LG 55EG910V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

damnation

New member
19 September 2010
30
Καλησπερα,απέκτησα πρόσφατα την παραπάνω τηλεόραση και έψαχνα να βρω calibration settings.Δεν βρήκα κάτι στο δίκτυο και έβαλα τα settings της 930v. Επραξα σωστά ή όχι? Η τηλεοραση που ήθελα αρχικά ήταν η 930v αλλά με διαβεβαίωσαν ότι η 910 είναι πιο καινούριο μοντέλο. Θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Καλησπερα,απέκτησα πρόσφατα την παραπάνω τηλεόραση και έψαχνα να βρω calibration settings.Δεν βρήκα κάτι στο δίκτυο και έβαλα τα settings της 930v. Επραξα σωστά ή όχι? Η τηλεοραση που ήθελα αρχικά ήταν η 930v αλλά με διαβεβαίωσαν ότι η 910 είναι πιο καινούριο μοντέλο. Θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστω
περισσοτερο θα θελαμε την δικη σου γνωμη...ειναι η συγκεκριμενη ενα μοντελο που με ενδιαφερει σαν αγορα και θα ηθελα τις εντυπωσεις σου απο την εικονα κινηση..εχεις καποια κονσολα συνδεμενη??εχει lag που να ενοχλει?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Με calibration settings από άλλο κομμάτι ( ίδιο μοντέλο ) είσαι εκτός.
Με settings από άλλο μοντέλο είσαι ακόμα πιο έξω.

Δυστυχώς, το copy-paste δεν δουλεύει για ρυθμίσεις εικόνας ( και ήχου αντίστοιχα! ) πέραν των backlight, contrast, brightness που συνήθως είναι κοντά.
Δεν είναι κόλπο ή φήμη για να παίρνουνε λεφτά αυτοί που κάνουνε παροχές calibration.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Με calibration settings από άλλο κομμάτι ( ίδιο μοντέλο ) είσαι εκτός.
Με settings από άλλο μοντέλο είσαι ακόμα πιο έξω.

Δυστυχώς, το copy-paste δεν δουλεύει για ρυθμίσεις εικόνας ( και ήχου αντίστοιχα! ) πέραν των backlight, contrast, brightness που συνήθως είναι κοντά.
Δεν είναι κόλπο ή φήμη για να παίρνουνε λεφτά αυτοί που κάνουνε παροχές calibration.

+1
Ασε που τα 3 συγκεκριμενα τα ρυθμιζει πολυ ευκολα μονος του ο καθενας μας.
Υπαρχουν αρκετες οδηγιες στο φορουμ...
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Γεια σου και εγω απέκτησα αυτη την τηλεοραση .Αν και ειναι ποιο νέο μοντέλο σημερα διαπίστωσα οτι σε σχεση με την προηγούμενη εχει λιγότερα χαρακτηριστικά .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στις οδηγίες χρήσης γράφουν οτι σε oled υπαρχει κίνδυνος να μείνει στατική εικονα απο λογότυπο πχ καναλιών .Αυτο δεν το αναγνωρίζουν σαν ελάττωμα και λενε οτι πέρα της ώρας υπαρχει θέμα .Περιεργο δεν ειναι;τηλεοπτικά καναλια και βήμα εχουν το σηματάκι τους .Μα μόνο ταινίες απο δισκάκι μπορούμε να βλέπουμε;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Μην σε ανησυχεί αυτό φίλε μου. Το πολύ πολύ αν αφήσεις το ίδιο κανάλι με το σήμα στην ίδια θέση για κανα 8ωρο να έχεις image retention για κανένα 15Β´. Χειρότερα από plasma αποκλείεται να είναι. Τώρα αν την αφήσεις ανοιχτή με εικόνα στο pause και πας διακοπές... τι να σου πω...εκεί θα έχεις λογικά κάποιο θέμα κατά τα άλλα φυσικά και μπορείς να βλέπεις tv άνετα και άφοβα.


Ρίξε μια ματιά και σε αυτό. http://www.avsforum.com/forum/40-ol...ls-general/1938665-how-do-you-break-oled.html


