Netflix @ Apple

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Thanks για τις εντυπώσεις.
Στο netflix πως είσαι συνδρομητης; Έχεις αμερικανικη κάρτα;
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Στο netflix πως είσαι συνδρομητης; Έχεις αμερικανικη κάρτα;

Καταρχήν πρέπει να διαθέτουμε USA apple id. Αυτό γίνεται εύκολα..
Κατόπιν με smart dns και vpn απο το hideipvpn.com (συνδρομή ετήσια δλδ απο εταιρία VPN) για να ξεγελάσεις το Netflix και να σου δώσει πρόσβαση.
Ακολουθεί ενας μήνας δωρεάν (θα γλυκαθείς σίγουρα αν βλέπεις σειρές-ταινίες κλπ το αμερικανικό Netflix είναι άπαιχτο καλύτερο απο το Αγγλικό)
Μετά πληρώνεις μέσω itunes και paypal (cc σε μένα δεν δουλεύει προς το παρόν) ή με αγορά USA gift card απο κάποιο site και έτσι φορτώνεις με λεφτά τον λογαριασμό σου..
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Για να δούμε - έστω και για εναν μήνα free - Netflix στο apple tv πρέπει να γίνουν τα παρακάτω βήματα:

> Δημιουργία US apple id (γίνεται εύκολα με μια αγορά ενός free app απο το αμερικανικό app store και μια διεύθυνση με την βοήθεια του google maps).

> Ετήσια ή μηνιαία συνδρομή μιας υπηρεσίας VPN. Προσωπικά χρησιμοποιώ χρόνια την hideipvpn
με 50 δολάρια τον χρόνο παίρνετε US smart dns, PPTP, L2TP κλπ και σερφάρετε λές και είστε στο Σικάγο π.χ. Σας δίνει free μια μέρα δοκιμής. Επίσης υπάρχουν και άλλες
εταιρίες όπως η strong VPN κλπ. Μπορείτε να ψάξετε για προσφορές..

> Αφού γίνουν τα παραπάνω, πάτε στο apple tv και κάνετε ακριβώς αυτά τα βήματα
εύκολα μπορώ να πω. Βάζετε με το χέρι δλδ το smart DNS. Αλλάζετε και την χώρα στο μενού Region Format σε USA, βάζετε το apple tv για ύπνο (sleep), βγάζετε την πρίζα
για 10 δευτερόλεπτα και ανοίγετε.

Πλέον, με το νέο smart dns φαίνεται ότι είστε πέρα απο τον Ατλαντικό. Στο apple tv 3 θα δείτε όλα τα εικονίδια των καναλιών στην
Αμερική: Netflix, HBO, HBOgo, CBS, FOX κλπ. Σε μερικά απο αυτά μπορείτε να δείτε κάποιο περιεχόμενο ελεύθερα. Τα περισσότερα όμως θέλουν συνδρομή είτε μέσω itunes
ή με υπηρεσίες καλωδιακής tv στην Αμερική.

Στο apple tv 4 λόγω ύπαρξης πολύ καλού πλέον App store, θα κατεβάσετε τις εφαρμογές που θέλετε χωρίς χρέωση. Γνώμη μου να κατεβάσετε όλα τα app των μεγάλων
καναλιών της Αμερικής μόνο και μόνο να δείτε το περιεχόμενό τους. Σε κάποια απο αυτά θα μπορέσετε να δείτε και κάποια επεισόδεια free. Για παράδειγμα στο FOX NOW
είδα Minority Report ελεύθερα.

Την συνδρομή στο Netflix, πριν τα capital control, την πλήρωνα με το paypal χωρίς κανένα πρόβλημα για εναν χρόνο περίπου. 8 $ τον μήνα 1 screen HD,
10 $ 2 screens HD. Μόλις τελειώσει ο δωρεάν μήνας του Netflix μπορείτε να πληρώσετε είτε με paypal (αν έχετε business μπορεί να δουλεύει, το δικό μου απλό δεν
δουλεύει λόγω Cap.Contr.) είτε φορτώνοντας το USA apple id με US gift iTunes cards που τις βρίσκεται σε διάφορα μαγαζιά στο internet (cardscodes.com κλπ).
Με το VPN μπορείτε να συνδεθείτε στο site του Netflix και να κάνετε διαχείρηση του λογαριασμού σας.

