Αναβάθμιση σε 10άρια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
η αναβαθμιση σε λαπ τοπ δεν πρωχοραει διοτι οπως μου αναφερει ati mobility x1400 ο κατασκευαστης δεν εχει κανει την οθονη σας συμβατη .καποιος γνωριζει καποιο τροπο να το παρακαμψω?
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: αναβαθμιση σε 10 αρια

τι λαπτοπ είναι;
λογικά οι drivers για 8.1 θα κάνουν
σε sony vgn-fe11s του 2008 με περασμένα τα ΧΡ, από τα 7 πήγα κατευθείαν σε 10, με απόλυτη συμβατότητα όλων των οδηγών
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
Re: αναβαθμιση σε 10 αρια

acer aspire 5670, ssd kingstom -3g ram.ειναι βεβαια παλιο μοντελο ,ειχε xp οταν αγοραστηκε και τωρα εχει 7αρια.θα ψαξω για οδηγους σε 8αρια και θα σε ενημερωσω αν βρηκα λυση.ευχαριστω
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
Re: αναβαθμιση σε 10 αρια

τελικα δεν βρηκα καποια λυση.εκανα και ελεγχο συμβατοτητας με 8αρια και μου βρισκει την καρτα οτι ειναι συμβατη.λογικα θα επρεπε να ειναι και με τα 10ρια αλλα τζιφος...
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: αναβαθμιση σε 10 αρια

τελικα δεν βρηκα καποια λυση.εκανα και ελεγχο συμβατοτητας με 8αρια και μου βρισκει την καρτα οτι ειναι συμβατη.λογικα θα επρεπε να ειναι και με τα 10ρια αλλα τζιφος...

Απενεργοποίησε digital signature της ms μέσα απο το advanced option στο recover menu και κάνε χειροκινητα εγκατάσταση απο device manager.
Κατα 99% θα πιάσει.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Με την ευκαιρία, να κάνω και εγώ μια σχετική ερώτηση.
Έχω κατοχυρώσει την αναβάθμιση από 7 32 Ultimate στο desktop (έχω και 64 σε άλλο boot αλλά δεν θα το αναβαθμίσω) και όλο το αναβάλλω, έχοντας διαβάσει διάφορα αρνητικά.

Μέχρι πρότινος κατέβαζα τις αναβαθμίσεις των 7 χωρίς πρόβλημα αλλά την τελευταία φορά, μετά προχώρησε και στο κατέβασμα των 10 και το σταμάτησα. Από τότε, κάθε φορά που θέλω να ξεκινήσω τις αναβαθμίσεις των 7 αρχίζει από το upgrade στα 10 και διακόπτω.

Υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσω τις 2 αναβαθμίσεις, μέχρις ότου αποφασίσω αν πάω στα 10;
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Αυτά τα 2 update να μην εγκαταστήσεις και δεν θα σου βγάζει μηνύματα για αναβάθμιση

Screenshot_10_n.png

Αυτό προϋποθέτει χειροκίνητη εγκατάσταση windows update όχι στο αυτόματο.


Τα 2 τσεκαρισμενα που βλέπεις.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Τελικά, έλυσα το πρόβλημα πολύ απλά.
Στο "Select updates to install" έχει 2 ενότητες, Important και Optional.
Στην Optional είναι τσεκαρισμένο το "Upgrade to Windows 10 Pro, version 1511, 10586".
Το ξετσεκάρισα, έκανα την αναβάθμιση των 7 και μετά το βρήκα πάλι τσεκαρισμένο αλλά τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω μέχρι να αποφασίσω για τα 10.

Υπάρχει προθεσμία για την αναβάθμιση στα 10;
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση σε 10άρια

Τελικά, έλυσα το πρόβλημα πολύ απλά.
Στο "Select updates to install" έχει 2 ενότητες, Important και Optional.
Στην Optional είναι τσεκαρισμένο το "Upgrade to Windows 10 Pro, version 1511, 10586".
Το ξετσεκάρισα, έκανα την αναβάθμιση των 7 και μετά το βρήκα πάλι τσεκαρισμένο αλλά τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω μέχρι να αποφασίσω για τα 10.

Υπάρχει προθεσμία για την αναβάθμιση στα 10;

Και αυτο να κανεις δεν αρκεί.
Άπαξ και εγκατασταθούν τα 2 update που ανέφερα μην εκπλαγείς αν μια μέρα ξυπνήσεις το πρωί με τα 10 ειτε σε φάση μισοτελειωμένη ειτε ολοκληρωμένη.
Τέλη Ιουλιου 16 η προθεσμία για δωρεάν αναβάθμιση.
Μετα μπορείς εξισου αλλα θα βάλεις το χέρι στην τσέπη 100-150 ευρω.
Τα γράφει και εδω
http://www.howtogeek.com/218856/how...ndows-10-icon-shown-in-the-notification-tray/

Δηλαδη KB3035583 και το φρέσκο KB3112336
 
Last edited:

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Ευχαριστώ και για τις επιπλέον (χρήσιμες) πληροφορίες, αλλά οι 2 αυτές αναβαθμίσεις δεν αφορούν στα 64;
Εγώ τα 32 σκέφτομαι να αναβαθμίσω και όχι τα 64 που έχω σε άλλο boot.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Χωρίς ebay... ?
Δεν υποτίθεται ότι είναι δωρεάν?
Ειναι δωρεαν η αναβαθμιση. Οχι η εγκατασταση σε freeDos pc. Ο οικονομικοτερος τροπος ηταν να εχεις καποια αδεια για windows 7 και να την αναβαθμισεις δωρεαν μεχρι τελος του μηνα. Στο pc που θα ενεργοποιηθουν τα windows 10 θα ειναι δωρεαν για παντα.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Και μη ξεχνατε πως ειναι δωρεαν η αναβαθμιση μεχρι τις 29 Ιουλιου, οχι 31 που ανεφεραν σε καποιες σελιδες.
 

DIM3000C6

Established Member
14 July 2010
217
Σε laptop με windows 7, είχα κάνει αναβάθμιση σε 10 πριν ένα χρόνο περίπου. Δεν δούλευαν σωστά και προχώρησα σε καθαρή εγκατάσταση. Μετά την καθαρή εγκατάσταση, όλα δούλεψαν τέλεια. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι πριν λίγες ημέρες αντικατέστησα σε service laptop τον μηχανικό σκληρό δίσκο με ssd και ενώ οι άνθρωποι έκαναν πολύ καλή δουλειά και μου παρέδωσαν το laptop όπως ακριβώς ήταν πριν την αντικατάσταση του δίσκου (προφανώς έκαναν κλωνοποίηση του παλιού δίσκου), χτες παρατήρησα ότι ένας οδηγός για το usb dac δεν δούλευε σωστά. Τον απεγκατέστησα και τον εγκατέστησα από την αρχή και δούλεψε σωστά. Μου μπήκε όμως ιδέα ότι και το λειτουργικό μπορεί να μην δουλεύει σωστά γιατί το laptop συνεχίζει να καθυστερεί να ανοίξει. Κατά τ' άλλα είναι πολύ γρήγορο, δουλεύει χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία και κάνει τερματισμό αστραπιαία. Μπορώ να κάνω ξανά καθαρή εγκατάσταση στα windows 10 χωρίς να έχω στη συνέχεια πρόβλημα με μη ενεργοποιημένα windows? Ρωτάω γιατί η δωρεάν αναβάθμιση, ως γνωστόν, έχει τελειώσει από τον Ιούλιο. Αν τελικά μπορώ, το αρχείο iso που θα το βρω?