυνήγι πάνω από 2 χρόνια κατάφερα και τα βρήκα στο ebay την εποχή που ακόμα βρίσκονταν, από έναν γερμανό που θεώρησε ότι κάνοντας παιδί τελειώνουν τα πάντα.
Από τότε δοκίμασα αρκετά πράγματα, βασικά μην νομίζετε ότι έκανα τίποτα εξεζητημένο.
Γενικά δοκίμζα ό,τι ενισχυτή έπεφτε κατά καιρούς στα χέρια μου.
Η προδιαγραφή και γενικά έξω λέγεται ότι χρειάζεται έναν ενισχυτή γύρω στα 5-7 βατ. Ετσι ώστε να έχεις και κάποιο headroom.
Γενικά αυτά τα ακουστικά δεν θέλουν να παίζουν δυνατά.
Μπορείς να τους βάλεις από 200 ή 500 βατ στο κανάλι. Από κάποια db και πάνω αρχίζουν να τελειώνουν οι διαδρομές από τις μεμβράνες και τσιρίζουν.
Γενικά θέλουν.... ευγένεια.
Κάποτε μάλιστα τους είχα βάλει από έναν γεφυρωμένο behringer EP1500 στο κανάλι.
Μετά από πάρα πολλές δοκιμές στα χρόνια αυτά, κατέληξα να χρησιμοποιώ τα παρακάτω χωρίς να σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο.
Εναν προενισσχυτή MBL 4004 από την έξοδο ακουστικών, που είναι πολύ ισχυρή και ποιοτική.
Επίσης την έξοδο του sony 50ES.
Εναν arcam τελικό 2Χ90 P90.
Τον κλώνο Leheman Lovely cube που έφτιαξα ιδιοκατασκευή.
Τον FirstWatt F5 του Pass.

Περιττό ίσως να αναφέρω ότι καλύτερα παίζουν με τον F5.
Αλλά πλέον το θεωρώ toomuch.
Ετσι πλέον όπου βρώ έξοδο ακουστικών ή ηχείων τα βάζω και ό,τι βγεί.
Ο χαρακτήρας τους θα βγεί ακόμα και να ακούς στα 80 db ή στα 100. Στα 100 και πέρα, πιστέψτε με δεν αξίζει να ακούς και δεν το θέλεις. Αλλά ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για να παίζουν έτσι. Πως να το κάνουμε.
Ακούγονται πολύ καλά μέσω του κινητού από τον Fiio E18, αλλά ικανοποιητικά και από το ipod πέμπτης γενιάς που ακόμα έχω και χρησιμοποιώ, όπως και από το Sony MZR30 mini disc φορητό.
Ξέρω. Κάποια από αυτά που γράφω ίσως φανούν αιρετικά σε κάποιους.
Όμως μετά από τόσο καιρό ψαξίματος και διαβάζοντας τα κουφά του καθενός στο διαδίκτυο, όχι λάμπα, όχι otl, όχι της μάνας του, όχι τρανζίστορ έχω βαρεθεί.
Υπάρχουν εκεί έξω στα links που έβαλα και σε χιλιάδες άλλα, ένα σωρό προτάσεις.
Το αγαπημένο θέμα στο διαδίκτυο είναι η αναζήτηση ενός ενισχυτή για τα Κ1000. Πρέπει και εγώ ο ίδιος να έχω αρχίσει δυό τέτοια στο headfi και στο headwize.
Επίσης υπάρχουν κατασταλλαγμένες απόψεις, για εξωτικά πράγματα, pass, Hiraga, audio note, north SE9, B22...
Όρεξη νάχεις για δοκιμάζεις και να ξοδεύεις λεφτά.
Προσωπικά πλέον δεν έχω ούτε τον απαραίτητο χρόνο να τα ακούω....
Οπότε το αφήνω για το συνταξιοδοτικό μέλλον.

