Νέο HTPC για επιλογή μουσικής χωρίς τηλεόραση

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Στο σαλόνι μου δεν έχω τηλεόραση αλλά μόνο προτζέκτορα. Αν λοιπόν ήθελα να βάλω να πάιξει μουσική έπρεπε να κατεβάσω το πανί, να ανοίξω τον προβολέα κλπ. Με έτρωγε καιρό να βρω μια λύση. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα HP Microserver. Έτσι έπεσε στο μάτι μου αυτό το κουτί
Image_14.jpg

Το συγκεκριμένο έχει οθόνη 7" touch και φυσικά τηλεχειριστήριο. Έτσι θα μπορούσα να ελέγχω την μουσική χωρίς να έχω κάποια άλλη οθόνη ανοικτή.

Σειρά είχε το hardware που θα έβαζα μέσα. Ο τελευταίος i3 skylake μαζί με μια μητρική με B150 chipset. Η συγκεκριμένη που διάλεξα έχει φυσικά αρκετά usb3/2 και 6 sata μια και ήθελα να έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα και για file server.
Μνήμη μια 4GB που είχα στο microserver. Κάρτα γραφικών η 7750 low profile που είχα στο microserver. SSD για το λειτουργικό και 3 δίσκοι επίσης μεταμόσχευση. Τροφοδοτικό ένα απλό.

Δεν με απασχόλησε καθόλου το θέμα του θορύβου από τους ανεμιστήρες γιατί αφενός είναι σχετικά αθόρυβοι και κάνει λιγότερο θόρυβο από ότι το Microserver και αφετέρου στο σαλόνι δεν μπαίνω συχνά αλλά μόνο για μουσική-ταινίες.

Λειτουργικό έβαλα τα windows 10. Αφού έβαλα τους drivers και το software για την οθόνη της Imon εγκατέστησα και το kodi.
Εγκατέστησα επίσης το couchpotato για αυτόματο κατέβασμα ταινιών και το sonarr για αυτόματο κατέβασμα σειρών. Και το steam για παιχνίδια.

Το κουτί είχε τηλεχειριστήριο αλλά επειδή δεν έχω οπτική επαφή μαζί του (είναι στο πλάι του καναπέ και το πανί είναι μπροστά μου) χρησιμοποίησα αυτό
smk-link-vp3700-blu-link-ps3-universal-remote-control-gaming-console-tv-set-top-box-audio-system-dvd-player-dvr_876252.jpg

που είναι universal learning και συνδέεται και με bluetooth.

Επίσης έβαλα μια κάρτα Tvtuner που είχα από παλιά. Εγκατέστησα το nextpvr σαν tv server και πλέον μπορώ να βλέπω τηλεόραση μέσω του Kodi τοπικά αλλά και απο οποιονδήποτε υπολογιστή στο δίκτυό μου. Επίσης μπορώ να προγραμματίσω εγγραφές από το web interface του nextpvr.

Για παιχνίδια έβαλα 2 χειριστήρια playstation 3 dualshock που είχα από παλιά.

Το μηχάνημα πετάει για λειτουργίες HTPC και είναι μια αξιοπρεπέστατη παιχνιδομηχανή για τις απαιτήσεις μου και την συχνότητα που παίζω. Τέλος καθότι προορίζεται για server είναι ανοικτό 24/7 όπως ήταν και ο microserver.
 

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Re: Απάντηση: Νέο HTPC για επιλογή μουσικής χωρίς τηλεόραση

Ο Onkyo δείχνει μωρό μπροστά στο θηριώδες thermaltake
DSC05885.jpg
DSC05887.jpg
 

sos1916

New member
22 August 2007
40
Μια ακομη λυση για οσους εχουν παρομοιο θεμα ειναι η εγκατασταση του splashtop στο pc και στο ταμπλετ...ετσι πολυ ευκολα μπορεις να βλεπεις την οθονη του pc σου στο ταμπλετ και να το χειριζεσαι εξισου ευκολα