Billions [Paramount+]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 5 31.3%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 11 68.8%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    16

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Billions.jpg

Paramount+ | Imdb





"Μια δραματική σειρά που εστιάζει στο χώρο των υψηλών οικονομικών συναλλαγών, καταγράφοντας την
επικείμενη σύγκρουση ανάμεσα σε δυο φιλόδοξες, αντίπαλες φιγούρες – τον σκληρό και έξυπνο, Γενικό Εισαγγελέα
Chuck Rhodes και τον λαμπρό, φιλόδοξο διαχειριστή κεφαλαίων Bobby “Axe” Axelrod. Η σειρά εξελίσσεται ανάμεσα
στις Μακιαβελικές μηχανορραφίες της πολιτικής και οικονομίας της Νέας Υόρκης και υφαίνει μια πολύπλοκη
διήγηση ενός παιχνιδιού κυνηγού-θύματος."


Σενάριο και Παραγωγή, βρίσκονται οι Brian Koppelman, David Levien και Andrew Ross Sorkin.
Σκηνοθεσία του πιλότου έχει αναλάβει ο Neil Burger.

Πρωταγωνιστούν οι: Paul Giamatti, Damian Lewis, Malin Akerman, David Costabile, Maggie Siff και Toby Leonard Moore.

Με πολύ αξιόλογο πρωταγωνιστικό δίδυμο αλλά και μια μάλλον βαρετή πλοκή, η νέα σειρά του Showtime
αναμένεται να “βγάλει” καλές ερμηνείες, αλλά δύσκολα θα συγκεντρώσει υψηλά νούμερα τηλεθέασης.






 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εννοείται ότι θα το δω γιατί δίνει χρώμα στις σειρές που παίζει. Στεναχωρήθηκα που πέθανε στο Homeland και τελείωσε η σειρά.:p
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
καλός ο πιλότος με ενδιαφέρουσα ιστορία

ενώ ο εισαγγελέας έχει κουμπώσει τέλεια στο ρόλο, ο "Μπρόντυ" δε μου ταίριαξε τόσο σαν φυσιογνωμία...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πολυ καλο! Paul Giamatti παντα θεος και ο Damien Lewis φαινεται να το διασκεδαζει αρκετα στο ρολο του ζαπλουτου "κακου". Με μεγαλη χαρα βλεπω τον Giamatti σε ρολο με @@, γιατι τελευταια τον βλεπαμε να κανει τον καλο θειο. Απο το Shoot 'em Up εχω να τον χαρω ετισ. Καλη επιλογη και η Malin Akerman. Την Maggie Siff την βλεπω πρωτη φορα στη ζωη μου αλλα στεκεται αναμεσα στους δυο πρωταγωνιστες μια χαρα. Επισης, το γεγονος οτι ο Andrew Ross Sorkin εχει writing credit σημαινει οτι οι τεχνικες λεπτομεριες γυρω απο τα θεματα οικονομιας και χρηματιστηριου θα ειναι σωστες ή τουλαχιστον αρκετα αληθοφανεις.

Με κανει να θελω να ξαναδω το Margin Call και το Arbitrage :D
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Είδα και εγώ το πρώτο επεισόδιο.

Έχουμε να κάνουμε με δύο πολύ ισχυρές προσωπικότητες , κανένας εξ ορισμού δεν είναι αυτό που θα βάζαμε ως ταμπελάκι "καλός" (ούτε όμως και "κακός") και η συγκρουση ισοδυναμεί με έκρηξη πολλών μεγατόνων.

Προς το παρόν βάζω ένα 8.5/10 και βλέπουμε , πάντως υπάρχουν όλα τα στοιχεία ενός καλού δράματος (δυνατοί χαρακτήρες , δολοπλοκίες κτλ).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πολύ καλό και το δεύτερο επεισόδιο , βλέπουμε να χτίζονται οι βασικοί χαρακτήρες, πρόκειται για δύο ανθρώπους που έχουν περισσότερα κοινά από ότι διαφορές πχ. και οι δύο στην δουλεία τους είναι αδίστακτοι, αδυσώπητοι και τελειομανείς.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ειδα το 2ο. Ακομα καλυτερο απο το καλο πρωτο. Ολοκληρωμενοι και οχι μονοπλευροι χαρακτηρες, ενω δεν μπορω να σκεφτω καποιον, ειτε πρωταγωνιστη ειτε δευτερευοντα ειτε ακομα και guest star να υπολειπεται. Ειναι απολαυστικο να βλεπει κανεις εξυπνους ανθρωπους να προσπαθουν να οργανωσουν και να εκτελεσουν στρατηγικες στην προσπαθεια τους να νικησουν τον αντιπαλο.

"What's the point of having fuck-you money, if you can't say fuck you?"

Μεγαλη ατακα :)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Δεν το έχω δει προς το παρόν.. αλλά έχω πολύ εμπιστοσύνη σε ότι βγάζει το Showtime! :cool:
 

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
390
ΑΘΗΝΑ
Από το τέταρτο επεισόδιο δεν έχουν βγει ελληνικά....
Μάλλον η μεταφραστές δεν την γουστάρουν τι σειρά. -bye-