Ιντερνετικά "Ραδιόφωνα" Υψηλής Πιστότητας

ΚαΠα

New member
31 May 2008
63
Με αφορμή της δικής μου "ανακάλυψης" του Audiophile Stream Network , αναζήτησα στο φόρουμ μήπως υπήρχε κάποιο σχετικό νήμα. Στην αναζήτησή μου βρήκα διάφορα νήματα με θέμα τα ιντερνετικά ραδιόφωνα όπου σε κάποια post γίνονται αναφορές σε εκπομπές υψηλής πιστότητας, αλλά δεν βρήκα κάποιο που να είναι αφιερωμένο σε streaming με υψηλό bit rate που μάλιστα να μην είναι συνδρομητική υπηρεσία (Spotify, Tidal κτλ). Αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα και δεν το εντόπισα παρακαλώ τους συντονιστές να το μεταφέρουν εκεί.

Το συγκεκριμένο site που αναφέρω παραπάνω είναι Ελληνικό-ελεύθερο-μη κερδοσκοπικό και δίνει ταυτόχρονα 5 εκπομπές σε 320kbps (Baroque, Classical, Jazz, Live και Icecast) με ηχογραφήσεις που συνήθως είναι πολύ καλής ποιότητας. Στο δικό μου κύριο δικάναλο σύστημα (Laptop->DAC->Pro->Τελικός->Ηχεία) ακούγεται πάρα πολύ καλά και τις 2-3 τελευταίες ημέρες "η βελόνα" ήταν κολλημένη εκεί. Μάλιστα είδα ότι σε σχετικές συζητήσεις που γίνονται στα διεθνή forum, το Ελληνικό αυτό site αναφέρεται ως παράδειγμα υψηλής ποιότητας streaming.

Μια μικρή λίστα με άλλες τέτοιες ιντερνετικές εκπομπές και σταθμούς που εντόπισα και έχουν σχετικό ενδιαφέρον είναι:

1) Λίστα με σταθμούς και ταχύτητες High Bit Rate Internet Radio

2) http://audiophile.radio.net/

3) EuropaRadioJazz Τρία εκπομπές (η μία σε FLAC)

4) SomeHowJazz

5) Άρθρο στο RadioSurvivor που περιλαμβάνει λίστα με διάφορα ιντερνετικά ραδιόφωνα με εκπομπές με υψηλό bitrate

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα είναι ενδιαφέρον και ίσως θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσαμε να καταγράψουμε και άλλες ανάλογες εκπομπές.

 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Το υψηλής ποιότητας streaming είναι καλοδεχούμενο αλλά από μόνο του δεν είναι εγγύηση καλής ποιότητας αναπαραγωγής. Η ποιότητα πρέπει να ξεκινά από την αναπαραγωγή. Και επειδή ξέρουμε ότι ραδιοφωνικοί σταθμοί έχουν συμπιέσει την μουσική τους σε σκληρούς δίσκους στην καλύτερη περίπτωση 320 kbit/s αυτό σημαίνει πρακτικά 2 φορές συμπίεση. Οπόταν κάθε άλλο παρά εκπομπές υψηλής πιστότητας μπορούν να χαρακτηριστούν, πάντα με τα απόλυτα κριτήρια που εμείς θα θέλαμε προσδώσουμε.

http://vtuner.com/setupapp/guide/as...Category=Greece&sBrowseType=Location&sViewBy=

Εδώ με σειρά υψηλής ποιότητας streaming τα ελληνικά κανάλια στο vTuner

Και μια είδηση για τους κάτοχους ιντερνετικου ραδιοφώνου σε ενισχυτές η άλλες συσκευές Sony, είναι ότι έχει τερματιστεί η υπηρεσία vTuner.

https://www.sony.co.uk/support/en/content/cnt-hn/prd-tvhc/vTuner-suspended

Εδώ η σχετική ανακοίνωση από την Sony
 

ΚαΠα

New member
31 May 2008
63
Είναι αλήθεια ότι ο όρος "υψηλή πιστότητα" δεν αποδίδει ακριβώς το High bit rate ή HiRes και με προβλημάτισε. Ίσως το "υψηλή ποιότητα" να είναι μια εναλλακτική. Αλλά αυτό που ήθελα να εκφράσω ήταν ακριβώς η ικανοποίηση να ακούς πρόγραμμα streaming που έχει κάποιες προδιαγραφές ποιότητας (κυρίως ηχητικής αλλά και περιεχομένου).

