Συμβουλές για συνδεσμολογία

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Γεια σας , θα ήθελα βοήθεια για την καλύτερη δυνατή σύνδεση μεταξύ των συσκευών μου.

Το σύστημα αποτελείται από :
-τηλεόραση: lg 49 ub850v,
-ps4,
-ενισχυτής: Sony str dg820,
-κύρια ηχεία: wharfedale vardous vr400,
-κεντρικό και surround: Sony(μικρά,από παλιό home theater)
-υπογουφερ (lidl)

Ως τώρα είναι συνδεδεμένες ως εξής:
ένα hdmi Από ps4 προς ενισχυτή,
Ένα hdmi Από ενισχυτή προς τηλεόραση,
Mini jack~ rca Από τηλεόραση σε ενισχυτή.
Πολυπριζο: apc pm6u.

Το πρόβλημα είναι ότι ακούω παράσιτα (σαν μπαζαριζμα ηλεκτρονικό και άλλους θορύβους). Αρχικά πίστευα ότι έχει πρόβλημα ο ενισχυτής και τον πήγα σε εξουσιοδοτημένο σέρβις για έλεγχο, εκεί μου είπαν μετά από τον έλεγχο ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έτσι μπήκα σε διαδικασία αναζήτησης καλωδίων για επίλυση του προβλήματος.
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Ναι είναι και αυτό στο πλάνο, αν και έχω μπερδευτεί με τις οπτικές ίνες .. 1ον θέλω να μάθω αν έχει νόημα να βάλω και από το ps4 Στον ενισχυτή και 2ον αν οι οπτικές ίνες υποστηρίζουν 7.1 ηχο... Δεν ξέρει κανείς από τα μαγαζιά που ρώτησα...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Απο τη στιγμη που το ps4 ειναι συνδεδεμενο με τον ενισχυτη με hdmi ειναι κομπλε. Η τηλεοραση συνδεεται με οπτικη με τον ενισχυτη ωστε να πετυχεις τη μεγιστη δυνατη ποιοτητα στον ηχο οταν βλεπεις τηλεοπτικα καναλια (και οχι ps4). Καποιες τηλεορασεις (νομιζω αρκετα λιγες ομως) βγαζουν 5.1 σημα απο την οπτικη τους, για 7.1 δεν το εχω ψαξει. Οι περισσοτερες βγαζουν απλα στερεο. Ετσι και αλλιως ομως δεν νομιζω οτι υπαρχει τηλεοπτικο σημα με 7.1, στην καλυτερη ειναι 5.1 . Αν η τηλεοραση σου και ο ενισχυτης σου υποστηριζουν ARC (audio return channel) τοτε αρκει μονο η hdmi συνδεση μεταξυ ενισχυτη και τηλεορασης, διοτι μπορει να στειλει η τηλεοραση στον ενισχυτη σημα για ηχο μεσω του hdmi (ειναι αμφιδρομη συνδεση δηλαδη).

Αν τωρα, εχεις καποιον αποκωδικοποιητη ή δορυφορικο tuner τοτε για να παρεις surround ηχο, θα πρεπει να συνδεσεις tuner -> ενισχυτης -> τηλεοραση (αυτη η τελευταια συνδεση υπαρχει ηδη). Αν υπαρχει θυρα hdmi εισαι οκ.
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Πολύ ωραία, απλά προσπαθώ ταυτόχρονα με την πιθανή βελτιστοποίηση ήχου ή και εικόνας με νέα καλώδια, να εξαλειψω τα παράσιτα..
Δεν μπορώ να βρω αν οι συσκευές μου έχουν arc και ούτε αν η τηλεόραση μου βγάζει 5.1 ηχο....
2ov Πώς θα μάθουμε αν οι οπτικές ίνες υποστηρίζουν 7.1? (Έστω και από περιέργεια)
3ον μου είπαν ότι τα παράσιτα μπορούν να προέρχονται και από καλώδια τροφοδοσίας ή το πολυπριζο, ισχύει?
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Η οπτικη ινα και το coaxial υποστηριζουν μεχρι 5.1 απλο DTS & DOLBY DIGITAL.
το HDMI 1.3 υποστηριζει 7.1 καναλια DTS MASTER AUDIO & DOLBY TRUE HD.
το HDMI 1.4 υποστηριζει ολα τα παραπανω και 3D.
το HDMI 2.0 υποστηριζει ολα τα παραπανω και 4Κ.

