Philips PFL9732D/10 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Μόλις χτες ήρθε στο σπίτι η καινούργια μου Τηλεόραση.

Μπορώ να πω πως μετά από 4 χρόνια αναποφασιστικότητας και αναβολής από μοντέλο σε μοντέλο κατέληξα και παρήγγειλα την Philips 47PFL9732.
Πλέον διαγράψτε με από το περίφημο Club των Αναποφάσιστων.

Προδιαγραφές:
47" Full HD, 1920x1080 pixels, LED-Ambilight 3 (Αριστερά - Δεξιά - Πάνω).
3 HDMI, 1 Component, 2 Scart, USB, Card-Reader (4-1), S-Video, Composite.

Στον λίγο χρόνο που την δοκίμασα εχτές μπορώ να πω πως είμαι πάρα πολύ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΣ και ικανοποιημένος από την αγορά.
Η απόσταση θέασης είναι λιγότερο από 2.5 μέτρα ...

Εχω τραβήξει φωτός από την συσκευασία και την τοποθέτηση τις οποίες θα τις ανεβάσω καλώς εχόντων των πραγμάτων σήμερα ή αύριο το βραδάκι ...

Γενικά η Εικόνα είναι Πάρα πολύ καλή...
Καλιμπράρισμα και ρυθμίσεις δεν τις έψαξα σε βάθος, την έχω σχεδόν όπως την δίνει η Philips.

Δοκίμασα μέχρι στιγμής TV, DVB-T, Nova, Xbox360, Card Reader (Photos).

SD-TV: Πολύ καλή εικόνα αλλά σε αυτές τις ίντσες και τόσο κοντά φαίνονται "θολές" οι εικόνες. Αν αφαιρέσεις και το Pixel Plus ακόμα χειρότερα. Βέβαια πραγματικό αποτέλεσμα θα δω μόλις διορθώσω και την κεραία γιατί νομίζω πως η λήψη δεν είναι η βέλτιστη. Η κίνηση στο ποδόσφαιρο που με απασχολούσε είναι πολύ καλή όπως και η απόδοση των χρωμάτων.

DVB-T: Τα ίδια με την SD-TV ... δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές στα ψηφιακά της ΕΡΤ.

Nova: Εδώ τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα γιατί ενισχύεται η κακή ποιότητα της Nova ... Ποδόσφαιρο που είδα εχτές τον γαύρο και με απασχολούσε η κίνηση φάνηκε πολύ καλή (αν και μου φαίνεται ότι έβγαζε off-side πολούς παίχτες :flipout: )

XBOX360: Απογείωση ... Κλείδωσε κανονικά μέσω component στα 1080p και η εικόνα που βλέπω είναι απίστευτη.
Εδώ να σημειώσω πως η είσοδος Component για την υποδοχή του ήχου έχει στερεoφωνικό καρφί και όχι διπλό RCA και για να συνδέσεις τον ήχο από το "μαμα" καλώδιο του Xbox πρέπει να έχεις έναν adaptor από διπλό RCA σε μονό στερεοφωνικό jack.

Σε HD υλικό από το 360 είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΗ!!! Είδα κάτι WMV documentaries που είχα και έπαθα την πλάκα μου.
Επίσης σε κάποια Games που δοκίμασα κυριολεκτικά έμεινα από την ποιότητα των γραφικών και της ποιότητα της εικόνας που απεικονίζεται στα Textures.
Είδα επίσης DVD από το Xbox (LOTR Extended Edition με την κορυφαία εικόνα) και μπορώ να πω πως η εικόνα ήταν πάρα πολύ καλή.

Card Reader: Με το που θα εισάγεις κάποια Memory Card (εγώ εβαλα Compact Flash) ανοίγει το menu Πολυμέσων και μπορείς να περιηγηθείς στα Directories της κάρτας και να δεις τις Photos. Εχει παρουσίαση η οποία ξεκινάει αλλά είναι λίγο αργή η απόκριση και λίγο δύσχρηστη η αναζήτηση και εμφάνιση των φωτογραφιών. Εδώ πιστεύω πως φταίει και το μέγεθος της κάθε φωτογραφίας (οι δικές μου ήταν 6mpixels περίπου 3ΜΒ η κάθε φωτό).
Μπορείς να κάνεις Zoom (μέχρι 4χ) και μπορείς να κάνεις και περιστροφή της κάθε φωτογραφίας. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης Thumbnails.

...

