Δίκτυο Οπτικών Ινών από "Inalan"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ

Επειδή ακούγεται πολύ ενδιαφέρον το θέμα, και η ώρα είναι αρκετά πρωινή για επικοινωνήσω μαζί τους, μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για την καλυπτόμενη περιοχή;
Περιορίζεται στα στενά όρια του συγκεκριμένου χάρτη ή καλύπτει μεγαλύτερη έκταση;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: VDSL από τον ΟΤΕ

Είμαι περίεργος να δω τι κάνει η inalan με servers του εξωτερικού ώπου από ότι γνωρίζω δεν έχει και την μεγαλύτερη διασύνδεση.
Για Ελλάδα θα πηγαίνει τάπα, μπήκε στο GR-IX άλλωστε.
 
Re: Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ

Επειδή ακούγεται πολύ ενδιαφέρον το θέμα, και η ώρα είναι αρκετά πρωινή για επικοινωνήσω μαζί τους, μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για την καλυπτόμενη περιοχή;
Περιορίζεται στα στενά όρια του συγκεκριμένου χάρτη ή καλύπτει μεγαλύτερη έκταση;

Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει αν μένεις κάπου κοντά στην περιοχή που λένε ότι καλύπτουν και τους στείλεις αίτηση ενδιαφέροντος, είναι αρκετά πιθανό να σε καλύψουν. Όταν λέω αρκετά κοντά εννοώ μερικά οικοδομικά τετράγωνα.

Αν μένεις πιο μακρυά, και πάλι έχει νόημα να στείλεις αίτηση ενδιαφέροντος. Είναι πολύ καινούργια εταιρεία και οι περιοχές που θα καλύψουν θα προκύψουν από το ενδιαφέρον που θα υπάρξει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Είμαι περίεργος να δω τι κάνει η inalan με servers του εξωτερικού ώπου από ότι γνωρίζω δεν έχει και την μεγαλύτερη διασύνδεση.
Για Ελλάδα θα πηγαίνει τάπα, μπήκε στο GR-IX άλλωστε.

Αυτή τη στιγμή βγαίνουν έξω με γραμμή 10Gbps της CogentCO. Δε νομίζω να έχουν πρόβλημα ταχυτήτων σε αυτή τη φάση.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ

Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει αν μένεις κάπου κοντά στην περιοχή που λένε ότι καλύπτουν και τους στείλεις αίτηση ενδιαφέροντος, είναι αρκετά πιθανό να σε καλύψουν. Όταν λέω αρκετά κοντά εννοώ μερικά οικοδομικά τετράγωνα.

Αν μένεις πιο μακρυά, και πάλι έχει νόημα να στείλεις αίτηση ενδιαφέροντος. Είναι πολύ καινούργια εταιρεία και οι περιοχές που θα καλύψουν θα προκύψουν από το ενδιαφέρον που θα υπάρξει.


Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Κοίταξα το χάρτη αλλά δεν καταλαβαίνω πως προσδιορίζεται η περιοχή που καλύπτει το δίκτυό τους.
Βρίσκομαι πιο ανατολικά από το Ηράκλειο (Φιλοθέη), αλλά η απορία θα λυθεί μάλλον τη ΔΕ.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ

Είμαι περίεργος να δω τι κάνει η inalan με servers του εξωτερικού ώπου από ότι γνωρίζω δεν έχει και την μεγαλύτερη διασύνδεση.
Για Ελλάδα θα πηγαίνει τάπα, μπήκε στο GR-IX άλλωστε.

+1

Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει αν μένεις κάπου κοντά στην περιοχή που λένε ότι καλύπτουν και τους στείλεις αίτηση ενδιαφέροντος, είναι αρκετά πιθανό να σε καλύψουν. Όταν λέω αρκετά κοντά εννοώ μερικά οικοδομικά τετράγωνα.

Αν μένεις πιο μακρυά, και πάλι έχει νόημα να στείλεις αίτηση ενδιαφέροντος. Είναι πολύ καινούργια εταιρεία και οι περιοχές που θα καλύψουν θα προκύψουν από το ενδιαφέρον που θα υπάρξει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Αυτή τη στιγμή βγαίνουν έξω με γραμμή 10Gbps της CogentCO. Δε νομίζω να έχουν πρόβλημα ταχυτήτων σε αυτή τη φάση.