Σχετικά με τον ήχο τους τώρα....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό που εισπράττει ο ακροατής είναι
1. Ξεκούραστο άκουσμα
2. Μεγάλη ελευθερία στο αυτί λόγω της μη επαφής.
3. Καλύτερη εικόνα, αλλά όχι απαραίτητα το διαφημισμένο sweet spot. Για να έχεις sweetspot πρέπει να τα βάλεις να ακουμπάνε τα μαξιλαράκια σχεδόν στα μάτια σου.
4. Σχεδον κλινικός ήχος.
5. Μεσσαίες μαγικές, από άλλο πλανήτη.
6. Μεγάλη έκταση στις υψηλές
7. Μπάσο υπάρχει αλλά είναι ευγενικό. Δεν έχει καμμία σχέση με όρθο ή μπασοφονιάδες γενικά. Και είναι μπάσο. Όχι χαμηλό. Πχ δεν θές να ακούσεις εκκλησιαστικό όργανο. Αν και μόνο από τις αρμονικές του είναι αληθοφανές. Είναι γεγονός ότι στο διαδίκτυο συνηθίζεται από πολλούς η ακρόασή τους με subwoofer !.
8. Σημαντικό πλεονέκτημα ή μειονέκτημα ότι μπορείς να ακούς τους άλλους να μιλάνε ή το τηλέφωνο κλπ, ειδήσεις στην τιβί.....(μπρρρρ).
9. Ο ήχος σε γενικές γραμμές μου θυμίζει όταν άκουγα καλό σύστημα με λάμπα και κόρνα. Αυτό ίσως είναι αρκετό να διώξει πολλούς. Ίσως όμως να ενθουσιάσει άλλους.
10. Αν αναζητάς να ακούσεις λεπτομέρεια μέσα στο μιξ είναι η μόνη λύση. Δεν σε βρωμίζει το μπάσο που θα δημιουργηθεί μέσα στο ηχείο που φτιάχνει ένα over ear ακουστικό.
11. Προσωπικά μου είναι αδύνατον μετά από ακρόαση μ αυτά, να συνεχίσω με κάποιο άλλο. Αισθάνεσαι ότι ακούς μέσα από βαρέλι. Χρειάζεσαι κάποιο χρόνο να συνέλθεις. Αντίστροφα αν ακούς με άλλο, δεν σου δημιουργείται άσχημο συναίσθημα αμα περάσεις σ αυτά,απλώς νιώθεις υπερβολική τη λεπτομέρεια και την έλλειψη του χαμηλού. Συνηθίζεις όμως γρήγορα.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι το ακουστικό θρύλος έχει έναν ήχο που δικαιολογεί τη φήμη του. Δεν είναι απαραίτητα ο καλύτερος ήχος στον κόσμο. Είναι όμως ιδιαίτερος και μοναδικός. Αν ήταν να κάνω συγκρίσεις με αυτοκίνητα θα το χαρακτήριζα σαν την Lotus των ακουστικών. Ίσως να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σήμερα θεωρείται, εκτός από φετίχ, το πιό ακριβοθώρητο ακουστικό στην αγορά μεταχειρισμένου.

http://stereodesk.com/products/akg-k-1000

Ο παραπάνω προσφέρει δήθεν ρετουσάρισμα, πουλώντας ακουστικά που έχουν ήδη αποσυρθεί από την αγορά με 3200$. Προφανώς έχει στοκάρει ό,τι βρήκε β χέρι και το δίνει στους απανταχου ενδιαφερόμενους.
Πάντως τιμές στο χιλιάρικο είναι το πιό συνηθισμένο, ΑΝ τα βρείς πιά. Δεν συζητάμε για μοντέλα προ του 4000.

Θα επανέλθω με άλλες χρήσιμες λεπτομέρειες όταν τις βρω εκεί που τις έχω καταχωνιάσει.
Επίσης θα προσπαθήσω να βρώ τις μετρήσεις απόκρισης που είχα κάνει τον πρώτο καιρό όταν είχα γενικά μεγάλη φαγούρα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Επίσης αυτός ο κατασκευαστής
http://www.sac.de/sac/start_frame.php?Pfad=2_165_79&BL=4

κατασκευάζει σήμερα αρκετά χρόνια μετά την απόσυρση του αντίστοιχου της akg τον αντίστοιχο κλώνο.
Η ζήτηση είναι μεγάλη από παλιούς κατόχους, καθώς ισχύει η άποψη ότι αφού η ίδια η εταιρεία προσφέρει ειδικό ενισχυτή να τα οδηγεί, αυτός είναι και τέλος.