Εντυπωσιακός ο τρόπος που ρυθμίζεις αρχικά την τηλεόραση.
Αμέσως μετά την εγκατάσταση γλώσσας ακολουθεί ένας Wizard με ερωτήσεις και με δείγματα εικόνας ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις σου.
Η διαδικασία αυτή έχει 8 βήματα από τα οποία τα πρώτα πέντε αφορούν την ποιότητα της εικόνας τα άλλα 2 τον ήχο και το τελευταίο βήμα αφορά νομίζω το Contrast δυναμικό η ήπιο ... (δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί δεν το κατάλαβα καλά).

Το τηλεκοντρόλ είναι αρκετά καλό με άριστη ποιότητα κατασκευής και δυνατότητα χειρισμού άλλων 3 συσκευών (μόνο Philips όμως).
Εχει 4 χρωματιστά πλήκτρα (τα κλασικά του teletext) με τα οποία γίνεται η επιλογή των διάφορων ρυθμίσεων και επιλογών του μενού, πράγμα που είναι αντικειμενικά πολύ εύχρηστο.

Επόμενη στάση ... σύνδεση με PC/HTPC το οποίο δεν μπόρεσα να δοκιμάσω.
Ο λόγος είναι η έλλειψη εισόδου VGA! Θα μου πείτε ποια κάρτα γραφικών σήμερα δεν βγάζει HDMI ή DVI αλλά για εμένα εξακολουθεί να είναι αρνητικό πράγμα η έλλειψη αυτή.
Εχω ένα Laptop Vaio (SZ2XP/c) το οποίο έχει μόνο VGA-out και δεν μπορώ να το συνδέσω... πρέπει να πάρω το Docikng Station (που έχει DVI) το οποίο στοιχίζει 240 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και χωρίς τροφοδοτικό (άλλα 140 ευρώ).:violent-smiley-030::violent-smiley-030:
Με τα λεφτά αυτά αγοράζω HTPC (σχεδόν)

Το σημείο πάντως που ξεχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα λέγεται Ambilight...
Απορώ με τον εαυτό μου πως ζούσα τόσα χρόνια χωρίς αυτό ... :Banane0::Banane0::Banane0:
Καλά όλα τα άλλα ... αλλά ... όταν το απενεργοποιώ αισθάνομαι ότι κάτι λείπει από την απόλαυση.
Εβαλα και είδα κάτι HD-Videos από το 360 με Game Presentations και συγκεκριμένα από το Gears και η ατμόσφαιρα που δημιουργεί το Ambilight (ειδικά στο κόκκινο) είναι πραγματικά απίστευτη, ασιθάνεσαι σαν να είσαι μέσα στο παιχνίδι.

Μοναδικό μου ατόπημα (και πρέπει να πείσω την κυρά να κάνουμε κάτι για αυτό) είναι ότι την έβαλα σε ένα σύνθετο.
Στο σύνθετο αυτό η TV δεν χωράει ακριβώς (περισσεύει κανα 2 πόντους) στον χώρο που υπάρχει για να μπει τηλεόραση με αποτέλεσμα να φωτίζονται τα ράφια γύρω γύρω (δημιουργώντας σκιές) και να μην διαχέεται ομοιόμορφα ο φωτισμός ... Σκέφτομαι σοβαρά να το ξηλώσω και να την βάλω στον τοίχο για να την αναδείξω πραγματικά.

Σε γενικές γραμμές δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα ή γενικώς κάτι που να με ενοχλεί.
Εχω μείνει εντυπωσιασμένος και αισθάνομαι περήφανος για την επιλογή.
Πιστεύω ότι είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ τηλεόραση και την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Philips 47PFL9732D/10

Δημητρη, καλωριζικη :ernaehrung004:

Σε ευχαριστουμε για το αναλυτικο review :grinning-smiley-043 και θα περιμενουμε με αγωνια και τις φωτογραφιες.

Για πες μας, ποσο σου κοστισε?
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Re: Απάντηση: Philips 47PFL9732D/10

Δημητρη, καλωριζικη :ernaehrung004:

Σε ευχαριστουμε για το αναλυτικο review :grinning-smiley-043 και θα περιμενουμε με αγωνια και τις φωτογραφιες.

Για πες μας, ποσο σου κοστισε?

Ευχαριστώ!

Την πήρα μέσω γνωστού από την Philips σε ειδική τιμή προσωπικού (#.###) που μου είπε να μην την ανακοινώσω :antlers:
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Απάντηση: Philips 47PFL9732D/10

Ευχαριστώ!