Δημήτρη, εκτός από τις 100-άρες δίνουν και 1 Gb, αν και είναι για το pro-inlin. Ξέρουμε εάν περνάνε όλοι από την 10-άρα;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ

No excuses now :p

Κανόνισε να πάρεις και προβολέα Δημήτρη....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βρίσκομαι πιο ανατολικά από το Ηράκλειο (Φιλοθέη), αλλά η απορία θα λυθεί μάλλον τη ΔΕ.

Η Φιλοθέη εχει vdsl (καμπίνες) περίπου εδώ και 2 χρονια...


Το site τους φαίνεται πάντως πολύ ερασιτεχνικό....

Θα μου πεις, δεν ρισκάρεις και τπτ....
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ




Η Φιλοθέη εχει vdsl (καμπίνες) περίπου εδώ και 2 χρονια...


Το site τους φαίνεται πάντως πολύ ερασιτεχνικό....

Θα μου πεις, δεν ρισκάρεις και τπτ....


Παρακολούθησα βήμα-βήμα την ανάπτυξη του νέου δικτύου στη Φιλοθέη και στη Γλυφάδα και χαρτογράφησα (αποτύπωσα) τις θέσεις και τα στοιχεία κάθε καμπίνας.

Από τον ΙΟΥΝ 2013 που ενεργοποιήθηκε το δίκτυο στη Φιλοθέη, μιλούσα συνεχώς με τη Forthnet, που ήμουν συνδρομητής επί χρόνια, και με παραμύθιαζαν ότι θα αλλάξουν την πολιτική τους, αλλά τον ΔΕΚ 2013 έκανα φορητότητα στην Wind (Η HOL δεν έδινε και δεν δίνει vdsl στην περιοχή) και από τον ΦΕΒ 2014, μετά από πολλές περιπέτειες με την άρνηση του ΟΤΕ, έχω vdsl 50/5.

Φυσικά, όπως όλοι γνωρίζουμε, ο εχθρός του καλού είναι το καλλίτερο.
Έτσι, μόλις τώρα επικοινώνησα με την inalan, η κοπέλα μου εξήγησε ότι η καλυπτόμενη περιοχή φαίνεται με μπλε ανοικτό χρώμα, άνοιξα πάλι το χάρτη και, όλως περιέργως, φάνηκε η περιοχή με το χρώμα ενώ χθες δεν φαινόταν.

Ακολουθώντας την προτροπή της κοπέλας, έριξα και μια εκδήλωση ενδιαφέροντος.
 
Re: Απάντηση: VDSL από τον ΟΤΕ

Δημήτρη, εκτός από τις 100-άρες δίνουν και 1 Gb, αν και είναι για το pro-inlin. Ξέρουμε εάν περνάνε όλοι από την 10-άρα;

Το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι βγαίνουν από την παραπάνω γραμμή. Εκτιμώ ότι όλες οι υπηρεσίες τους βγαίνουν από την ίδια γραμμή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φυσικά, όπως όλοι γνωρίζουμε, ο εχθρός του καλού είναι το καλλίτερο.
Έτσι, μόλις τώρα επικοινώνησα με την inalan, η κοπέλα μου εξήγησε ότι η καλυπτόμενη περιοχή φαίνεται με μπλε ανοικτό χρώμα, άνοιξα πάλι το χάρτη και, όλως περιέργως, φάνηκε η περιοχή με το χρώμα ενώ χθες δεν φαινόταν.

Ακολουθώντας την προτροπή της κοπέλας, έριξα και μια εκδήλωση ενδιαφέροντος.

Δεν σου είχαν φορτώσει τα χρώματα; Έτσι εξηγείται..

Επειδή το κάνουμε λίγο μπάχαλο το νήμα, σε λίγο τα παραπάνω μηνύματα θα πάνε σε δικό τους τοπικ. :smile:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: FTTH: Inalan.gr

χαχα , εχω μια σατανική ιδέα
Θέλει μονο μια τανάλια ένα κόφτη
:music-smiley-005:
 
  • Haha
Reactions: vadergr

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: FTTH: Inalan.gr

Δεν είναι αστεία αυτά.. :p

Χωρίς πλάκα είναι ωραία και η διαφήμιση αλλά εγώ θα το μπάζωνα θα το έκρυβα
Εύκολα βάζεις άλλη μια σωλήνα ορθογώνια εκεί δίπλα
Ή τρείς ταβλες
Ή άλλο κατασκεύασμα
Είναι πολύ εκτεθειμένο