Έτσι λοιπόν το 320kbps αναφέρεται ως κάποιο χαρακτηριστικό για την ποιότητα της εκπομπής και όχι για τίποτε άλλο, δεδομένου ότι τα περισσότερα ιντερνετικά ραδιόφωνα εκπέμπουν σε πολύ χαλημότερες ταχύτητες,. Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί τα αρχεία συμπιέζονται δύο φορές. Αν είναι κωδικοποιημένα σε bit rate 320kbps και παίζονται με την ίδια ταχύτητα πως ξανασυμπιέζονται; Απλώς απορία εκφράζω μια και δεν γνωρίζω τους αλγόριθμους συμπίεσης και εκπομπής.

Οι σκληροί δίσκοι μας περιέχουν πλέον αρχεία υψηλής ανάλυσης που είναι loosless (παρόλο ότι είναι με κάποιο τρόπο συμπιεσμένα). Άρα τα ελάχιστα έστω streams που είναι σε flac, και αυτά δεν είναι υψηλής πιστότητας;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Έτσι λοιπόν το 320kbps αναφέρεται ως κάποιο χαρακτηριστικό για την ποιότητα της εκπομπής και όχι για τίποτε άλλο, δεδομένου ότι τα περισσότερα ιντερνετικά ραδιόφωνα εκπέμπουν σε πολύ χαλημότερες ταχύτητες,. Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί τα αρχεία συμπιέζονται δύο φορές. Αν είναι κωδικοποιημένα σε bit rate 320kbps και παίζονται με την ίδια ταχύτητα πως ξανασυμπιέζονται; Απλώς απορία εκφράζω μια και δεν γνωρίζω τους αλγόριθμους συμπίεσης και εκπομπής.

Οι σκληροί δίσκοι μας περιέχουν πλέον αρχεία υψηλής ανάλυσης που είναι loosless (παρόλο ότι είναι με κάποιο τρόπο συμπιεσμένα). Άρα τα ελάχιστα έστω streams που είναι σε flac, και αυτά δεν είναι υψηλής πιστότητας;

Η όλη ουσία βρίσκεται είναι στο γεγονός ότι τα συμπιεσμένα απωλεστικά ψηφιακά αρχεία γίνονται ξανά αναλογικά και ξανά ψηφιακά, με νέα απωλεστική συμπίεση.
 

ΚαΠα

New member
31 May 2008
63
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, θα μου ήταν τρομερή έκπληξη τα ψηφιακά αρχεία να μετατρέπονται πρώτα σε αναλογικά και μετά να κωδικοποιούνται πάλι ψηφιακά για να εκπεμφθούν. Λογικά μου φαίνεται δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ιντερνετικά "Ραδιόφωνα" Υψηλής Πιστότητας

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, θα μου ήταν τρομερή έκπληξη τα ψηφιακά αρχεία να μετατρέπονται πρώτα σε αναλογικά και μετά να κωδικοποιούνται πάλι ψηφιακά για να εκπεμφθούν. Λογικά μου φαίνεται δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Κι εγώ αυτό πιστεύω.
Αφού μιλάμε για ιντερνετικό ραδιόφωνο,δεν βλέπω τον λόγο για αναλογική μετατροπή.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πολύ ωραίο νήμα!
Χαίρομαι που υπάρχουν κι' αλλοι που ψάχνουν το θέμα "Ιντερνετικό Ραδιόφωνο Υψηλής Ποιότητας". Συμπληρώνει το νήμα με αντίστοιχο θέμα που είχα ξεκινήσει.

Συμφωνώ με τον όρο "υψηλή ποιότητα" αντί του "υψηλή πιστότητα". Είναι πολύ πιο σωστός.

