DIYINHK XMOS Multichannel high-quality USB to/from I2S/DSD SPDIF PCB

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ο γνωστός Κινέζος έβγαλε ένα ενδιαφέρον USB to I2S interface, από την άποψη ότι είναι πολυκάναλο και υποστηρίζει και εισόδους!

xmos-multichannel-high-quality-usb-tofrom-i2sdsd-spdif-pcb.jpg

http://www.diyinhk.com/shop/audio-k...high-quality-usb-tofrom-i2sdsd-spdif-pcb.html

Στηρίζεται στο "τούμπανο" ολοκληρωμένο της XMOS, το XCORE-200 XU216.

Έχει έκπτωση αν αγοραστούν 2 αντί για 1.. Εγώ θέλω ένα.. Θέλει κανείς ένα ακόμα;

Για την ώρα δίνει δώρο και το 0,96" OLED που βλέπετε.. :p
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ο γνωστός Κινέζος έβγαλε ένα ενδιαφέρον USB to I2S interface, από την άποψη ότι είναι πολυκάναλο και υποστηρίζει και εισόδους!

View attachment 122204

http://www.diyinhk.com/shop/audio-k...high-quality-usb-tofrom-i2sdsd-spdif-pcb.html

Στηρίζεται στο "τούμπανο" ολοκληρωμένο της XMOS, το XCORE-200 XU216.

Έχει έκπτωση αν αγοραστούν 2 αντί για 1.. Εγώ θέλω ένα.. Θέλει κανείς ένα ακόμα;

Για την ώρα δίνει δώρο και το 0,96" OLED που βλέπετε.. :p

βαλε ενα :drummer:
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Τι βγάζει ο άνθρωπος!
Τα VU στη λιλιπούτεια οθόνη σκοτώνουν...χε,χε,χε.

Δημήτρη, αφού θα βάλεις που θα βάλεις την παραγγελία...δεν βάζεις και λίγα NDK για το Wolfson που ετοιμάζουμε; Υπολόγισε για μένα δύο τέτοια, στα 12 και θα τα βρούμε χρηματικά. Δεν νομίζω να έχουμε για αυτά κάποια άλλη πηγή...
 
Re: Απάντηση: DIYINHK XMOS Multichannel high-quality USB to/from I2S/DSD SPDIF PCB

Τι βγάζει ο άνθρωπος!
Τα VU στη λιλιπούτεια οθόνη σκοτώνουν...χε,χε,χε.

Δημήτρη, αφού θα βάλεις που θα βάλεις την παραγγελία...δεν βάζεις και λίγα NDK για το Wolfson που ετοιμάζουμε; Υπολόγισε για μένα δύο τέτοια, στα 12 και θα τα βρούμε χρηματικά. Δεν νομίζω να έχουμε για αυτά κάποια άλλη πηγή...

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό.. Όταν βάλω την παραγγελία θα βάλω και 2 ρολογάκια για σένα (και μερικά για μένα)..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν υπάρχει δυνατότητα ακόμα μιας παραγγελίας είμαι και εγώ μέσα.

Ο φίλος μας στο site λέει έως 2 ανά πελάτη, αλλά του έστειλα μήνυμα ρωτώντας τον για την περίπτωσή μας..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Υπόψη έχω jtag, όποτε θεωρητικά θα μπορέσουμε να βάλουμε και δικό μας firmware (κρατώντας backups κτλ.). Στο μικρό xmos έχω εμπειρία προγραμματισμού του. Και στο μεγάλο βλέπω ότι υπάρχει Open source code, οπότε θα μπορέσουμε έστω να δοκιμάσουμε vanilla open source code. Τον κώδικα για την οθόνη δε θα τον δίνει ο κινέζος, αλλά εάν θελήσουμε κάτι άλλο απλό με i2c πιθανά να γίνεται. Τέλος είδα μεν ότι υποστηρίζει Ethernet με κάποια νέα πρωτόκολλά αλλά μου είναι δύσκολο για την ώρα να καταλάβω κατά ποσό είναι ευκολά αξιοποιήσιμα. Θεωρικά ότι δίνει στην οθόνη εμείς θα μπορούσαμε να τα δίνουμε μέσω δικτιού στο LAN, είτε γραφικά τύπου UV ή configuration parameters. Δε ξέρω τη δυσκολία αλλά σίγουρα είναι εφικτό με το μεγάλο xmos.
Γενικά δηλαδή ότι παλιότερα κάναμε με Arduino, και επιλογές οθόνης, ή ότι κάναμε μέσω σειριακής θύρας, θεωρικά τώρα μπορούμε να τα κάνουμε από LAN και web.
Όπως και να έχει, από τα λεφτά που κοστίζει το development board, το συγκεκριμένο είναι πολύ πιο φθηνό για πειράματα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για την τροφοδοσία του … τελευταία φορά που ασχολήθηκα μρε κάτι αντίστοιχο ήταν η εποχή της τριπλής πλακέτας salas shunt. Από τότε έχει κυκλοφορήσει και το reflector-d, poy που δεν έχω, και διάβαζα και για πιθανή νέα έκδοση.
Κάτι αντίστοιχο σκέπτεστε και εσείς ? Μήπως να οργανωθούμε και για καμία λύση τροφοδοσίας του?
 