171_Front_400.jpg


Ο ορίτζιναλ της AKG είναι επίσης σπάνιο να βρεθεί.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης, δεν το ανέφερα: για κλασική μουσική είναι πάρα πολύ καλά.
Επίσης για jazz ή μικρά σύνολα, φωνές κλπ.
Σε ροκ γενικά και vintage stuff δεν μου αρέσουν.
Δυστυχώς αποκαλύπτουν πολύ βάναυσα τις κακές ηχογραφήσεις.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Παρουσίαση από τις λίγες,πραγματικά.
Από αυτές που με κάποιο τρόπο δημιουργούν την ανάγκη να τα ακούσει κανείς.
Δημήτρη,ευχαριστούμε πολύ!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ωραιότατη παρουσίαση Chief! :award:
Πάντα ήθελα ν' ακούσω τα K1000. Τώρα ακόμα περισσότερο.
Αυτά και τα K340.

Τώρα που το συζητάμε: Ποιές οι διαφορές των K1000 με τα K340;

Και ...χμμ! Θα παρουσιάσεις και τα K340; :cool:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Χρόνια Πολλά Μιχάλη.
Οι διαφορές είναι μεγάλες. Άλλωστε τα χωρίζουν τουλάχιστον 10 χρόνια. Τα 340 βασικά ειναι ενα 240 με το ηλεκτροστατικο στοιχειο μπροστα απο τον δυναμικό οδηγό.
Προφανώς και διαφέρουν στις υψηλές.
Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή αν και δεν νομίζω να ενδιαφέρουν τοσο.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
ευχαριστουμε για την ωραια παρουσιαση :)

Δε τα εχω ακουσει ποτε,αλλα παντα ηταν στο μυαλο μου σαν κατι ξεχωριστο,διαφορετικο απο τα κλασσικα ακουστικα,εξαιτιας και ενος μεγαλου συγκριτικου πριν πολλα χρονια στο hitech,οπου τα ειχαν βγαλει πρωτα στη βαθμολογια εξαιτιας και αυτης της αισθησης του ηχου εξω απο το κεφαλι,σε σχεση με τα αλλα,οπως ελεγε. Ημουν στα πρωτα βηματα τοτε και διαβαζα που κ που κανα τετοιο περιοδικο :D
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Δημήτρη ευχαριστούμε για την παρουσίαση ήταν πολύ χρήσιμη έστω και για καταργημένα ακουστικά. Αυτό που δεν κατάλαβα από τα γραφόμενά σου είναι αν έχεις τον ενισχυτή και αν ναι, πως ακούγεται σε σχέση με άλλους που έχεις δοκιμάσει.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Καλημέρα Θέμη.
Όχι δυστυχώς δεν έχω τον ενισχυτή. Ούτε έτυχε να τον ακούσω.
Δυό φορές έφτασα κοντά του στο ebay αλλά τον έχασα στο τέλος.
ίσως κάποια στιγμή πάω στον sac, ή φτιάξω έναν SRPP λαμπάτο που έχω δει στο διαδίκτυο.

Τον έβαλα στην παρουσίαση για λόγους... πληρότητας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from...C0.H0.Xakg+k1000.TRS0&_nkw=akg+k1000&_sacat=0

αυτή τη στιγμή στο γερμανικό ebay
δυό Κ1000 χτυπιούνται από καμιά 20αριά άτομα το καθένα και βρίσκονται στα 955 και 1299 αντίστοιχα.
Να δούμε πού θα πάνε...

Ο ενισχυτής στα 1199....

Η πρώτη δημοπρασία κλείνει σε μιά ώρα.
Τα λέμε τότε !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αυτά που τρέχουν στα 1299 νομίζω βλέπω s/n 1700κάτι !