Η ποιότητα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κι' όχι μόνο από το Bitrate. Είναι όλα τα στάδια που μεσολαβούν, ώσπου το ραδιοφωνικό πρόγραμμα να "εκπεμφθεί" τελικά ως stream.

Κλασσικό παράδειγμα το BBC Radio 3 που εμείς στην Ελλάδα μπορούμε να απολαμβάνουμε με κορυφαία ποιότητα κι' ας περιορίζεται στα τυπικά 128 Kbps. Προφανώς το ίδιο το BBC έχει λάβει τα κατάλληλα μέτρα και ακολουθεί αυστηρά καθορισμένες τεχνικές στη μετάδοση των πολυάριθμων ραδιοφωνικών feeds του.

Εκείνο που έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα είναι η ποιότητα του προγράμματος αυτή καθαυτή. Και έχω βρεί ότι πολλά από τα ραδιοφωνικά προγράμματα με τυπικά υψηλό Bitrate είναι μάλλον αδιάφορα ως προγράμματα στην πλειοψηφία τους.

Και πάλι συγχαρητήρια για το νήμα! -bye-
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,623
Πάτρα
Μπράβο και από εμένα ...είναι πολύ ωραίο θέμα και ελπίζω να δούμε και άλλα ενδιαφέροντα link.
 

ΚαΠα

New member
31 May 2008
63
Καλά νέα! Το "Audiophile Stream Network" προσέθεσε και ένα έκτο stream με World music. Παίζει κυρίως ποιοτική Ελληνική μουσική αλλά χωρίς να λείπουν και άλλες εθνικές μουσικές.

Audiophile Stream Network
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σχετικά με ότι λέγαμε παραπάνω,320άρι είναι τελικά,μια χαρά.



ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.jpg
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,584
Kως
Re: Απάντηση: Ιντερνετικά "Ραδιόφωνα" Υψηλής Πιστότητας

Σχετικά με ότι λέγαμε παραπάνω,320άρι είναι τελικά,μια χαρά.



View attachment 124341

Δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει κάπου,αξίζει σαν αναπαραγωγή και από ποιοτικής πλευράς,αλλά παρόλες τις επαναλήψεις και από μουσικών θεμάτων..
Το έχω ξαναγράψει πριν,αλλά μάλλον χάθηκε το μνμ..
http://linnradio.radio.net/
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,696
ΑΘΗΝΑ
μπαινω εδω http://yradio.vtuner.com/setupapp/ya.../StartPage.asp
και περναω αυτον http://www.upradio.gr/
οποια διευθυνση και να του upradio και να του περασα,μεσα απο τον ενισχυτη και την ενοτητα "my added stations" δεν παιζει.δεν ξεκιναει καν μπαφερινγκ...
αλλα ιντερνετικα ραδιο που δοκιμασα μου δουλεψαν κανονικα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
ΕΛΛΗΝΙΚΟI ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟI ΡΑΔΙΟΦΩΝIKΟI ΣΤΑΘΜΟΙ - 320 kbps
Audiophile Baroque
Audiophile Classical
Audiophile Jazz
Audiophile Lounge
Audiophile Rock & Blues
Audiophile Xtreme Live
 

ΚαΠα

New member
31 May 2008
63
Re: Απάντηση: Re: Ιντερνετικά "Ραδιόφωνα" Υψηλής Πιστότητας

Ούτως ή άλλως το link υπήρχε από την αρχή αρχή του πρώτου μηνύματος στο νήμα:music-smiley-004::music-smiley-004::music-smiley-004:.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ιντερνετικά "Ραδιόφωνα" Υψηλής Πιστότητας

Ούτως ή άλλως το link υπήρχε από την αρχή αρχή του πρώτου μηνύματος στο νήμα:music-smiley-004::music-smiley-004::music-smiley-004:.

Σωστός:ernaehrung004:
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,745
Γηραιά Αλβιώνα
Σε εμενα δεν ανοιγε οταν το κοιταξα (εβγαζε 404), οποτε εβαλα ενα λινκ που δουλεψε (και μετα περασα τα στριμς στο Media Player στο γραφειο)