Μερικοί λένε εδώ ότι μετά από κάποιες ώρες θα έχεις και ακόμα καλύτερη εικόνα. Αν οι oled έχουν τις ευαισθησίες των plasma τότε σαν γενικό κανόνα έχε στο νου σου ότι τις πρώτες περίπου 100 ώρες πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός (σε λογικά πλαίσια) με τις στατικές εικόνες (σήμα από κανάλι, μπάρα των windows, πολύ ώρα στο pause, menu kai μπάρες από games κτλ)
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Καληςπερα προσπαθώ να συνδέσω μέσω wifi τη συγκεκριμένη τηλεοραση αλλα φτάνει μεχρι το τετράγωνακι dns και δεν γίνεται η σύνδεση
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Γεια το θέμα με σύνδεση στο wi fi λύθηκε ήταν θέμα modem.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Την παρέλαβα σημερα με φως να χτυπάει στο σαλονι δεν εχω ξαναδεί τέτοια τηλεοραση .Το μαυρο ειναι μαυρο τα χρώματα ζωντανά ακόμα και σε τηλεοπτικό σήμα .Τα ηχεια πολυ καλα .Το βράδυ θα τον συνδέσω με δεκτή Yamaha να δω πως τα παίζει τα αρχεία απο dune media player .Ακομα θα δοκιμάσω και original blu Ray και PS3.Η εικονα που παίρνω μεχρι στιγμής νομίζω οτι ειναι ανώτερη απο 4κ το είχα δει και στο μαγαζι αυτο .Εχω την αίσθηση οτι θα κανω πολυ καιρό να κατεβάσω το πανι και να βάλω τον projector .Την εικονα αυτη σε προβολεα θέλεις πολλές χιλιάδες ευρώ να την πάρεις και κάτοχος dlp εχω πάθει τη πλάκα μου .Σε σχεση με την παλιά lg απλά καμία σχεση ..Το Internet ποιο γρήγορο αισθητά .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τέτοια εικονα σε σαλονι γεμάτο φως ημέρας Εγω δεν εχω ξανά ξαναδεί .Οσοι ψάχνουν 4κ να πάνε εδώ oled συν διάσημος και των δυο ειναι καλυτερο αλλα θα ειναι πανάκριβες οχι οτι δεν ειναι τωρα .Επισης με τη κυρτότητα κανένα θέμα .Φυσιξα ειναι νωρίς για συμπεράσματα απλά μου έκανε εντύπωση η εικονα σε φωτεινό σαλονι που να βραδιάσει Κιόλας .Οτι διαπιστώσω με νεωτέρο .Οπως Επισης οποίος κάτοχος την εχει ας γράψει εντυπωσεις .Λογισμικο του ειναι ενημερωμένο

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επισης οποίος εχει κάνει διάφορες ρυθμισεις ας με βοηθήσει .Εγω τ"ρυθμισεις εικονας τις εχω στο "τυπικο"
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Update η τηλεοραση το βράδυ δείχνει τέλεια .Απο 3-3.3 μετρα σε nova καναλια φαίνονται ελάχιστα τα pixels των υπόδουλων και λόγο τύπων των καναλιών .Υλικο 4κ απο YouTube αξιοπρεπέστατο σε αυτη την αποςταςη και κοντά που έκατσα το δικό μου μάτι δεν ξεχώρισε διάφορες τηλεοράσεων 4K που υπήρχαν στο καταςτημα .Ανετα μου την πλάσαραν και για 4κ.Στους υπότιτλους βλέπεις τα pixels

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν και στα 3,5μετρα ανοίγω 106" και είχα αμφιβολία οτι θα μου ειναι μικρή οι 55" σε σχεση με τις 42"που είχα ειναι πολυ καλές και ιδανικά για το δικό μου σαλονι που ειναι μικρο και μαζεμένο

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ήχος τηλεορασης κρυστάλλινος
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Την εικονα αυτη σε προβολεα θέλεις πολλές χιλιάδες ευρώ να την πάρεις και κάτοχος dlp εχω πάθει τη πλάκα μου .

Όσες και χιλιάδες να δώσεις δεν πρόκειται να πάρεις αυτή την εικόνα...απλά. Τα έχουμε πει 10000000 φορές. Άλλο το αυτόφωτο μέσο, άλλο το ετερόφωτο.
 

GDASK

Established Member
18 May 2009
133
Χαιδαρι
Απάντηση: Lg 55 EG910v OLED TV

Αγόρασα και εγώ την εν λόγω Tv....ανυπομονώ να παραλάβω την Πέμπτη!!
Τιμή 1799 ευρώ + με άτοκες δόσεις. Για τα τωρινά δεδομένα πιστεύω είναι καλό deal!!
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Εγω 1980e με δωροεπιταγή 200e και 36 άτοκες δόσεις .Την εχω απο την προηγούμενη Παρασκευή
 

ChrisKya

Established Member
28 November 2015
158
Θεσσαλονίκη
Re: Lg 55 EG910v OLED TV

Μεγιά για το καινούργιο σας απόκτημα Ilzals και GDASK!

Ως κάτοχος πλάσμας και πρόσφατα καλιμπραρισμένος με τη βοήθεια του Γιάννη και Bill, μπορώ να πώ πλέον ότι έστω και το "DIY" καλιμπράρισμα έχει αισθητή διαφορά απο το "ανύπαρκτο εργοστασιακό".
Όπως αναφέρθηκε ήδη, μην εισάγετε ρυθμίσεις που βρίσκετε στο διαδίκτυο και κάντε το "στρώσιμο", αξίζει τον κόπο.