Την πήρα μέσω γνωστού από την Philips σε ειδική τιμή προσωπικού (#.###) που μου είπε να μην την ανακοινώσω :antlers:

ΟΚ, δεκτον κ σεβαστον! :grinning-smiley-043

Δειξε μας ομως καμια φωτογραφια γιατι δεν θα αντεξουμε να περιμενουμε!!! :violent-smiley-030:
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Philips 47PFL9732D/10

Καλορίζικη και ευχαριστούμε για το review!!Περιμένουμε φωτό σύντομα
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 47PFL9732D/10

Έχει διπλό δέκτη; Μπορεί να δείξει 2 κανάλια ταυτόχρονα; (όπως κάνανε οι κορυφαίες μέχρι τώρα;)
 

lzoumis

New member
9 September 2007
35
Μαρούσι
Re: Philips 47PFL9732D/10

Καλορίζικη και από μένα !!!!!!!!!!

Το ερώτημα που με καίει: Το σύνθετο που λες ότι την τοποθέτησες, τι χρώμα έχει; Είναι στο χρώμα του ξύλου; Πως φαίνονται το ambilight με αυτό το background; Ευχαριστώ.
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Re: Philips 47PFL9732D/10

Θα ποστάρω φωτογραφίες με το αποτέλεσμα σε διάφορες αποχρώσεις για να έχεις ιδία άποψη ...

Το σύνθετο είναι ανοιχτόχρωμο στο χρώμα του ξύλου ... Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ έτσι όπως είναι αλλά μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο αν έχω ενιαία επιφάνεια.
 

lzoumis

New member
9 September 2007
35
Μαρούσι
Re: Philips 47PFL9732D/10

Αν το σύνθετο είναι στο χρώμα του ξύλου (καφέ; ) τότε τα πράσινα και τα μπλε χρώματα θα πρέπει να απορροφώνται περισσότερο και να μην αναδεικνύονται σωστά. Είναι ενοχλητικό αυτό κατά την θέαση;

Συγνώμη που επιμένω αλλά αντιμετωπίζω παρεμφερές πρόβλημα και θέλω να σιγουρευτώ πριν επιλέξω Philips. Περιμένουμε και τις φωτο που μας έταξες ....

Υ.Γ.: Δεν μας λες και την τιμή γιατί κοντεύουμε να σκάσουμε ????
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Philips 47PFL9732D/10

καλοριζικη. Πολυ καλη επιλογη ειδικα στην τιμη που μπορει να την πηρες. Αν μπορεις ανεβασε και μερικες φωτο απο νοβα για να δουμε διαφορές σε ποιοτητα εικονας μιας τοσο καλης full hd με αλλες hd ready.
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Re: Philips 47PFL9732D/10

Λοιπόν ...
έπειτα από πολύ κόπο κατάφερα και ανέβασα τις φωτος που τράβηξα εχτές...
Κάνοντας κλικ στις φωτό τις βλέπετε μεγάλες (τις έχω κάνει resize από το αρχικό 6mp λόγω μεγάλου μεγέθους)

Συσκευασία











Παρελκόμενα



Αν παρατηρήσετε το καλώδιο RF έχει ημερομηνία Απρίλιος 2007.



ΠΡΙΝ




ΜΕΤΑ (αλλά πολύ μετά ...)





Θα ανεβάσω κι άλλες ... με περιεχόμενο αυτή τη φορά απλά πρέπει πρώτα να "μάθω" να τις τραβάω σωστά γιατί δεν έχω ξανατραβήξει φωτό τηλεόρασης με σκοπό να δείχνει και σωστά ...
Any tips welcomed.
 

babarisp

New member
1 September 2007
23
Re: Philips 47PFL9732D/10

:aktion033:Είσαι αρχηγός.:music-smiley-005::Banane0:
:firstprize:Πολύ καλές και οι φωτογραφίες.:award:
:worshippy:
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Re: Philips 47PFL9732D/10

Ρε παιδιά γιατί μου φαίνεται μικρή στις φωτό?

Είναι επειδή δεν υπάρχει σημείο αναφοράς για να το συγκρίνεις.

Η προηγούμενη ήταν 32άρα ...
Αυτή μόνο μικρή δεν είναι ...
 

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
Re: Philips 47PFL9732D/10

o electroptica ειχε την 42αρα σε τιμη 1930 αλλα την εβγαλε απο το site..το κακο ειναι οτι οταν μπαινω απο το link που εχουν δωσει τα παιδια σε αλλο thread την εχει κανονικα..κριμα