Απ' ότι διαβάζω υπάρχουν δυο εκδόσεις του συγκεκριμένου XMOS, με και χωρίς Ethernet support. Το συγκεκριμένο είναι χωρίς.

Όσο αφορά το VU, απ' ότι έχω καταλάβει είναι demo κώδικας της XMOS και είναι διαθέσιμο, οπότε λογικά θα κάνουμε παιχνίδι.. Εγώ π.χ. θα το ήθελα να δείχνει το σήμα I2S που λαμβάνει η πλακέτα, όχι αυτό που δίνει.. ;)

Για τροφοδοσία, Ref-D FTW..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απ' ότι διαβάζω υπάρχουν δυο εκδόσεις του συγκεκριμένου XMOS, με και χωρίς Ethernet support. Το συγκεκριμένο είναι χωρίς.

Όσο αφορά το VU, απ' ότι έχω καταλάβει είναι demo κώδικας της XMOS και είναι διαθέσιμο, οπότε λογικά θα κάνουμε παιχνίδι.. Εγώ π.χ. θα το ήθελα να δείχνει το σήμα I2S που λαμβάνει η πλακέτα, όχι αυτό που δίνει.. ;)

Για τροφοδοσία, Ref-D FTW..

χεχ έχεις δικιο για την οθόνη : http://www.xcore.com/projects/usb-audio-vu-meter
https://www.youtube.com/watch?v=S7VSKjkmqRs

Γενικά το καλό με το board αυτό είναι ότι ακολουθεί και το πρότυπο. Σε άλλες υλοποιήσεις που κατά καιρούς έχουν πάρει συνφορουμήτες, το routing έχει γίνει διαφορετικά στα piouts και έχει διαφορές από το original. Γενικά εδώ παίρνουμε μια άδεια reference πλακέτα στην ουσία και κάνουμε ότι θέλουμε :)

Από τη άλλη πόσο να κόστιζε μόνο του το xmos και τα ρολόγια σε χοντρική ? Νομίζω ότι πραγματικά βγάζει υπερκέρδος ο ‛προμηθευτής μας’. χαλαλι του έστω μιας και είναι κολλημένα τα δύσκολα και τυπωμένο σε 4 layer .
 
Μου απάντησε ο DIYINHK στο ερώτημά μου για αγορά μεγαλύτερης ποσότητας. Δεν υπάρχει πρόβλημα, ίσα ίσα μπορεί να υπάρξει και καλύτερη τιμή. Αναμένω περισσότερες λεπτομέρειες.

Εν τω μεταξύ αν υπάρχει και κάποιος ακόμα ενδιαφερόμενος, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το πει.. δεν θα ήθελα να περιμένω πολλές μέρες για να βάλω την παραγγελία.

Επίσης, λόγω cc δεν είναι απεριόριστο το ποσό που μπορώ να "φορτώσω" στο PayPal μου, οπότε το ιδανικό θα ήταν να μου στείλετε τα χρήματα μέσω PayPal όποιοι μπορείτε (όταν είναι να βάλουμε την παραγγελία φυσικά).

Τέλος, πρέπει να ξέρετε ότι μόνο και μόνο επειδή το hardware είναι ικανό για Α πράγματα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλα αυτά υποστηρίζονται αυτή τη στιγμή από το υπάρχον firmware.

Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή υπάρχουν δυο διαθέσιμα firmware, ένα για "384k 6ch out 4ch in + SPDIF out" και ένα για "192k 8ch out 8ch in + SPDIF out". Εσείς που θέλετε πλακέτες, θα χρειαστεί να μου πείτε ποιο firmware θέλετε (έρχεται φορτωμένο από τον εργοστάσιο). Για να αλλάξει το firmware μετά την αγορά ισχύουν αυτά που έγραψε ο tmjuju.

Επίσης οι drivers που περιλαμβάνονται έχουν κάποιους περιορισμούς:

No drivers needed for MAC OS version 10.6.4 and above
No drivers installation required for Linux with UAC2 compliant kernel
ASIO/KS/WASAPI/Direct Sound drivers for Windows XP to 8 (32 and 64 bit)
Fully featured Thesycon driver package (without 30 min. periodic beeps)

Windows 7/8/Vista/XP Driver is available to download from our website
http://www.diyinhk.com/shop/9-driverdatasheetmanual

*V2.26 driver only support stereo output in windows 10, user can purchase multichannel driver for windows 10 from 3rd party such as Thesycon, CEntrance directly.
*V1.67 driver can support multchannel in windows 7 only.


Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο μαγαζί του DIYINHK, βλέπε πρώτο post. Τα γράφω και εδώ για να μην υπάρχουν ασάφειες και παρεξηγήσεις.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: DIYINHK XMOS Multichannel high-quality USB to/from I2S/DSD SPDIF PCB

Μου απάντησε ο DIYINHK στο ερώτημά μου για αγορά μεγαλύτερης ποσότητας. Δεν υπάρχει πρόβλημα, ίσα ίσα μπορεί να υπάρξει και καλύτερη τιμή. Αναμένω περισσότερες λεπτομέρειες.

Εν τω μεταξύ αν υπάρχει και κάποιος ακόμα ενδιαφερόμενος, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το πει.. δεν θα ήθελα να περιμένω πολλές μέρες για να βάλω την παραγγελία.

Επίσης, λόγω cc δεν είναι απεριόριστο το ποσό που μπορώ να "φορτώσω" στο PayPal μου, οπότε το ιδανικό θα ήταν να μου στείλετε τα χρήματα μέσω PayPal όποιοι μπορείτε (όταν είναι να βάλουμε την παραγγελία φυσικά).

Τέλος, πρέπει να ξέρετε ότι μόνο και μόνο επειδή το hardware είναι ικανό για Α πράγματα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλα αυτά υποστηρίζονται αυτή τη στιγμή από το υπάρχον firmware.

Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή υπάρχουν δυο διαθέσιμα firmware, ένα για "384k 6ch out 4ch in + SPDIF out" και ένα για "192k 8ch out 8ch in + SPDIF out". Εσείς που θέλετε πλακέτες, θα χρειαστεί να μου πείτε ποιο firmware θέλετε (έρχεται φορτωμένο από τον εργοστάσιο). Για να αλλάξει το firmware μετά την αγορά ισχύουν αυτά που έγραψε ο tmjuju.

Επίσης οι drivers που περιλαμβάνονται έχουν κάποιους περιορισμούς:

No drivers needed for MAC OS version 10.6.4 and above
No drivers installation required for Linux with UAC2 compliant kernel
ASIO/KS/WASAPI/Direct Sound drivers for Windows XP to 8 (32 and 64 bit)
Fully featured Thesycon driver package (without 30 min. periodic beeps)

Windows 7/8/Vista/XP Driver is available to download from our website
http://www.diyinhk.com/shop/9-driverdatasheetmanual

*V2.26 driver only support stereo output in windows 10, user can purchase multichannel driver for windows 10 from 3rd party such as Thesycon, CEntrance directly.
*V1.67 driver can support multchannel in windows 7 only.


Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο μαγαζί του DIYINHK, βλέπε πρώτο post. Τα γράφω και εδώ για να μην υπάρχουν ασάφειες και παρεξηγήσεις.

dIMdIM θα σου στείλω paypal το απογευμα.

κρίμα που δε δίνει το ethernet, αλλα ντάξ εμείς για usb dacs το θέλουμε. χθές κατέβασα το νέο developer studio της xmos, σε win10 κατι δεν μου δουλεψε κάλα και το build απλα κολλάει χωρίς errors or else, αλλα γενικά θα το στήσω και το dev περιβάλον. Δε ξέρω μπορεί να φταίει το latest JRE 32bit @ win10
Στα γρήγορα για όποιον είναι περίεργος:
dev tools: https://www.xmos.com/support/tools#community?version=latest (θέλει και JRE)
source code: http://www.xmos.com/support/software/uac2
Κανετε import το zip source code
Απο το αρτιστερό panel Επιλέγετε το 'directory' για τη σωστή αρχιτεκτονική και build ή κανετε απλά build all
Τόσο ευκολο είναι
Αν και πιθανα να χρειαστεί να φτοιαξουμε ένα descriptor (.xv αν θυμάμε καλά) της πλακέτας
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Δημήτρη εξω εγώ ,γιατί απλά τα μεταφορικά Αθήνα- Θεσσαλονίκη είναι πιό πολλά από τα 5 usd ,οπότε το παραγγέλνω από Θεσσαλονίκη
 
Αν πάρεις μόνο ένα, η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη από 5$.. Αν πάρουμε 4 θα μας βγουν περίπου 75$ (συν κάτι σχετικά λίγα μεταφορικά που θα επιμεριστούν). Αν το πάρεις μόνος σου μιλάμε για ~90$ συν μεταφορικά.

Θα ήθελα να τα παραγγείλω προς το απόγευμα.. προλαβαίνεις να ξαναμπείς μέσα μέχρι τότε αν αλλάξεις γνώμη.

Οι υπόλοιποι, πείτε μου με ποιο FW το θέλετε!