Παρατηρήσεις: Δοκίμασα και το HBO και το HULU με την ίδια τακτική. Το Netflix έχει ξεφύγει σε παροχή. Έχει πολύ πράμα, χρόνο και όρεξη να έχεις να βλέπεις..
Το screensaver aerial του apple tv 4 δεν παίζεται! Έχουν γυρίσει με ελικόπτερα ή drones και έχουν τραβήξει φοβερά τοπία στην NY, SF, Hawaii, London κλπ
Επίσης αν κάνετε συνδρομή στο Netflix, μπορείτε να δημιουργήσετε μια νεα VPN σύνδεση στο Macbook ή στο iPad, iPhone και να βλέπετε και εκεί
τις αγαπημένες σας σειρές με την βοήθεια βέβαια των κωδικών που παρέχει η υπηρεσία VPN που νοικιάζετε.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Μπράβο Δημήτρη, ωραίος οδηγός! Να γινει pin για να μην χαθεί!
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Sorry για το Intrusion, το netflix είναι 10 δολλάρια το μήνα συνδρομή και μετά βλέπεις δωρεάν περιεχόμενο, πχ σειρές κλπ ή είναι pay per view σε ότι θέλεις να δεις?
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Sorry για το Intrusion, το netflix είναι 10 δολλάρια το μήνα συνδρομή και μετά βλέπεις δωρεάν περιεχόμενο, πχ σειρές κλπ ή είναι pay per view σε ότι θέλεις να δεις?

όχι pay per view, συνδρομή με πληρωμή ανά μήνα..
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Στήν διάθεσή σας παιδιά..παρακαλώ!
Σχετικά με το Netflix, ήρθε και στην γειτονική Ιταλία πριν μια βδομάδα περίπου. Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να έρθει και στην χώρα μας. Όμως όχι με το ίδιο περιεχόμενο που υπάρχει στο USA.
Επομένως, η χρήση VPN είναι απαραίτητη για την θέαση της αμερικανικής version του καναλιού. Χαίρομαι που σας ενδιαφέρει, διότι αξίζει τον κόπο και τα λεφτά του γι αυτά που προσφέρει...
Να μην ξεχάσω να αναφέρω και το Trailers app της Apple, εφόσον κάνετε χρήση smart dns στο apple tv. Για τους λάτρεις του Box Office και των movie trailers..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Να κανω και εγω μια ερωτησουλα για netflix. Ο ηχος των ταινιων/σειρων τι ειναι; dolby digital 5.1; pcm; dts δεν φανταζομαι.
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Να κανω και εγω μια ερωτησουλα για netflix. Ο ηχος των ταινιων/σειρων τι ειναι; dolby digital 5.1; pcm; dts δεν φανταζομαι.

Νομίζω πως κάποιες ταινίες - καινούργιες ιδιως - έχουν dolby digital 5.1 και οι περισσότερες Dolby pro logic.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: [ Επίσημο ] AppleTV 4 [@2015]

Δημήτρη μια ερώτηση ...Το netflix εχει Ελληνικούς υπότιτλους ?
Άψογη παρουσίαση πάντως !
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Υπομονή από τι ακούω το 2016 το netflix θα έρθει και στην χώρα μας...με τι περιεχόμενο αγνωστο μέχρι στιγμής.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν και εχω πολυ μικρη σχεση με προϊοντα apple, εν τουτοις χρησιμοποιησα τα βασικα βηματα του φιλου για να κανω και εγω μια δοκιμη της netflix. Casting απο λαπτοπ σε chromecast. Δεν καταφερα με τιποτα να δω στις επιλογες ηχο 5.1 . Παρακαλω τον φιλο dimitris777 αν θα μπορουσε να μου πει, οταν μπαινεις στο σαιτ της απο υπολογιστη και αρχιζεις και παιζεις βιντεο, βλεπεις το 5.1 audio στις επιλογες του ηχου (εκει διπλα στους υποτιτλους); Οτι βρηκα ηταν "stereo". Σκεφτομαι μηπως φταιει το γεγονος οτι εκανα casting απο λαπτοπ και αν ηταν απο κινητο να υπηρχε η επιλογη (το chromecast ειναι συνδεδεμενο πανω σε πολυκαναλο ενισχυτη, οποτε απο hardware υπαρχει η δυνατοτητα). Εβαλα στις επιλογες ποιοτητας HD παντως (σε σχεση με το auto που ηταν στην αρχη).