Αν η τηλεοραση σου και ο ενισχυτης εχει ARC (θα το γραφει ή στα HDMI ή στο βιβλιο με τα τεχνικα χαρακτηριστικα) τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε RCA ουτε οπτικη ινα απο την τηλεοραση στον ενισχυτη.
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Τελικά η τηλεόραση μου υποστηρίζει ARC αλλά ο ενισχυτής μου όχι... Όποτε εδώ η οπτική ινα είναι μονόδρομος.
Ψάχνοντας παραπάνω Για οπτικές βρίσκω πολλές Όπως αυτή που υποστηρίζουν και 5.1 ή 6.1 και 7.1
http://www.odes.gr/shop/kalodia/kal...tical-optikis-inas/sinox-sxa5602-2m-timi.html
Βρήκα επίσης άλλη μια στον κωτσοβολο και πολλές στο ίντερνετ. Τι ισχύει?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,065
Φιλαράκι καλά κάνεις να εντοπίσεις την πηγή του προβλήματος γιατί η οπτική από μόνη τις δεν θα σου λύση το πρόβλημα. Ναι υποστηρίζει περισσότερο από 5.1 κανάλια.
Θα σου πρότεινα να αποσυνδέσεις όλα τα καλώδια από τον ενισχυτή και το ρεύμα και ένα ένα μηχάνημα απομονωμένα το συνδέσεις ξανά για να βρεις ποιο σου προκαλεί τα παράσιτα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό το Mini -jack~ rca Από τηλεόραση σε ενισχυτή- να το βγάλεις και να το αντικαταστήσεις αφού δεν υποστηρίζει ο ενισχυτής ARC με μια οπτική η coaxial αναλόγως.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό το υπογουφερ (lidl) τι ακριβώς είναι, και με ποιο τρόπο βοηθά τα wharfedale vardous vr400 είπαμε??

Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι να το εξαφανίσεις αμέσως από το σύστημα :smash:
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Ξεσυνδεσα τα πάντα από ενισχυτή και άφησα μόνο τα ηχεία, δυστυχώς το ενοχλητικό μπαζαριζμα συνεχίζει χωρίς καμία αλλαγή. Αυτός ο θόρυβος αλλάζει συχνότητα ήχου μόνο σε κάποιες αλλαγές των ρυθμίσεων surround του ενισχυτή ή της πηγής (ps4) . άλλαξα και πρίζα αλλά καμία αλλαγή.. Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει, αρχίζω να απογοητεύομαι. Το σέρβις της cometron επέμενε ότι δεν ακουγόταν τίποτα. Σε ένα Φόρουμ είχα διαβάσει για κάποια αναβάθμιση που χρειαζόντουσαν κάποια μοντέλα, αλλά ούτε αυτό ήταν γτ έχω ήδη το τελευταίο firmware.Δεν μπορεί να Είμαι τόσο λάθος , ο ήχος είναι ενοχλητικός.. Οποιοδήποτε θα τον άκουγε.
(Ψάχνομαι με τον ενισχυτή γιατί ενώ τον έχω αγοράσει εδώ και χρόνια, τον άνοιξα από το κουτί του μόλις πριν λίγους μήνες) .
Το sub πραγματικά δεν βοηθάει καθόλου! Ναι είναι e bench Από ένα παλιό home theater που είχαν βγάλει.
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Άλλαξα όλες τις πρίζες , τα κουμπωσα ανάποδα, αφαιρεσα τις πηγές, τπτ. Τα ίδια. Προσπαθώ να στείλω βίντεο για να ακούσετε τα παράσιτα αλλά δεν με αφήνει να το ανεβάσω...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άλλαξα όλες τις πρίζες , τα κουμπωσα ανάποδα, αφαιρεσα τις πηγές, τπτ. Τα ίδια. Προσπαθώ να στείλω βίντεο για να ακούσετε τα παράσιτα αλλά δεν με αφήνει να το ανεβάσω...
https://vimeo.com/146772454

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άλλαξα όλες τις πρίζες , τα κουμπωσα ανάποδα, αφαιρεσα τις πηγές, τπτ. Τα ίδια. Προσπαθώ να στείλω βίντεο για να ακούσετε τα παράσιτα αλλά δεν με αφήνει να το ανεβάσω...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---


https://vimeo.com/146772454
Οκ ανέβηκε. Απλά αγνοήστε δύο τρεις θορύβους που ακούγονται στα πρώτα τρία δευτερόλεπτα, έγιναν από μένα.
Στο βίντεο είναι τραβηγμένο με το κινητό κολλημένο στο ηχείο ώστε να ακούγεται ο θόρυβος. Να πω επίσης ότι Η ένταση του θορύβου δεν αυξάνει αν αυξήσω ένταση στον ενισχυτή.
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Το γεγονός ότι με simple link Από τηλεόραση και hdmi control λειτουργία από ενισχυτή, μπορώ να ελέγχω την ένταση του ενισχυτή από το τηλεκοντρόλ της τν, και το ότι ανοίγει αυτόματα όταν ανοίγω την τν, έχει κάποια σχέση με ARC? Ρωτάω, γιατί ηχο , δεν κατάφερα να πάρω
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,065
Υπάρχει και βόμβος άλλα υπάρχουν και άλλα παράσιτα, σαν πρόβλημα του ενισχυτή μου φαίνεται. Με ακουστικά υπάρχει το πρόβλημα?
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Και γω έτσι πίστευα από την αρχή, δεν είναι φυσιολογικός αυτός ο θόρυβος. Επέμενα στην cometron ότι έχει θέμα αλλά και αυτοί επέμειναν ότι δεν έχει την προηγούμενη βδομάδα που το πήγα. Ακουστικά θα δοκιμάσω μεθαύριο και θα ενημερώσω
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Δοκίμασα και χωρίς το sub, καμία βελτίωση...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δοκίμασα και χωρίς το sub, καμία βελτίωση...

Ο βομβος ακούγεται πάντα, τα παράσιτα κάποιες φορές μόνο και χωρίς να κάνω κάτι.
 

dimitris.daios.90

New member
15 March 2015
12
Λοιπόν , μόλις δοκίμασα με ακουστικά και ο ήχος ήταν καθαρός χωρίς βομβο και χωρίς παράσιτα. Τι σημαίνει αυτό?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,065
Τι να σου πω, νομίζω είναι θέμα ενισχυτή, μάλλον πρέπει να βρεις ένα καλό έμπειρο τεχνικό μακριά από αντιπροσωπίες να τον κοιτάξει. Αν μπορείς να πειραματιστείς και με διαφορετικά ηχεία για να αποκλίσεις και αυτή την περίπτωση προηγουμένως κάντο, γιατί θέλω να ελπίζω ότι και το εξουσιοδοτημένο σέρβις αυτό έκανε.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Ενισχυτή τον DG820 δεν έχεις? Χμ, τι μου θυμιζει... Aν ψάξεις στο ξένο avforums θα δεις ότι δεν είσαι ο μόνος με αντίστοιχο πρόβλημα. Τα πράγματα είναι απλά αλλά κάπως απαισιοδόξα για σένα. Είχα πάρει μεταχειρισμένο πριν μερικά χρόνια έναν AV της SONY o οποίος παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα (μικρότερη σειρά βέβαια αλλά ίδια χρονολογικά). Στην αρχή δεν ανησύχησα γιατί ήταν ο πρώτος μου πολυκανάλος και νόμιζα ότι ήταν φυσιολογικό αλλα με το καιρό γινόταν όλο και πιο ενοχλητικό το φαινόμενο οπότε το έψαξα και διαπίστωσα πως το πρόβλημα οφειλόταν στην μπροστινή πλακέτα(αυτή που ειναι πίσω απο την πρόσοψη) . Αν το πρόβλημα παρουσιαζόταν εντός εγγύησης στο άλλαζαν επιτόπου καθώς γνώριζαν για το πρόβλημα αυτό αλλιώς στοίχιζε 100 με 150 ευρω η επισκευή. Τότε το θεώρησα ασύμφωρο και τον παρόπλισα. Αν βρεις στο ιντερνετ το ανταλλακτικό είναι σχετικά εύκολη η αντικατάσταση του αν και λόγο παλαιότητας δεν ξέρω πόσο εύκολη θα είναι η εύρεσή του. Επίσης κάτι άλλα χαζά προβληματάκια που είχαν λύνονταν με frimware update τα οποίο όπως λες τα έχεις κάνει.