Οι εντυπωσεις μου παντως ηταν αναμικτες. Καταλαβαινω απολυτα την ευκολια που προσφερει σε μια πραγματικα πολυ προσιτη τιμη, ακομα και αν προσθεσουμε τη χρεωση του vpn/smart dns κτλπ. Απο την αλλη η ποιοτητα εικονας δεν με ξετρελλανε. Νομιζω οτι ακομα και οταν επιανε μεγαλο bandwidth οτι ηταν χειροτερη απο 720p εγγραφη απο τηλεοραση (οπως ειναι αυτες που "κυκλοφορουν"). Η ελλειψη 5.1 ηχου ειναι επισης σοβαρο θεμα, αλλα επιφυλασσομαι μηπως και εχω κανει εγω καπου λαθος (ισως αν εχει δηλωθει οτι ο player ειναι apple tv ή roku ή κατι τετοιο, μπαινει κατευθειαν πολυκαναλος). Μου εκανε επισης καποια κολημματακια buffering (κυριακη μεσημερι η δοκιμη), αλλα δεν μπορω να ξερω αν το προβλημα ηταν στη δικια μου γραμμη ή στο vpn. Εξαιρετικο παντως το περιβαλλον για παιδια. Στηνεις δικο τους profile με προσβαση μονο στα παιδικα και τους αφηνεις να διαλεγουν (αγγλικα βεβαιως ολα).

Το παραδοξο με αυτες τις νομιμες υπηρεσιες ειναι οτι υπολειπονται απο τις "αλλες". Kodi/plex + couchpotato/sickbeard(sickrage) προσφερουν πολλα περισσοτερα με επισης τεραστια ευκολια (αφου βεβαιως εχει δαπανηθει χρημα/χρονος για να στηθουν).

Εξαιρετικος και παλι ο OP και συγνωμη για τα λιγο γενικα λογια που παρεκτραπησαν απο το πλαισιο του μηλου.
Dimitris παρακαλω τσεκαρε αυτο που ρωτησα για το αν φαινεται το 5.1 απο υπολογιστη...
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Φίλε avpap,

Αν και έχω ακόμη στην κατοχή μου την πρώτη version google chromcast, δεν έχω δοκιμάσει να στριμάρω απο κει το Netflix. Επίσης, δεν μπορείς να στείλεις με airplay απο το Macbook στην TV την εικόνα. Στον υπολογιστή - κατά την θέαση - όντως δεν φαίνεται κάτι ξεχωριστό για τον ήχο εκτός απο την γλώσσα (english) και τους υπότιτλους..

Όταν είχα το apple tv 3, το είχα συνδεδεμένο με την οπτική ίνα σε home theater ενισχυτή Pioneer και σε κάποιες ταινίες μου έβγαζε το σηματάκι του 5.1 στο πάνελ του Pioneer.
Σήμερα με το νέο apple tv λείπει η optical θύρα πλέον και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω Dolby 5.1, διότι το HDMI πάει κατευθείαν στην TV και ο παλιός μου ενισχυτής δεν διαθέτει είσοδο HDMI.

Σχετικά με την ποιότητα της εικόνας, στο apple tv 3 ξεκινώντας να βλέπω κάτι για μισό λεπτό η εικόνα είχε χαμηλή ποιότητα μετά όμως βελτιωνόταν σταθερά. Πλέον με το καινούργιο παίζει κατευθείαν χωρίς απώλειες και κολήματα. Εντάξει, δεν είναι ποιότητας SKY UK το HD, αλλά η εικόνα είναι εφάμιλη του OTE TV για παράδειγμα που βλέπω (η σύνδεσή μου είναι VDSL απο την Forthnet.
Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει και το VPN. Κι εγω έχει τύχει να αλλάξω ip κάποιες φορές διότι παρατηρώ buffering. Η hideipvpn για παράδειγμα μου έχει δώσει 9 ip..

Το σύστημα με τα διαφορετικά profile βοηθάει όντως. Η σύζυγος έχει το δικό της profile με τις σειρές της, εγώ το δικό μου (american horror story κλπ ;-) και έχω φτιάξει στο kids το profile του μικρού με 2-3 κινούμενα σχέδια που βλέπει συνήθως. Οπότε με το που ανοίγεις δεν μπερδεύεται κανείς. Και ξεκινάει πάντα απο κει που το άφησες.

Τέλος, πιστεύω για να γίνεις συνδρομητής σε μια τέτοια υπηρεσία πρέπει να είσαι "παλιοσειράς" που λέω καμιά φορά..να σου αρέσουν δηλαδή οι TV σειρές. Έχει αρκετό υλικό, παλιό και σχετικά νέο.
Απο ταινίες δεν έχει πρώτης προβολής αλλά ανανεώνει τακτικά την βιβλιοθήκη. Τα παιδικά του επίσης είναι - κατά την γνώμη μου - εξαιρετικά. Και πρέπει να τα πας και καλά με την αγγλική γλώσσα για να μπορείς να έχεις μια ολοκληρωμένη ψυχαγωγία..
 
Last edited: